ChatGPT z spersonalizowanymi reklamami

OpenAI poinformowała, że rozpocznie testowanie reklam w USA zarówno w ramach planu Free, jak i kont Go. Te drugie gigant ogłosił w piątek, kosztują 8 USD miesięcznie. Firma wskazuje, że to sposób na utrzymanie bezpłatnego dostępu do ChataGPT, a jednocześnie generowanie przychodów od osób, które nie są gotowe na bezpłatną subskrypcję. Na razie droższe pakiety: Pro, Plus, Business i Enterprise nie będą zawierały reklam.


#technologia #ai  #chatgpt

Komentarze (12)

"Na razie droższe pakiety" - NA RAZIE.
No ciekawe co z tego wyjdzie, zwłaszcza że model biznesowy openAI wciąż jest absurdalnie nierentowny.

Dla zwykłego zapytania dla modelu np 4.1 koszt wychodzi ok 0,05 gr, dla 5 to minimum 0,08 gr, a ew teoretyczne przychody jeśli byla by wyswietlana reklama co prompta 0,015 gr nie licząc kliknięć. Oczywiście pytalem GPT żeby dołożyć im kosztów xD

@Fly_agaric To ma nierentowność wpisaną w model. LLMy to olbrzymie pożeracze pieniędzy i zasobów, a przychód przynoszą niewspółmiernie mały do wydatków.

@Jarasznikos Chyba nie myślisz, że inwestorzy wyłożyli takie oceany kasy bez perspektyw na przyszłe zyski. Zapewne byli gotowi na jej trwonienie jakiś określony okres czasu i tak samo zaczną w końcu naciskać na realizowanie planu uzyskiwania rentowności. Zaczyna się od zmniejszania tej nierentowności.

@Fly_agaric Bo ja wiem? To jest hazard i granie pod bańke spekulacyjną, w nadziei, że gdy bańka pęknie i kurz opadnie to akurat Twoja firma/model/projekt będzie tym, który pozostanie na placu boju i przetrwa.

Inwestorzy nie są jakimiś wszechwiedzącymi omnibusami, też działają pod w emocjach i nagle.
Dodatkowo też można ich oszukać i podejrzewam że sporo koloryzowania Sama Altmana jest w tym.
Nie wiem jak miałoby wyglądać zmniejszanie nierentowności w przypadku takiego openAI. Można wprowadzać reklamy, owszem. Ale to kropla w morzu potrzeb i nie możesz dać tych reklam za dużo. Nie zaczniesz podnosić za szybko cen abonamentu bo ludzi się od tego odwrócą, takie wzrosty cen muszą być powolne. Nie zmniejszysz kosztów, bo sposób działania i rozwoju LLMów jest uzależniony aktualnie od olbrzymich nakładów finansowych.

@Jarasznikos

Inwestorzy nie są jakimiś wszechwiedzącymi omnibusami, też działają pod w emocjach i nagle.
Dodatkowo też można ich oszukać i podejrzewam że sporo koloryzowania Sama Altmana jest w tym.

Gdybyż tylko chodziło o niego, ale zobacz jakie środki angażują Chińczycy w swoje odpowiedniki.

Yahoo było bańką, ale już google i po nim Alphabet to potęgi i faktycznie zarabiają na siebie.

Facebook też wydawał się bańką. LLMy przy jego początkach, to naprawdę ocean praktycznych i komercyjnych zastosowań. A to też dopiero co ich początek.

Możliwe, że masz rację, ale ja mam inne obawy. Bardziej boję się tego, że LLMy urosną jeszcze bardziej, centra danych będą żreć jeszcze więcej, a z energią dla nas zacznie być tak, jak z RAMami na obecnym komercyjnym rynku. Cieszyłbym się gdyby sprawy przybrały raczej przebieg, jaki ty przewidujesz.

@aerthevist Oby to tylko nie wpadli na pomysł wplatania reklam w odpowiedzi bo to będzie srogi plaskacz na ryj użytkowników. I jeszcze niech nie oznaczają że to jest reklama xD

@hellgihad w czarnym lustrze był klimat, że ludzie żeby przeżyć dostawali jakiegoś chipa w mózg a potem się okazywało, że w najtańszej subskrypcji zaczynają gadać reklamami do innych ludzi.

@FoxtrotLima No pamiętam, i to chyba w najnowszym sezonie, creepy. Z kolei w jednym ze starszych sezonów trzeba było płacić za pomijanie reklam...

Zaloguj się aby komentować