
Społeczność
Wojsko i technika wojskowa
Społeczność na ciekawostki i nowinki o wojsku i technice wojskowej

Społeczność
Społeczność na ciekawostki i nowinki o wojsku i technice wojskowej
Podczas MSPO Mesko zawarło dwa kolejne kontrakty eksportowe na Pioruny. Jeden do kraju na Bałkanach, drugi do jednego z krajów bałtyckich. Dostawy 2025-27. Wczoraj też Słowacja wybrała Polską ofertę na MANPADSy i chodzi na 99% o Pioruny.
Przy okazji nowy wstępny design wyrzutni dla Pioruna NG, bo chyba tego wam nie pokazywałem
#wojsko #gospodarka #wiadomosci #technologia

Piorun NG – nowej generacji – dostanie wkrótce udoskonaloną, inteligentną głowicę multispektralną umożliwiającą jeszcze lepsze rozpoznanie i lokalizację celu i eliminowanie ew. skutków zakłóceń termalnych czy radioelektronicznych. Kolejnym kluczowym elementem modernizacji piorunów będzie unowocześnienie bloku sterowania, co pozwoli na zwiększenie manewrowości i w oczywisty sposób poprawi zdolności bojowych rakiety.
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Ostatni model K2PL z MSPO
#wojsko #ciekawostki #mspo



Zaloguj się aby komentować
Zakupy z dzisiejszego dnia naszego MON. Ja dałem tl;dr, a w linkach jest bardziej szczegółowe omówienie.
II faza Wisły - 6 baterii Patriot z radarami LTAMDS i pociskami PAC-3 MSE za około 47 mld złotych, IBCS w raz z integracją naszych radarów itd. będzie jeszcze przedmiotem odrębnej umowy
Program Narew, czyli 138 wyrzutni dla pocisków przeciwlotniczych CAMM-ER o zasięgu 40+ km, ponad 1000 pocisków oraz transfer technologii do produkcji wyrzutni i pocisków(tutaj dowiedziałem się, że tego co nas interesowało) za około 54 mld złotych. Potrzebne będą jeszcze umowy na radary, węzły łączności, kabiny dowodzenia itd. ale to wszystko już w naszym przemyśle.
Umowa ramowa na 1700 dronów Flyeye, tutaj w zależności jak będą dalej konstruowane umowy wykonawcze można liczyć średnio 1 mln zł za drona.
I najbardziej kontrowersyjna umowa na dwie "Morskie Jednostki Rakietowe" i "kilkaset" pocisków NSM za 8 mld złotych i tutaj nie do końca wiadomo co i po co zamówiono. Jeśli traktować to dosłownie to chodzi o sprzęt dla 4 dywizjonów plus znaczny zapas rakiet. Imho Marynarka Wojenna ma bardzo wiele dużo znacznie pilniejszych potrzeb.
#wojsko #polska #wiadomoscipolska #technologia #ciekawostki

Zaloguj się aby komentować
Premiera niszczyciela czołgów powstającego w ramach programu Ottokar-Brzoza. Wyrzutnia pocisków Brimstone osadzona na podwoziu Warana.
#wojsko #technologia #mspo #ciekawostki


@Majonezowy rakiety Brimstone mają przynajmniej kilkanaście kilometrów zasięgu(a w wersji 3 prawdopodobnie 20+ przynajmniej) i są naprowadzane autonomicznie aktywnie radarowo na cel. To znaczy, że bateria takich samochodzików dostaje przez system zarządzania artylerią Topaz rozkaz wystrzelenia rakiet na współrzędne XXX, YYY, wystrzeliwują 20+ rakiet i odjeżdżają. Rakiety sobie lecą i rozpierdalają wszystko co znajdą w tym sektorze według zaplanowanego priorytetu i jeszcze same komunikują się ze sobą, żeby przypadkiem ktoś dwa razy nie oberwał. I ruskiej kompanii zmechanizowanej nie ma, bo głowicom tych pocisków nawet czołgi się nie oprą. A dla wybrednych dowódca wozu może nawet wybrać cele po doleceniu do zadanych współrzędnych, bo mają łącza komunikacyjne. Mam nadzieję, że to rozwiewa wątpliwości ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Zaloguj się aby komentować
Artyleryjskie Wozy Rozpoznawcze dla Raków będą wyposażone w wyrzutnie z dronami rozpoznawczo-uderzeniowymi Warmate od WB
Te AWR służyć będą do rozpoznania dróg poruszania się, stanowisk ogniowych itp. dla moździerzy samobieżnych RAK
#wojsko #ciekawostki #mspo #technologia


Zaloguj się aby komentować
Makieta radaru LTAMDS dla II fazy programu Wisła (Patriot). Ja wiedziałem, że jest duży, ale nie że aż taki bydlak. Btw jutro ma być podpisana umowa na 6 baterii.
U autora trochę większa rozdzielczość https://twitter.com/Bart666Glowacki/status/1698721772906910193
#wojsko #ciekawostki #technologia

Zaloguj się aby komentować

**Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało o planowanych do podpisania w trakcie targów MSPO 2023 kontraktach zbrojeniowych. Są wśród nich kontrakty na elementy wyposażenia drugiej fazy programu Wisła, a także umowa na dwie Morskie Jednostki Rakietowe. O przygotowaniach do dużego zakupu NDR...
Homar-K, znany również jako Jelmoo, co ciekawe z podem na rakiety mniejszego kalibru. Tutaj chyba koreańskie 130mm, ale od jakiegoś czasu chodziły słuchy po tt, że ma być opracowany pod na 122mm, których my używamy i produkujemy.
Dorzucam jeszcze Jelcza 3 6x6 z makietą wyrzutni HIMARS.
#mspo #ciekawostki #wojsko




Zaloguj się aby komentować
I mamy pierwsze fotki Jelcza 3, nowej generacji m.in. z silnikiem przeniesionym poza kabinę z tyłu.
#wojsko #ciekawostki #technologia


@Kulka możesz zajrzeć od dołu https://twitter.com/AntoniWalkowski/status/1698977667607929086
Zaloguj się aby komentować
Pojawiają się pierwsze ciekawostki z MSPO w Kielcach, chociaż start targów dopiero jutro. Będę wrzucał na społeczność najfajniejsze rzeczy. Nowa wersja pojazdu AERO dla wojsk powietrznodesantowych do zrzucania na spadochronach z wyrzutnią Kusza na której zamontowane są Pioruny.
#wojsko #ciekawostki #kielce #mspo



Zaloguj się aby komentować
Czyżby się szykowała umowa na satelity SAR?
https://www.youtube.com/watch?v=Ea81Ev3s6PQ
#wojsko #technologia #ciekawostki
Zaloguj się aby komentować
Wczoraj z Calais na próby morskie wyszedł pierwszy nowoczesny duży patrolowiec pełnomorski naszej Straży Granicznej
#statki #strazgraniczna #ciekawostki

Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Agencja DSCA wyraziła zgodę na zakup 96 AH-64E Apache wraz z bogatym pakietem wyposażenia i uzbrojenia za maksymalną kwotę 12 mld dolarów. Nie będę się powtarzał co dokładnie jest w tej kwocie, bo trafiłem na świetny artykuł, który wymienia skład pakietu i omawia go: https://portalmilitarny.pl/wiadomosci/zgoda-na-sprzedaz-ah-64e-apache-dla-polski-analiza/
Dodatkowo rozpoczęło się szkolenie polskich artylerzystów w Korei na wyrzutniach Chunmoo. Swoją drogą będziemy pierwszym użytkownikiem wyrzutni dla nieco dłuższych pocisków i pierwsza wyrzutnia w końcu dopłynęła do Polski
#wojsko #ciekawostki #polska




Zaloguj się aby komentować