Wiadomości z Węgier część dalszy.
Orbán masowo kupuje głosy w najbiedniejszych regionach Węgier.
Przedstawiciele partii objeżdżają osiedla i oferują mieszkańcom 150-170 euro za głos. Lokalni burmistrzowie obiecują drewno na opał, lekarstwa, pracę w niepełnym wymiarze godzin i transport do lokali wyborczych za „prawidłowy” głos, grożąc im w przypadku odmowy. Kampania ma zasięg 600 000 wyborców (około 10% całego elektoratu Węgier).
Wynika to z szeroko zakrojonego śledztwa „Cena głosu” , przeprowadzonego wspólnie przez sześć niezależnych projektów węgierskich.
Dziennikarze zebrali zeznania 60 osób z 14 różnych społeczności, w tym zwykłych obywateli, urzędników i funkcjonariuszy organów ścigania.
Kilka szczegółów:
Początkowo dziennikarze próbowali jedynie zebrać dowody przekupstwa wyborców. W miarę postępu śledztwa stało się jasne, że jest to system, który wykorzystuje bezbronność marginalizowanych warstw społecznych.
W jednej z miejscowości, gdzie burmistrz jest jednocześnie lekarzem, mieszkańcy obawiają się, że nie dostaną leków, jeśli nie zagłosują na partię.
W innej wiosce kandydat opozycji – członek społeczności romskiej – wycofał swoją kandydaturę z wyborów po tym, jak władze zagroziły odebraniem mu dzieci i wysłaniem ich do sierocińca.
Mieszkańcom oferuje się 150-170 euro za głos (50-60 tysięcy forintów), co jest dla nich znaczną kwotą, gdyż np. świadczenie na dziecko wynosi 30-50 euro.
W poprzednich wyborach wyborcy byli dowożeni do lokali wyborczych autobusami. Istnieje praktyka polegająca na tym, że wyborcy są proszeni o udawanie analfabetów. W takim przypadku przydzielany jest im „towarzysz”. Ten „towarzysz” czuwa nad oddaniem „prawidłowego” głosu.
Kilka osób opisało, jak narkomanom oferowano crack (tani i łatwy w produkcji produkt pochodny kokainy), który jest szeroko rozpowszechniony w biednych osiedlach.
Partia rządząca nie po raz pierwszy stosuje takie praktyki. Dzięki nim w poprzednich wyborach w wielu lokalach wyborczych partia Orbána „Fidesz” uzyskała wyniki na poziomie 80-100%. Dziennikarze zauważają jednak, że poprzednie kampanie nie mogą się równać z obecną skalą.
https://youtu.be/ZCwQR5HRWR8?si=6SBYoObYvptBMmVo
#wegry #wiadomosciswiat