Gdyby ktoś czaił się na Scythe to tutaj możecie zamówić po fajnej cenie w przedsprzedaży ( ͡° ͜ʖ ͡°)
https://grybezpradu.eu/scythe-gra-planszowa-sklep
#gryplanszowe #gry #grybezpradu
Gdyby ktoś czaił się na Scythe to tutaj możecie zamówić po fajnej cenie w przedsprzedaży ( ͡° ͜ʖ ͡°)
https://grybezpradu.eu/scythe-gra-planszowa-sklep
#gryplanszowe #gry #grybezpradu
Zaloguj się aby komentować
Jedyne, co dobrego o nim mogę powiedzieć, to to, że na samym początku gry można było dać sobie radę w starciu ze smokiem. Nie przepadałem za tym poszukiwaczem, mogłoby go w ogóle nie być
#poszukiwaczzmagiiimiecza #grybezpradu #nostalgia

Zaloguj się aby komentować
Witajcie!
No dobra pora to zrobić, pora omówić sobie krótko kolejnego RPGa... Tym razem na warsztat leci Witcher RPG - gra fabularna przez wielu wyczekiwana w Polsce, a wydana przez Copernicus Corporation. Miało być złoto, miał być NOWY I LEPSZY WIEDŹMIN... a wyszło no cóż, średnio.
Prowadziłem mini kampanię w Witcher RPG, próbowaliśmy wielu modyfikacji, ale musieliśmy ją porzucić.
O czym jest ten RPG?
Dla tych co siedzą w uniwersum Wiedźmina - akcja dzieje się zaraz po zakończeniu gry "Wiedźmin II: Zabójca Królów".
Dla osób nie znających Wiedźmina - świat Wiedźmina opary jest na słowiańskiej mitologii, tytułowy Wiedźmin to potężny łowca bestii pochodzący z jednej z specjalnych szkół Wiedźmińskich. Cały świat to słowiańskie fantasy z dużą ilością wątków wojennych, romansów, zdrad i politycznych intryg.
W grze wcielamy się w kilka kultowych klas takich jak właśnie Wiedźmin, Czarodziej, Bard, Zbrojny, Kapłan.. i tak dalej.
Tworzymy drużynę i wyruszamy w świat Wiedźmina zwalczać potwory, odkrywać tajemnice, bądź ciułać się z miejsca na miejsce.
Ale to czego się można spodziewać, każdy podejrzewam, że wie.
NO ALE PRZEJDŹMY DO MIĘSKA
RASY, PROFESJE, MECHANIKA
Do wyboru mamy 4 rasy - Wiedźmin, Elfy, Krasnoludy, Ludzie
Profesje dają nam możliwość specjalizowania się w jednej z 9 specjalizacji, która każda posiada umiejętność specjalną.
Każda profesja ma 3 kierunki rozwoju - możesz być wieśkiem wojem, co strzały d⁎⁎ą będzie odbijać ( ͡ʘ ͜ʖ ͡ʘ) albo np wieśkiem magiem spamiącym Igni
Więc jeżeli chodzi o rozwój jest nawet w miarę.
Mechanika jest oparta na starym już silniku Interlock, który jest również w Cyberpunku 2020.
Testowanie zdolności wygląda następująco:
Cecha + zdolność + rzut 1k10 + ew modyfikatory dodatnie lub ujemne. Jeżeli wynik jest wyższy od stopnia trudności - czynność się udała. To są testy proste.
Testy przeciwstawne są wykonywane tak samo jak testy proste, ale wygrywa wyższy wynik.
Gdy chcemy przełamać czyiś opór wykonujemy testy przełamania - wszystko tak samo jak testy proste ale stopień trudności to cecha przeciwnika x3.
Ogólnie jest trochę liczenia i czasem policzyć te wszystkie modyfikatory jest dość nużące, co zabija klimat sesji. Osobiście, dla mnie wyszło to bardzo średnio.
Jeżeli chodzi o walkę to skupie się tutaj na opisaniu jednego typu walki, a mianowicie konfliktu społecznego.
Nie wiem, kto wpadł na ten genialny pomysł, ale konflikt społeczny wyrzucaliśmy po dwóch sesjach. Jest to tak nienaturalny twór, który niestety po wyrzuceniu sprawia, że takie postacie jak Bard oparte defacto na skillach społecznych stają się prawie, że bezużyteczne.
Żeby wam to trochę zilustrować, o czym piszę:
Gracie sobie jakąś postacią i chcecie zastraszyć słownie jakiegoś parobka, aby wpuścił na nockę do siebie. W większości systemów robiliście test zastraszania, charyzmy itd na bazie testu przeciwstawnego i tyle.
NATOMIAST tutaj mamy punkty życia odpowiedzialne za rany "słowne" - punkty determinacji. Każda postać posiada ten typ punktów życia. A to prowadzi do tego, że żeby wygrać walkę na słowa, trzeba te HP zbijać. Obrońca może jednocześnie się bronić i jeżeli wygra to on następnie wybiera rodzaj ataku słownego. W trakcie sesji wygląda to kompletnie nienaturalnie, niedynamicznie i jest po prostu bezsensu.
Poza głównym core czyli systemem w podręczniku znajdziecie opis świata, rozdział o magii, runy, glify oraz opisy szkół wiedźminów, bestiariusz, a także przygodę wprowadzającą.
Bestiariusz jest bardzo ubogi i może szybko wprowadzić nudę na sesji. Przygoda jest dość średnia i zamiast tej polecam spróbować "Szklana Góra" - DARMOWA
Podręcznik stylistycznie moim zdaniem jest niejasny i nieczytelny momentami. Kolorowe tabelki wcale tego nie ułatwiają
Czy system jest godny polecenia?
To już zależy od Was. Z jednej strony pomimo tych wszystkich dziwności i trudności narracyjnie prowadziło mi się go świetnie, jednak mechanicznie jest to delikatnie mówiąc tragedia, która finalnie zabiła nam chęci do grania. Może w przyszłości jak dojdą dodatki wrócę spróbować do tego jeszcze raz, ale na ten moment Witcher RPG będzie leżeć na półce.
Wybaczcie jeżeli coś pominąłem, ale wróciłem z pracbaza, a bardzo mi zależało żeby to dzisiaj wrzucić
Jeżeli ktoś kocha Wiedźmina, powinien spróbować ale zalecam kupić używany podręcznik
Lubisz mój content? Chcesz dostawać więcej takich recenzji RPG i planszówek? Zapraszam do obserwowania mojego konta jak tagu keytorpg! #keytorpg
#gry
#gryplanszowe #grybezpradu #gryfabularne

Zaloguj się aby komentować
Czy są tu doświadczeni dowódcy Adeptus Astartes? Wracam do nałogu i tym razem padło na Spacer Wolves i się zastanawiam w jakim wyposażeniu złożyć intercessorów z combat patrolu

Zaloguj się aby komentować
Był mocniejszy, niż się na pierwszy rzut oka wydaje
#poszukiwaczzmagiiimiecza #grybezpradu #nostalgia

Zaloguj się aby komentować
Zawsze, kiedy go wylosowałem, byłem zawiedziony. Nawet nie chodziło o umiejętności. "Tyle fantastycznych istot, wojownicy, magowie, inne rasy, a mi się ksiądz trafił" myślałem.
#poszukiwaczzmagiiimiecza #nostalgia #grybezpradu

Zaloguj się aby komentować
Siemanko!
Parę dni temu, przeglądając sobie po raz milionowy grupy o planszówkach, BGG, youtube, kobieta rzucił magiczne: "Dobra, dorzucam się stówę i max do 200 zł możesz coś nowego kupić" - mimo, że już zabroniła kupować, bo za dużo będzie przy przeprowadzce do wożenia i pakowania xD
No to ja cały rozpromieniony, normalnie jakbym prezent pod choinkę dostał!
Ale pojawił się problem, no bo co tu kupić? Do 200 zł to można na prawdę topkę z BGG pokupować, ale czy mi się spodoba? Czy nie będzie za trudna, zbyt skomplikowana? Wertowałem internet w poszukiwaniu odpowiedzi chyba z 5h, aż w końcu położyłem się do łóżka i sprawdziłem co jest na OLX w moim mieście.
BINGO!
Robinson Crusoe: Przygoda na przeklętej wyspie, drugie wydanie - 90 zł, nówka w folii! Ktoś kiedyś mi bardzo polecał tę grę, więc bez większego zastanowienia, napisałem do sprzedawcy (o dziwo jeszcze nie spał) i następnego gra byłem szczęśliwym posiadaczem tej oto cudownej produkcji
Nie będę opowiadał na czym polegają mechaniki w tej grze, bo to można sobie sprawdzić w necie. Naszym zdaniem jest wypełnienie scenariusza, w ograniczoną liczbę dni i przeżyć (piętaszek bohatersko często umierał xD)!
W oczekiwaniu na pierwszą rozgrywkę, przeczytałem całą instrukcję (teraz po tym jak już wiem jak gra działa, to instrukcja jest świetnie napisana i rozwiewa każdą wątpliwość, podobno przeredagowali ją w drugiej edycji), ale tak jak się spodziewałem, mało mi to dało xD Na szczęście YT pomogło.
Jestem po 3 rozgrywkach:
Zagraliśmy z kobietą we dwójkę i do pomocy dobraliśmy Piętaszka. Trochę namieszaliśmy w zasadach, co od razu po rozgrywce sprawdziłem. No ale niestety, nie udało się, w 8 rundzie, moje dziewczę umarło co kończy się porażką
Druga wspólna rozgrywka, ponownie scenariusz nr 1 i Piętaszek do pomocy, Tym razem umarłem ja, nasza walka o przetrwanie zakończyła się też na 8 lub 9 rundzie, nie pamiętam dokładnie.
Zagrałem solo (wraz z modyfikatorami dla gry solowej), do pomocy Piętaszek wraz z piesełem. Dobrze rozbudowany obóz, faza produkcji dostarczała aż nadto jedzenia, drewno też spływało elegancko. Niestety Piętaszek miał znowu pecha i bardzo szybko umarł, no ale nie poddałem się i starałem się wydostać z wyspy. Runda 10-11-12 to była walka z nieprzewidzianymi zakrętami losu o drewno, życie, jedzenie. Niestety, po 3 dniach próbowania odpalenia ognia i podpalenia stosu, nie udało się (tak, 3 dni pod rząd nie wyrzuciłem udanej akcji wytworzenia ognia xD). Statek już ginął na horyzoncie, a ja nie dałem rady podpalić stosu. ZNOWU PORAŻKA!
Ale to wszystko nic. Chciałem powiedzieć o tym, że jest to pierwsza gra, w której odczułem klimat! Wiem, że to może brzmi dziwnie, ale te całe planowanie, wiedząc, że każdy nasz ruch może być błędny. Pędzące dni, pogoda, która zrywa dach, mróz, który wymaga dorzucenia do ogniska dodatkowego drewna. Choroby, bestie czyhające w dżungli. No majstersztyk!
Na głośnikach pod grę leciało: https://www.youtube.com/watch?v=hRa_CETj-JA
A jak u Was, lubicie Pana Roberta Kruziona? Ja mam ten problem, że już szukam dodatków, ma ktoś? Warto? Podzielcie się swoimi spostrzeżeniami
Trzymajcie się planszówkowe świry!
#gryplanszowe #grybezpradu #gry

Zaloguj się aby komentować
Witojże!
Uwielbiam Scythe! Wręcz powiem, że jestem fanatykiem tej planszówki - posiada wszystko to co kocham najbardziej w planszówkach
arena control
zarządzanie zasobami i ekonomią
niesamowity, wyciekający, aż klimat powojennej Europii po 1920r.
multum możliwości na wygranie gry oraz bardzo duża regrywalność
Co ciekawa w Scythe mamy do czynienia z mechami, które są nie tylko silniejsze i mogą przenosić więcej zasobów i robotników, ale także mogą wdawać się w konflikt. Zaczynając grać w Scythe sądziłem, że walki będzie bardzo dużo(no mamy za⁎⁎⁎⁎ste mechy co nie?) i jakież było moje zdziwienie, że na całą rozgrywkę był jeden konflikt, a w drugiej grze ani jeden!
Gra ma średni poziom skomplikowania jeżeli chodzi o zasady(piszę to z perspektywy osoby doświadczonej w planszówkach, dla kogoś nowego określiłbym to jako poziom średnio/trudny). Instrukcja jest dobra i tylko 2 razy musiałem szukać jakiegoś pytania w necie.
Jeżeli chodzi o sam mechanizm gry, to celem jest zdobycie na koniec gry, jak największej ilości punktów. Podczas rozgrywki za realizowanie tasków, kładziemy na specjalnych polach gwiazdki w kolorze naszej frakcji. Kto pierwszy wyłoży wszystkie automatycznie kończy rozgrywkę i nadchodzi podsumowanie. Nie oznacza to jednak, że ten gracz grę wygra! Zdarzyła się sytuacja, kiedy udało mi się pierwszemu wyłożyć wszystkie gwiazdki, a grę wygrała moja dziewczyna. Także istotnym elementem jest dobre planowanie swoich ruchów i momentu, kiedy chcemy zakończyć grę.
Punkty zdobywa się za zadania, surowce, monety i wiele więcej czynników. Dlatego każdy z Was może opracować swoją indywidualną metodę grania i wygrywania
Sama gra podstawowa to zabawa na kilkadziesiąt godzin, jak nie setki. Dodatki urozmaicą waszą rozgrywkę. Dla mnie absolutnie gra TOP 2022 i bardzo się cieszę, że udało mi się ją zdobyć, bo na ogół gierka jest bardzo trudno dostępna.
Ot taka luźniejsza nieco prezentacja tytułu
A wy mieliście okazję zagrać w Scythe? Jak wrażenia? Co wam się podobało, a co nie?
#keytorpg #gryplanszowe #grybezpradu #gry


@Agresywna_Kremowka w Grze o Tron złotem jest jak na początku wszyscy na spokojnie siedzą a po pewnym czasie już nie są w stanie siedzieć z nerwów tylko stoją. Raz jak graliśmy wakacyjnie na świeżym powietrzu, to na początku wszyscy spokojnie siedzą, od czasu do czasu palacze robili sobie przerwy na papierosa, to od połowy mniej więcej już wszyscy stali, nikt nie robił przerw tylko palący kopcili tak jak siedzieli xD Ale chyba najwięcej emocji robiła Diuna, bo np. konieczność zapłacenia innemu graczowi, żeby móc przetransportować swoje wojska właśnie żeby zaatakować tego gracza to prawdziwe zło
Zaloguj się aby komentować
Elektroniczna gra w statki
https://hotshops.pl/okazje/elektroniczna-gra-w-statki-noris-20892
Cena: 68,82 zł
Okazja dostępna w sklepie: Amazon.pl
#promocja #rozrywka #promocja #gry #staregry #grybezpradu

Zaloguj się aby komentować
Dobry był, skurkowaniec
#poszukiwaczzmagiiimiecza #nostalgia #grybezpradu

Zaloguj się aby komentować
Dzisiaj pokazuję moją pierwszą zrobioną modyfikację, czyli fanowskie cuda do gry 7 Cudów. Niestety nie pamiętam już z jakiej dokładnie paczki to było bo tego jest mnóstwo, ale prawdopodobnie po prostu pobrałam wszystkie i wybrałam te fajniejsze xD Więc źródła nie mogę podać ( ͡° ʖ̯ ͡°) Jeden cud jest z bazowej gry żeby widać było różnicę. Teraz mam nową drukarkę i niedługo kupuję papier fotograficzny, zobaczymy jak wtedy będzie z kolorkami. Może niedługo druga tura z nowymi cudami ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Nie wiem czy zakładać swój tag na to wszystko czy starczą te planszówkowe, ktoś zainteresowany? Mogę też opisywać proces tworzenia jak jest bardziej skomplikowany niż wydrukowanie i pomalowanie figurki, a jak już przejdę do aktualnych projektów to mogę wrzucać zdjęcia krok po kroku jak było robione.
#gryplanszowe #grybezpradu #gryplanszowe

@Bukimi Wszystko z neta ( ͡° ʖ̯ ͡°) I grafiki i mechanika. Na BGG jest kilka tematycznych paczek które pobrałam i podrukowałam na zwykłej kartce, a potem nakleiłam na grubszej tekturce.
Stworzenie samemu zbalansowanego i ciekawego cudu w momencie w którym po necie lata blisko setki nowych cudów od fanów i fanatyków mija się trochę z celem moim zdaniem.
Ale jeśli chodzi o moje własne dodatki to w międzyczasie tworzę pół-autorski dodatek do gry Zew Przygody ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ale to tworzę karty od 0 i trochę to jednak zajmuje.
Zaloguj się aby komentować
Pamiętam jak kiedyś znalazłam stronkę, która była wielką bazą danych komponentów z gier planszowych. Wpisywało się nazwę gry a tam skany instrukcji, komponentów, logo, figurki i to wszystko w PNG i ładnie w wysokiej jakości. Pamiętam że nawet były obrazki ramek ozdobnych z instrukcji. Czy ktoś zna tę stronkę? Bo ja nie mogę już jej znaleźć ( ͡° ʖ̯ ͡°)
#gryplanszowe #grybezpradu #planszowki
@Zielczan @Bukimi Tak pogrzebałam teraz po necie i nie jestem już taka pewna czy to nie było przypadkiem o grach komputerowych xD Z moją pamięcią to mogłam się pomylić bo to dawno temu było ( ✧≖ ͜ʖ≖) No ale mimo wszystko fajnie by było mieć taką stronkę ze skanami, przydatne do tworzenia własnych rzeczy.
Zaloguj się aby komentować
Moja druga gra solo w Projekt Gaja.
Pierwszą rozgrywkę miałem rok temu i gra nie spodobała mi się. Postanowiłem dać jej jednak drugą szansę i powiem że dzisiejsza gra była dużo dużo lepsza.
Widzę w niej ogromny potencjał i regrywalnosc.
Na pewno w najbliższych dniach będę do niej wracał.
A wy w jakie gry planszowe solo lubicie grac?
#gryplanszowe #grybezpradu

Zaloguj się aby komentować
Witajcie!
Tym razem potrzebuję szybkiej konsultacji odnośnie gry planszowe ROOT
Słyszałem opinię, że gra działa słabo dla dwóch graczy. Faktycznie tak jest, czy da się ze spokojem grać i czerpać fun?
#gryplanszowe #gry #grybezpradu
Zaloguj się aby komentować
cyk pyk raz dwa jako tako i następna
Z gloomhaven szczęki lwa
#grybezpradu #gryplanszowe #planszowki #modelarstwo



Zaloguj się aby komentować
No witam szanowne grono!
Co dzisiaj birorę na warsztat? A no otóż ostatnio bardzo głośny tytuł mianowicie "Cień Władcy Demonów" - system, który moim zdaniem ma mocne szansę konkurować z dedekami czy warhammerem.
“Gdyby D&D i Warhammer Fantasy Role Play miały dziecko i spędziłoby ono dziewięć miesięcy w łonie, słuchając heavy metalu, efektem byłaby ta gra” ~ Chris Pramas„
O czym jest ten RPG?
CWD osadzony jest w settingu dark fantasy z elementami heroic. Świat śmiertelnych dobiega końca, rzeczywistość zaczyna się zatracać, a czas i przestrzeń zacierają się do tego stopnia, że nie wiesz co jest prawda, a co iluzją.
Są to niebezpieczne czasy, a Niszczyciel Światów rzuca swój cień właśnie na waszą planetę.
Ogromne możliwości tworzenia postaci
Jeżeli lubisz DND za szeroki wybór klas, podklas i możliwości kombinacji, tutaj znajdziesz tego równie ogromną ilość!
W podstawowym podręczniku możesz wcielić się w takie rasy jak:
- ludzi
- automatony
- krasnoludy
- odmieńcy
- orki
Po wybraniu swojego pochodzenia(rasy) wybieracie jedną z dziedzin profesji, których jest aż 20, co daje łącznie 120 karier z nich wynikających!
Uzupełniając to suplementami, myślę, że spokojnie da się dobić do 200 ścieżek karier, które dalej również mają jeszcze swoje upgrady.
Mechanika
Mechanika CWD jest raczej prosta, przystępna i nie powinna stwarzać problemów nawet początkującym.
Do testów używa się dwóch typów kości D20 oraz D6.
D20 rzucasz w momencie oceny, czy Twoja ma szansę powodzenia w tym co właśnie robi. Dodajesz do tego wszystkiego modyfikatory, ułatwienia i utrudnienia, i porównujesz rezultat z Poziomem Trudności testu
Dla lubiących wzory
D20 + modyfikatory z atrybutów + kary/premie + ułatwienia/utrudnienia = Rezultat
Jeżeli rezultat >= PT = sukces
D6 dodaje się do testu jako ułatwienia bądź utrudnienia.
Walka jest dość szybka i prosta, co bywało udręczeniem w młotku lub dnd.
W podręczniku głównym znajdziecie również masę zaklęć, dziesiątki ścieżek magii, sporą ilość różnego typu przeciwników i potworów, a także ciekawy opis świata i najważniejszych miejsc w krainie. Jest tego oczywiści znacznie więcej dlatego do pełnej lektury zapraszam na swojego bloga: https://keytorpg.pl/cien-wladcy-demonow-recenzja/
Co jest na plus?
- Prosta i szybka mechanika
- Ogromne możliwości rozwoju postaci
- Potworna ilość dostępnych potworów i czarów
- Ciekawe rozwiązania i podpowiedzi dla Mistrzów Gry
- Szybkie tworzenie postaci
Co jest na minus?
- Brak przygody startowej
- Mała ilość grafik potworów i stworzeń
Cena podręcznika
PDF - 100zł
Wersja papierowa + PDF - około 180zł
Miałem okazję prowadzić ten system i powiedzieć, że jest świetny to jak nic nie powiedzieć. Ma ogromny potencjał na bycie silnym liderem dla Warhammera, czy DnD w Polsce i naprawdę chciałbym żeby tak było. Był to jeden z najlepszych systemów, które wpadły mi w ręce w 2022!
Jeżeli lubisz mój content i chcesz być na bieżąco - zapraszam do obserwowania tagu keytorpg
#gry #keytorpg #gryplanszowe #grybezpradu #rpg

@Agresywna_Kremowka prowadzę od ponad pół roku kampanię w SotDL, jest super. Też mogę polecić.
Jak obliczane są ułatwienia/utrudnienia? Leży to w gestii MG czy jest jakaś sztywna tabela?
@Sawa3114 generalnie wszystko ma do siebie je przyczepione, np. jako wojownik dostajesz 1 boon do ataków brońmi. Olbrzym przy uderzaniu pięścią ma 3 boony "bo tak". Jedna z metamagii Empowered Spell daje użytkownikowi 2 boony do ataku czarem, albo 2 bane na rzucie obronnym przeciwnika. Jak jesteś oślepiony to masz 3 bane na ataki, a atakujący cię mają 1 boon itp. itd. Oczywiście MG może dodać coś od siebie za warunki, ale w walce generalnie raczej trzymasz się "zasadowych" bonusów i kar.
@jtank Właśnie dlatego o to pytałem. Generalnie jak słyszę łatwe zasady i widzę dodatkowe utrudnienia/ułatwienia to mam przed oczami Neuroshimę i jej wszystkie modyfikatory, które było dość luźno określone i większość leżała w gestii MG - okropna rzecz.
Jasne, MG ma zawsze rację i to on kreuję jak działa jego świat, ale jasność i klarowność zasad są istotne z punktu widzenia graczy, którzy raczej nie lubią, gdy te nie są jasne. Zazwyczaj nie jest to problem jak grasz w gronie przyjaciół, ale w graniu z obcymi ludźmi już tak.
Zaloguj się aby komentować
Jako że ożywiam już stare projekty szukając tutaj motywacji i inspiracji, oto kolejne moje i niebieskiego dzieło. Mianowicie autorska planszówka typu Worker Placement.
Pewnego dnia obudziłam się z myślą: "Kurde pograłabym w taki worker placement z symultanicznymi turami". No i na rowerku w drodze do pracy obmyśliłam cały szkielet rozgrywki xD Gra jest w zasadzie skończona, brakuje jej tylko balansu i jakichś drobnych zmian, bo nigdy nie była testowana w boju ( ͡° ʖ̯ ͡°)
Ogólnie zamysł polega na tym: Gracze na swoich mini-planszach rozstawiają swoich robotników i żołnierzy, jak już każdy ustawi to przenosimy je na dużą planszę. Jeśli na jednym polu będzie więcej workerów niż miejsca, dochodzi do walki. Wygrany zostawia wszystkich swoich robotników, przegrany albo je zabiera, albo zostawia jeśli jest jeszcze wolne miejsce. W grze zbieramy surowce, rozbudowujemy miasto które ulepsza ilość naszych jednostek, siłę naszej armii, szybkość zbierania surowców itp. Punkty zdobywa się przez budowanie dzielnic miasta (budynki dzielą się na 5 rodzajów, budowanie jednego rodzaju obok siebie daje punkty), budowanie budynków które dają punkty, zdobywanie fortów na planszy oraz "zachcianki królowej", czyli spełnienie warunku karty którą ciągnie się na początku gry (np, jedna karta nagradza gracza który ma najwięcej złota na końcu gry, inna nagradza tego który użył najwięcej kart dywersji itp).
Dzielę się linkiem do workshopa na Tabletop Simulator, więc jakby ktoś chciał pograć sobie ze znajomymi to zapraszam do dzielenia się opinią i feedbackiem bo fajnie by było skończyć tak całkowicie planszówkę ༼ ͡° ͜ʖ ͡° ༽
Instrukcja i gra jest tylko po angielsku, uznałam że w ten sposób dotrę do większej ilości osób a robienie jednocześnie dwóch języków przy ciągłych zmianach jest trochę zbyt pracochłonne. Ale jakby ktoś bardzo chciał pograć a nie zna angielskiego to mogłabym w przyszłości przetłumaczyć i wrzucić polską wersję.
https://steamcommunity.com/sharedfiles/filedetails/?id=2854699535
Wołam jeszcze @Geratius bo obiecałam
#gamedev #gryplanszowe #planszowki #grybezpradu #chwalesie #tabletopsimulator

Zaloguj się aby komentować
No witam!
Wrzucam nie tylko relacje z gier RPG i ich recenzje, ale również od czasu do czasu będę zdawał krótki feedback o planszówkach! ᕦ( ͡° ͜ʖ ͡°)ᕤ
Na dzisiejszą relację przygotowałem grę planszową „Władce Pierścieni - Podróże przez Śródziemie”
Planszówka jest idealna dla fanów LOTR i osób lubiących gry przygodowe.
O czym jest planszówka?
To gra przygodowa dziejąca się w świecie LOTR. Wcielamy się w znane postaci z książek i filmów takie jak np. Legolas czy Aragorn. Jest nastawiona na eksplorowanie mapy, odkrywanie wskazówek i walce z przeciwnikami, których przybywa z czasem, by udaremnić nasze plany.
Expimy postacie, zdobywamy unikatowe przedmioty, by na samym końcu rozegrać wielki finał!
Cała gra planszowa działa w oparciu o aplikację i tutaj niestety ale moim zdaniem tablet to jest absolutne minimum, by mieć fajny komfort z gry i widzieć wszystko na mapie. Nie licząc tego, aplikacja jest darmowa i prowadzi nas przez grę bardzo płynnie. W tle leci klimatyczna muzyka, są efekty walki i przede wszystkim wspiera język polski oraz można robić kilka zapisów z gry na różnych slotach. Co to oznacza w praktyce? Jeżeli grasz w pojedynkę zapisujesz swoją grę np jako save1, a możesz zacząć grać od nowa z drugą połówką czy przyjaciółmi na nowym save2!
Aplikacja oferuje 3 tryby trudności pozwalając dostosować rozgrywkę pod siebie.
Kupując dodatki można je w szybki sposób dodać w aplikacji.
Dla ilu graczy?
Od 1 do 5 - grając samemu grasz dwiema postaciami
Poziom trudności
Instrukcja jest jasna i prosta. Najlepiej przeczytać ją w całości przez rozgrywką, ale potem idzie z górki. Aplikacja robi mnóstwo rzeczy za nas dzięki czemu możemy skupić się na przejściu danej przygody! Wprowadzenie nowych graczy jest banalnie proste(osobiście zajęło mi to 10-15 minut)
Poziom średni
Regrywalność
Bardzo spora. Wiele postaci do wyboru, wiele możliwości przejść w zależności od podjętych decyzji, a w dodatku apka generuje różne rozłożenie mapy dla tych samych poziomów. Grając więc rzadko się zdarza, by trafił się taki sam układ mapy. Jak dodamy do tego jeszcze dodatki, mamy naprawdę świetną planszówkę na lata.
Ile zajmuje przejście gry?
Przejście głównej kampanii, składającej się z kilku przygód zajęło mi kilkadziesiąt godzin. Średnio przygoda trwa około 2-3h w zależności od tempa rozgrywki. Oczywiście zdarzają się krótsze przygody, ale i tak jest co robić
Ogólna ocena
Oceniam ją 8/10 a grałem tylko i wyłącznie sam, więc z przyjaciółmi pewnie oceniłbym to jako tytuł między 8.5 na 9.
Jeżeli podoba ci się content, który publikuję zapraszam do obserwowania tagu keytorpg
#keytorpg #gryplanszowe #grybezpradu #planszowki #rpg


Kurczę mi jakoś nie podeszła. A jestem fanem lotra od najmłodszych lat, planszówek również. Mechanika średnia, poziom trudności uzależniony od RNG mocno. Cieżko było się wciągnąć w scenariusz/fabułę. I to co pisał @Koval, że po podstawowej kampanii, cokolwiek nowego to inwestycja 30pln w kolejny scenariusz. Co w moim przypadku było gwoździem do trumny i gra poszła pod młotek. Nie dane mi było jej polubić 4/10.
@Agresywna_Kremowka a co do samych dyskusji i tworzenia tutaj kontentu to duży plus. Czekam co wrzucisz następne ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
Zaloguj się aby komentować
Kontynuuję nostalgiczny wątek poszukiwaczy z "Magii i Miecza". Lubiłem bardzo tego ancymona, przy odrobinie szczęścia można było stosunkowo szybko ogarnąć sporą liczbę przyjaciół. No i wywoływanie paniki było spoko (chyba, że trafiło się na kosmicznego wojownika, który był odporny na tę zdolność).
#nostalgia #gryplanszowe #grybezpradu #poszukiwaczzmagiiimiecza

Zaloguj się aby komentować
No witam!
Jak postanowiłem, tak zamierzam się trzymać mojego postanowienia odnośnie szerzenia swojego hobby w Hejto.
Na dzisiejszy stół leci krótka recenzja i przedstawienie systemu "Ostrza w Mroku" od Johna Harpera.
O czym jest ten RPG?
Ostrza w Mroku to gra o łotrzykach i szajce, którą stworzycie i będziecie rozwijać poprzez dokonywanie brawurowych skoków na inne gangi, czy punkty strategiczne.
Tak moi drodzy, to jedna z tych gier, gdzie możecie grać złolami i być po tej przeciwnej stronie muru ;D
Gdy już wybierzecie typ swojego łotra(szpieg, kultysta, mięśniak itd.) dokonujecie wspólnie z innymi graczami wyboru typu szajki. Ten wybór to klucz do wszystkich sesji ponieważ w zależności od tego czym się będziecie parać, w takim stylu będą wasze skoki!)
W jakich klimatach jest osadzony setting?
Wszystko rozgrywa się na terenie Zmierzchomurza, gdzie ciemność panuje 24h na dobę, ponieważ słońce zostało roztrzaskane.
Cała gra przypomina trochę klimat lat 70-80 XIX wieku. Świat utonął w mroku, oceany zamieniły się w czarne breje, a ludzie nauczyli się korzystać i wytwarzać elektroplazmę, by uwolnić chociaż iskrę światła.
Znajdziecie tam również elementy fantastyczne takie jak duchy, wampiry oraz magie i rytuały!
Mechanika
Prosta, szybka i intuicyjna oparta na rzutach kostkami D6. Bierze tyle kości ile wynosi poziom waszej cechy, umiejętności lub kręgu szajki, następnie ustalacie w jakim położeniu znajdują się postaci graczy i określacie jaki będzie efekt tego rzutu. Rzucacie, wybieracie najwyższy wynik lub jeżeli nie posiadacie danej umiejętności najniższy wynik z dwóch kości i cała reszta dzieje się sama! Więcej o mechanice rozpiszę się w osobnym wpisie na swoim blogu
Dodatkowo Mistrz Gry dostaje narzędzia w postaci zegarów postępów, które potrafią świetnie namieszać ale jednocześnie pomagają śledzić różne poczynania graczy jak i postaci niezależnych czy innych gangów.
Skoki
O yeah, dotarliśmy do kwintesencji tego systemu czyli brawurowe skoki łotrzyków. NO DOBRA, ale dlaczego są one tak super?
Jest to główny core tego RPG, podczas gdy inne fazy rozgrywki są spokojne i z reguły mało emocjonujące to jest prawdziwa huśtawka emocji!
Gracze określają cel oraz wybierają typ planu. Powiedzmy, że chcą to zrobić po cichu. Dodają jakiś szczegół do planu np, że będą wchodzić do lokalnego domu nielegalnych gier poprzez kanały i... rzucają na wejście. Ten rzut decyduję o tym w jakim położeniu Bohaterowie Graczy(BG) się znajdują - może się zdarzyć tak, że zaczną w położeniu desperackim i już na samym starcie mają kłopoty.
Właśnie, po rzucie na wejście akcja przeskakuje od razu do skoku! Nie do tego jaką łódką płyną, czy zakradają się przez każdy śmietnik, od razu do serca skoku. Jest to taki przeskok jak klatka w filmie - w jednym momencie widzicie profesora tłumaczącego plan, a w drugiej sekundzie akcja przenosi się do skoku.
Później oczywiście, następują już również normalne rzuty, ale chciałem opowiedzieć o tym co jest moim zdaniem najfajniejsze w tym systemie!
Co jest na plus?
+ przede wszystkim ten RPG wymusza zmianę stylu grania i prowadzenia. To nie jest typowy młotek, dnd, czy nawet zew cthulhu - tutaj akcja zapierdala i wymaga sporej kreatywności i improwizacji zarówno od graczy jak i MG
+ prosta i szybka mechanika
+ otwarty świat, który można łączyć z inspiracjami z gry Dishonored
+ cena podręcznika(ok 120 zł wersja papierowa lub około 70 złotych wersja digital) i wielkość(a5)
+ nieograniczone praktycznie zasoby tworzenia własnych przedmiotów, mechanizmów i budowy świata
Co jest na minus?
- mały wybór szajek i łotrzyków
- może być trudny do zrozumienia dla osób początkujących
I to wszystko! Oczywiście to nie wszystko co jest w poderku, ale skupiłem się na tych najważniejszych elementach, które mi się podobały najbardziej!
Dajcie znać czy taka forma wpisów wam odpowiada, czy coś byście zmienili
Zapraszam do obserwowania mojego tagu "keytorpg"
#keytorpg #gry #gryplanszowe #gryrpg #gryfabularne #grybezpradu

@Agresywna_Kremowka potem przesiedliśmy się na Monster of the Week - jakość podręcznika i tego jak informacje są rozsiane - kompletnie inny poziom, a fun z gry podobny.
Nawet widzę, że kiedyś napisałem szkalująco recenzje systemu na blogasku (co to już nic nie piszę parę lat ;))
https://lochyilasery.wordpress.com/2018/09/23/czy-warto-blades-in-the-dark-2/
Ogólnie przez te ostatnie lata to dużo różnych systemów wypróbowałem. I dalej uważam, że PBtA to najlepsze co powstało w ostatniej dekadzie RPGowania.
Teraz lecimy w Vaesen
Zaloguj się aby komentować