Od ~5 miesięcy po godzinach tworzyłem sobie nową wersję aplikacji do czyszczenia niepotrzebnych danych z dysku.

Tutaj blogpost opisujący zmiany w niej - https://medium.com/@qarmin/czkawka-7-0-4941b9bdba55

Jednak zapewne większość z was nie wie co to jest.
Program nazywa się Czkawka, Krokiet(krokiet to nazwa nowego gui, który właśnie stworzyłem, czkawka to stara wersja gui i nazwa biblioteki pod spodem) i potrafi znajdować duplikaty plików, puste pliki i foldery, podobne obrazy, widea, pliki muzyczne, niepoprawne symlinki, rozszerzenia, uszkodzone pliki i jest jednym z najszybszych tego rodzaju.

Ja sam często z niego korzystam by wyszukać dwa niemal identyczne memy, różniące się np. rozdzielczością czy znakiem wodnym i usunąć ten w gorszym stanie.

No i dochodzimy do najważniejszego, jaka cena tego badziewia?
Darmo. Licencja MIT/GPL.

Repozytorium - https://github.com/qarmin/czkawka
Pliki do pobrania - https://github.com/qarmin/czkawka/releases

#tworczoscwlasna #programowanie #rust #rustlang
89c79c8a-4ad4-4f8f-b904-3a089d556f4d
CzosnkowySmok

@qarmin zawsze mam jakieś obawy co tam jest w środku niszowych programów. A sam nie potrafię sprawdzić.

Brzmi ciekawie

qarmin

@CzosnkowySmok To całkowicie zdrowa reakcja nie pobierać losowych programów z internetu.


Niestety każda forma dystrybucji programu wymaga pewnej dozy zaufania do drugiej strony.


Jeśli znasz się trochę na programowaniu, to możesz przeglądnąć kod i jeśli z grubsza wygląda ok, to pobrać artefakty z CI(by zapobiec sytuacji w której bym coś kombinował z pikami exe/zip które wystawiam w zakładce releases)

Catharsis

@CzosnkowySmok Czy program który ma 14k gwiazdek na GitHubie jest niszowy? Rozumiem jakieś programy co mają po parę gwiazdek i repo istnieje miesiąc, tutaj wystarczy zgooglać nazwe i widać że nie jest żaden scam.

koszotorobur

@qarmin - już się chyba tą czkawką na innym portalu kilkukrotnie chwaliłeś - jeśli mnie pamięć nie myli

qarmin

@koszotorobur Ano, pochwaliłbym się tam jeszcze ale niestety konto samo się tam usunęło.

koszotorobur

@qarmin - czym tam mniej wartościowych kont tym lepiej

pszemek

@qarmin jak się to ma do ccleanera? Wiadomo, nie jest za darmo, ludzie szkalują, ale jednak działa przyzwoicie

qarmin

@pszemek Oj, od dawna(z 6/7 lat) z niego nie korzystam, więc bazując na starej wiedzy i na szybkim zainstalowaniu tego na komputerze widzę kilka różnic.


Czkawka/Krokiet to zestaw kilku narzędzi pomyślanych o wyczyszczeniu niepotrzebnych plików z komputera, podobnych zdjęć, widea etc. - nic poza tym, żadnego zbierania statystyk, reklam etc. Działa na większości systemów(ja korzystam głównie z linuxa, więc to też powód czemu przestałem używać ccleanera)


Ccleaner - kombajn do wielu rzeczy:


  • usuwa pliki tymczasowe - reklamuje się że to przyspiesza system, w co szczerze wątpię

  • usuwa historię przeglądarek - bardzo hucznie reklamuje to jako zwiększenie prywatności - kontrowersyjne twierdzenie moim zdaniem - na co dzień całkowicie niepotrzebne

  • optymalizacja komputera - ukryte za płatną wersją, ale obstawiam że ubijanie nieużywanych programów w tle, wywalanie ich ze startu systemu + kilka jeszcze mniejszych rzeczy

  • aktualizacja sterowników

  • czyszczenie rejestru - niby bardzo fajna funkcja, ale microsoft bardzo nie lubi jak się z niej korzysta, bo jak sami pracownicy twierdzą robi więcej szkód niż pożytku

  • wyszukiwanie duplikatów

  • analiza zajętości dysku

  • przywracanie systemu

  • wymazywanie dysku

  • zarządzanie programami

  • działa tylko na windowsie

  • pełno reklam, zbierania danych, instalowanie chrome


Jak widać funkcji dużo, ale ich mi nie brakuje, bo bez problemu można znaleźć darmowe odpowiedniki dla tych funkcji

don_pistachio

Jako regularny użytkownik czkawki, mnie dodatkowo przekonuje że jest open source, jest niewiarygodnie szybki(a?) (nie wiem jak CCleaner wypada pod tym względem, ale nie miałem powodu sprawdzać), no i ma opcje zaznaczania plików przy użyciu regex (co jest bardzo przydatne jak trzeba usunąć wiele pojedynczych plików o zbliżonej nazwie rorzrzuconych w wielu folderach, np macowskie pliki „.DS_Store”.


BTW @qarmin świetna robota! Dzięki za podzielenie się tym softem!

RACO

@qarmin raz już pobierałem twój program i nawet chwilę coś tam zrobiłem.

To dzięki za przypomnienie. Dziś się pobawię znow

otoczenie_sieciowe

Używam regularnie, dzięki za to, jak nie masz sponsoringu to włącz, czasem wysyłam donejty

Catharsis

@qarmin Omg nie wiedziałem, że siedzi tu z nami ziomek od Czkawki xD. Genialny program używam od długiego czasu. Zawsze mnie bawi jak na linuxowych Redditach ziomeczki mają problem z nazwą tego programu heh.


Btw widzę, że nowe GUI przepisałeś na Slint z gtk-rs. Sam teraz przymierzam się do napisania apki w ruscie i mam rozkminę jakiego frontu użyć. Zacząłem coś na szybko taki szkielet w Tauri i w sumie spoko to wygląda, zwłaszcza że właśnie wyszła beta Tauri 2 która ma naprawiać większość bolączek poprzednika i np dodaje opcje release na mobile. Widziałem kiedyś gdzieś twój komentarz (może na reddicie) jak pisałeś, że zastanawiałeś się nad napisaniem GUI do Czkawki w Tauri, dlaczego ostatecznie wybrałeś Slint?


Btw "Krokiet" xD


EDIT: Dobra przeczytałem, napisałeś o tym na blogu i na githubie sry najpierw napisałem komentarz a potem dopiero poklikałem w linki z wpisu.

koszotorobur

@Catharsis - jak już poczytałeś to ja z chęcią poczytam Twoje streszczenie

Catharsis

@koszotorobur xD tutaj podsumował w tabelce ładnie: https://github.com/qarmin/czkawka/tree/master/krokiet#why-slint


Ale w skrócie to napisał tam, że GTK i QT odpadają bo to nie są natywnie napisane w ruscie przez co jest masa problemów między innymi z windowsem, crosskompilacją itp. Tauri nie bo to jednak w dalszym ciągu jest przeglądarka i nie chciał pisać GUI w JS. Iced jest natywne ale nie ma live edytora i każda zmiana w gui wymaga skompilowania całej aplikacji aby zobaczyć efekt + słaba dokumentacja i projekt utrzymywany przez tylko jedną osobe.


No i zostaje właśnie ten Slint który jest prawie full natywnie napisany w ruscie, ma tryb z live podglądem podczas edycji gui więc nie trzeba kompilować po każdej zmianie. Z minusów to podał, że pisanie gui w tym jest bardziej ograniczone, ma mniej funkcji i domyślne widgety się ciężko customizuje. Oprócz tego nie ma okienek z popupami i narzeka na licencje.


Po przeczytaniu tego wszystkiego stwierdzam, że raczej pozostane przy Tauri. Już pierwsza wersja Tauri wygląda obiecująco i mi się fajnie jak na razie pisało to jeżeli wierzyć temu co piszą w zapowiedziach Tauri 2 to już wgl będzie super. Zwłaszcza podoba mi się opcja że będzie można kompilować też na mobile. A jak chodzi o optymalizacje to "hello world" w Tauri jest dużo lżejsze niż odpowiednik w Electronie i o ile się dobrze zoptymalizuje front i wszystkie cięższe obliczenia pozostawi dla rusta to imo będzie działać spoko ale tego jeszcze nie wiem bo nie napisałem na razie w tym nic dużego. Na pewno napiszę tutaj posta o Tauri jak popisze w tym więcej, ale to nie szybko.

Peregrin

@qarmin hej! Pamiętam jak opisywałeś program po raz pierwszy na portalu na w. Super, że projekt dalej żyje i jest rozwijany. Powodzenia na przyszłość!

Marchew

@qarmin 

Klikam randomowy soft z githuba:


Windows Defender

19.02.2024 19:52

Wykryto: Trojan:Win32/Wacatac.B!ml

Stan: Kwarantanna

Szczegóły: Ten program jest niebezpieczny i wykonuje polecenia osoby atakującej.

Dotyczy elementów:

file: C:\Users\xxx\Desktop\windows_krokiet.exe

DexterFromLab

@qarmin czyli jak pobiore 2 takie same filmy, różniące się np nazwą i kodowaniem to mi to rozpozna? I mogę go odpalić z konsoli na serwerze?

Catharsis

@DexterFromLab Tak, oraz rozpoznaje nawet jak filmy mają inną rozdzielczość i długość. Można ustawić "czułość" wykrywania i przy odpowiednio wysokiej to potrafiło mi nawet wykrywać jak film miał w sobie urywek z innego filmu, np to samo intro xd.

qarmin

@DexterFromLab Tak i tak


@Catharsis Obecny algorytm wyszukiwania podobnych filmów jest prosty(w sensie prosto go zrozumieć jak działa, ale sama implementacja jest skomplikowana). Korzystam więc z zewnętrznej biblioteki, bo sam chyba nigdy bym tego nie napisał. Ma ona ograniczenie, że testuje jedynie widea dłuższe niż 30 sekund i tylko porównuje te 30 sekund z początku.


Autor tej biblioteki pracuje nad usunięciem limitu minimalnej długości 30 sekund, jednak ciągle max 30 sekund z początku bedzie testowane.


Jeśli interesuje was tylko i wyłącznie kwestia znajdywania podobnych wideo i funkcja w Czkawce nie wystarcza, to polecam również darmowy i open source - https://github.com/0x90d/videoduplicatefinder, sam go czasami używam i działa całkiem dobrze(z tego co kojarzę to tutaj jest chyba tylko wersja GUI).

Zaloguj się aby komentować