Nie mam tu na myśli „sfinansujemy wszystko”. Niech będzie 30%, 10%. To zawsze mniej niż gdyby całość była od innych.
Przykład, który moim zdaniem powinien zadziałać na wyobraźnię: Tama Wielkiego Odrodzenia Etiopii.
„Zagranica” nie chciała, walczy z tym. Etiopia chce się rozwijać i zapewnić prąd ludziom, lepsze życie. Awans cywilizacyjny. Mają duży projekt, który może być atakowany podobnymi argumentami co CPK.
https://www.rp.pl/dane-gospodarcze/art13065311-etiopia-buduje-wielka-tame-na-nilu
https://link.springer.com/chapter/10.1007/978-3-319-97094-3_11
Dodatkową zaletą będzie powiązanie osobistych interesów z projektem. Przecież każdy zagorzały zwolennik projektu wyłożyłby jakieś pieniądze. Prawda? To by mogło dać dużo do myślenia politykom. W końcu o swoje walczy się inaczej niż o „publiczne”.
#cpk #gospodarka #polska
@kodyak
> Z danych NBP wynika, że na depozytach w bankach gospodarstwa domowe mają w sumie ponad bilion złotych. Zdecydowaną większość pieniędzy trzymają na rachunkach, z których w każdej chwili mogą dokonać wypłat (depozyty bieżące). Mowa o blisko 775 mld zł. Z kolei na depozytach terminowych, do których zaliczają się m.in. lokaty, jest blisko 320 mld zł.
źródło: https://businessinsider.com.pl/poradnik-finansowy/jakie-oszczednosci-maja-polacy-porownujemy-z-innymi-krajami/6t7hve8
Jakby nie liczyć, to wystarczy zachęcić część Polaków. Nie potrzebujemy całego biliona. Do tego przedsiębiorstwa mają mnóstwo oszczędności.
Trzeba zrobić atrakcyjną ofertę, to pieniądze szybko się znajdą. Popatrz na obligacje skarbowe:
> Na koniec 2022 r. inwestorzy mieli ulokowane w obligacjach detalicznych 84,6 mld zł
źródło: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Polacy-zapakowali-sie-w-obligacje-oszczednosciowe-8497856.html
Skoro ludzie w tak wątpliwą „inwestycję”, jak rząd byli skłonni w jeden rok włożyć 84,6 miliarda, to na CPK też będą chętni.
Pytasz, czy warto. Odpowiedziałem w oryginalnym wpisie: warto, bo dzięki temu zmniejsza się siłę nacisku zagranicy na Polskę. Koronnym przykładem tego mechanizmu jest Japonia. Ogromny dług u własnych obywateli i świat się nie zawalił.
Do tego kilka plusów, które wcześniej poruszyłem:
„bawcie się za swoje”
ludzie pilnie by obserwowali, co się tam dzieje i interweniowali
Prezes NBP w kółko powtarza tę samą formułkę. Co o majątku Polaków mówią twarde dane? [WYKRESY]
Do niedawna byliśmy najmniej oszczędzającym narodem w całej Unii Europejskiej. Na koniec 2022 r. oszczędności Polaków stanowiły około 20 proc. PKB. To wynik poniżej średniej dla reszty krajów wspól...