jeszcze niedawno był to jeden smutny listek #rosliny

jeszcze niedawno był to jeden smutny listek #rosliny

Zaloguj się aby komentować
#chwalesie #roslinykolekcjonerskie #rosliny #witryna #ikeagreenhouse
Heja, teraz ja pochwalę się z Wami moimi roślinnymi zajawkami, w jednym miejscu.
~ Witrynka~
Jeśli jeszcze nie macie swojej, ale ciągle gdzieś chodzi za Wami projekt zrobienia witryny Waszym roślinom, aby mogły cieszyć Wasze oczy, to gorąco polecam.
Jest to bardzo reprezentacyjne i praktyczne rozwiązanie
W mojej witrynie na chwilę obecną upchnięte jest aż 47 doniczek i kubków z roślinami.
Mieszkają tutaj Aroidy: Anthuria, Monstery, Philodendrony, Alokazje i Syngonia.
Moja witryna to niskie Milsbo, które już niestety zostało wycofane ze sprzedaży.
W środku wyposażenie:
lampa Aquael Retrofit 18W Plant,
2 higrometry Xiaomi - jeden u góry przy lampą, drugi stoi w kącie na dole
mała fontanna... raczej chińskiej jakości, No name z Allegro
wentylator na USB, ale zastanawiam się nad zamontowaniem czegoś innego - po roku czasu jest tak zasyfiony, że nie wiem czy do czegoś się nadaje + trzeba go za każdym razem ręcznie włączać
elektroniczne urządzenia obsługuję przedłużaczem smart, dzięki któremu zaprogramowałam czas włączania i wyłączania dla każdego urządzenia
uszczelki do okien takie z pianki na drzwiach oraz taśma z klejem na połowie z 3M
na tylnej ścianie znajduje się krata do roślin i na niej zawieszone są półeczki do takiej płyty z dykty chyba z Ikei + kupiłam też sporo żabek w Ikei, które można zawieszać na haczykach.
mam też w środku matę grzewczą do terrarium, ale tak chińskiej jakości, że nie wiem czy ma to jakiekolwiek działanie. Zamiast postawić na niej rośliny, postanowiłam ustawić ją w pionie przy tej kracie, aby po prosty ogrzewała najbliższe rośliny, a nie gotowała im wodę
Warunki w środku? 23-26 st. C oraz 70-95% wilgotności. Rośliny doświetlam 10h dziennie.
Ogólnie rzecz biorąc roślinom w witrynie zima nie straszna
Swój witrynkowy set składałam w połowie 2021 i wydaje mi się, że suma sumarum ten projekt kosztował mnie ok. 1500 zł.
Teraz królują Detolfy i Rudsty, które są tańszym rozwiązaniem niż niegdyś Milsbo, ale przy odrobinie kreatywności i wysiłku można z tego zrobić a la muzealne gabloty z pradawnymi potworami z dżungli
Osobiście znam i obserwuję też osoby, które zakupiły do siebie "foliaczki" mniejsze i większe, a zaoszczędzone pieniądze na witrynie przeznaczyły na lepsze lampy - teraz chyba w top najlepszych lamp do roślin znajdują się Secret Jardin oraz Velvet Plant. Kusi mnie, żeby spróbować z nowymi świetlówkami, więc zobaczymy za jakiś czas
Po półtorej roku czasu, wiem, że to może nie jest idealny set. Np.: fontanna owszem daje wysoką wilgotność, ale jest ona "sucha", więc niektóre rośliny mają problem z wypychaniem nowych liści z pochewek. Z drugiej jednak strony rośliny nie ociekają wodą, więc nie cierpią na jakieś grzyby itp. Wentylator mógły być zdecydowanie lepszy - być może zwykły komputerowy do 10 zł zrobiłby genialną robotę
A Wy macie swoje witrynki? Jakie stosujecie w nich rozwiązania? Pochwalcie się!
A może właśnie dopiero szperacie i szukacie czegoś dla siebie?
Zdjęcia z badylami w witrynie dla uwagi



Zaloguj się aby komentować
Ocena pacjenta. To jakiś fikus chyba
Ziemia to w sumie taka w jakiej był a to trochę takie błoto. Myślę aby go przesadzić ale był kika razy przestawiany i słabo znosi, więc zastanawiam się jak mu pomóc;)
Widziałem jakiś kalkulator do gleby ale zwykle kupowałem gotowea ziemię i nie wiem...
Ktoś coś? #rosliny


Zaloguj się aby komentować
Dzień dobry. Dobry den ;)
Sprzątanie wiosenne mode on.
#domowasuszarnia #rosliny #ogrodnictwo

Zaloguj się aby komentować
Opuntia microdasys w przybliżeniu. Ma "włoski" zamiast kolców. #ciekawostki #opuntia #rosliny #kaktusy#fotografia #mojezdjecie

Zaloguj się aby komentować
Cześć, ktoś wie co się dzieje z tym kwiatkiem? Biały liść zaczął brązowieć
#rosliny #ogrodnictwo

Zaloguj się aby komentować
Wynik dzisiejszego wypadu do Castoramy.
Alocasia zebrina vel Alokazja pasiasta prosto z "półki śmierci" za 20zł
Po rozbiciu bryły i przesadzeniu mam 5 sadzonek [w jednej z doniczek są dwie sadzonki, zabrakło mi produkcjyjnych]
Zastosowana mieszanka to klasyczny bigos z mojego kalkulatora, którego wrzucałem na tag
https://www.hejto.pl/wpis/no-elo-xd-ostatnio-moj-wpis-o-roslinach-calkiem-niezle-sie-przyjal-wiec-idac-za-
Teraz podleczyć, bo jakaś żółta plama była na liściu - prewencyjnie mospilan na pasażerów na gapę + fungi na choroby grzybowe, a za kwartał na OLX/grupki na FB
#rosliny #hobby

Zaloguj się aby komentować
Trochę #chwalesie #rosliny
to moja Monstera Deliciosa Variegata. Sądząc po liściach to chyba się lubimy ᕦ( ͡° ͜ʖ ͡°)ᕤ

Zaloguj się aby komentować
Przez przypadek kupiłem witrynę na #rosliny. 100zl to uczciwa cena za detolfa wraz z uszczelką, higrometrem z Xiaomi i gotowymi półkami.
#chwalesie #gownowpis

Zaloguj się aby komentować
W zeszłym roku strasznie długo kiełkowały mi nasiona. Na 99% przez kiepską ziemię. W tym roku zadbałam o wszystko. No i chyba mają zbyt dobrze. Na zdjęciu melony posiane w piątek (20.01). Jak tak dalej pójdzie, to szklarnię w mieszkaniu będę budowała
Zaczynają ruszać też ostre papryczki (kilka odmian), papryka łagodna (hiszpańska, długa). Wszystko ze swoich nasion zbieranych od dwóch lat. Część pójdzie na balkon i parapet, reszta na działkę.
ps. pudełko zapałek dla skali.
#uprawiajzhejto #ogrodnictwo #rosliny #warzywa

Zaloguj się aby komentować
Zastanawialiście się ile gatunków roślin i zwierząt żyje na naszej planecie?
Drzewo odzwierciedlające związki ewolucyjne między różnymi gatunkami lub innymi jednostkami posiadającymi wspólnego przodka.
Samych chrząszczy tylko w Polsce opisano do dziś ok. 6,5 tys. gatunków. Na świecie naliczono ich ponad 300 tys. gatunków, a może być ich nawet 1,5 mln. Biorąc to pod uwagę, warto się zastanowić, jak wielka jest bioróżnorodność na naszej planecie i czy jesteśmy w stanie ją poznać? Innymi słowy: ile jest wszystkich gatunków na naszej planecie?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ proces ewolucji nie zatrzymał się na publikacji Darwina „O pochodzeniu gatunków” w 1859 roku, i specjacja, czyli powstawanie nowych gatunków, cały czas trwa. Szacuje się, że do dziś opisano około 2 mln zwierząt i roślin na Ziemi. Ale lista nie jest skończona, i wnikliwe analizy morfologiczne oraz molekularne prowadzone przez taksonomów (naukowców zajmujących się opisywaniem nowych grup organizmów) pokazują, że lista może być znacznie dłuższa. Weźmy choćby same owady, które niewątpliwie wiodą prym w różnorodności gatunkowej. Jak sugerują badania opublikowane w piśmie „PNAS”, liczebność tej grupy zwierząt może sięgać nawet 7 mln gatunków.
XXI wiek jest początkiem wyzwań dotyczących opisu bioróżnorodności. Prawdopodobnie nawet 86 proc. gatunków lądowych i 91 proc. gatunków morskich wciąż czeka na odkrycie . Wciąż jest sporo miejsc na Ziemi pod wieloma względami nietkniętych dla nauki. Przykład znaleźć można w syntezie stanu wiedzy o organizmach morskich, którą opublikowano w 2013 roku w czasopiśmie „Current Biology” . Wypowiedziało się w niej ponad 100 autorów specjalizujących się w różnych organizmach eukariotycznych. Wyniki pracy pokazują, że do dziś opisano z oceanów 226 tys. gatunków. Szacuje się, że w zbiorach naukowców znajduje się nawet 75 tys. gatunków jeszcze nie opisanych, zaś całkowita różnorodność morskiego życia może sięgać 1 mln gatunków
Ile żyje gatunków na Ziemi? Zgodnie z oszacowaniami z publikacji naukowych możemy się spodziewać ponad 12 mln gatunków organizmów – roślin i zwierząt.
#ewolucja #zwierzeta #rosliny #nauka #biologia

Zaloguj się aby komentować
Nie wiem, czy warto było doświetlać, czy nie, ale właśnie wychodzą dwa nowe liście i jaram się tym jak pochodnia
Nie mogę doczekać się wiosny, gdy wszystko ruszy z kopyta w stronę słońca
#rosliny #urbanjungle #ogrodnictwo #roslinykolekcjonerskie

Zaloguj się aby komentować
No elo xD
Ostatnio mój wpis o roślinach całkiem nieźle się przyjął, więc idąc za ciosem chciałbym przedstawić mój kalkulator do podłoża dla różnych roślin stworzony po tym jak wkurzyły mnie Grażyny z grup na Fejsie robiące tajemnice z przepisu na tzw. Bigos
Oczywiście nie jestem jakimś super ekspertem, a tworząc go opierałem się składach mieszanek oferowanych przez "rosliniarskich influ xD" oraz sklepów branżowych.
Wszystkie potrzebne rzeczy są dostępne na allegro, m.in sklep Zielony Parapet ma w swojej ofercie większość składników. (to nie lokowanie produktu, po prostu to największy taki sklep internetowy.)
Warto też nadmienić, że mega worm, czyli nawóz robiony przez robale nie jest czymś wymaganym do szczęścia i można go pominąć. Jednak jeśli już planujecie kupić, to weźcie odrazu 25l
#zmorek dla atencji, jak na złość żadnego ładnego zdjęcia chwastów nie mam xD
#rosliny #hobby #ogrodnictwo #ciekawostki

Zaloguj się aby komentować
TLDR: posiadacie jakieś sprawdzone, im bardziej naukowe tym lepiej, źródła na temat tego co konkretne rośliny lubią a czego nie, jak się nimi opiekować a czego unikać?
Wraz z różową adoptujemy coraz więcej roślinek do mieszkania. Uwielbiam wygląd dżungli w domu, a im więcej roślinek tym lepiej. Dopiero zaczynamy, więc nie posiadamy jeszcze dużej wiedzy, stad wiec pytamy znajomych i innych ludzi - a tam co człowiek to inna opinia.
Denerwuje mnie to, chce wiec stworzyc sobie excelka, gdzie zawrę wszystkie posiadane roślinki oraz sposoby ich pielęgnacji zamiast pytać się ludzi i mieć 5 opinii na ten sam temat.
#rosliny
Zaloguj się aby komentować
Kurde, mam słabość do kaktusów, przeglądam sobie google maps przy Meksyk - USA i tam opuncje rosną sobie normalnie jak chwasty. Walizkami bym zabierał do domu

Zaloguj się aby komentować
Takie tam zabawy w bonsai, wszystko co mam jest wyhodowane od nasionka, tutaj 4 drzewka którym zrobiłem ostatnio zdjęcia
#bonsai #tworczoscwlasna #rosliny




Zaloguj się aby komentować
Heja roślinomaniaki,
Z racji utworzenia społeczności przydałby się fajny awatar i banner. Coś tam dodałam, może zostać z braku laku ale jeśli macie lepsze propozycje - chętnie podmienię!
#rosliny

Zaloguj się aby komentować
Z racji, że nie jest tu tak toksycznie jak na innych portalach z obrazkami to się pochwalę.
Rok temu z różową stwierdziliśmy, że potrzebujemy pokój do pracy i bez wstępu dla kotów, które może i są kochane, ale rozpraszają i lubią żreć trujące rośliny.
Tak więc pokój powstał, a wraz z nim przez przypadek zamieszkało tu około 60 roślin XD Szczerze to byliśmy przekonani, ze prawidłowe prowadzenie roślin jest bardziej skomplikowane, a tu wystarczy pilnować wilgotności na poziomie 60% [nawilżacz ewaporacyjny od Xiaomi robi robotę], podlać co jakiś czas, przetrzeć liście z kurzu olejkiem Neem i wsio.
Jedyne co jest w tym hobby jest porąbane to robienie wielkiej tajemnicy z mieszanek podłoża i odsyłanie ludzi na Allegro by kupili gotowca za chore pieniądze XDD Finalnie w oparciu o swoje doświadczenia zrobiłem Excela. Po południu jak będę miał chwilę to wrzucę go gdzieś w neta. Szok i niedowierzanie Grażyn z grupek, że "bigos" można zrobić samemu bezcenny
Wstawiam tylko fragment arkusza, @hejto strasznie uwala jakość grafiki.
Jak macie pytania to śmiało, z tipów: Wszystkie rośliny praktycznie pochodzą z "półek śmierci" w marketach gdzie czekają przecenione na śmierć bądź odratowanie
#chwalesie #rosliny #hobby



Zaloguj się aby komentować
W koncu zima #ogrodnictwo nictwo #rosliny #pogoda

Zaloguj się aby komentować
Mam pytanie, czy można zrobić preparat do oprysku mieszając 50/50 mospilan (acetamipryd) i ortus ( fenpiroksymat)? Chciałbym mieć jeden środek do zwalczania przędziorków i wciornastków na roślinach doniczkowych, z tym że nie wiem czy te środki nie będą wchodziły ze sobą w jakieś reakcje przez co będą nieskuteczne/szkodliwe.
#ogrodnictwo #rosliny #chemia
Zaloguj się aby komentować