Jakie distro Linuksa wybralibyście obecnie na serwer i dlaczego?

Interesują mnie powody wyboru konkretnej dystrybucji - zapraszam więc co komentowania!

#ankieta #linux

Najlepsza dystrybucja Linuxa na serwer w 2024 roku to:

161 Głosów
zboinek

Wybrałem/-liśmy Ubuntu ze względu na to, że przyzwoicie współpracuje z Kubernetesem a wspaniale* ze sterami NVIDII i ich operatorami. Do tego DGX OS (OS od NVIDII) to Ubuntu


*lepiej niż inne

koszotorobur

@zboinek - wykupiliście wsparcie czy za darmoszkę?

zboinek

@koszotorobur darmoszka, jak sie jebie to zaorac i provisionować jeszcze raz magia k8sa

koszotorobur

@zboinek - jak już kiedyś pisałem u mnie w firmie wszystko stoi na RHELu - nawet nasz K8s to OpenShift od Red Hata.

Wszędzie gdzie pracowałem to jak firma miała Linuksa ze wsparcie to był zawsze Red Hat - powiem szczerze, że jak nie lubię korpo (nawet Linuksowych) to mnie jeszcze ze swoim wsparciem nie zawiedli i wszystko działało (i do tej pory działa) bardzo stabilnie.

Na swoje prywatne serwery wybieram Debiana - pisałem komentarze i posty na ten temat tu na Hejto dlaczego - ten mój post jest jednym z najnowszych, które popełniłem: https://www.hejto.pl/wpis/top-4-reasons-why-i-choose-debian-vs-ubuntu-server-debian-uses-less-memory-commu

Dzięki za podanie powodów dlaczego Ubuntu Server - dla mnie poznanie perspektywy innych (i ich potrzeb oraz potrzeb firm w których pracują) było przyczyną utworzenia tej ankiety.

ZohanTSW

Nie znam się to się wypowiem :D

Nigdy nie stawiałem serwerów ale wyobrażam sobie, że nie będę chciał robić formata przez kilka lat i dobrze żeby było długie wsparcie dla paczek bo hakierzy (niedawno kumplowi ktoś próbował wejść na serwer; nie wiem jakiego distro używa).

Na moją obecną wiedzę, w użytku codziennym/do pracy, używałem Fedorę której co rok trzeba robić distro upgrade, nie mam pojęcia jak to wygląda w przypadku serwerów i samego RHEL, dlatego to by nie był mój pierwszy strzał.

Arch może być nienajgorszym pomysłem jeśli się perfekcyjnie wie co trzeba zainstalować. Ja nie wiem więc odpada :D chociaż AUR to genialne źródło wiedzy. Mam najmniej doświadczenia z tym distro.

Ubuntu? Po co, jeśli jest Debian?

A Debian wiem że ma baaaardzo długi czas wsparcia i dlatego od niego bym zaczął.

zboinek

@ZohanTSW Instalujesz i nie updatujesz Czas życia produktu IT w Enterprise to maks 5 lat (tyle lat wsparcia daje producent na sprzęt), więc zanim będziesz musiał robić update OSa to i tak wszystko trzeba będzie przenieść na nowe serwery.

koszotorobur

@zboinek - dokładnie tak jest - serwery amortyzuje się na 5 lat bo tyle wsparcia się dostaje na sprzęt i generalnie na serwerowy OS też (co chyba, że wybuli się kasę na dodatkowe, bardzo drogie, przedłużone wsparcie). Dodatkowym powodem jest bezpieczeństwo oraz tak zwane "currency" (od bycia "current" - czyli na bieżąco) - jeśli się jest zapóźnionym to nie tylko trzeba płacić inżynierom od zaprzeszłej magii więcej ale też bulić za rozszerzone wsparcie vendorów i wystawia się firmę na niepotrzebne ryzyko od strony cybersecurity.

jiim

Komercyjnie? Takie, które zapewnia wsparcie.

koszotorobur

@jiim - korpo, zwłaszcza te regulowane - jak instytucje finansowe czy farmaceutyczne/medyczne - nie mają wręcz możliwości używania czegoś co nie jest "produkowane" i wspierane przez jakąś firmę o dobrej reputacji.

W dużych firmach koszty wsparcia są wkalkulowane w biznes - niemniej mniejsze firmy często rezygnują ze wsparcia by zaoszczędzić trochę kasy (co czasem się udaje - a czasem nie - w zależności jak bardzo ogarniętych ludzi od Linuksa mają w firmie, jaki jest ich usecase, z jakimi problemami się borykają i jak szybko się rozwijają).

globalbus

@koszotorobur możesz wykupić wsparcie do dowolnego opensource na rynku, przecież wsparcie nie musi być producenta (albo od tej konkretnej firmy, którą wynajął jako resellera swoich rozwiązań)

BoJaProszePaniMamTuPrimaSorta

@koszotorobur wiadomo, że Ubuntu, bo kompletnie się na tym nie znam

Konto_serwisowe

Jako enterprise przeważnie są u nas rhel, czasem suse, Ubuntu się zdarza, ale tak 10 procent. Debiana na produkcji widziałem może raz, ale to nawet nie jestem pewien czy na pewno. Wiadomo, że firmom chodzi o support, software i kompatybilność z jakimiś automatyzacjami (chef, puppet, ansible, bigfix, cyberarc, czy co tam kto ma).

dildo-vaggins

Ja postawiłem serwer zabbix na Ubuntu, obsługuje ponad 500 urządzeń od 3 lat i działa mega stabilnie, drugi serwer mam pod pliki też ubuntu zero problemów od dobrych 5lat.

koszotorobur

@dildo-vaggins - ehh Zabbix - co za wspomnienia!

Nie używam już od lat ale ile to on razy nam dupę uratował

dildo-vaggins

@koszotorobur zabbix obecnie może nie jest demonem prędkości ale na potrzeby monitorowania małej sieci jest w sam raz, najważniejsze że darmowy i 300 zapytań na sekundę spokojnie daje radę.

koszotorobur

@dildo-vaggins - ja do Zabbixa mam mega sentyment - bo to było już było świetne narzędzie jak karierę zaczynałem

Lurriel

W8 Ubuntu przecież jest bazowane na Debianie. Ta sama rodzina. Podział ankiety do poprawy

koszotorobur

@Lurriel

W8 Ubuntu przecież jest bazowane na Debianie. Ta sama rodzina. Podział ankiety do poprawy

Zapominałeś się przyjebać, że RHEL bazuje na Fedorze - komentarz do poprawy.

Catharsis

@koszotorobur XD króciutko

Lurriel

"Rehl bazeuje na Fedorze"

Masz, nie ma za co

koszotorobur

@Lurriel - podziękował

Catharsis

@koszotorobur Już kiedyś pisałem, Debian z 2 powodów:


  1. Tak mnie nauczono w szkole, zawsze był na serwerze Debian.

  2. Po prostu działa.


Pewnie inne opcje też były by spoko na serwer ale nigdy nie miałem okazji ich sprawdzić bo Debian nigdy nie zawiódł.

katoda

A ja głosuję za Ubuntu LTS, głównie za backportowanie poprawek bezpieczeństwa do 5 lat. No chyba że jedyne co ma robić host to odpalać kontenery - wtedy RancherOS albo Container Linux (teraz to RHEL CoreOS).


Na flotach serwerów odradzam rolling distro (tutaj Arch + pochodne) - ciężko wrócić do point-in-time + uaktualnienia robią się ryzykowne.

koszotorobur

@katoda - ja własne serwery traktuję obecnie jedynie jako platformy do uruchamiania kontenerów używając Podmana. Na nich obecnie używam Debiana bo ma wszystko czego ja potrzebuję. W pracy używamy wszystkiego od Red Hata - i też sobie chwalę.


A propos RancherOS to:

Note that RancherOS 1.x is currently in a maintain-only-as-essential mode, and it is no longer being actively maintained at a code level other than addressing critical or security fixes.


Kiedyś szukałem dedykowanej dystrybucji Linuksa pod uruchamianie kontenerów i znalazłem takie:


bandziorek

@koszotorobur Newbie devops tutaj - dlaczego Podman zamiast Dockera?

koszotorobur

@bandziorek - popełniłem wpis o tym: https://www.hejto.pl/wpis/docker-konta-podman-przeszlismy-w-firmie-z-dockera-na-podmana-i-powiem-ze-jak-dl

Zapraszam też na tag #podman oraz #konteneryzacja

Tak w ogóle jak masz jakieś pytania o DevOpsy to wal śmiało

bandziorek

@koszotorobur Dzięki trochę rozjaśniło, chociaż moja wiedza na razie jest na tyle ograniczona że gdybym miał to komuś przedstawić to pewnie bym nie ogarnął

Tagi dodane do obserwowanych.

Odnośnie propozycji - nie omieszkam odezwać się.

koszotorobur

@bandziorek - z czasem wszytko staje się jaśniejsze

Przy temacie Docker kontra Podman to najważniejsza różnica jest, że Docker potrzebuje dwóch daemonów (procesów, które cały czas działają w tle) - swojego o nazwie dockerd - oraz procesu menadżera cyklu życia kontenerów containerd.

Podman za to znany jest jako "daemonless" - czyli nie potrzebuje, żadnego działającego w tle procesu do uruchamiania kontenerów - przez co uważany jest za bezpieczniejszy.

Głęboko pod płaszczykiem warstw abstrakcji Docker oraz Podman korzystają i tak z biblioteki niskiego poziomu do uruchamiania kontenerów crun (napisanej w języku C - której domyślnie używa Podman) lub runc (napisanej w języku Go - której domyślnie używa Docker) - niemniej i Docker i Podman mogą być skonfigurowane by używać albo jednej albo drugiej.

bandziorek

@koszotorobur Dzięki za wyjaśnienie. Pojęcie daemona jest mi znane i mniej więcej zrozumiałe. Dobrze że napisałeś o tych bibliotekach - teraz kumam. Muszę zgłębić temat ograniczeń Podmana względem Dockera odnośnie sieci.

bandziorek

@koszotorobur Btw. W sumie zagłosowałem w ankiecie a nie umotywowałem - używam w pracy Debiana - nie mam pojęcia dlaczego - przełożeni wybrali zanim zacząłem pracę i dalej nie wiedziałbym co wybrać, ale wydaje mi się że stabilność - w tym chyba Debian przoduje - tak mi się zdaje

koszotorobur

@bandziorek - no to głosuj za stabilnością

mike-litoris

@koszotorobur 

debian


bo po prostu działa, bo jest elastyczny, bo nie trzeba dupić się z licencjami i to ja świadczę support

Do tego społeczność( oprócz tego ludzie), sprawdza się i jako nośnik kontenerów (docker) jak i system wewnątrzdockerowy.

Bootstrapowanie do funkcjonalnego chroota to kwestia minut, z przyjemnością można zrobić lokalny mirror repo i "mrozić kanały" mówiąc po rhelowemu.

bo jest jedną z najstarszych dystrybucji przez co jest dojrzały, patching nie odbywa się na zasadzie "co dziś wybuchnie". Stosunkowo łatwo utrzymać własne customowe repozytoria, jest popularny na tyle że znajdziesz w NASach i na systemach stricte wbudowanych jak kamery internetowe.

Bo jest podstawką wielu rozwiązań jak proxmox, openmediavault.

bo w 2024 roku można korzystać z netstata i iptables.

bo to system i na serwer i na biurko przez co doświadczenia z biurka można stosować na serwerze a serwerowe problemy odtwarzać na biurku.

koszotorobur

@mike-litoris - Debian Slim to chyba najlepszy wybór do kontenera pod względem kompatybilności i wiele Base Images różnych aplikacji na nim bazuje.

Ostatnio też polubiłem obrazy UBI od Red Hata - no ale Debian zawsze w serduszku


No i taki news dla Ciebie:

NOTE: iptables was replaced by nftables starting in Debian 10 Buster

nftables is the default and recommended firewalling framework in Debian, and it replaces the old iptables (and related) tools.

Ale i tak kiedyś wszystko zostanie zastąpione przez enhanced Berkeley Packet Filter (eBPF) - nawet w Debianie

Miedzyzdroje2005

@koszotorobur jakiekolwiek LTS. Arch z uwagi na skupienie się na najnowszych pakietach może sprawiać problemy

Zaloguj się aby komentować