Wiele osób nie do końca wie jak działa system emerytalny w Polsce.
Co jakiś czas słyszę o „zbieraniu lat pracy do emerytury”, o tym że z umowy zlecenie/działalności gospodarczej nie będzie emerytury itp. Nawet artykuły na infor.pl wprowadzają w tym temacie w bład w kwestii m.in. emerytury minimalnej, powszechne jest mylenie stażu pracy z okresami składkowymi/nieskładkowymi. Wiec przygotowałem małe omówienie tematu.

Poniższe uwzglednia tylko nowe zasady które weszły od 1999 roku.

Wiek emerytalny to 60/65 lat – to raczej powszechnie wiadomo.
Po osiagnieciu tego wieku podliczany jest nasz kapitał jaki wpłaciliśmy do ZUS – niezależnie od zródła i na jego podstawie wyliczana jest emerytura.

Jeżeli chcemy przejść wcześniej to możliwe jest to poprzez świadczenie emerytalne które wymaga bycia zwolnionym z niewłasnej przyczyny oraz okresów składkowych i nieskładkowych wynoszących 20/25 lub 30/35 lat w zależności od przyczyn zwolnienia/upadłości.

Jeżeli wyliczona wartość emerytury jest równa lub przekracza minimalna emeryture to nie ma znaczenia ile lat przepracowaliśmy.

Jeżeli wyliczona wartość jest niższa to jeżeli spełniamy warunki to możemy uzyskać dopłate do emerytury minimalnej. Warunki to
Okresy składkowe i nieskładkowe wynoszące 20/25 lat. Warto wiedzieć że wlicza się 1/3 okresów nieskładkowych, do takich okresów wliczaja się m.in. studia, w wymiarze czasu ich trwania a nie według stażu pracy. Czyli za 3 letnie studia mamy 3 lata składkowe a nie 8 lat które dotyczyło stażu pracy

Najważniejsze – czym są okresy składkowe ? Są to okresy opłacania składek na ubezpieczenie emerytalne w wysokości co najmniej minimalnej – niezależnie czy chodzi o umowe o prace/zlecenie czy własną działalność. Nie są to żadne lata pracy/staż pracy z umowy o prace.
Jeżeli opłacamy składki w wysokości mniejszej niż minimalna to liczone są one proporcjonalnie do minimalnej. Przykładowo jeżeli przedsiębiorca opłaca składki w formie Zusu preferencyjnego który wynosi 30% minimalnego wynagrodzenia to jego okresy bedą zaliczane w 30 %. Po roku czasu będzie miał zaliczone około 3,5 miesiąca okresu składkowego. Analogicznie ktoś kto pracuje na pół etatu i zarabia 3/4 minimalnej będzie miał wliczone 3/4 okresu.

Zatem z punktu widzenia ZUS nie ma znaczenia do emerytury na jakiej umowie pracujemy, liczy się tylko i wyłącznie wysokość składek.  Płacenie mniejszych niż minimalne - ze wzgłedu na prace na cześć etatu lub własną dzialalność również nie jest przeszkodą do otrzymania np emerytury minimalnej o ile pracujemy przez wiekszość dorosłego życia.

#pracbaza #finanse
Lubiepatrzec

Wartościowy wpis! Proszę o więcej podobnych.

Sofie

@pokeminatour dziękujemy! Jest dużo rzeczy których nie wiedziałam

Pan_Buk

@pokeminatour taguj może #zus albo #emerytura to łatwiej będzie znaleźć w wyszukiwarce.

Zajrzałem na swoje konto w ZUS, ale te tabelki są mocno nieczytelne. Czy możesz mi proszę powiedzieć, która z tych kolumn mówi jaki kapitał mam wpłacony do ZUS? Poszczególne kolumny nie sumują się do największej z tych kwot, więc nie wiem czy mam je dodać do siebie?

b6fc7262-69b4-4862-ab00-d77b0ae8c56e
kaszalot

@Pan_Buk idź pan w chuj z tymi tabelkami w zus pue, system za tyle miliardów a nikt nie wie jak to kurwa czytać, mogliby zatrudnić w tych pieniądzach chociaż jedną osobę która zaprojektowałaby jakikolwiek UX, a może nawet szarpnąć się na dwie osoby i UI ktoś dodatkowo by dorobił do tego chłamu

pokeminatour

@Pan_Buk pierwsza to pierwszy filar wg zasad od 1999 roku druga to pierwszy filar zasady sprzed 1999 a trzecia to drugi filar. Pierwszy + drugi filar to kwota od której liczona jest przyszła emerytura. Tyle w teorii i na szybko, planuje zrobić wpis omawiający cały algorytm wyliczania emerytury jak ogarnę ten temat

Pan_Buk

@pokeminatour To fajnie, że to opiszesz. Może Ci się przyda pytanie: czy można odłożyć rozpoczęcie pobierania emerytury o rok i czy będzie ona wtedy wyższa?

Grewest

@Pan_Buk Emerytura to suma składek dzielona przez szacowaną długość życia.

https://stat.gov.pl/sygnalne/komunikaty-i-obwieszczenia/lista-komunikatow-i-obwieszczen/komunikat-w-sprawie-tablicy-sredniego-dalszego-trwania-zycia-kobiet-i-mezczyzn,285,12.html


Jak wstrzymasz się z pobieraniem emerytury, to spada twoja dalsza długość życia. Więc suma składek jest dzieloja przez mniejszą wartość.


Ale musisz wziąć pod uwagę że:

-Tracisz 13 i 14 którą mógłbyś otrzymywać.

-Zyskujesz 0% pit jeśli niepobierasz emerytury, a mógłbyś to robić.

-Zasady waloryzacji już wypłacanej emerytury są zazwyczaj lepsze od waloryzacji składek.


Ciekawostka:Środki z subkonta podlegają dziedziczeniu. Chyba że pobierasz emeryturę dłużej niż 3 lata.

Pan_Buk

@Grewest Słyszałem też, że bardziej opłaca się przechodzić na emeryturę po 1 lipca, jakiś lepszy przelicznik jest.

Tak to wszystko rozkminiamy a zanim ja przejdę na emeryturę to się pewnie jeszcze wszystko 10 razy zmieni.

Grewest

@Pan_Buk W Czerwcu waloryzuje się składki zebrane na koncie. A w Marcu wypłacane emerytury. Jeśli waloryzacja marcowa jest większa od czerwcowej to opłaca się szybsze przejście.

RandomNick

Doskonały wpis. Dziękuję za niego. Nie zdawałem sobie sprawy jak mało wiem o emeryturze i że jest to tak ważna wiedza.

pozdrawiam

Nic nie rozumiem, poczytam jak się wyśpię

nima_logina

Bardzo fajne, wartościowe zestawienie. Leci pierun.

"Jeżeli chcemy przejść wcześniej to możliwe jest to poprzez świadczenie emerytalne" nie wiem czy dobrze myślę , chodzi chyba o świadczenie przedemerytalne (to z ustawy ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o świadczeniach przedemerytalnych). Różnica w nazewnictwie niewielka, ale to świadczenie jest dość specyficzne. Jak chodziło o jeszcze coś innego (są jeszcze np. pomostówki, ale to za warunki szczególne raczej), to sorki za zamieszanie

pokeminatour

@nima_logina tak, świadczenie przedemerytalne - gdzie przy określonym wieku, określonych okresach i jeszcze paru innych warunkach związanych z utrata pracy można otrzymać świadczenie do czasu emerytury -to jedyne jakie znam i jest bardziej ogólnodostępne, inne typy pomostówka dotyczy szczególnych zawodów itp

Eliasz_Oderman

@pokeminatour czyli jak nie przepracowaliśmy ani jednego dnia pracy a co za tym idzie nie wpłaciliśmy nic do ZUS to nieprzysluguje emerytura minimalna?

Rmbajlo

To tak jak artyści, którzy są zwolnieni że składek, a potem płaczą ze nie mają emerytury. Z czegoś ma być emerytura, skoro nie było składek, chyba nie z powietrza

matips

@Eliasz_Oderman Tak, ale pewnie przysługują jakieś świadczenia z opieki społecznej.

Grewest

Nazwa staż pracy jest niepotrzebnie myląca

Zaloguj się aby komentować