#ai #rant #zalesie #programowanie
Który to już raz czytam że "AI zastąpi programistów, co najmniej juniorów", "AI pisze 80% kodu", a Szanowny Kolega nie-pamiętam-nicka napisał mi dziś że AI mi zdebuguje program.
No dobra - myślę - po prostu do głosu doszedł mój wewnętrzny boomer. "AI? Komu to potrzebne", "guwniarzu zasrany zafajdany".
Napisałem dziś prosty gównoprogram który miał wyzwolić self-test w bibliotece gnuTLS, żebym mógł tam wskoczyć debuggerem i popatrzeć jak to działa krok po kroku. Nawet nie zadałem sobie trudu żeby pozwalniać pamięć, coś tam zdeinicjalizować czy wypisać. No i zadziałało.
Myślę, takie coś to pewnie mi ChatGPT wypluje bez problemu.
Wypluł, nawet wygląda. Tyle, że nawet się nie kompiluje, a gdyby się skompilowało to by nie zadziałało.
Gdzie jest, k⁎⁎wa, te 80% kodu pisanego przez AI ?!
0837a022-4acc-4a12-b0bd-190602e7dfb9
60bdf3ae-0599-4a83-a604-003f8613a936
17

Komentarze (17)

dla nich "kod" to skrypty pythonowe, ja to debil w dziedzinie ale mam paru senior devow ziomeczkow i na te slogany jak to AI zastapi programistow to odpowiadaja " xD".

@ErwinoRommelo

Po prostu spróbowałem, mając wcześniej gotowy program. Rozumiem, że dokumentacja do gnutls jest ziemniaczana, jak do wszystkich bibliotek krypto, ale żeby na samym wstępie dać złe nagłówki, złe nazwy funkcji, zła liczba argumentów, w końcu złe argumenty.

Brakuje tylko printf("XD\n") tak jak napisałeś.

@ErwinoRommelo nie tylko ty i twoje ziomeczki W moich kręgach jest to samo. Mam nawet gości, którzy na co dzień siedzą w teamach zajmujących się LLMami i ogólnie pojętym AI trenowanym na potrzeby wewnętrzne firm w których pracują i wszyscy kolektywnie z tego "hur zobaczycie dur programiści do wyjebania już za rok mówię wam już szukajcie se roboty" albo innego "hehe na co zatrudniać programistę hehe na co się uczyć programowania jak AI napisze to wszystko za mnie" drą łacha tak, że całe piętro się trzęsie ze śmiechu. Bo to jest zajebiste jak trzeba wypluć 2-3 linijki kodu, jakąś prostą metodę albo znaleźć jakąś składnię instrukcji bez potrzeby przeszukiwania połowy stacka, ale to tyle. Chatbot na sterydach i jakaś doraźna pomoc, a nie magiczne "Ej AI napisz mi nowego Assassins Creeda".

@NiebieskiSzpadelNihilizmu dla potrzeb edukacyjnych i amatprskich spoko narzedzie. Ale nie sadze ze w bliskiej przyszlosci jakikolwiek profesionalista uzywalby tego codziennie. Ja mam localnie deepseeka przez olame i uzywama jako asystenta i pomocy w podstawach unity i jestem zadowolony. Napisze mi jak trzeba ale potrafi tez wytlumaczyc co i jak.

@ErwinoRommelo

Kiedyś na studiach musiałem zaliczyć przedmiot "sieci neuronowe i neurokomputery", trochę to mnie nawet wciągnęło ale przy dwurdzeniowych CPU I ówczesnym stanie GPU jedynie lepsze DSP w ogóle nadawały się do implementacji prostych sieci.

Temat mnie wciągnął, mniej więcej wiem jak realizuje się uczenie sieci, chociaż w tej dziedzinie nastąpił też olbrzymi postęp.

Gdybym miał to jakoś brutalnie uprościć, to sieć neuronowa jest po prostu rozbudowaną funkcją interpolująco-ekstrapolującą.

Problemem z taką siecią jest to, że ona nie wie że nie wie. Nazwijcie to "halucynacjami" ale sieć neuronowa sama w sobie nie jest w stanie ocenić wiarygodności własnej odpowiedzi.

@pierdonauta_kosmolony no zalezy czym trenowales, czytalem ze typy z microsoftu mieli problem bo model trenowany na kontencie bez zadnych limitacji czesto wstawial ciag liter mmmmmmmmm, okazalo sie ze na reedicie byl tag microweavegang gdzie spamia mmmmmmmmm ( dzwiek pracujacej mikrofali) a na na koniec ding ( ze sie zagrzalo). Xd ale mialem a tego beke, ale w moim przypadku randomowego tomka co choce nauczyc sie podstaw jakies tam programowania to serio milowy krok do przodu bo moge sie na tym opierac w roznym stopniu, albo gotowca dostane albo jak chce rozpiske. A jaka mam alternatywe? Tutoriale na yt i w razie w plakac na githubie ze mi nie dziala i liczyc ze sie ktos zlituje? Zwlaszcza ze teraz mam to loklanie.

@ErwinoRommelo

Ja tam czytam głównie dokumentację (o ile nie jest zjebana jak w AWS czy Androidzie), czasem czytam kod źródłowy żeby poznać na przykład jak działa protokół, czasem, jak już mi się nie chce, to otwieram książkę w ramach subskrypcji na O'Reilly. Autorzy z reguły się przykładają i nie ma tam hindusizmów jak na stackoverflow.

@pierdonauta_kosmolony żeby nie być starym dziadem, spróbuj używać narzędzia najlepiej jak się da, zamiast narzekać ze nie działa tak jak byś chciał.


sprobuj sobie np jak kolega sugerował jakiś skrypcik pythonowy wygenerować albo makefile z logowaniem tego co robi. Albo zapytaj jak zrobić coś w AWSie czego nie robiłeś (np. Stworzyć S3 i wrzucić plik + opis setupu) albo spytaj o „wiedzowe combo” np jaki sugeruje stack technologiczny jak chcesz napisać portal jak Wykop z ruchem takim jak ma Wykop

@wombatDaiquiri Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę że choćby w dokumentacji AWS roi się od błędów, szczególnie w takim CDK. I ten chatbot ma skądś magicznie wiedzieć jak jest poprawnie, mimo że tej informacji *nigdzie* nie ma.

A część dokumentacji Androida to nieśmieszny żart.

Jak ktokolwiek może wiedzieć czy odpowiedź z chatbota jest poprawna czy nie bez jej dokładnego przeanalizowania? Jaki to ma sens?

@pierdonauta_kosmolony ale Ty nie masz dostać gotowej odpowiedzi, tylko masz uzyskać odpowiedź szybciej niż gdybyś miał czytać dokumentacje od deski do deski. Jak dokumentacja jest zła to co, siadasz i płaczesz, czy próbujesz kolejnych sugestii z Google aż zadziała?

@wombatDaiquiri

Jak dokumentacja jest zła a kod źródłowy jest otwarty to pozostaje lektura kodu lub ewentualnie debugger. No ale czasem jak w przypadku Androida i nieotwartego kodu pozostaje kombinowanie z kolejnością wywołań, nietypowymi zestawami argumentów, takie tam.

Musisz innego modelu spróbować bo rumżne som.


A tak serio to AI swietnie mi uzupełnia pracę. Jak nie jestem pewien jakiegoś fragmentu kodu to potrafi dobrze ocenić.


AI nie zastąpi programistów bo potrzebuje jasnych instrukcji i to jest nawet fajne, bo ty jesteś architektem a ono narzędziem. Przynajmniej u mnie zmieniło podejście do kodu żeby patrzeć szerzej.

@pierdonauta_kosmolony Ta też mnie to bawi, kilka razy próbowałem pytać o prosty program w Rustcie na max 100 linijek to rzadko kiedy podany kod się wgl skompiluje xD.


Ale za to AI przydaje się fajnie do uzupełniania pracy, załóżmy napiszesz sobie jakąś funkcje i potrzebujesz zrobić podobną to AI pewnie to ogarnie, albo jakieś inne powtarzalne rzeczy. A zwłaszcza gdy model ma dostęp do kodu który piszesz bo jest zintegrowany z edytorem, wtedy potrafi całkiem użytecznie podpowiadać. Korzystam sobie od jakiegoś czasu z edytora Zed i on ma tą funkcje Edit Prediction i to potrafi działać super bo ma dostęp do całego pliku plus schowka więc jak sobie np skopiujesz jakąś zmienną, funkcje cokolwiek i dasz kursor obok innego kodu to czasem potrafi zgadnąć co chciałeś z tym zrobić. Dosłownie czasem mnie to przeraża bo to podpowiada tez komentarze i zwykły tekst.

@pierdonauta_kosmolony choć jesteś sceptyczny to jednak mówi się raczej o przyszłości. I nie chodzi zastąpienie a wspomaganie

@pierdonauta_kosmolony AI nie zastapi programistow, zastapi maply piszace skrypty w barbarzynskich jezykach typu java czy python.

już gdzieś pisałem, że dla mnie AI to taki junior-asystent po studiach. Dużo wiedzy teoretycznej, ale praktyka jeszcze leży i kwiczy

Gdzie jest, k⁎⁎wa, te 80% kodu pisanego przez AI ?!


AI generuje kod a ty poprawiasz w nim ok. 20% 😉

Zaloguj się aby komentować