Najprzyjemniejsza czescia kazdego rejsu jest powrot do domu. A wiec ciao kakao, widzimy sie za 7 tygodni
#barteknamorzu #marynarz #statki #pracbaza

Najprzyjemniejsza czescia kazdego rejsu jest powrot do domu. A wiec ciao kakao, widzimy sie za 7 tygodni
#barteknamorzu #marynarz #statki #pracbaza

Zaloguj się aby komentować
Tak wygladal (zanim zostal skompletowany) jeden z naszych statkowych magazynow. Troche jak w makro
#barteknamorzu #marynarz #statki #ciekawostki #technologia

Zaloguj się aby komentować
Co by tu dzisiaj… moze skaczaca mahi-mahi aka dorado aka zlota makrela aka koryfena aka smagla?
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Koryfena
#barteknamorzu #morze #marynarz #zwierzaczki #fotografia #ciekawostki

Zaloguj się aby komentować
Za⁎⁎⁎⁎ste zdjecie zrobione przez profesjonalnego fotografa, ktory byl z nami na czas projektu.
#barteknamorzu #morze #marynarz #statki #fotografia #ciekawostki

Zaloguj się aby komentować
#memy #heheszki #pracbaza #marynarz #morze
Taka perełka u nas na statku w każdym dziale wisi na ścianie

Zaloguj się aby komentować
Dla odmiany jakies przyjemniejsze zwierzatko - zolw oliwkowy i jakis zaczepiajacy go gosciu.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Olive_ridley_sea_turtle
#morze #marynarz #statki #fotografia #zwierzaczki #barteknamorzu

Zaloguj się aby komentować
Jako, ze zadajecie duzo pytan o statek - jak wyglada, co robi itp. to wrzucam jeszcze raz fimiki z projektu, ktore co nieco wyjasniaja.
Jest to dosyc przelomowy projekt, ktory otwiera nowa galaz przemyslu offshore i przemyslu wydobywczego.
Na kanale znajdziecie tez inne filmy, ale wrzucam te (chyba) najwazniejsze.
Standardowo - jak macie pytania to smialo, postaram sie odpowiedziec.
#barteknamorzu #morze #marynarz #ciekawostki #statki #technologia #pracbaza
Zaloguj się aby komentować
US Navy odebrała 70 niszczyciel typu Arleigh Burke od producenta. USS Carl M. Levin (DDG 120) należy do serii przejściowej Flight IIA.
Marynarka zamówiła 9 niszczycieli w przejściowej wersji zanim zostanie ukończona wersja Flight III. Są one wyposażone już m.in. w system walki Aegis Baseline s9, który obejmuje funkcję Integrated Air and Missile Defense. Ma on szybszy czas reakcji i rozszerzone możliwości walki przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.
W stoczni Bath Iron Works kolejne są już w trakcie produkcji: John Basilone (DDG 122), Harvey C. Barnum Jr (DDG 124), Patrick Gallagher (DDG 127), Louis H. Wilson Jr (DDG 126), William Charette (DDG 130) i Quentin Walsh (DDG 132).
Filmik z USS Samson, który też należy do serii Flight IIA
https://www.youtube.com/watch?v=G_98vFK8knQ
#wojsko #marynarz #marynarkawojenna #statki
Zaloguj się aby komentować
Dzisiaj troche mniej przyrody, a wiecej brutalnej technologii.
Na zdjeciu moonpool, czyli po prostu wielka dziura w srodku statku. Przez te dziure opuszcza sie riser (rura, ktora plynie ropa, lub inne rzeczy), czy inne urzadzenia.
Strasznie kotluje sie tam woda i lepiej nie wpasc
Moonpool znajduje sie dokladnie pod drill floorem. Czyli te wszystkie rury, ktore widzicie „w wiezy” schodza pozniej przez mala szparke i wjezdzaja do basenu.
Nasz riser mial 4km dlugosci, a na jego koncu byl bardziej elastyczny i specjalnie balastami i bojkami uksztaltowany „jumper hose” o dlugosci 500m.
To wlasnie z tego miejsca musieliamy wyciagac diabla morskiego, ktory nie potrafil zanurkowac i wyplynac.
#barteknamorzu #morze #statki #marynarz #fotografia #technologia

Zaloguj się aby komentować
Czasami ciezko jest wytlumaczyc jakiej skali jest statek, na ktorym pracuje, jesli ktos nie ma z takimi tematami stycznosci. Liczby niewiele mowia.
Wtedy przydaje sie takie zdjecie. Strzalka wskazuje czlowieczka dla skali
#barteknamorzu #morze #marynarz #statki #pracbaza #ciekawostki #technologia

Zaloguj się aby komentować
Jedno z ciekawszych zdjec zwierzatek z ostatniego projektu.
Czilijski diabel morski (chilean devil ray) wraz z pasazerami na gape.
Zdjecie zrobione przez MMO (marine mammal observer) i udostepnione dla przyszlych pokolen
Jeden z takich diablow (nie mylic z mantami, ktore maja gebe z przodu, diably morskie od spodu i sa mniejsze) wpadl nam do moonpoola (taka wielka dziura w srodku statku, basen) i nie potrafil wyplynac. Musielismy skurczybyka w kilkanascie osob zlapac w siec, wyciagnac i wyrzucic za burte. Troche sie poobdzieral, ale przezyl.
#barteknamorzu #morze #marynarz #ciekawostki #zwierzaczki #fotografia

Zaloguj się aby komentować
Takie wschody slonca my lubimy
#barteknamorzu #morze #marynarz #fotografia

Zaloguj się aby komentować
Sea smoke, czyli po polsku dym arktyczny, tworzy sie, kiedy zimne powietrze naplynie nad ciepla wode.
Pierwszy raz widzialem na zywo 2 lata temu w USA, bodajze w okolicach Norfolk (wschodnie wybrzeze).
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Sea_smoke
#barteknamorzu #morze #marynarz #fotografia #ciekawostki

Zaloguj się aby komentować
Artystyczne zdjecie malo artystycznych zaworow i rur. No troche tego jest.
#barteknamorzu #morze #marynarz #statki #ciekawostki #fotografia

Zaloguj się aby komentować
A widzieliscie kiedys dzwig tego typu na statku?
#barteknamorzu #morze #marynarz #statki #ciekawostki

@off ciekawa sprawa jest FMEA (failure mode effect analysis) czyli testy polegajace na probowania i wywalania po kolei roznych elementow systemu, zeby zobaczyc co zrobi statek. To tez jedyny moment, kiedy mozna wykorzystac moc w 100%. U nas jest 40000 kW, z czego 27000 kW na pednikach. Jak dalismy „cala w bok” to wir w wodzie bylo widac 150m w bok od statku i statek 230m, 60 000ton wypornosci plynal bokiem z predkoscia 7kn. Robi wrazenie.
Zaloguj się aby komentować
Kazda szekla lancucha kotwicznego (27,5m) polaczona jest z nastepnym odcinkiem ogniwem kentera. To ta czerwona czesc, na ktorej trzymam lape. Ciekawostka jest, ze takie ogniwo mozna rozlozyc na pol (pic rel).
Wyrzucajac kotwice do wody robimy to w ten sposob, ze opuszczamy ja na windzie, do lustra wody, zamykamy hamulec, rozsprzeglamy naped windy i odpowiednio operujac samym juz hamulcem wywalamy ja, pod jej wlasnym ciezarem, do wody. Oczywiscie hamulec otwiera sie i zamyka, zeby kontrolowac ped kotwicy i lancucha. Jest bardzo glosno, leci pelno syfu typu rdza, iskry, wiec dla osob niedoswiadczonych jest to dosyc przerazajacy widok.
A co sie dzieje jak zaloga d⁎⁎a i ferrody (okladziny hamulca) sie spala i nie da sie zatrzymac kotwicy to pewnie widzieliscie na filmikach.
Lancuch kotwiczny jest zakonczony w tzw. Chain locker (czyli tej przestrzeni, gdzie sie znajduje na statku) tzw. bitter end czyli takim grubym bolcem, ktory go trzyma. Czasami zdarza sie tez tak, ze ten bitter end wyciagniety jest na poklad kolo windy i mamy mlot, ktorym mozemy go wybic i odrzucic caly lancuch z kotwica, jesli np sie gdzies zahaczy.
No dobrze, ale skad wiemy ile tego lancucha wydac? Ano powie nam kapitan. I jest to zazwyczaj tak policzone, aby lezaly na dnie „3 glebokosci” awkenu. Wiec jesli mamy glebokosc 40m to chcemy polozyc 120m na dnie.
Ok, ale skad my wiemy ile lancucha poszlo? Otoz sprawa jest trywialnie prosta. Przy kazdym ogniwie kentera jak widzicie na rysunku odpowiednia ilosc ogniw jest pomalowana na bialo. Jesli od ogniwa w jedna, czy w druga strone mam pomalowane 2 ogniwa to znaczy, ze to 2 szakle (2x 27,5m). 3 ogniwa pomalowane to 3 szakle, itp.
#barteknamorzu #morze #marynarz #ciekawostki


@moderacja_sie_nie_myje nawet polowa tego spokojnie. Kotwica ma male znaczenie, to lancuch robi robote. Statek zawsze ustawia sie „pod” najwieksza sile, ktora na niego dziala - prad/ wiatr. Pomysl teraz jak takie malutkie holowniczki potrafia we 2 obracac czy pchac taki wielki statek w bok.
Natomiast niedawno w panamie mielismy sytuacje, ze przyszedl szkwal i statki dragowaly (ciagnely) kotwice, bo mialy wydane za malo lancucha. Wtedy dopiero jest sraczka na radiu
P.s. Te 300m ma male znaczenie, bardziej liczy sie tonaz statku. Bo 300m masowiec na pusto to calkiem inna bajka niz 300m masowiec zasypany.
Zaloguj się aby komentować
Widok z drill floor, wewnetrz tzw. derricka czyli wiezy wiertniczej. Szczyt wiezy znajduje sie 120m nad linia podstawowa statku, czyli powiedzmy od stepki.
Po lewej stronie ta okratowana buda to kabina drillerow skad operuja top drivem i innym. Top drive to ten wielki zolty wiszacy pierdolnik. Uzywa sie go do podnoszenia rur, ktory sa ladowane na wozek i podjezdzaja z tylu, za tym co jest okryte pomaranczowa plachta.
A pomaranczowa plachta okryty jest HFAT, czyli hands free assembly tool. Ta nazwa to oksymoron biorac pod uwage, ze podczas operacji 2-3 osoby ciagle wkladaja tam lapska.
#barteknamorzu #statki #morze #marynarz #ciekawostki

Zaloguj się aby komentować
Na statku wiertniczym znajduje sie mnostwo chemii. W tych silosach trzymany jest sypki cement, baryt i bentonit.
Baryt uzywany jest do kontroli i zmian gestosci blota wiertniczego (pluczki), a bentonit do stabilizacji odwiertu, usuwania odpadow, zwiekszania lepiosci pluczki.
Kazdy ze zbiornikow ma pojemnosc 113 m3 i jakies 12m wysokosci.
#barteknamorzu #morze #marynarz #ciekawostki

Zaloguj się aby komentować
Mam dosyc (tak mysle) ciekawy filmik time lapse z plyniecia statkiem przez Manhattan. Jest to bardzo niestandardowa trasa, jedynie male lodki tamtedy wplywaja. Wywolalismy niemale zdziwienie, ludzie wrzucali foty na twittera z pytaniami co to za statek i con tu robi.
Wrzucac?
#barteknamorzu #morze #marynarz




Zaloguj się aby komentować
Byl taki czas, ze pracowalem ok 1,5r na statku, ktory byl zakontraktowany przez holenderska marynarke wojenna. Takie widoki codziennie z rana i zeby bylo smiesznie - smiali sie, ze ich mw jest taka mala, tak malo statkow i takie zlomy.
Na naszym statku testowali nowe technologie, glownie AUV ( autonomous underwaer vehicle), ktore w przyszlosci mialy byc stosowane na okretach.
Jako ciekawostke dodam, ze bylem pierwszym obcokrajowcem, ktory dostal prawilna przepustke do jednostki od ichniejszego ministerstwa obrony narodowej. Kazali mi oddac, ale no wiecie, zgubilem
Holenderzy zyli tam jak paczki w masle, praca pon-pt 8-16, a w covidzie bodajze wt-czw. Czesto w weekendy grill i piwko. Generalnie bardzo fsjna armosfera, duzo mlodych ludzi, mozliwosci rozwoju i wyboru sciezki kariery.
Okrety wyplywaly rzadko, a jak juz sie to zdarzylo to zawsze byly jakies jaja. Czasami plakalismy ze smiechu, jak np. odplywali z wylozonym trapem na nabrzeze. Zeby bylo smieszniej to bylo tam po 10 osob na dziobie i rufie i chyba tyle samo na mostku podczas manewrow, gdzie na wielkich statkach sa po 3-4 osoby.
#barteknamorzu #statki #marynarz

Zaloguj się aby komentować