Zawarto długo wyczekiwaną umowę ramową na BWP BORSUK i wozy specjalistyczne.
W efekcie zawartej umowy ramowej, na przestrzeni realizacji całego projektu, pozyskanych zostanie łącznie blisko 1400 pojazdów, z czego ponad 1000 mają stanowić BWP BORSUK. Pozostałe wozy specjalistyczne będą to: gąsienicowe transportery rozpoznawcze ŻUK, gąsienicowe wozy dowodzenia OSET, wozy ewakuacji medycznej GOTEM, wozy zabezpieczenia technicznego GEKON oraz transportery rozpoznania skażeń ARES.
<br />
Szacowana wartość zamówień wykonawczych, przewidzianych do udzielenia na podstawie przedmiotowej umowy osiągnie kilkadziesiąt mld zł, natomiast dostawy pierwszych pojazdów wybranych typów planowane są już w latach 2024-2025.
HSW ma też opracować ciężkiego BWP na podstawie podwozia K9 i z ZSSW-30. Podejrzliwość zalecana, bo może się okazać, że to nie będzie coś nowego, ale kolejne wcielenie AS21.
Kiedyś czytałem, że chyba któryś wariant pocisków AIM-9 Sidewinder ma być w służbie chyba do lat 60 czy 70 XXI wieku, czyli ponad sto lat od wprowadzenia pierwszej wersji.
@R8Ozd25vIENpxJkgdG8gb2JjaG9kemk no tylko kolejne wersje rozwojowe pod względem technologii z poprzednimi to dzielą tylko ogólny pomysł, tutaj fajny filmik z porównaniem zewnętrznym chyba AIM-9C z AIM-9X
PGZ wydało w końcu komunikat na temat podpisanych umów na produkcję K2 i K9.
W kwestii K2 i transferu technologii
W wyniku rozmów uzgodniono, że wspólna produkcja czołgów K-2PL oraz pojazdów towarzyszących na podwoziu gąsienicowym odbywać się będzie w poznańskich Wojskowych Zakładach Motoryzacyjnych. Dookreślony został też zakres zdolności przemysłowych jakie zostaną przeniesione do WZM i pozostałych spółek PGZ, w tym obejmujących montaż czołgów, utworzenie potencjału w zakresie produkcji korpusów i wież, produkcji zawieszenia hydropneumatycznego, produkcji zespołu armaty i automatu ładowania oraz innych wybranych komponentów czołgu. Dokument określa również m.in. warunki techniczne i infrastrukturalne niezbędne do produkcji oraz świadczenia usług serwisu, napraw oraz obsług w Polsce w całym cyklu życia czołgu. Uzgadnia również warunki licencji niezbędnej do produkcji czołgów na rzecz Sił Zbrojnych RP oraz warunki współpracy eksportowej.
Martwi brak wymienionych silników i przekładni, ale opcje są 3: nasze wspaniale wojsko może chcieć MTU i Allisona, producent silników i przekładni to oddzielne podmioty i wymaga to osobnej umowy lub produkcja będzie w Korei... Nie ma też nic o pancerzu zasadniczym(w dzisiejszych czołgach pancerz to wkładka między płyty pancerne).
W kwestii K9
Konsekwencją negocjacji prowadzonych z firmą Hanwha Aerospace jest podpisanie umowy o zawiązaniu konsorcjum polsko-koreańskiego do produkcji armatohaubic K-9PL. Stronę polską reprezentują w nim PGZ S.A. oraz Huta Stalowa Wola S.A. W wyniku porozumienia dookreślono kwestie związane z ustanowieniem potencjału produkcji armatohaubic K9PL w HSW oraz możliwość przeprowadzenia procesu polonizacji dla części i komponentów używanych do planowanej produkcji. W pierwszym etapie przewidywana jest integracja i finalny montaż armatohaubic K9PL, a w drugim produkcja armatohaubic K9PL w zakładach HSW.
Powołane polsko-koreańskie konsorcjum będzie prowadziło dalsze rozmowy w zakresie uszczegółowienia podziału zadań, głównie w kwestii ustanowienia potencjału produkcji i serwisu, napraw i remontów w HSW, niezbędnego dla realizacji umowy wykonawczej oraz usług pogwarancyjnych.
<br />
Produkcja K9 to czysty sabotaż polskiego przemysłu i głupota.
W Korei Południowej w 1 Skrzydle Myśliwców w Gwangju rozpoczęło się szkolenie pierwszych polskich pilotów na FA-50.
Pogram potrwa 23 tygodnie i obejmuje 11 tygodni modułu podstawowego, 11 tygodni szkolenia bojowego i tydzień dodatkowy na symulatorach. Pierwszych 4 pilotów skończy szkolenie 21 lipca, kolejnych czterech 13 października.
Agencja Uzbrojenia poinformowała o rozpoczęciu wstępnych konsultacji rynkowych na temat pozyskania amunicji termobarycznej do szerokiej gamy uzbrojenia.
Premier Morawiecki ogłosił dokapitalizowane Huty Stalowa Wola kwotą 1.8 mld złotych, w tym 600 mln jeszcze w tym roku. Część z tych środków trafi do podległych HSW oddziałów Jelcz i Autosan.
Produkcja Krabów ma być zwiększona do ok 50 sztuk rocznie, BWP Borsuk 100 rocznie, Jelcze 1000 rocznie. Mowa jest też o zmodyfikowanym Raku(w końcu gąski?). Środki dla Autosana mają być na niszczyciele czołgów Ottokar-Brzoza, ale właściwie to na rozkręcenie produkcji Warana, który będzie używany też w innych programach.
Tyle z oficjalnego komunikatu, ale żeby zaspokoić potrzeby modernizacyjne w rozsądnym czasie to potrzeba by było zwiększyć przynajmniej jeszcze dwukrotnie tę produkcję. No i czekam na zamówienia zamiast "chcemy planujemy".
Ministerstwo Obrony poinformowało, że wyleasingowane pomostowo MQ-9A Reaper osiągnęły gotowość operacyjną. Posiadają one zdolności "rozpoznania obrazowego oraz radioelektronicznego"(SIGINT?, AN/APY-8 Lynx?). Szczegóły wyposażenia są niejawne.
Sądząc po zdjęciach i wcześniejszym bazowaniu stacjonujących maszyn amerykańskich tej klasy będą one operowane z 12 Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu.
Docelowo Polska planuje pozyskać Reapery w najnowszej wersji MQ-9B.
@Dzawny no spoko, jak komuś korba odwali bo wypił zbyt dużo to inna rozmowa ( ͡° ͜ʖ ͡°) A takie przypadki już były nawet w Polsce, że były rozróby z żołnierzami z USA. Pierwszy jaki mi wyskoczył w googlu i 3 policjantów poszkodowanych ze złamaniami
@TenebrosuS są wyjątki od reguły oczywiście. U mnie w mieście stacjonują Amerykanie od kilku lat i rozrabiali też czasem ale ogólnie są dużo spokojniejsi na dyskotekach i w knajpach. Nie szukają zadym, bo się właśnie boją o robotę.
usa zgodzilo sie sprzedac polsce prawie 500 wyrzutni himarsow, to najwiecej na swiecie. Doliczajac 188 wyrzutni koreanskich to prawie 700 wyrzutni mogacych strzelac pociskami o zasiegu 300 km. To tak jakby Polska miala bron atomowa.
@MauveVin a serwis, utrzymanie? Z miesiąc temu usłyszałem w TVP, ze Tusk nie wydawał pieniędzy na zbrojenie bla bla bla ale nawet słowem nie wspomniali ile milionów/miliardów rocznie pójdzie w d⁎⁎e tylko dlatego ze ten sprzęt u nas stoi i się kurzy Fajnie jest mieć nowoczesna armie ale pytanie ile hajsu pójdzie na samo utrzymanie tego sprzętu i czy faktycznie w takich ilościach jest nam potrzebne.
@Shemsi Intensyfikacja rozwoju wojska to dobry kierunek, z powodów samowytłumaczalnych, jakkolwiek tak jak napisałem, kto za to zapłaci? Polska to biedny bantustan pogrążony w kryzysie ekonomicznym pod rządami żydokomuny, czy to jednej, czy to drugiej. Pieniędzy dekadami nie było, i nagle są. Pod stołem idą jakieś wały na grube miliardy typu sprzedaż lasów polskich, albo podobne historie i ktokolwiek nie ośmiela się zadawać pytania za co Polska jest zastawiana, żeby móc tę armię rozwijać, poza gen. Skrzypczakiem.
@MaD Puszczanie dalej materiałów, które zostały udostępnione oficjalnymi kanałami jest ok. Gorzej jak ktoś robi samemu zdjęcia przemieszczającym się lup zgrupowanym oddziałom i sprzętowi i to udostępnia.
To że Polska dostała Patrioty to oficjalne info, więc fota baterii w Warszawie niczego nie zmienia.
@Dolan Pół biedy jakby sprawy nie tak optymistycznym torem, ale jednak szły, bo każdy się tego spodziewał, ale kurde. Przeszło dwa miesiące odkąd rzad zapowiedział największy kontrakt w historii polskich wojsk pancernych a my dalej nie mamy nic podpisanego. Nie licząc przekazania PT-91 i Leopardów na Ukrainę XD Jeszcze niech te FA-50, które nikt nie wie po co brali, okażą się niewypałem...