#konstruktorelektrykamator melduje się o poranku z raportem z placu boju.

Nową rozdzielnicę główną składam z tego co udało mi się załatwić z roboty. A jest to np rozłącznik Z-SLS/CB/3 D02 firmy Moeller która została przejęta przez EATONa i zmieniły się tylko znaczki a formy do produkcji są takie same od lat. Bo jak coś jest dobre to po co zmieniać?
Ale jak to bywa ze sprzętem zdobytym na robocie ma jakieś małe niedoskonałości. Ten egzemplarz np miał wyłamany zatrzask który trzymał go do szyny TH, za to miał już wkładki topikowe wewnątrz, to jestem na plus. Ale jako że rozdzielnica jest budowana wg mojego widzimisię to mam drugi taki rozłącznik, już współczesny, kupiony na alledrogo z napisem EATON. Zapięcia są identyczne jak w starym. Zrobiłem model 3D, siedziałem nad nim prawie do północy, to pewnie dlatego że późno zacząłem. Akurat w szkole mam dostęp do #druk3D to sobie druknąłem od razu 5szt, tak na zapas. Pasują jak ulał, no i po dwa zatrzaski na aparat, będzie sztywniej siedziało. Co ciekawe dla niektórych może się okazać jaka wkładka będzie tam siedziała. No to mówię, D02 63A gG. Dla podpowiedzi dodam że jako zabezpieczenie przedlicznikowe mam NH00 80A gG, a drugie to ETImat 40A, po którym są dopiero te D02 63A. Ktoś jest wstanie wykazać słuszność albo niesłuszność takiej kolejności zabezpieczeń? Z tych obu aparatów będzie zasilana podrozdzielnica w domu, oraz rozdzielnica w garażu. Aaa, i IPZ w RG będzie na poziomie 0,45Ω, a w garażu może jakieś 0,55Ω.

@starebabyjebacpradem wołałeś mnie kiedyś do obrazka z zasilaczem do gniazdka podpiętym na pomarańczowe kostki.
Patrz na to:
Dwie ośmiopinowe czasówki podpięte na pomarańczowe złączki. Dlaczego tak? Bo pieprznąłem się w zamówieniu. Miałem otwarte karty z czasówkami na 8 i 11 pinów, i tak samo z gniazdami do nich. No i coś poszło nie tak, że zamówiłem czasówki na 8 pinów, a gniazda na 11. Maszyna rozgrzebana, jutro z rana musi być sprawna bo będą próby nowej technologii garbowania skór. To trzeba jakoś to dokończyć, rzeźba jak ta lala ale rzeźba funkcjonalna.
Już zamówiłem podstawy na 8 pinów, następnym razem (albo jak mawia mój sąsiad: następną razą) się wymieni.
A dla ciekawskich po co są te dwie czasówki? Jedną się ustawia czas pracy maszyny, a drugą czas przerwy w pracy. Wykorzystywany jest ten tryb na nocnych zmianach. Skóry leżą sobie przez godzinę w bębnie, potem przez kilka minut się pokręcą żeby przez kolejną godzinę znów leżeć. Jest jeszcze w układzie przekaźnik bistabilny który ma za zadanie odwracać kierunek kręcenia się bębna przy każdym kolejnym cyklu. Bo jak się tego nie zrobi to rano zamiast skór jest jeden wielki węzeł Gordyjski.
A na koniec poglądowy schemat jak są podpięte czasówki.

Aaa, i jeszcze jedno.
Dzisiaj w godzinach 10-13 firma RST organizuje szkolenie dotyczące zabezpieczeń przepieciowych. Więc jeśli ktoś ma cokolwiek wspólnego z #elektryka i #fotowoltaika to zapraszam. I od razu mówię, nic mi za to nie zapłacili, a wręcz odwrotnie. To ja im zapłaciłem kupę kasy za ograniczniki przepięć.
49c4f7d9-b3c5-427d-8355-89be8b971364
7ad58097-6fa8-40a6-9d53-71d0d1b39d2e
53d9ed9e-337c-403c-be6e-5daf7d528216
7e779888-c764-4640-a6e2-ff48ed6cb37a
d92d65fb-ef04-44b0-af41-5b8b9091250d
myoniwy userbar
20

Komentarze (20)

@myoniwy taka kolejność jest słuszna, bo to ty ogarniales więc jest dobrze, tylko podchwytliwe. Pewnie coś z selektywnością, ew. czasem reakcji

@Felonious_Gru Tak, właśnie o to chodzi. Mimo zabezpieczenia 63A to ono zadziała szybciej niż ETImat. I dzięki temu mam zachowaną selektywność że jak dojdzie do zwarcia gdzieś w instalacji to zadziała tylko zabezpieczenie od jednego obwodu a nie dwa czy trzy szeregowe jak większości domów. Czyli B16-C20 i C25 przy liczniku. Taki układ nie ma selektywności, nawet B16 i C25 szeregowo przy zwarciu jest niemal pewne że wyzwolą oba.

B16-C20 i C25 przy liczniku


Taki układ to amatorka, ja mam C16 przy słupie, C20 jako główny przed tablicą i L16 w obwodach odbiorczych. Każdą zmianę robił "fachowiec" z uprawnieniami. Jeszcze są jakieś topiki po drodze jak kabel wchodzi z ziemi do domu, po przeciwnej stronie niż jest licznik, ale nie pamiętam jakie i zaplombowane - one nie spadają nigdy.

@mjr_bien No to nie masz selektywności.

Im bliżej licznika tym prąd i czas zadziałania musi być większy. A C16 i C20 na zwarciu mają taki sam czas. Więc wyzwoli losowy.

@myoniwy ja wiem że nie mam i że to bez sensu. Co ciekawe oba montował OSD przy wymianach liczników jako główne między licznikiem a tablicą (nie przed licznikiem!), ale poprzedniego "głównego" nie usuwał. I im w różnych latach różnie wychodziło jaki dać prąd mimo niezmienionej mocy przyłączeniowej.

@mjr_bien Dlatego u siebie sam zadbałem o to jakie mam elementy. PGE ma taki pieprznik w papierach że jak bym chciał to by mi kawałek drutu jako zabezpieczenie zaplombowali.

"ładne kolorki" - powiedział tonem eksperta Opornik, patrząc z mądrą miną na kolejny wpis z którego mało co rozumie.

f0785bfd-6279-4e58-b752-742d5b748f13

Zalatwic z roboty

XD

@bartek555 Polacy obowiązki maja polskie xD

@bartek555 synku nie patrz na tego złodzieja sąsiada, jak co czegoś trzeba to tata z roboty przyniesie xD

@bartek555 Jak się ma JDG to łatwo jest coś załatwić z roboty.

@myoniwy gorzej jak szef złapie bo widzi wszystko

@myoniwy @bartek555 prezent którego nie da się wypić to chuj nie prezent, robota z której nic nie można zajebać to chuj nie robota

@myoniwy

Halo?! Milicja? Tak, myoniwy wynosi graty z roboty xD

A szkolenie super, niestety jestem w pracy i nie dam rady skorzystać

z̶a̶ł̶a̶t̶w̶i̶ć̶. za⁎⁎⁎ać. Reszta spoko.


Te 80A to pod tartak czy dla sportu? U mnie za każdy kW sobie słono liczą.

@kitty95 80A to NH00, jako przedlicznikowe, a moim ogranicznikiem mocy przyłącza jest ETImat 40A. Moc na umowie 22kW. A zwiększyłem na taką wartość bo wiedziałem że będę montował dużo PV. I zapłaciłem za to dosłownie coś koło 4 stówek.

@myoniwy a opłata mocowa nie wzrosła?

@kitty95 Musiałbym sprawdzić na rachunkach, ale w taryfie G11 nie spodziewałbym się tego.

@myoniwy hmm. Az u siebie zerknę, bo wydaje mi się że mam opłatę od kW.

@kitty95 Info z:

Wyciąg z Taryfy dla usług

dystrybucji energii elektrycznej

PGE Dystrybucja S.A.

obowiązuje od dnia 1.01.2025 r.

I tam stoi tak:

powyżej 2 800 kWh energii elektrycznej w wysokości 16,01 zł na miesiąc;

Więc to nie zależy od mocy przyłączeniowej a od zużycia.

Zaloguj się aby komentować