Nie wiem, czy się orientujecie, ale w ostatnich dniach jest głośno o pewnym artykule naukowym, który się ukazał niedawno. Jeżeli okaże się prawdziwy, to będzie to rewolucja na miarę stworzenia tranzystora, albo i większa. O co chodzi? Zespół badaczy z Korei Południowej ogłosił odkrycie materiału, który ma właściwości nadprzewodnika w temperaturze pokojowej.
Nadprzewodnik to materiał, który przewodzi prąd elektryczny bez żadnego oporu. Dotychczas takie właściwości były osiągalne jedynie w ekstremalnych warunkach, takich jak bardzo niskie temperatury. Jeśli wyniki badań zostaną potwierdzone, staniemy przed nową erą w nauce i technologii.
Badacze stworzyli materiał o nazwie LK-99, mieszając proszki zawierające ołów, tlen, siarkę i fosfor. Po podgrzaniu tych składników w wysokiej temperaturze, proszki przekształciły się w ciemnoszary stały materiał. Najlepsze jest to, że LK-99 jest w miare latwy w otrzymaniu, takze na dniach powinny byc doniesienia o zreplikowaniu go i sprawdzeniu, czy faktycznie dziala.
Potencjalne zastosowania nadprzewodnika LK-99:
Takze jest grubo, zobaczymy co bedzie dalej.
#nauka



