Plasma jak macOS
Globalny wygląd: Apple BigSur Dark
Ikonki: Qogir
Styl i kolorki: Bryza

Plasma jak macOS
Globalny wygląd: Apple BigSur Dark
Ikonki: Qogir
Styl i kolorki: Bryza

Zaloguj się aby komentować
Tomeczki, będę zmieniać dysk ssd w pececie na pojemniejszy ale stary też chcę zostawić. Czy dyski ssd też trzeba jakoś skonfigurawać jak to było z hdd jako primary i tak dalej. Jeśli tak to jak? Jak macie jakieś rady jak całą operację przeprowadzić w miarę szybko i bezboleśnie to będę wdzięczna. Już dawno tego nie robiłam. Aha - system to Debian
#komputery #informatyka #linux
Zaloguj się aby komentować
#steam ogłosiło koniec wsparcia dla Windows 7 i 8 od stycznia. Cała biblioteka gier bezużyteczna na starszym sprzęcie. Tak się składa, że mam stary laptop, który był kupowany "na zapas" pod względem hardware, więc radzi sobie z grami, ale nie ma sterowników do jego wnętrzności pod Win 10. Z tego co sprawdzałem, nie ma opcji, by na nim przejść na "dziesiątkę".
Teraz pytanie: czy ktoś korzysta z duetu #linux + #proton do gier i może potwierdzić, że to działa? Można mieć jednocześnie Windows 7 i taki Linux na jednym komputerze?
A może można oszukać system i "udawać", że mam Windows 10? Podobnie jak można zrobić z przeglądarką.
A może ktoś zna sposób na ożywienie Windows 10, gdy nie ma sterowników pod kartę sieciową itp? Może polecić jakiegoś informatyka ze Śląska, który by się tego podjął?
#informatyka #windows #kiciochpyta
@Bukimi
Teraz pytanie: czy ktoś korzysta z duetu #linux + #proton do gier i może potwierdzić, że to działa? Można mieć jednocześnie Windows 7 i taki Linux na jednym komputerze?
Działa, chyba że chcesz grać w gry, które używają nieobsługiwanych anti-cheatów.
Sprawdzaj tutaj: https://www.protondb.com/
Można mieć na jednym, ale nie jest to polecane, szczególnie na jednym dysku - bo windows ro⁎⁎⁎⁎⁎doli bootowanie prędzej czy później.
A może można oszukać system i "udawać", że mam Windows 10? Podobnie jak można zrobić z przeglądarką.
Zgaduje, że nie będzie to możliwe - a na pewno nie w dłuższej perspektywie.
A może ktoś zna sposób na ożywienie Windows 10, gdy nie ma sterowników pod kartę sieciową itp? Może polecić jakiegoś informatyka ze Śląska, który by się tego podjął?
Raczej wątpię. Tutaj drobna uwaga - upewnij się, albo licz się z tym, że Linux może też nie mieć sterów do wszystkiego co masz w tym laptopie. Niestety ludzie często instalują Linuxa na pałę, a potem dziwią się że coś nie działa.
Niestety przy Linuxie albo musisz posprawdzać czy sprzęt będzie działał, albo kupić laptop od firmy która sprzedaje laptopy z Linuxem.
Zaloguj się aby komentować
Jakiego distro używają teraz fajne dzieciaki?
Ubuntu juz nie jest fajne?
#linux #programowanie
Zaloguj się aby komentować
4 restarty podczas instalacji plus dwa przy updatach. Chyba bo przestałem liczyć.
Na plus:
Nawet ładnie wygląda
Szybki na 5 letnim laptopie
Działają gry na steam
Ktoś napisał fajny otwartoźródlowy skrypt na GitHub który usuwa większość gówna w trymiga.
Czyli na razie spoko. Tylko jeszcze gruba naprawić i będzie git!
#windows #linux
Korzystałem z tego.
https://github.com/gbabichev/Windows10-11-Bloatware-Removal
W sumie usuwa tylko podstawowe rzeczy a to już duzo dla mnie.
Widzę że jest więcej tego typu narzędzi ale nie wiem jak z zaufaniem do nich i czy robią więcej niż ten skrypt.
Zaloguj się aby komentować
Zdechła mi Fedora, tzn. nie sama z siebie, tylko sam ją zepsułem. Postanowiłem wrócić do Archa. Ale nie instalowałem EndeavourOS ani Manjaro tylko użyłem nowego instalatora Archinstall dostępnego z płytki. #linux #archlinux #systemyoperacyjne
Moje przemyślenia:
w lapku, w którym jest dodatkowy, martwy dysk SSD wlutowany w płytkę będzie sypać błędami, ale nie należy nimi się przejmować (po prostu instalator wykrywa dyski i ma do czynienia z jednym nie do odczytu)
bez partycji /boot wywali cały instalator po etapie wgrania podstawowych pakietów. Lepiej ją zrobić
partycjonowanie z poziomu tego instalatora jest totalnie nieintuicyjne, lepiej stworzyć wcześniej partycje jakimś programikiem tui, np. cfdisk
uważamy, aby niczego nie pominąć - np. serwera dźwięku (do wyboru Pipewire i Pulseaudio) bądź biurka (tak tak)
działa tethering przez usb
instalator jest już po polsku
Jak działa taki instalator (wcześniejsza wersja) >> https://www.youtube.com/watch?v=HxVvTvTYBBA
Zaloguj się aby komentować
#linux #ankieta
Pytam, bo chcę wiedzieć czy tylko ja porzuciłem Windowsa w cholerę
Zaloguj się aby komentować
Chcesz wiedzieć jak zabezpieczyć kernel w Linuxie?
Interesują Cię dobre praktyki bezpieczeństwa?
A może chcesz odciąć intruza?
Szczegóły
tutaj: https://asdevops.pl/s18
#linux #cyberbezpieczeństwo

Zaloguj się aby komentować
A tak wyglądają statystyki udostępniania linuxów z 17 dni
#linux #ciekawostki

Zaloguj się aby komentować
doskonały content
The Quest for Netflix on Asahi Linux | Blog (vidbuchanan.co.uk)
#drm #macos #linux #aarch64 #arm #technologia #ciekawostki
Zaloguj się aby komentować
Siema! Mam pytanie do użytkowników HomeAssistant. Otóż od jakiegoś czasu mam na RPI zainstalowany HASSIO. Kiedyś używałem RPi jako serwer plików openmediavault (mam taki dość spory dysk, który robił mi za m.i. backup). Chciałbym ponownie zrobić sobie serwer plików i zastanawiam się czy można użyć do tego hassio.
Czy są może jakieś wtyczki, które pozwoliłby mi uzyskać coś podobnego jak openmediavault? A może jakoś to w dockerze odpalić? Ktoś zdecydował się na podobne rozwiązanie?
#homeassistant #linux
Zaloguj się aby komentować
Dzisiejszy dzień jest jak każdy inny w Linuksie - czyli za⁎⁎⁎⁎sty.
Nie wiem czy wspominałem w starym wpisie o tym, że jestem fanem jednej koncepcji. Używania smartfona jako komputera (z odpowiednią przystawką xD). Dzisiaj nie mamy często latarek, oddzielnych aparatów, odtwarzaczów MP3 itd. wszystko mamy w smartfonach.
A czemu nie komputer w Smartfonie? Ano właśnie
Jako fan Linuksa (na Desktop) i Android na smartfona to taki układ mi odpowiada. Na Androidzie można uruchamiać całe dystrybucje Linuksa (konteneryzacja) lub aplikacje (np. Termux ma taki zestaw potężny).
Dzisiaj udało się spaczkować ludziom (ja za cienki w uszach na to jestem xD) przerobioną bibliotekę virglrenderer, przez co może ona korzystać z OpenGLES dostarczanego przez Androida. Rezultat? Termux ma obsługę OpenGLa
Wcześniej miał obsługę z wykorzystaniem Vulkan + Zink, ale niestety Mesa pokrzyżowała plany troszkę i trzeba było downgradeować Mesę. NOT ANYMORE
Czy działa to szybko? Ciężko powiedzieć, gdyż benchmark (glmark2) pokazuje spoory spadek wydajności względem natywnej wersji. Natomiast np. Firefox działa płynnie i bardzo fajnie.
Może z czasem będę bardziej testował to rozwiązanie (chociaż liczę na Zinka), bo to już jest spory progres. Powoli dochodzimy do momentu, w którym Linuksiarze będą mogli zamiast kupować oddzielnie smartfon i komputer - kupić po prostu smartfon i lapdocka i częściej po prostu zmieniać ten smartfon.
Tak wyglądają wyniki glmark2. Czy są one poprawne? Samo narzędzie wykonuje różne testy, więc powinno być jako tako. Ale przydałoby się więcej testów, z gier itd.
Benczmark:
RX5500M: 2406 ??????? xD
Vega 10: 4554
Intel N2840 iGPU: 132
Intel Xe Graphics TGL GT2 (i5-11320H) - 3783
Android: 188
LLVMPipe: 65
Virglrenderer GL - 85
Virglrenderer GLES - 72
Zink 22.0.5 GL - 199
Zink 22.0.5 + GL4ES - Crash ;<
Jeśli są pytania, proszę śmiało
#android #linux
Zaloguj się aby komentować
chyba nie warto było kupować arch linuxa na allegro
#linux #heheszki

Zaloguj się aby komentować
Witam. Jako, że Wykop umiera to powoli będę się tutaj wprowadzał. A co
Tutaj Fervi, zajmuję się amatorsko tworzeniem wolnego oprogramowania, chociaż głównie gier. Uważam, że o ile na Linuksa programy są "raczej dobre", o tyle gry ... gry też xd No, ale trochę retro są.
To co staram się osiągać, to możliwie najlepsza jakość gier, możliwie najtańszym kosztem. Osiągam to poprzez to, iż najczęściej biorę gotowy silnik gry - dla przykładu FoFiX, analizuję czego brakuje do zrobienia pełnej gry (np. utworów, animacji) i je robię. Ostatecznie powstaje coś a'la Freedoom dla Dooma, czyli zestaw jakiś assetów, poprawek itd. które tworzą grywalny tytuł.
Dzięki czemu nie muszę się bawić w tworzenie gry od zera, co zaoszczędza mnóstwo czasu.
Oczywiście często jestem hejtowany przez Linuksowców, gdyż dla wielu zaawansowanych użytkowników Linuksa - to darmowy Windows. Ważne by o Linuksie było głośno, a to, że negatywnie to git. Nie zgadzam się.
Dodatkowo jestem fanem (Open Sourceowego) Androida. Wolałbym Linuksa na smartfonach, ale ten jest niedorobiony i często gówniany sprzęt wspiera. Chcę by można było używać smartfona jak komputera i czasem rozwijam projekt Termux.
___
Ogólnie chcę porzucić Wykop, nie ogarniam dodawania wpisów tutaj, bo wybiera się społeczność, a nie tag i w sumie kij wie co się dzieje, pozdrawiam xD
#linux
Zaloguj się aby komentować
Tak sobie laptopik chodzi

@Cybulion mój ma także SSD, ale ramu nie będę mu dokładać, bo nie ma takiego zapotrzebowania. Dobije max do 4 GB i koniec.
@Wisienkowy testowałem wszystkie dystrybucje, które wymieniłeś. Cinnamon jest jakiś taki archaiczny, a w Ubuntu nie lubię starawego oprogramowania (gdybym miał kompa roboczego w biurze to co innego). Arch jest całkiem ok, jak lubisz w nim grzebać. Minimum wiedzy i naprawdę sporo daje
Zaloguj się aby komentować
#linux #memy #heheszki #gownowpis
Tacy mocni jesteście a pioruna to nikt nie da. Oczy widzą, uszy słyszą a palce nie piorunują. CHWDNP

Zaloguj się aby komentować
Tymczasem na serwerze udziały w seedowaniu rosną, najpopularniejsze ubuntu 22.04.2 server
co jeszcze dodać?
#linux #torrenty

Zaloguj się aby komentować