No i garnek leci na reklamację. Ja pierdzielę, czy w dzisiejszych czasach wymaganie od garnka ze stali nierdzewnej żeby nie rdzewiał po pierwszym umyciu w zmywarce to wymaganie z dupy? Czy nawet płacąc dwa razy tyle niż za inne garnki nie należy oczekiwać że dostanie się coś porządnego i będzie można oddać się przyjemności gotowania zamiast bujać się z reklamacjami?
Nierdzewne to są tutaj chyba tylko dwa mikrony powłoki, odeszła w paru miejscach a pod spodem rdzewieje.
Takich cyrków to nie ma nawet w moich garnkach no name które mam już ponad 10 lat.
12ea813d-2359-4ecc-800a-132b06079e42
4Sfor

To że ten garnek jest ze stali nierdzewnej to tylko narracja ze strony producenta Bo teraz nie ma rzetelnej informacji, są tylko narracje.

Half_NEET_Half_Amazing

@GazelkaFarelka

to jest na pewno rdza?

nierdzewka nie ma warstw

GazelkaFarelka

@Half_NEET_Half_Amazing Są takie jakby dziurki, jakby obite i rdzawe zacieki. Tak jakby w tym miejscu były jakieś purchle które odpadły w zmywarce, jakieś wżery. Jakby wada fabryczna materiału. 10 lat gwarancji na stal, no ciekawe.

Half_NEET_Half_Amazing

@GazelkaFarelka

no to reklamacja i elo

Jason_Stafford

@GazelkaFarelka kupiłem kiedyś zestaw garnków nierdzewnych z tefala, komplet 5 plus pokrywki kosztował mnie 400 PLN. Było to jakieś 7 lat temu. Do dziś zero problemów, zero rdzy.

GazelkaFarelka

@Jason_Stafford Ja mam komplet garnków jakiegoś chińczyka z nazwą udającą niemiecką firmę, ma 10 lat i są już fizycznie poobijane w środku (jeden z garnków z racji rozmiaru używany prawie codziennie) i nie ma zacieków rdzy w zmywarce.


Nie chcę tego mówić ale najwidoczniej kiedyś jednak wszystko było lepsze

RzecznikHejto

@GazelkaFarelka


Ja pierdzielę, czy w dzisiejszych czasach wymaganie od garnka ze stali nierdzewnej żeby nie rdzewiał po pierwszym umyciu w zmywarce to wymaganie z dupy?


Tak, a o co chodzi?

SuperSzturmowiec

Może to INOX - wygląda jak nierdzewka a rdzewieje jak zwykła stal xd

GazelkaFarelka

@SuperSzturmowiec jest 10 lat gwarancji na stal nierdzewną

Pimenista2

@SuperSzturmowiec a inox to nie jest właśnie stal nierdzewna? Inoxydable? Może jakieś gówno a nie inox xD

GentelmenJack

mam sztućce z gerlacha, w ulotce jest napisane, żeby w zmywarce podczas mycia nie było przedmiotów ze zwykłej stali, może w tym jest problem.

GazelkaFarelka

@GentelmenJack nie wkładam nigdy nic ze zwykłej stali do zmywarki

jestem_na_dworzu

@GazelkaFarelka

Nierdzewne to są tutaj chyba tylko dwa mikrony powłoki, odeszła w paru miejscach a pod spodem rdzewieje.


Aż chciałoby się napisać „dokładnie tak jest!”.

W skrócie „nierdzewność” jest wynikiem wytwarzania się powłoki tlenków chromu na powierzchni, która blokuje dalsze utlenianie. Zniszczysz tę powłokę, to powstanie nowa warstwa tlenków. W tym wypadku żelaza, czyli rdzy.

Stal nierdzewiejąca powinna mieć równomiernie rozłożone atomy chromu w całej objętości. Dlatego uszkodzenie warstwy wierzchniej nie jest kłopotliwe, po prostu z czasem powstanie nowa warstwa.

Pamiętaj też, że rdza rdzy nie równa. Czym innym jest ochrona przed wodą morską, chemią, czy żywnością.

GazelkaFarelka

@jestem_na_dworzu czyli co? Tak ma być?

GazelkaFarelka

@jestem_na_dworzu W pozostałych garnkach tego nie ma, a uszkodzenia nie powstały w wyniku mojej działalności. Gotowałam tylko makaron. Jakby te garnki nie kosztowały tyle a firma nie podkreślała w opisie jakości stali i gwarancji na 10 lat to pewnie bym machnęła ręką. No i czemu przy ostrzeniu noży że stali nierdzewnej nie rdzewieją tak ostrza po ostrzeniu?

Man_of_Gx

@GazelkaFarelka A może by tak żeby być krytym z każdej strony zareklamować też makaron?

I zmywarkę.

I pastylki

I wodę.


Sorry, musiałem


Gx

Kronos

@jestem_na_dworzu Brawo, widzę że kolega z branży

Dodam tylko że są właściwie dwa możliwe powody że takie coś sie pojawiło. Albo stal z której wykonany był garnek nie była "czysta" - czyli miejscami były wtrącenia stali węglowej albo niemetaliczne, które stały się zalążkiem utleniania żelaza, albo zanieczyszczenia pochodziły z zewnątrz - jeśli np. garnek był drapany czymś ze stali węglowej i jej drobinki zostały w materiale garnka.

W tym drugim wypadku powinno pomóc wypolerowanie zanieczyszczonych obszarów, pierwszy oznacza że stal jest niskiej jakości i problem będzie powracał.

Czy rdza jest wewnątrz garnka czy na zewnątrz? Bo jeśli tylko w środku to może sugerować wersję z drapaniem.

GazelkaFarelka

@Kronos wygląda niestety na ten pierwszy problem, bo są delikatne dziurki. Jakby były tak właśnie jakieś ziarna zanieczyszczenia które mycie w zmywarce wymyło. Tak jak pisałam, nie ja zrobiłam te dziurki bo garnek jest nowy, użyty pierwszy raz i gotowany był tylko makaron, przy tym nie ma jakiegoś intensywnego mieszania żeby uszkodzić dno. Zresztą, nawet gdyby, to jeżeli jest nierdzewna to uszkodzenie nie powinno powodować rdzewienia, tak jak jest to w moich starszych garnkach.

GazelkaFarelka

@Man_of_Gx Jest to jakaś myśl, jednakże upada w obliczu faktu że zmywarkę mam dwa lata i tyleż samo używam tych samych tabletek a z innymi garnkami nic się nie działo i nie dzieje do tej pory.


Makaron też ten sam i woda również

jestem_na_dworzu

@GazelkaFarelka Zakładając, że to rzeczywiście korozja, a nie przypalone jedzenie, które się nie domyło, to oznacza, że jest „źle”. Nie podejmuję się oceny na podstawie takiego zdjęcia.

Jest gwarancja, więc próbuj swoich sił. Być może rękojmia byłaby lepsza? Sprawdź, co lepiej chroni twoje prawa w tym wypadku.

„Źle” można rozwinąć na kilka sposobów:

  • nieodpowiednie środki chemiczne

  • nieodpowiednie użytkowanie

  • chrom nie był dość równomiernie rozłożony w materiale

  • w stali jest niedobór chromu (około 14% powinno wystarczyć)


Dwa pierwsze odłóżmy na bok. Ten ostatni rozwinę, bo wpisuje się w twój komentarz o ostrzeniu noży.

Jak wspomniałem już wcześniej, chrom powinien być „w całej objętości”, „równomiernie rozłożony” w materiale. Będę stosować dużo uproszczeń, ale wyjaśnię mechanizm.

Każdy stalowy przedmiot, to zbiór małych kostek zbudowanych z atomów żelaza. Atom chromu ma podobną wielkość do atomu żelaza. Dzięki temu zastępuje żelazo w niektórych miejscach. Powietrze, właściwie tlen z powietrza, chce połączyć się z metalem. Chrom jest „bardziej chętny” do związania się z tlenem niż żelazo. Dzięki temu każda „część” materiału zawierająca domieszkę chromu nie rdzewieje. Powstały tlenek chromu tworzy bardzo cienką warstwę tlenku chromu, który bardzo dobrze trzyma się materiału (adhezja). Jeżeli warstwa ta zostanie usunięta (porysowanie, pęknięcie itd.), to tlen znów ma kontakt z „gołą” stalą i chce stworzyć tlenek. W tym momencie staje się ważne, czy chrom jest „w całej objętości”, czy miejscami jest go zbyt mało. Przy „odpowiedniej ilości chromu” powstanie tlenek chromu, który odizoluje atomy żelaza od tlenu i materiał nie będzie rdzewieć. Jeżeli z jakiegoś powodu nie będzie dostępnych atomów chromu, to powstaną tlenki żelaza (rdza), które „przepuszczają” tlen dalej i korozja „wgryza się” w głąb materiału.

Nie jest ważne tutaj, czy chromu jest zbyt mało ogólnie (te 14% z hakiem), czy tylko miejscowo („nie w całej objętości”). Liczy się niedostępność „chętnego” chromu. Noże pomimo ostrzenia i ścierania, zawsze go mają.

Oba przypadki, to zmartwienie producenta, nie twoje.

GazelkaFarelka

@jestem_na_dworzu za pierwszym razem źle zrozumiałam twoją wypowiedź, myślałam że piszesz że to normalne że spod spodu utlenia się żelazo. Dla mnie to też oczywiste, że obiekt deklarowany jako nierdzewny powinien być nierdzewny w litej masie a nie tylko na powierzchni. Zwłaszcza że nawet w instrukcji jest informacja że wnętrze garnków można myć druciakiem aby zachować wygląd szczotkowanej stali.


Postaram się zrobić jakieś makro, hejto niestety ucina jakość.

GazelkaFarelka

@jestem_na_dworzu uzupełniając moją wypowiedź, żeby była jasność, żadnym druciakiem nie szorowałam, wspomniałam tylko i tym bo producent wspomina że można tak robić.

8c493689-6318-4e17-90d8-427f70e1382e
halflajf

Jakiej firmy jest ten garnek?

GazelkaFarelka

@halflajf dam im szansę ustosunkowania się do reklamacji

Zaloguj się aby komentować