Trip hop is a musical genre that originated in the late 1980s in the United Kingdom, especially Bristol, England.[3] It has been described as a psychedelic fusion of hip hop and electronica with slow tempos and an atmospheric sound,[4][5][6] often incorporating elements of jazz, soul, funk, reggae, dub, R&B, and other genres, typically of electronic music, as well as sampling from movie soundtracks and other eclectic sources.
Czyli fuzja Hip-hopu z innymi gatunkami muzycznymi. Tak też mi się zakodowało w głowie kiedyś. Ja nie widzę problemu, nie wiem jak inni.
1995r. To była moja pierwsza styczność z tym gatunkiem. Od tego czasu zakochałem się w tego rodzaju muzyce.
Będąc nastolatkiem, odczuwałem ją, wręcz organoleptycznie. To nic, że pomagały mi w tym substancje. Dziś jak tego słucham, jest to tak samo emocjonalne przeżycie, jak wtedy. Znam ten album na pamięć. Jeden z klasyków, który zasługuje na posiadanie go w formie winyla. Kompozycje, aranżacje, produkcja, użyte instrumenty, sample, które najpierw były zagrane, a potem przetworzone, no i wokal Beth Gibbons. Mistyczne doznanie, które można doświadczyć również wzrokowo w postaci najsłynniejszego koncertu video "Portishead Roseland NYC Live"
W ramach zabawy organizowanej przez użytkownika @LeniwaPanda, zgłaszam do konkursu muzykę emocjonalną Pezeta. Ogólnie to stare czasy, mam z tymi nutami różne wspomnienia, człowiek młody był, gówniarz, ale się słuchało ;D Album porusza wiele wątków, wspomnienia, przemijanie, miłość. Dość różnorodny pod względem muzycznym, od klasycznych hip-hopowych brzmień przez melancholijne melodie z domieszką elektroniki.
Twórczość Łony poznałem będac już w wieku dorosłym. Więc gdy usłyszałem ,że zbliża się nowy album śledziłem wszelkie wiadomości na jego temat z wielką uwagą. Album Taxi to zbiór histori szczecińskich taksówkarzy opowiedziany przez Łonę. Jedne bardziej poważne dające do myślenia inne opowiadające o tym jak ważny jest kocyk w samochodzie. Konieczny i Krupa odwalili też kawał dobrej roboty. Czuć, że panowie czerpią z różnych stylów muzycznych tworząc podkład do tego albumu.
#muzyka #hiphop
#kacikmelomana tag do obserwowania/czarnolistowania
@LeniwaPanda Ja w ogóle nie słucham rapu, ale to co wykonali panowie na "Taxi" to jest najlepsza polska płyta od lat. Muzyka, teksty, ułożenie albumu, no zagrało tu wszystko jak powinno.
O grzmocenie tego postu proszę tylko osoby zainteresowane udziałem w #kacikmelomana . Będzie mi później łatwiej was wołać. Rozpoczynamy 1 Edycję #kacikmelomana
Wołam piorunujących ten wpis oraz udzielających się w komentarzach https://www.hejto.pl/wpis/wolam-chetnych-do-uczestnictwa-w-kacikmelomana-evilonep-adelbertvonbimberstein-b
Postaram się krótko o tym co kryje się za #kacikmelomana . Idea kącika to nie tylko dzielenie się muzyką którą uważamy za wartą uwagi ale poznanie nowej muzyki czasami takiej na którą nie koniecznie mamy ochotę zwracać uwagę. Wiec kącik jest takim wyzwaniem podczas którego uczestnicy wrzucają swoje propozycje muzyczne dla gatunku wybranego w danej edycji. przesłuchują propozycję zapostowane przez innych użytkowników i na końcu wybierają najlepsze wg. nich zgłoszenie. Poniżej bardziej szczegółowy opis jak to ma wyglądać i zasady
Podział gatunków muzycznych w #kacikmelomana | muzyka klasyczna | blues | jazz | rock/metal | folk, country,muzyka etniczna | hip-hop/rap | pop | reggae | funk/soul | muzyka elektroniczna EDM (trance, house, techno, dnb itd.) | downtempo (ambient, IDM, drone, chill out itp.) | Korzystałem z tej listy https://support.discogs.com/hc/en-us/articles/360005055213-Database-Guidelines-9-Genres-Styles
Wybrany gatunek jest motywem przewodnim danej edycji i z niego polecamy albumy, epki, kompilacje, ścieżki dzwiękowe z gier, filmów itp. Każdy z uczestników powinien przesłuchać wszystkie propozycje innych członków kącika.
Rozpoczynając konkretną edycje wiemy jaki gatunek będzie motywem w następnej edycji. Chodzi o to aby osoby nie zaznajomione z konkretnym gatunkiem miały czas na osłuchanie się i wybranie czegoś do polecenia. Mam nadzieję na jakieś interakcję między uczestnikami bardziej zielonymi w jakimś gatunku muzycznym a tymi bardziej osłuchanymi.
W skrajnych przypadkach można poprosić kogoś z tagu o polecenie czegoś w naszym imieniu. Taki post jeśli wygra nie daje nam prawa przysługującego zwycięzcy.
Zwycięzca danej edycji wybiera gatunek na jedną edycję wprzód (np. zwycięsca edycji 1 wybiera gatunek muzyczny na edycję 3). Jeśli ta sama osoba wygra dwa razy pod rzęd to za drugim razem możliwość wyboru przechodzi na zdobywcę drugiego miejsca
Każdy uczestnik może zgłosić jedną propozycję
Czas jednej edycji #kacikmelomana to dwa tygodnie. Wstępnie.
Post z propozycją muzyczną powinien zawierać: kilka słów na temat zapostowanej muzyki/krótką recenzje, gatunek, podgatunek, rok wydania, wydawnictwo (w przypadku ścieżek z gier, filmów itp tytuł gry filmu itp. ) oraz być otagowany #kacikmelomana
Muzyka proponowana powinna być dostępna do bezpłatnego odsłuchu (yt, spotify, bandcamp itp.)
Z końcem danej edycji głosujemy na najlepszych pieć zgłoszeń oceniając punktowo od 5-1
Nie możemy głosować na własne propozycje
Każdy gatunek może być wybrany raz na pięć edycji
Zgłoszone albumy itp itd w poprzednich edycjach nie mogą być użyte w następnych
Ze względu, że nie było wiele propozycji gatunków muzycznych w komentarzach w poprzednim poście (zasadniczo był jeden) to wylosowałm z danych w tym poście trzech gatunków.
---------------------------GATUNKIEM PRZEWODNIM 1 EDYCJI #kacikmelomana ZOSTAŁ HIP-HOP/RAP----------------------
swoje propozycje wrzucamy do 10.02.2025 (poniedziałek) do północy z tagiem #kacikmelomana
losowanie odbedzie się 14.02.2025 (piątek). Pojawi się post pod którym w komentarzach wpisujecie pięć najlepszych wg was propozycji z ocenami
Wołam chętnych do uczestnictwa w #kacikmelomana @evilonep @AdelbertVonBimberstein @bojowonastawionaowca @SUM @Farmer111 i na wszelki wypadek @Siejek (bo zapiorunowałeś inny komentarz jeśli nie chcesz w tym uczestniczyć to przepraszam za niepotrzebne wołanie)
Jest to post organizazyjny. Przedstawię tutaj założenia kącika. Wszelkie sugestie są mile widziane.
Wybrany gatunek jest motywem przewodnim miesiąca i z niego polecamy albumy, epki, kompilacje, ścieżki dzwiękowe z gier, filmów itp. Każdy z uczestników powinien przesłuchać wszystkie propozycje i na koniec miesiąca je ocenić.
Przy aktualnej liczebności naszej społeczności każda osoba może zgłosić dwie propozycje?
Propozycje wrzucamy do 20 danego miesiąca pod #kacikmelomana
Fajnie jakby post zawierał: krótki opis/recenzje , gatunek, podgatunek, rok wydania, wydawnictwo (w przypadku ścieżek z gier, filmów itp tytuł gry filmu itp. )
Muzyka proponowana powinna być dostępna do bezpłatnego odsłuchu (yt, spotify, bandcamp itp.)
Po 25 wrzcałbym post pod którym w komentarzach przedstawiamy swoją muzyczną piątke danego miesiąca oceniając punktowo w skali 5-1 albo każdy ma do rozdania 15 punktów na pięć pozycji (np punkty można rozdać tak 5 5 3 1 1)?
Nie możemy głosować na własne propozycje?
Z końcem miesiąca ogłaszane będą wyniki
Każdy gatunek może być wybrany raz na sześć miesięcy
Osoba której propozycja muzyczna zwyciężyła w danym miesiącu ma prawo do wybrania gatunku muzycznego na następny miesiąc (jesli ta sama osoba wygra dwa razy pod rzęd to za drugim razem możliwość wyboru przechodzi na zdobywcę drugiego miejsca)
Propozycje albumów itd raz użytych nie są brane pod uwagę w kolejnych edycjch, czy się zgadzacie?
Jeśli chodzi o wybranie gatunku przewodniego lutego jestem za tym aby każdy z uczestników wybrał swoje trzy i napisał w komentarzu (chyba, że ktoś innaczej widzi powyższy podział). Gatunek z największą liczbą powtórzeń wygrywa. Czas na podanie swojej propozycji jutro do północy.
@LeniwaPanda dla mnie spoko, zobaczymy jak wyjdzie w praktyce jedyne nad czym bym jeszcze się zastanowił to nad tym czy na pewno jeden gatunek może być raz na pół roku. Może lepiej byłoby, że nie może być 2x pod rząd? Druga sprawa czy raz w miesiącu czy może nie 2x? Podejrzewam, że jak zawołasz, że startujemy to większość zawołanych dość szybko wskaże swoje propozycje a potem przez 3 tygodnie zapomnimy o tym. A może nawet raz w tygodniu, ale na zasadach podobnych do #naczteryrymy? To się sprawdzilo i głosujemy piorunami, a propozycje wrzucamy w komentarzu do wpisu. Ofc to Ty organizujesz więc zrobisz jak wolisz, ale tak pisze dając to pod weryfikację
jedyne nad czym bym jeszcze się zastanowił to nad tym czy na pewno jeden gatunek może być raz na pół roku. Może lepiej byłoby, że nie może być 2x pod rząd?
Tak jak wspomniałem w pierwszym poście, zamysł jest taki aby otworzyć się na nowe gatunki muzyczne których zazwyczaj nie słuchamy. Zbyt krótka przerwa może doprowadzić do ciągłego powtarzania się jednego konkretnego gatunku muzycznego co może zniechęcić z czasem. Jeszcze nad tym pomyślę.
Druga sprawa czy raz w miesiącu czy może nie 2x? Podejrzewam, że jak zawołasz, że startujemy to większość zawołanych dość szybko wskaże swoje propozycje a potem przez 3 tygodnie zapomnimy o tym.
To wszystko zależy od liczby osób uczestniczących. Z założenia mamy przesłuchać propozycję innych uczestników a trzeba brać pod uwagę, że niektórzy mają różnie z dostępnym wolnym czasem. Niektóre albumy bywają dość długie i wolałbym żeby ten tag nie był obowiązkiem a bardziej przyjemnością. Do tego liczę na to, że krótkie recenzje na #muzyka zachęcą kogoś do proponowanej przez nas muzyki. Okres dwu tygodniowy na wyzwanie #kacikmelomana jest do przemyślenia.