
Systemy budownictwa wielkopłytowego w PRL - odc. 1.
hejto.pl
Budowa radomskiego osiedla Ustronie, fot. Wojciech Stan /Radom Retrospekcja.
Moje zainteresowanie blokami i ogólnie wielką płytą zaczęło się od dziadka i od książki którą znalazłem u dziadków na półce pt. ‘’Systemy budownictwa mieszkaniowego i ogólnego: W70, Szczeciński, SBO, SBM-75 WUF-T, OWT-67, WWP’’ – mój dziadek w latach PRL był pracownikiem wydziału zaopatrzenia w wytwórni poligonowej wielkiej płyty przy ul. Wierzbickiej w Radomiu, gdzie produkowano właśnie wielką płytę na użytek bloków budowanych w Radomiu.

Plan wytwórni poligonowej systemu W-70 - źródło: w.w książka.
W poszukiwaniu wyposażenia potrzebnych do budowy tych bloków zjeździł z kierowcą cały kraj gdzie załatwiał różne elementy potrzebne przy prefabrykacji łazienek i kuchni takich jak rury kanalizacyjne, wanny, muszle klozetowe, zlewozmywaki bo z racji typizacji każda łazienka wyglądała identycznie a przypomnę że w systemie w którym pracowała wytwórnia w Radomiu, łazienki dostarczano na plac budowy jako gotowe do zainstalowania moduły w którym wystarczyło tylko połączyć rury do pionu – mało osób wie że łazienkę w tego typu bloku, można powiększyć o około 10cm z każdej strony gdyż ma ona niejako podwójne ściany, sufity i podłogę.

Kabiny sanitarne systemu W-70 - źródło: ww. książka
Co do samego systemu W70 i wytwórni przy ul. Wierzbickiej była to pierwsza wytwórnia w kraju stworzona do celów nowego systemu otwartego opracowanego na zlecenie Ministerstwa Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych, Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa – to znaczy takiego w którym mieszkania mogły być większe, bo w odróżnieniu od systemów zamkniętych to tylko zewnętrzne ściany modułów mieszkaniowych są nośne a resztę można było dowolnie aranżować, podniesiono przy tym metraż, zwiększono rozmiary okien i wysokość stropów do 280cm, co spowodowało że mieszkania mimo ogólnie niewielkich rozmiarów nie są takie klaustrofobiczne.

Przykładowe plany mieszkań w systemie W-70 źrodło. w.w. książka
Nowością były też widne i większe kuchnie, dostęp do wszystkich pomieszczeń z korytarza – brak pomieszczeń przechodnich obecnych w innych systemach oraz stosunkowo duży balkon do każdego mieszkania. Był to można powiedzieć szczyt ewolucji wielkiej płyty. Kolejne modernizacje w tym linie produkcyjne sprowadzone z RFN pozwoliły na budowę na niespotykaną dotąd skalę, wkrótce systemu tego zaczęto używać w innych cześciach kraju i to nie tylko do budowy bloków mieszkalnych.

Delegacja z ZSRR przed pierwszym blokiem w systemie W70: Źródło: Życie Radomskie
Pierwsze 3 bloki w tym systemie powstały... no oczywiście w Radomiu – były to bloki pięciokondygnacyjne przy ul. Grzybowskiej 7 (blok pokazowy, w którym każde mieszkanie było wykończone w innym stylu, pokazującym ówczesne możliwości polskiego przemysłu), oraz dwa bliźniacze przy Olsztyńskiej 11 i 13. Następnym wielkimi osiedlami w Radomiu zbudowanymi w tej technologii i jej następcy Wk70 z oraz OWT-75 były chronologicznie – osiedle Nad Potokiem, osiedle Ustronie, osiedle Borki, osiedle Południe i osiedle Michałów ale to temat na kolejne posty tak samo jak poruszenie innych systemów, a było ich w trakcie istnienia PRL kilkadziesiąt. Postaram się też coś poszukać na temat typizacji budynków szkół i szpitali a to też ciekawe zagadnienie
jak się spodobało zostawcie piorunka albo komentarz żebym wiedział że warto pisać więcej
#radom #budownictwo #nieruchomosci #ciekawostki