Podziwiam polskich mechaników, dla nich nie ma rzeczy niemożliwych.

Np taka sytuacja, wąż układu chłodzenia silnika, mały obieg czyli nagrzewnica. W momencie podpinania parownika od LPG trzeba go przeciąć i wstawić trójnik lub wpiąć parownik szeregowo z nagrzewnicą.

Tu była opcja pierwsza. Co tu jest niemożliwego? A no że oryginalnie wąż jest fi20 a trójnik fi16. Dla normalnego człowieka niemożliwe jest spasowanie tego, ale monterzy LPG to nie są normalni ludzie. I oni potrafią tak skręcić opaskę że będzie to szczelne.

Ja to jestem totalny #konstruktorelektrykamator, bo jak nie mogłem dostać trójnika 20x16x20mm żeby wymienić sparciałe węże to zrobiłem sobie je z kawałków rurek.

8cm rurki fi20, 4cm rurki fi16, przy użyciu prasy hydraulicznej i nasadki E14 rozwalcowałem końce żeby wąż nie spadł.

Chwila #spawanie TIG i dwa trójniki gotowe. Przewiercania otworu zostawiłem na koniec, ułatwia to spawanie.

Układ zalałem płynem G12 rozrobionym z koncentratu. W sprawdzaniu stężenie przydatny jest refraktometr kupiony u Chińczyków za parę $.


Kiedyś wspominałem że będę chciał zrobić kij golfowy z żelaznymi opiłkami w środku.

Zrobiłem taki, i od razu mówię, wyszedł za ciężki. Trudno nim uderzać. Masa to jedna z wad, druga to błąd konstrukcyjny, planowo chciałem kąt natarcia 6°, ale w wyniku pomyłki wyszło niemal 0, przez co piłki latają strasznie nisko. Będę musiał to przerobić, opiłki już prawie wszystkie wysypałem. A opcja z pompowaniem argonem może być dobra, czoło główki zrobiłem z blachy o grubości 6mm. Po kilku ładnych uderzeniach już widać lekkie odkształcenia. Albo materiał tak plastyczny albo siły tak duże. Orginalne kije się tak nie wyginają.


A z kwestii #elektryka to składam taką szafę, ma zasilać plac budowy, a na nim między innymi żuraw dźwigowy.

Pomiar energii elektrycznej w układzie pół pośrednim, czyli napięcie mierzone bezpośrednio z szyn ale prąd za pomocą przekładników prądowych. To takie transformatorki z przekładnią prądową. Przekładnik np 200/5A da 5A na wyjściu gdy przez tor główny będzie płynęło 200A. Jest to charakterystyka w miarę liniowa. Uzwojenie wtórne musi pracować pod obciążeniem, jak nie ma np licznika to uzwojenie trzeba zewrzeć. Listwa pomiarowa ułatwia to, bo ma wbudowane zwory. Oczywiście ten czerwony przycisk będzie na zewnątrz. Główny wyłącznik widoczny w dolnej części po prawej ma wyzwalacz, taka cewka gdy ją zasilimy to spowoduje wyłączenie prądu.

dbbdb1ed-1175-4dcc-be58-0d6c156ac7e7
8958d6da-3cdb-4814-add1-93564d89c235
95ae6f76-7992-46b0-acc3-51faaff58174
e8b854fa-168d-4684-838f-e795b9905d51
d66e7cea-7490-4880-b8aa-69629bf01c15

Komentarze (37)

@9248 Nie, nie ma skąd kapać. Bo nad nimi nic nie ma. Też mi się wydaje że miały jakąś dziwną historię. Ale prędzej obstawiam że był to mały pożar, bo tak to wygląda.

@greenmoose Węże gdzie jest max 1,5 bara do zakuwania? To już byłby szczyt, wyższy niż trójniki samoróbki z kwasówki.

@Zapster staram się używać najprostszych formuł, czasami opisuję je łopatologicznie, ale są zagadnienia gdzie bez podstawowej wiedzy z danej dziedziny nie idzie tego wytłumaczyć laikowi.

@GrindFaterAnona tylko ile zrozumie? Ludziom czasami tylko się wydaje że coś zrozumieli. A potem przychodzi ktoś kto wywraca tą wiedzę do góry nogami.

Sam miałem tak nie raz, albo zrozumienie prawnych zagadnień przychodziło po latach.

@GrindFaterAnona no spawanie też się da:

"O popatrz, tu jest jeden element, tu drugi, a jak je przetopisz tak gdzie się stykają to będą zespawane".

Niby już wie co to jest spawanie..


@myoniwy akurat w tym wpisie dokładnie każde pojęcie wytlumaczyles, nie wiem o co chodzi typowi xd

@Klapek00 akurat to spawałem na prądzie 50A, bez pulsu. Argon koło 10l/min.

Ale rurki mają 1,5 i 2mm ścianki.

Jak są jakieś cieńsze elementy to prąd potrafię skręcić do 10A, albo 10A z plusem 50A/10-30%/1-3Hz.

Dzięki, uczę się tiga metodą prób i błędów. Mam trochę zlomu rury z nierdzewki 316, ścianka 1mm. Nie mogę dobrać parametrów bo albo przepalam dziury, albo nie mogę jeziorka wytopić. Trudna cholera, MMA prostsze 😉

@Klapek00 Jak przepalasz to albo za duży prąd albo za mało drutu.

A jak chcesz bez dodawania drutu to musisz mieć idealnie dopasowane elementy.


MMA wcale nie jest prostsze. K

Jest bardziej dostępne bo wymaga tylko transformatora i elektrody. Ale w skali trudności jest wyżej od tiga.

To ja jestem jakiś upośledzony, elektrodą mi się zajebiście spawa, a tigiem jakoś nie bardzo. Nie ogarniam do końca ustawienia parametrów, ale spoko, nikt się nie urodził fachowcem. Trzeba czasu 🤪

@Klapek00 Tylko jakie elementy spawasz elektrodą? I jaką elektrodą? Bo porównywać spawanie blachy 6mm elektrodą 2,5 czy 3,2 do spawania tigiem blaszki 1,5mm to tak trochę bez sensu.

A to jak się trafi, rury blachy konstrukcje 1.5-2mm na luzie elektrodą obskakuje z ładnym licem i przetopem. Z tigiem dopiero się zaprzyjaźniamy i jest to ciężka znajomość od samego początku 😆

@myoniwy jak na gaziarzy to jeszcze pół biedy, mają dużo gorsze rzeczy na sumieniu. I najlepsze że, swojego czasu, każdy k⁎⁎wa jeden robił drut z dekadę temu, jak się w to bawiłem, nie było chyba tygodnia żebym nie poprawiał w jakis sposób instalacji po druciarzach. Jak to się mówi, to nie było zainstalowane tylko wrzucone pod maskę xD

Jak zwykle dobra robota!

Zaloguj się aby komentować