No i drodzy państwo... Mamy to. To są te definitywne zwolnienia w branży IT na skutek AI. W zasadzie to ja byłem tym wieszczem złej nowiny. Chodziłem i gadałem że AI nas zastąpi. Chodziłem tak gadałem, i co? No jajco
No i drodzy państwo... Mamy to. To są te definitywne zwolnienia w branży IT na skutek AI. W zasadzie to ja byłem tym wieszczem złej nowiny. Chodziłem i gadałem że AI nas zastąpi. Chodziłem tak gadałem, i co? No jajco
@ataxbras hej ale będą systemy
Ja tam jestem ignorantem w dziedzinie, ale dwie rzeczy mnie intrygują jako laika:
Firmy nie potrzebują juniorów ani midów, bo jest AI, a kwestię poprawności kodów ogarną seniorzy. Skąd w przyszłości weźmie się odpowiednią liczbę doświadczonych seniorów, gdy obecni pójdą na emeryturę?
Dług technologiczny: tworzone z pomocą AI kody powstają szybko i krótkoterminowo przynoszą zysk, ale większość ma postać potworków Frankensteina - w przypadku większych zmian i rotacji pracowników ktoś ogarnięty będzie musiał to potem zmieniać, co wiąże się z potencjalnymi kosztami. Czy te koszty nadal będą niższe niż obecne zyski?
@Piechur
Dług technologiczny istniał od zawsze i ja absolutnie nie rozumiem tego zarzutu. Ludzie się zmieniają, dokumentacja powstaje niedokładna, niekonkretna i często po prostu nie ma czasu jej robić. Przychodzi nowa załoga albo ktoś inny kompletnie przejmuje projekt i trzeba wróżyć z fusów, czytać notatki sprzed czterech refaktorów funkcji i zastanawiać się, co się od danego momentu zmieniło.
@DexterFromLab
W pierwszej kolejności grafika komputerowa, nieco design ui, cała web deweloperka - serwisy.
no chyb atak średnio powiedziałbym XD chyba, że mamy na myśli jakieś gówno posty na face mikro brandów, w Ui od lat doszliśmy do punktu gdzie powielane są utarte rozwiązania i właśnie przełamanie tego schematu stanowi wartość projektu, coś czego ai nie ogarnia
Sama energia to nie wszystko. Jeden datacentre u mnie w Dublinie, zużywa więcej wody niż wszystkie gospodarstwa domowe w Irlandii razem wzięte. A jest ich już kilka.
Nic nie wskazuje, że jakoś zacznie nam pitnej wody przybywać, a przecież już jest deficytowa. Nie ma bata, to w końcu zacznie się odbijać w cenach tokenów.
@DexterFromLab Ale degradacja zasobów wody postępuje i to szybko. To jest dopiero początek i jej koszt zacznie rosnąć lawinowo (do użytku przemysłowego). Nie ma przed tym ucieczki.
Poza tym, z tym złotym wiekiem to nie bardzo się wstrzeliłeś. Żyjemy już bardzo długo bez większego konfliktu. Ludzi na świecie jest zbyt dużo. Nastroje polaryzują się bardzo mocno, a polityka i korporacje biorą w tym udział czerpiąc profity - łatwiej niż kiedykolwiek. Chciwość znów bierze górę nad wszelkim rozsądkiem, więc skończy się to konkretnym rozlewem krwi. Najbardziej, to się AI rozwinie w militariach.
Dopiero potem zaczniemy się odbudowywać i znów rozwijać.
Pytanie na ile można zoptymalizować modele, zamiast robić modele do wszystkiego przygotowywać takie do konkretnych zadań, na konkretnych zbiorach danych.
W złoty wiek ludzkości nie wierzę, zyski będą szły do korporacji, szary człowiek dostanie większą odpowiedzialność, zwiększone normy za obecne wynagrodzenie, a jak dojdzie do redukcji zatrudnienia to i za mniejsze/nie waloryzowane
@pokeminatour no modele cały czas się optymalizują pod konkretne zadania. Tylko chodzi o to że ta technologia jeszcze nie jest dojrzała. Po prostu myślę że zaczęto od modli do wszystkiego pod plebs. Ale obecnie już istnieją modele typu codex które całkiem nieźle radzą sobie z kodem inonslugą komputera, natomiast słabiej im idzie odpowiadanie na pytania zwykłego usera. To się dzieje
No to teraz jeszcze trzeba małpom rzucić jawnie to, ze 1kcal=1,13Wh.
Potem trzeba wrzucić, ze taki pączek to 300 kcal, a jego produkcja to z 9000 kcal.
Potem trzeba dorzucić, ze w zależności od IQ mamy pewną "sprawność" uzywania kcal.
I do tego na koniec dorzucimy, ze w sumie pączek jest z ropy ( bardzo pośrednio: nawozy,pieczenie, transport etc) ale jest.
No i finalnie dojdziemy do wyliczen, ze racjonalna jest eudenika osob z iq poniżej 180 xD
A potem juz prosto z górki psycholodzy, beda sobie robic zawody w tym, ktory test IQ lepszy.
Ja nie wróżę tu nic, to jest ludzka natura.
@DexterFromLab
Dexter, Ty pamiętasz może jeszcze co to akapity?
Co do AI, kończy się im kasa. To widać, słychać i czuć. Obcinają limity, zaczęli wreszcie optymalizować zapytania, i tylko modele na promocji na najwyższej subskrypcji działają jak dawniej.
Jakiś gość chwali Fable, że coś tam dało radę zrobić. Dodając później, że trwało do 5-9 godzin. Inny, że wypociny agenta z jednego modelu lądują w drugim modelu, a potem w trzecim. Nie chce mi się wierzyć, że dadzą radę to utrzymać.
Zaloguj się aby komentować