Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Motyw mistrza i ucznia w gatunku fantasy (i nie tylko) przewija się od zawsze. W dzisiejszym odcinku wziąłem pod lupę najciekawsze przykłady spośród tych, które zdążyłem poznać. Zainteresowanych zapraszam do linka poniżej i pozdrawiam.
#fantasy #youtube #czytajzhejto #fantastyka
https://www.youtube.com/watch?v=M39d-Z5iT0M&pp=ygULYXJjaGl3dW0gem0%3D
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
639 + 1 = 640
Tytuł: Necrovet. Radiografia bytów nadprzyrodzonych
Autor: Joanna W. Gajzler
Kategoria: fantasy, science fiction
Wydawnictwo: SQN
Liczba stron: 368
Ocena: 6/10
Link do LubimyCzytać:
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/5099834/necrovet-radiografia-bytow-nadprzyrodzonych
Trzeci tom serii o weterynarzach, którzy poza zwykłymi zwierzętami leczą też zwierzęta fantastyczne. Seria ta jest dosyć lekka i przyjemna - na tyle, że każdy tom można połknąć w 2-3 dni.
Akcja trzeciego tomu rozpoczyna się tam, gdzie zakończyła się akcja drugiego tomu; dzięki temu ciągłość wydarzeń jest zachowana. Głównymi bohaterami są technicy weterynarii, Florentyna i Bastian (będący faunem), którzy pracują w lecznicy doktor Izabeli (będącej weterynarką-nekromantką, a dodatkowo - liczem).
We wsi, w której żyją i pracują, dochodzi do nietypowych wydarzeń: ktoś albo coś rozkopuje groby ludzi i zwierząt i ewidentnie żywi się rzeczonymi trupami i padliną. Ponadto, Florka poważnie rozważa rozpoczęcie nauki magii w celach weterynaryjnych. Jednak po wizycie w magicznym "laboratorium" doktor Izy zaczynają się z nią dziać niepokojące rzeczy...
Mam mieszane uczucia co do tego tomu. Początkowy hype na serię już trochę mi zszedł, i zaczynam zauważać irytujące drobiazgi. Kojarzycie, gdy czytacie czyjeś pierwsze opowiadania lub powieści, i dana osoba ewidentnie opisuje swoje życie, a główny bohater to jej wyidealizowana wersja? Tak jest trochę z "Necrovetem" - główna bohaterka jest tak specyficzna i robi tak specyficzne rzeczy (granie na Switchu, wzmianki o chodzeniu do kościoła, zauroczenie królikami), że zagłębiając tę książkę ma się poczucie czytania czyjegoś pamiętnika, albo wręcz czyichś cringe'owych postów na Facebooku. Taki książkowy ekshibicjonizm.
Wydarzenia i wątki z tego tomu też nie są już tak ciekawe, jak w poprzednich dwóch.
Tym niemniej, podobają mi się opisy magicznych stworzeń i sposobów ich leczenia. Tu książka zachowuje swoją wartość.
Prywatny licznik (od początku roku): 38/52
Wygenerowano za pomocą https://bookmeter.xyz
#bookmeter #ksiazka #ksiazki #czytajzhejto #fantasy


Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
W gorące letnie dni najlepiej pracuje mi się nad zimnymi projektami
Więcej moich szpargałów twórczych jak zawsze na #apaturiart
#rekodzielo #handmade #tworczoscwlasna #diy #hobby #fantastyka #fantasy #smoki #gry




@CzosnkowySmok No raczej. Hexagons are the bestagons
Zaloguj się aby komentować
Dziś 70. rocznica wydania Drużyny Pierścienia
Ilustracja: Ted Nasmith, Moria Gate, 2021
#ciekawostki #ksiazki #tolkien #fantastyka #fantasy #lotr #wladcapierscieni

Czytałem jak miałem 11 lat. Co to była za lektura, bardzo wydawała mi się to magiczna książka po tych wszystkich szkolnych czytadlach. Pelna magicznych postaci, tajemnic, artefaktów, alfabetow.. Teraz już nie zrobiłaby na mnie takiego wrażenia, ponieważ za dużo przeczytalem książek i obejrzałem filmów.
Zaloguj się aby komentować
Newsy książkowe od Whoresbane'a!
Wydawnictwo MAG zapowiada dodruk pięciu książek Neila Gaimana. "Nigdziebądź", "Dym i lustra", "Ocean na końcu drogi", "Rzeczy ulotne" i "Księga cmentarna" wracają do sprzedaży 31 lipca 2024 roku. Wydania w twardej oprawie liczą kolejno 384, 480, 192, 456 i 224 strony, w cenach detalicznych 49, 49, 45, 49 i 45 zł. Poniżej okładki i krótko o treści.
"Nigdziebądź"
Pod ulicami Londynu leży świat, o którym ludziom nawet się nie śniło.
Kiedy Richard Mayhew pomaga znalezionej na ulicy rannej dziewczynie, jego nudne życie w mgnieniu oka zmienia się nie do poznania. Dziewczyna ma na imię Drzwi, ucieka przed dwoma zabójcami w czarnych garniturach i pochodzi z Londynu Pod.
Zwykły odruch litości poprowadzi Richarda w miejsce pełne potworów i aniołów, gdzie w labiryncie mieszka Bestia, a stary Hrabia urządził sobie dwór w pociągu metra.
Wszystko to jest dziwnie znajome, a przecież kompletnie obce...
"Dym i lustra"
Zebrane w tej książce historie pochodzą z niezliczonych krain "Po drugiej stronie lustra". Są wytworem bujnej wyobraźni Neila Gaimana - jednego z największych współczesnych mistrzów literatury fantastycznej. Opowiadają o wydarzeniach zabawnych, wzruszających, budzących grozę lub po prostu cudownych. Łączy je nie tylko osoba autora, ale przede wszystkim niezwykła sugestywność i oryginalność kreowanych wizji.
"Ocean na końcu drogi"
`Ocean na końcu drogi` to książka o pamięci, magii i przetrwaniu, o potędze opowieści i mroku skrytym w każdym z nas, dzieło niezrównanej wyobraźni Neila Gaimana.
`Ocean na końcu drogi` to baśń, nadająca nowe ramy współczesnej fantasy: poruszająca, przerażająca i poetycka - czysta jak sen, delikatna jak skrzydełko motyla, niebezpieczna jak klinga w ciemności - owoc geniuszu narracyjnego Gaimana.
Dla naszego narratora wszystko zaczęło się czterdzieści lat temu, kiedy lokator, wynajmujący pokój u jego rodziców, ukradł im samochód i popełnił w nim samobójstwo, budząc tym czynem pradawne moce, które lepiej byłoby zostawić w spokoju. Pojawiają się mroczne stwory spoza naszego świata i nasz narrator potrzebuje wszystkich sił i sprytu, by nie stracić życia w obliczu pierwotnej grozy, zarówno tej przyczajonej w rodzinnym domu, jak i sił, które gromadzą się, by ją zniszczyć.
Pomocy może szukać wyłącznie u trzech kobiet z farmy na końcu drogi. Najmłodsza z nich twierdzi, że jej staw to ocean. Najstarsza pamięta Wielki Wybuch.
"Rzeczy ulotne"
W swoim drugim, oszałamiającym zbiorze ponad trzydziestu opowiadań Neil Gaiman zapuszcza się na niezbadane terytoria pomiędzy życiem i śmiercią, percepcją i rzeczywistością, ciemnością i światłem.
Rzeczy ulotne, poruszające zmysły, wyobraźnię i serce, to cudowny dar jednego z najniezwyklejszych artystów naszych czasów.
"Księga cmentarna"
Kiedy małemu dziecku udaje się uciec przed mordercą zamierzającym zabić całą rodzinę, kto mógłby przypuszczać, że schronienia udzieli mu miejscowy cmentarz? Wychowany przez zamieszkujące go duchy, zjawy i widma, Nik musi uczyć się życia od umarłych. Ale wciąż grozi mu niebezpieczeństwo, bo morderca nie ustaje w wysiłkach, żeby dokończyć swoje zadanie...
#ksiazkiwhoresbane 'a - tag, pod którym chwale się nowymi nabytkami oraz wrzucam newsy o książkach
Chcesz mnie wesprzeć? Mój Onlyfans ( ͡° ͜ʖ ͡°) ⇒ patronite.pl/ksiazkiWhoresbane
#ksiazki #czytajzhejto #mag #fantastyka #fantasy #neilgaiman

@AureliaNova polecam Amerykańscy bogowie+chłopaki Anansiego. Oba o podobnej tematyce, choć to drugie pisane w chyba trochę lżejszym tonie ogółem. Jeśli podobał ci się Sandman to bezpiecznie będzie od tego zacząć. Ponadto chciałbym zachęcić też do Koraliny(tu akurat film od studia Laika jest też super) i Oceanu, bo pomimo, że główni bohaterowie są dziećmi to nie są to książki tylko dla młodziezy i Neil potrafi pisać w takim stylu współczesnej i mrocznej baśni, jaki bardzo lubię!
Zaloguj się aby komentować
Newsy książkowe od Whoresbane'a!
Wydawnictwo Zysk i S-ka kontynuuje wznawianie Pieśni Lodu i Ognia w nowej szacie graficznej. "Nawałnica mieczy. Stal i śnieg" George'a R. R. Martina w sprzedaży od 27 sierpnia 2024 roku. Wydanie w twardej oprawie zawiera 736 stron, w cenie detalicznej 79,90 zł. Poniżej okładka i krótko o treści.
Walka o tron wciąż trwa… Armia Starków ściera się z Lannisterami ze zmiennym szczęściem, Nocna Straż odkrywa zamiary Króla za Murem, a Daenerys na czele Nieskalanych i Dothraków podbija kolejne krainy.
Siedem Królestw rozdarła krwawa wojna, a zima zbliża się niczym rozwścieczona bestia. Ludzie z Nocnej Straży przygotowują się na spotkanie z wielkim chłodem i żywymi trupami, które mu towarzyszą. Do inwazji na północ, której świeżo wykutą koronę nosi Robb Stark, szykuje się jednak horda głodnych, dzikich ludzi władających magią nawiedzanego pustkowia i prowadząca ze sobą olbrzymy i mamuty.
Siostry Robba zaginęły, nie żyją albo w każdej chwili mogą zginąć na rozkaz króla Joffreya z rodu Lannisterów. A za morzem ostatnia z Targaryenów wychowuje smoki, które wykluły się na pogrzebowym stosie jej męża, gotowa pomścić śmierć ojca, ostatniego ze smoczych królów zasiadających na Żelaznym Tronie...
#ksiazkiwhoresbane 'a - tag, pod którym chwale się nowymi nabytkami oraz wrzucam newsy o książkach
Chcesz mnie wesprzeć? Mój Onlyfans ( ͡° ͜ʖ ͡°) ⇒ patronite.pl/ksiazkiWhoresbane
#ksiazki #czytajzhejto #zyskiska #fantasy #georgerrmartin #piesnloduiognia #asoiaf

@Whoresbane jeśli to prawda, to tym bardziej ciesze się, że nie dałem grubasowi zarobić, nieważne jak dobre są jego książki, ale to jest mega arogancja z jego strony i naplucie fanom w twarz. I nie mówię teraz tego o tobie, ale wygląda na to, że sporo jego fanów to lubi, bo myślą, że pada deszcz.
Już widzę jak to skończy, przez 12 lat nie skończył jednej książki a mówi o 8 tomie, śmiechu warte, koleś się sprzedał i ma teraz wyjebongo, a na resztę wyłożył łaskę.
Premiera przesunięta na 3 września 2024 roku
Wołam grzmocących newsa:
@Schecterro @Shagot @Fly_agaric @rakokuc @Distorted @Shivaa @Kilik @Agannalo @Apaturia @AbenoKyerto @Okrupnik @Czarnoksieznik_z_Angmaru @HerrFlick00 @bori @HerrJacuch @suseu @Oscypek @moll @Hoszin @l__p @GEKONIK @Dzban3Waza @moderacja_sie_nie_myje
Zaloguj się aby komentować
Newsy książkowe od Whoresbane'a!
Drugi news / 26.07.2024
Wydawnictwo Vesper zapowiada nową książkę w serii Eony. "Eryk Promiennooki" Henry'ego Ridera Haggarda trafi do księgarń w 2025 roku. Poniżej okładka poprzedniego wydania i krótko o treści.
Saga o Eryku Promiennokim przenosi nas do X-wiecznej Islandii. Syn bogatego rolnika Eryk Thorgrimursson, zwany „Promiennokim” z powodu swoich wyjątkowych oczu, walczy o serce swojej ukochanej, Gudrudy Pięknej. Jednak jej ojciec, kapłan Asmund, nie zgadza się na ich związek, uważając Eryka za kogoś bez przyszłości.
Jeszcze bardziej niebezpieczna jest jednak Swanhilda, przyrodnia siostra Gudrudy i czarownica, która pragnie Eryka dla siebie. Przekonuje wodza Ospakara, by starał się o Gudrudę, co prowadzi do wrogości między mężczyznami. Pełna bitew, intryg i zdrad, historia która trzyma czytelnika w napięciu do samego końca.
#ksiazkiwhoresbane 'a - tag, pod którym chwale się nowymi nabytkami oraz wrzucam newsy o książkach
Chcesz mnie wesprzeć? Mój Onlyfans ( ͡° ͜ʖ ͡°) ⇒ patronite.pl/ksiazkiWhoresbane
#ksiazki #czytajzhejto #vesper #fantasy #eony #henryriderhaggard #erykpromiennooki

Zaloguj się aby komentować
Nowa Fantastyka 08/2024
Trochę ode mnie: ostatnio na Facebooku pojawił się post z narzekaniami na ludzi narzekających na to, że „Nowa Fantastyka” nie ukazuje się w wersji elektronicznej, a jeśli już, to nie ukazuje się w czytnikowych formatach (epub i mobi). Z kolei gdy w końcu czasopismo pojawiło się w formatach czytnikowych, okazało się, że ludzie z tego nie korzystają. Tym bardziej, że na Legimi pojawiają się najnowsze numery (a powoli także archiwalne), nawet w pakiecie bibliotecznym (czyli darmowym!), a mimo to nie znajduje się trzydzieści osób, które by pobrały pojedynczy numer. A tych 30 pobrań wystarczyłoby, żeby opłacało się wrzucenie czasopisma na Legimi właśnie.
I trochę to przykre, że ogółem papierowa prasa powoli upada, a „Nowa Fantastyka” utrzymywana jest chyba tylko dzięki dobrej woli wydawcy (chociaż dzisiaj zauważyłem, że została podniesiona cena prenumeraty/egzemplarza). Tym bardziej, że na polskim rynku nie ma drugiego takiego czasopisma.
A teraz oddaję głos redakcji:
„Sierpniowe wydanie "Nowej Fantastyki" właśnie trafiło do sprzedaży - w papierze i w wersji czytnikowej (epub, mobi) oraz w formacie pdf. Nastrojową okładkę autorstwa Archv możecie podziwiać na załączonym obrazku. A co w samym numerze?
Niewątpliwą ozdobą wydania jest obszerna rozmowa z Nealem Shustermanem - znakomitym pisarzem, którego powieść "Żniwo" została wybrana Książką Roku 2023 w kategorii Science fiction, w plebiscycie serwisu Lubimy Czytać.
Wywiadów jest tu zresztą więcej, bo o swojej pracy opowiada nam także Magda Osińska - Polka, która wyreżyserowała odcinek serialu "Gwiezdne wojny: Wizje", zrealizowany przez legendarne studio Aardman - a także Jérémie Périn, czyli reżyser francuskiej animacji "Mars Express", o której przeczytacie w tym wydaniu.
Ponadto przyglądamy się fenomenowi serii "Felix, Net i Nika" i wspaniałemu fandomowi, który rozwinął się wokół tego popularnego cyklu Rafała Kosika (notabene, naszego stałego felietonisty, który dawno temu debiutował na łamach NF). Spojrzymy też na zjawisko self-publishingu wśród fantastów - z artykułu poznacie zalety i wady takiego sposobu wydawania.
W dziale opowiadań najgorętszym nazwiskiem jest Lavie Tidhar, a oprócz jego tekstu znajdziecie jeszcze sześć innych, m.in. Naomi Kritzer, Aleksandry Bednarskiej i Marka Kolendy.
Ponadto przygotowaliśmy dla Was tradycyjnie porcję felietonów, recenzji i nowe przygody Lila i Puta.
"Nową Fantastykę" możecie kupić w szanujących się kioskach i empikach, a także w księgarni stacjonarnej wydawnictwa Prószyński i S-ka przy ul. Rzymowskiego 28 w Warszawie. Niezmiennie najbardziej korzystną opcją kupna jest roczna prenumerata, którą możecie znaleźć w Gildii. NF jest też dostępna w Nexto oraz Legimi - w formatach czytnikowych epub i mobi oraz w pdf. Linki, tradycyjnie w pierwszym komentarzu.
Bądźcie z nami!”
#ksiazki #czytajzhejto #hejtoczyta #fantasy #fantastyka #nowafantastyka #sciencefiction

Komentarz również pożyczony:
Prenumeratę "Nowej Fantastyki" znajdziecie pod tym adresem internetowym:
E-wydanie, które również możecie zaprenumerować na platformie Nexto:
https://www.nexto.pl/e-prasa/nowa\_fantastyka\_p1204368.xml
NF w Legimi:
Zaloguj się aby komentować