Najprzyjemniejsza czescia kazdego rejsu jest powrot do domu. A wiec ciao kakao, widzimy sie za 7 tygodni
#barteknamorzu #marynarz #statki #pracbaza

Najprzyjemniejsza czescia kazdego rejsu jest powrot do domu. A wiec ciao kakao, widzimy sie za 7 tygodni
#barteknamorzu #marynarz #statki #pracbaza

Zaloguj się aby komentować
Tak wygladal (zanim zostal skompletowany) jeden z naszych statkowych magazynow. Troche jak w makro
#barteknamorzu #marynarz #statki #ciekawostki #technologia

Zaloguj się aby komentować
Radziecki lodołamacz, lata 70. XX wieku.
#historia #starszezwoje #statki

Zaloguj się aby komentować
#pracbaza rano, włączanie się do strefy rozgraniczenia ruchu
Pozdro z fartem #statki

Zaloguj się aby komentować
8 cylindrowy turbodoładowany #bergen z podwieszoną prądnicą wałową
#marineengineering #statki



Zaloguj się aby komentować
#bezpieczenstwonamorzu #zeglarstwo #statki
darmowy pdf od wydawnictwa nautica
łączność w niebezpieczeństwie - procedura mayday język polski i angielski
Do pobrania tu https://wydawnictwonautica.pl/upload/radiomayday.pdf

Zaloguj się aby komentować
Za⁎⁎⁎⁎ste zdjecie zrobione przez profesjonalnego fotografa, ktory byl z nami na czas projektu.
#barteknamorzu #morze #marynarz #statki #fotografia #ciekawostki

Zaloguj się aby komentować
Ups
#fail #statki #transport #wypadki

Zaloguj się aby komentować
#modelarstwo #statki #historia #ciekawostki #zwierzaczki #morze
przy okazji tego modelu warto wiedzieć po co sobie tyle trudu zadawano z miedziuchą link do autora modelu:
https://www.facebook.com/groups/shipmodelsgroup/permalink/4657484287709614/
Dzisiaj o stworzeniu oceanicznym, który jest prawdziwym postrachem marynarzy. Nie jakieś gigantyczne kałamarnice rodem z opowiadań H.P. Lovercraft czy prehistoryczne megarekiny – ale świdrak okrętowiec, mięczak o zabawnej nazwie i mniej zabawnych umiejętnościach.
Ten przedstawiciel rodzaju Teredo średnio osiąga mniej więcej jakieś 25 centymetrów i jest… małżą. Chociaż może jego wygląd podsuwa nam inne pomysły, to tak, naprawdę, to małż. Trochę podłużny, niezbyt posiadający muszlę, ale pełnoprawny taksonomicznie małż.
Żeby być jednak wiernym filogenetycznej tradycji, świdrak zachował jakąś tam szczątkową muszlę w postaci dwóch drobnych skorupek umieszczonych na jednym z jego końców. Owe skorupki mają ostre, pofałdowane brzegi, świetnie nadające się do wwiercania w drzewo. A jest to konieczna umiejętność do przeżycia takiego Teredo navalis.
Drzewo, niezależnie czy w postaci deski statku czy unoszącej się martwej kłody, jest ulubioną miejscówką świdraka okrętowca. Dzięki specjalnie przystosowanej muszli, tworzy on tunel, nie tylko konsumując drewno (trawione dzięki symbiotycznym bakteriom w skrzelach), ale również tworzy mieszkanie. O jego obecności mogą świadczyć właściwie tylko syfony okazjonalnie wynurzające się w celu uzupełnienia drewnianej diety o plankton, pobraniu powietrza i wydalenia zbędnych produktów przemiany materii. No i ogólny fakt istnienia otworów w liczbie mnogiej, ponieważ świdraki to zwierzęta dość towarzyskie, mieszkające często w dużych grupach. Wygodnie dla rozmnażania, niewygodnie dla ludzi, którzy muszą znosić zniszczenia i radzić sobie z takim nietypowym, wodnym zagrożeniem.
Świdrak okrętowiec jest między innymi odpowiedzialny (najprawdopodobniej) za zatonięcie przynajmniej dwóch okrętów w czasie podróży Krzysztofa Kolumba, przechylenie szali zwycięstwa Brytyjczyków nad Hiszpańską Armadą i zniszczenie niezliczonej liczby portów.
Wredny typek.
Świdraki preferują morza ciepłe i zasolone, ich optymalny zakres temperatur wynosi od 15 do 25 stopni Celsjusza.
Ciekawostka: Małże te potrzebują kilku lat żeby strawić duży statek.
https://odjechanezwierzatka.pl/index.php/2019/10/21/teredo-navalis-swidrak-okretowiec/


Zaloguj się aby komentować
#zeglarstwo #jachty #statki
F-Class Firefly
jest tu ktoś kto chce w przyszłości niedalekiej kupić jacht? Jak tak to mogę zrobić taki tag jak mialem na wykopie jachtdlapolaka i wrzucać co tańsze sensowne stare łódki dla biedaków czyli do 50-80k

@off no jest to już sensowny jacht żeby opłynąć świat w miare komfortowo, każdy metr jachtu mnoży koszty razy trzy cztery ale daje 30% więcej wnętrza
Metr mniejszą już pochytasz za 20k i w takich kosztach sie możesz zamknąć rocznie
Najlepiej mieć 10-11 metrów ale tu już wjeżdża z 300k na start
Nowa 9 metrów podlej jakości to 600k dzisiaj a 10-11 to z milion a dobrej jakości nawet dwa (mowa o pełnomorskich a nie szuwarowych)
Zaloguj się aby komentować
Dla odmiany jakies przyjemniejsze zwierzatko - zolw oliwkowy i jakis zaczepiajacy go gosciu.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Olive_ridley_sea_turtle
#morze #marynarz #statki #fotografia #zwierzaczki #barteknamorzu

Zaloguj się aby komentować
Jako, ze zadajecie duzo pytan o statek - jak wyglada, co robi itp. to wrzucam jeszcze raz fimiki z projektu, ktore co nieco wyjasniaja.
Jest to dosyc przelomowy projekt, ktory otwiera nowa galaz przemyslu offshore i przemyslu wydobywczego.
Na kanale znajdziecie tez inne filmy, ale wrzucam te (chyba) najwazniejsze.
Standardowo - jak macie pytania to smialo, postaram sie odpowiedziec.
#barteknamorzu #morze #marynarz #ciekawostki #statki #technologia #pracbaza
Zaloguj się aby komentować
US Navy odebrała 70 niszczyciel typu Arleigh Burke od producenta. USS Carl M. Levin (DDG 120) należy do serii przejściowej Flight IIA.
Marynarka zamówiła 9 niszczycieli w przejściowej wersji zanim zostanie ukończona wersja Flight III. Są one wyposażone już m.in. w system walki Aegis Baseline s9, który obejmuje funkcję Integrated Air and Missile Defense. Ma on szybszy czas reakcji i rozszerzone możliwości walki przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.
W stoczni Bath Iron Works kolejne są już w trakcie produkcji: John Basilone (DDG 122), Harvey C. Barnum Jr (DDG 124), Patrick Gallagher (DDG 127), Louis H. Wilson Jr (DDG 126), William Charette (DDG 130) i Quentin Walsh (DDG 132).
Filmik z USS Samson, który też należy do serii Flight IIA
https://www.youtube.com/watch?v=G_98vFK8knQ
#wojsko #marynarz #marynarkawojenna #statki
Zaloguj się aby komentować
Dzisiaj troche mniej przyrody, a wiecej brutalnej technologii.
Na zdjeciu moonpool, czyli po prostu wielka dziura w srodku statku. Przez te dziure opuszcza sie riser (rura, ktora plynie ropa, lub inne rzeczy), czy inne urzadzenia.
Strasznie kotluje sie tam woda i lepiej nie wpasc
Moonpool znajduje sie dokladnie pod drill floorem. Czyli te wszystkie rury, ktore widzicie „w wiezy” schodza pozniej przez mala szparke i wjezdzaja do basenu.
Nasz riser mial 4km dlugosci, a na jego koncu byl bardziej elastyczny i specjalnie balastami i bojkami uksztaltowany „jumper hose” o dlugosci 500m.
To wlasnie z tego miejsca musieliamy wyciagac diabla morskiego, ktory nie potrafil zanurkowac i wyplynac.
#barteknamorzu #morze #statki #marynarz #fotografia #technologia

@pansiano a widzisz panie kolego, to jest najzwyklejsza w swiecie fizyka, prawo archimedesa, itp
W praktyce - to tak jakbys mial 4 do polowy zalane butelki wody sklejone tasma. Pomiedzy butelkami bedzie przestrzen z woda, tak jak u nas jest moopool. Mimo to, nie wplywa to w zaden sposob na butelki dookola. No chyba, ze zrobisz dziure w butelkach i zacznie zalewac je woda, wtedy pojda na dno.
Moze troche pokretnie, ale mam nadzieje, ze troche to wyjasnilem.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Moon_pool
Ciekawostka przy okazji - w wiki mowia o statku Glomar Explorer - ten statek jako pierwszy na swiecie zrobil to co my zrobilismy tylko na o wiele mniejsza skale.
Zaloguj się aby komentować
Początki demokracji w ameryce #zeglarstwo #statki #estetyczneobrazki #grafika

@SUQ-MADIQ uwielbiam historie kształtowania się USA, ostatnio czytałem "My, naród. Nowa historia Stanów Zjednoczonych" i o ile pierwsze rozdziały o kolonistach, powstawaniu Thirteen Colonies, buncie i wojnie o niepodległość z Anglikami były mega ciekawe, tak później czytało się znacznie gorzej (._.) ~ ︵ ┻━┻
Zaloguj się aby komentować
#statki #morze #heheszki
kiedy pomylisz port z mariną jachtową i trzeba zamalować ślady krwi przed zdaniem statku armatorowi

Zaloguj się aby komentować
Czasami ciezko jest wytlumaczyc jakiej skali jest statek, na ktorym pracuje, jesli ktos nie ma z takimi tematami stycznosci. Liczby niewiele mowia.
Wtedy przydaje sie takie zdjecie. Strzalka wskazuje czlowieczka dla skali
#barteknamorzu #morze #marynarz #statki #pracbaza #ciekawostki #technologia

@bartek555 na kołach jest przyjrzyj sie, przypływał chiński ciężarowiec z takim elementem 3-8k ton (platforma dla gaspromu) i trzeba było go zdjąć poziomując statek na równo z nabrzeżem a potem wjechać tym na nowy statek (zbudowano dwa z klasą lodową audax i pugnax pod to) i płynął dalej na syberie. Przeładunek w antwerpii
Zaloguj się aby komentować
Artystyczne zdjecie malo artystycznych zaworow i rur. No troche tego jest.
#barteknamorzu #morze #marynarz #statki #ciekawostki #fotografia

Zaloguj się aby komentować
A widzieliscie kiedys dzwig tego typu na statku?
#barteknamorzu #morze #marynarz #statki #ciekawostki

@bartek555 Dokładnie. Jak słyszę o systemie szkolnym u Duńczyków czy nawet Anglików to zupełnie inny świat. Raz miałem na statku jednego Amerykanina- był tam za chiefa, z papierami starego. Przeskoczył prosto z deckhanda
@off przede wszystkim u nas idac droga studiow zaczynasz prace jak masz jakies 23 lata. W uk koncza jakis college i w tym wieku juz maja nalatane pare lat doswiadczenia, a twoj tytul inzyniera, podstawy ekonomii wykute na pamiec, czy znajomosc pelnego wzoru na poczatkowy kat drogi nikogo nie obchodzi. Ta praca jest bardzo praktyczna i fakt - trzeba miec teorie, ale nie tyle ile nam wbijaja. Jakbym mial wybierac jeszcze raz to chyba poszedlbym na zaoczne albo jakas szkole policealna.
@bartek555 zaoczne to rzeczywiście ciekawa opcja, sam na takich byłem. Zwłaszcza w Szczecinie jest to fajnie rozwiązane. Ja popełniłem jedynie taki błąd, że zbyt długo odwlekałem pływanie i zanim ogarnąłem, że nie chcę tego robić, to doczłapałem się na ostatni rok ;D
Chyba niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że są w Polsce uczelnie, które oferują tzw. tryb zjazdowy. Wpada sobie gość na jeden 3-miesięczny zjazd ciągiem, a potem ma resztę roku "wolne". Właściwie to już chyba tylko Szczecin oferuje taką opcję.
Zaloguj się aby komentować
Chłop zastęsknił do roboty, niebywałe.
#statki #wiatraki #fotografia #tworczoscwlasna #mojezdjecie #morze

Zaloguj się aby komentować