Od tygodni zastanawiam się nad tymi tajemniczymi spadkami intensywności ostrzału artyleryjskiego wojsk rosyjskich. Coraz więcej wskazuje na problemy logistyczne, więc przed ofensywami oszczędzają.
Wpis od Aleksandra Chodakorskiego dowodzącego i walczącego po stronie Rosjan
Biden był na Ukrainie. Fajnie. Wracajmy jednak na ziemię, bo na froncie sytuacja jest bardzo ciężka.
Znalazłem i wyedytowałem filmiki jednej grupki żołnierzy. Morale mają wysokie, ale strategia sztabu ZSU wydaje się ryzykowna i kosztowna. Podobnych nagrań widziałem sporo.. Gdzie jest mowa o walce do końca, w otoczeniu, o wycofywaniu się w ostatniej chwili.
#aryocontent #ukraina #wojna #rosja
Wychodzenie z jakiegoś rejonu, kiedy flanki są obsadzone przez wroga mogą powodować sporo strat w ludziach, a te mogą niwelować korzyści z bycia stroną okopaną w obronie.
Mam szczerą nadzieję, że Ukraińcy wiedzą co robią. Takie działania wymagają pełnego zaufania żołnierzy do oficerów. Jedną z przyczyn porażek ZSU w Donbasie w 2014 r. było m. in. porzucanie pozycji przez niektóre jednostki ZSU bez zgody, a przede wszystkim wiedzy sztabu. Sztabowcy myśleli, że jednostki trzymają front. Tymczasem niedoświadczone i nieufające oficerom siły wycofywały się, a oddziały, które zostawały faktycznie były otoczone i niszczone przez Rosjan. Tak się stało (mocno generalizując temat) m. in. pod Iłowajskiem
i jeszcze kilka, o których nie pamiętam, a ich szukanie to męka, bo stosuję tagi w sposób nieprawidłowy..
Z normalnych aktualizacji dzisiaj wyjeżdża transport sprzętu medycznego do szpitala w Starokonstantynowie oraz dla przeniesionego szpitala Mariupolskiego, który organizujemy wspólnie z @medicstogether z Anglii. Razem z tym transportem jedzie też wyposażenie dla mojego wujka, który po roku szkolenia trafi na front. Ostatni fakt i myślenie o tym powoduje, że jestem trochę zmęczony psychicznie.
Ps. Mam dosyć pokaźną kolekcję filmików, do jakich porobiłem napisy i wrzucałem na twitterze, ale nie aktualizowałem ani bloga, ani hejto ani wykop. Niestety mam mało czasu przez dopinanie różnych kwestii związanych z pracą na dwa etaty, opieką nad dzieckiem, studiami i dostarczaniem pomocy humanitarnej. Wieczorem postaram się wrzucić zbiorczo. Jeśli ktoś zrobi reposty filmów z napisami na hejto czy wykop to się nie obrażę, a nawet ułatwi mi tym sprawę. Tylko proszę o zawołanie mnie do wpisu, żeby nie dublował bezsensu coś, co już się pojawiło
Minął prawie miesiąc po zwróceniu uwagi, że @Aryo nie wspomina o niewygodnych faktach z Ukrainy jak korupcja. Za to dodał mnie do czarnej listy. Ale jak gdyby nigdy nic napisał, zrobi materiał z korupcji. Tylko musi się wszystko uzbierać ( ͡° ͜ʖ ͡°) Minęło 24 i nadal brak wpisu o korupcji na Ukrainie.
Ci ludzie żyli tak samo spokojnie jak miliony ludzi. Do czasu, gdy do ich domu przyszli rosyjscy faszyści, którzy zaczęli bombardować i niszczyć ich miasta, ich ludzi, ich kraj, ich rodziny."
Btw. Kilka lat temu zrobiłem zrzut ekranu wszystkich komentarzy z wykopaliska na temat Zeleńskiego i ustawiłem sobie przypominajkę w kalendarzu na dzisiejszy dzień
Polecam wrócić do komentarzy z tego wykopaliska i zastanowić się nad odbiorem Zeleńskiego po tych 5 latach. Trochę go nie docenialiśmy
To nie koniec dobrych wiadomości. Jest taki żołnierz rosyjskiego VDV, który od dawna postuje swoje okopowe życie. Dodał smutnego posta, że "chłopaki ze 126 brygady już nie przekażą pozdrowień. Wszyscy zginęli 30 stycznia [...] Dowódcę 126 brygady trzeba rozstrzelać"
Admin Wagnerowskiego kanału GREY ZONE oraz kilka innych rosyjskich kanałów mają jakieś mini załamanie psychiczne.
Wyszło, że w szturmie na Ugledar oprócz dużej ilości sprzętu i żołnierzy zginął pułkownik Sergiej Poliakow (Сергей Поляков)
A Striełkow zamieścił post, gdzie nazwał rosyjskich dowódców kretynami za:
-jednostronną rzeź Rosjan w Ugledarze - utratę ponad 30 pojazdów
- rzeź pod Awdiiwką we frontalnym ataku na pozycje, jakie szturmowali już kilkadziesiąt razy
Striełkow spomniał o buncie batalionu składającego się z Tuwińców, którzy odmówili walki (chyba już filmik z nimi tłumaczyłem)
Aha i Striełkow uważa, że rosyjska ofensywa prawdopodobnie zaczęła się na kierunku Charkowskim. Uważa tak dlatego, że jedna z miejscowości została zajęta przez Rosjan w taki sposób, że wojska rosyjskie przekroczyły granicę idąc od północy (patrz mapka w komentarzach).
Zawsze mnie zadziwiało dlaczego ruskie mają tyle medali aż doszedłem do wniosku, że one po prostu zasłaniają dziury po kulach na mundurze po poprzedniku.
Kiedy myślałeś, że Rosjanie są już wystarczająco #!$%@?, ale potem Wagnerowcy ściągają streamera Hearts of Iron 4, żeby grał w biurze Wagnera HOI4, w mundurze "Z" gdzie pokonuje Rosją NATO
@Denis_Pucha jak sie dobrze scenariusz pouklada to wszystko mozna xD raz mi sie ta hoi pojebal ze rumunia podbilem polowe niemieic a potem rosji bo z niewiadomych powodow nagle sie alianci z ruskimi poklucili o podbiciu niemiec xD i jak ooni isie wykrwawiali to ja leciialem z ruskimi od strony turcji
Zara będzie moskva-stream z GTA III jak to ruskie zdobywają New York i naparzają na klawiaturze "GESUNDHEIT", "GESUNDHEIT"! I paciemu nie działa? Jejku jak ja tych tępaków nienawidzę.
Wczoraj skończyła się jedna z dwóch misji naszej Fundacji trwających na przełomie zeszłego i aktualnego tygodnia. Jedną z nich śledziliście na bieżąco, a mianowicie był to wypadek Piotra w Donbasie, a następnie bezpieczna ewakuacja i przetransportowanie go na teren Polski.
Równolegle rozpoczęła się druga misja w wykonaniu Jacek Cielecki i Seweryn Botor. Ich celem było upewnienie się na miejscu, że z Piotrem wszystko w porządku, ale przede wszystkim dostarczenie sprzętu żołnierzom i cywilom zakupionym ze wspartych przez Was fundacyjnych zrzutek oraz pomocy humanitarnej oferowanej przez naszych partnerów i wspierające nas osoby.
Podczas podróży odwiedziliśmy w pierwszej kolejności Przychodnia Skała, gdzie uraczono nas kawą i konkretną dawką medycznej pomocy do dopakowania. Już na terenie Ukrainy odwiedziliśmy parafię św. Michała Archanioła we Lwowie, gdzie ksiądz Jacek nieustannie od pierwszych dni wojny kieruje ośrodek dla uchodźców i punkt pomocy humanitarnej, którą następnie rozdziela wedle potrzeb na terenie całej Ukrainy. Przekazaliśmy ciepłe koce i odzież zimową dla cywilów objętych wojną. Ksiądz Jacek zrewanżował się pyszną pizzą, noclegiem i opowieściami do późnej nocy - za co serdecznie dziękujemy.
Kolejnym przystankiem była 47 ОМБр «Маґура», którą wspieramy regularnie. W miejscu dyslokacji przekazaliśmy zimowe śpiwory, belki białego niepalnego materiału, leki przeciwbólowe i na przeziębienie, ciepłe polary i bieliznę termoaktywną, stację zasilania EcoFlow i dwie baterie do niej. Na miejscu żołnierze zaskoczyli nas i udzieliliśmy wywiadu do reportażu dziennikarzy brygady o pomocy humanitarnej, postawy Polski wobec wojny na Ukrainie i historii naszej Fundacji.
Po dojechaniu do Kijowa i spotkaniu się z dziewczynami z Markus Foundation w celu ustalenia szczegółów dalszej współpracy udaliśmy się do Piotr Kaszuwara, gdzie następnie rozładowaliśmy busa z przeznaczonej na Donbas pomocy zawierającej między innymi dwa generatory prądotwórcze. Dzień na tym jednak się nie skończył ponieważ udaliśmy się z baby boxami, zabawkami i ubrankami do ЖІНКИ зі СТАЛІ, które skupiają wokół siebie wdowy, żony, córki, siostry i narzeczone żołnierzy walczących w Azovstalu.
W drodze powrotnej rozdaliśmy koce żołnierzom ukraińskim oraz odwiedziliśmy 8 полк спеціального призначення ССО ім. Князя Ізяслава Мстиславича, który mieliśmy już okazję wesprzeć w przeszłości. Tym razem żołnierzom podarowaliśmy 6 dronów Mavic 3, drona Matrice 30T, stację zasilania EcoFlow i dwie baterie do niej, ciepłe buty, zimowe śpiwory, plecaki, karimaty i wiele innych rzeczy o które prosili żołnierze.
Nie ustajemy w tej ciężkiej, ale wdzięcznej pracy i kolejne transporty już wkrótce! Dziękujemy zwłaszcza @Aryo za pomoc w wielu tematach związanych z wyjazdem.
Jeśli chcecie nas wesprzeć to jest kilka możliwości!