Nie wiem, czy się orientujecie, ale w ostatnich dniach jest głośno o pewnym artykule naukowym, który się ukazał niedawno. Jeżeli okaże się prawdziwy, to będzie to rewolucja na miarę stworzenia tranzystora, albo i większa. O co chodzi? Zespół badaczy z Korei Południowej ogłosił odkrycie materiału, który ma właściwości nadprzewodnika w temperaturze pokojowej.

Nadprzewodnik to materiał, który przewodzi prąd elektryczny bez żadnego oporu. Dotychczas takie właściwości były osiągalne jedynie w ekstremalnych warunkach, takich jak bardzo niskie temperatury. Jeśli wyniki badań zostaną potwierdzone, staniemy przed nową erą w nauce i technologii.

Badacze stworzyli materiał o nazwie LK-99, mieszając proszki zawierające ołów, tlen, siarkę i fosfor. Po podgrzaniu tych składników w wysokiej temperaturze, proszki przekształciły się w ciemnoszary stały materiał. Najlepsze jest to, że LK-99 jest w miare latwy w otrzymaniu, takze na dniach powinny byc doniesienia o zreplikowaniu go i sprawdzeniu, czy faktycznie dziala.

Potencjalne zastosowania nadprzewodnika LK-99:
Elektronika: Urządzenia mogłyby działać efektywniej, zużywając mniej energii, brak oporu -> brak nagrzewania sie.
Transport: Pociągi magnetyczne mogłyby stać się bardziej efektywne.
Medycyna: Aparaty MRI mogłyby być bardziej precyzyjne i dostępne dla większej liczby pacjentów.
Energetyka: Sieci energetyczne mogłyby działać z większą wydajnością. Zerowy opor na liniach przesylowych -> tansza energia.

Takze jest grubo, zobaczymy co bedzie dalej.
#nauka
dsol17

@PierdzacyPomidor Odtajnili ufoków to odtajniają i takie rzeczy,wielka mi rzecz. Wiadomo było,że do takich rzeczy dojdzie i uwaga: to NIE JEST ostatni "rewolucyjny wynalazek" o którym się dowiemy w tym roku.


Ja tam czekam na "odtajnienie" listy klientów epsteina i procesy.

jeikobu__

Kurwa, znowu ten szur wypełzł. Czekam aż odtajnią twoje żółte papiery. Przecież ty widzisz spisek w plamie moczu na podłodze.


Stwierdzenie, że jestem kimś innym niż twierdzę albo multikontem za 3... 2... 1...

UncleFester

Substraty banalne, synteza banalna. Oby to była prawda.

GrindFaterAnona

@UncleFester tym bardziej zastanawia ze nikt wczesniej tego nie połączył

UncleFester

@GrindFaterAnona Niekoniecznie. Przebadanie wszystkich syntez układu czterech substratów, ze skokiem 10%, plus sparametryzowane ciśnienie i temperatura, to zadanie na lata.

Jest też casus Fleischmanna i Ponsa.

KasiaJ

@PierdzacyPomidor zbyt piekne aby było prawdziwe

Basement-Chad

Raczej bym się tym aż tak bardzo nie podniecał. Poza tym, że materiał podobno zachowuje się jak nadprzewodnik to niewiele wiadomo o jego właściwościach. Niewykluczone, że działa tylko przy bardzo małych gęstościach prądu - jeśli tak to ma niewielkie zastosowanie praktyczne. Żeby zbudować nienagrzewającą się elektronike trzebaby najpierw opracować technologię produkcji tranzystorów i całych układów scalonych z tego materiału. Nikt też raczej nie będzie budował linii przesyłowych z nadprzewodników bo nie ma to żadnego sensu ekonomicznego.

Nemrod

@Basement-Chad Zakładając, że faktycznie takie cudo istnieje - to właśnie przesyłanie dużej energii na dalekie odległości nadaje sens takiemu wynalazkowi. Stawiasz solary na pustyniach, wiatraki na morzach i łączysz je z odbiorcą dwoma przewodami.

Chinczycy budowali linię 1.1 mln V DC, żeby puścić prąd na 3000 km - myślisz, że taki nadprzewodnik nie miałby tu uzasadnienia ekonomicznego?

HolenderskiWafel

Nikt też raczej nie będzie budował linii przesyłowych z nadprzewodników bo nie ma to żadnego sensu ekonomicznego.


@Basement-Chad ekspermyentalna linia przesyłowa o długości 600m powstała w 2008 na Long Island. Kabel jest chłodzony ciekłym azotem, więc sensu ekonomicznego może to rzeczywiście nie ma

https://cudainzynierii.wordpress.com/page/2/

Basement-Chad

@HolenderskiWafel Straty w liniach przesyłowych wysokiego napięcia wcale nie są aż tak duże. Głównym czynnikiem powodującym nieopłacalność przesyłu energii na duże odległości jest sam koszt budowy linii, a nie straty. Najtańsze linie napowietrzne WN kosztują kilka milionów/km. Kable podziemne albo podmorskie to jeden rząd wielkości więcej. Koszt budowy linii przesyłowej jest często najważniejszym czynnikiem dyskwalifikującym opłacalność inwestycji.


Należy się spodziewać, że linia przesyłowa z nadprzewodników zapewne byłaby droższa o kolejne kilka zer, o ile w ogóle jest technicznie możliwa do zbudowania. Jednym z problemów może być np. to, że takie materiały często są bardzo delikatne i kruche i nie da się ich łączyć ze sobą po tym jak pękną.

DKK

Ołów? W uni nie przejdzie;)

woohoo

Z punktu widzenia gamonia: przepis na nadprzewodnik który przedstawiłeś brzmi banalnie. Gdybym był naukowcem, stworzyłbym z kolegami naukowcami skończoną listę kombinacji surowców, procesów którym je poddajemy i testów ich właściwości i stopniowo odhaczał

siRcatcha

@woohoo No to nobla nie dostaniesz, to sie dzieje juz od lat w wielu dziedzinach nauki

cdbs

@PierdzacyPomidor

Audiofilia: Lepsza scena, błyskotliwe wysokie tony, nietuzinkowy wokal oraz bas wgniatający w fotel z Ikei.

fitoplankton

Trzeba jeszcze z hurraoptymizmem poczekać z tydzień, dwa. Wszyscy rzucili się do reprodukcji, kwestia kilkunastu dni na potwierdzenie tego przez resztę świata.

WinstonWolf

@PierdzacyPomidor zawołasz jak to potwierdzą?

DiamentowyPies

Ciekawe czy "99" w nazwie materiału oznacza rok stworzenia, czy po prostu kolejny numer testu. Ktoś wie?

Mor

@DiamentowyPies Tak.

Deykun

@PierdzacyPomidor 

W ogóle jest jakaś drama https://streamable.com/42r2lt

figa-rybka

Stawiam orzechy przeciw diamentom że to fake 🤥

Zaloguj się aby komentować