Robię sobie prywatne wyzwanie czytelnicze na końcówkę roku 2023 i cały 2024. Planuje przeczytać jak najwięcej książek dotyczących III Rzeszy i Republiki Weimarskiej, ale niekoniecznie dotykających tematów stricte militarnych (chociaż pewnie takie również się pojawią).

Zasady, którymi kieruje się przy wyborze:

  • nie czytałem danej pozycji w ciągu ostatnich dwóch lat (stąd odpada np. "Historia społeczna III Rzeszy" Grunberga)
  • interesują mnie książki naukowe i popularnonaukowe, nie biorę pod uwagi beletrystyki
  • praca musi być pisana z punktu widzenia III Rzeszy. Dobrym przykładem jest "Zagłada Żydów Europejskich" Hilberga, która opisuje mechanizm z punktu widzenia nazistowskich Niemiec, nie skupiając się na ofiarach
  • w przypadku wspomnień interesują mnie tylko książki osób z kręgów władzy (politycznej lub wojskowej). Wyjątkiem są tutaj wspomnienia, które opisują jakiś ciekawy aspekt funkcjonowania III Rzeszy (jak np. "LTI — notatnik filologa" Klempera o języku III Rzeszy)
  • nie skupiam się tylko na historii, staram się złapać fenomen III Rzeszy z punktu widzenia różnych dyscyplin naukowych, dlatego na liście pojawiają się książki dotyczące prawa i ustroju, gospodarki, kultury, czy nawet psychologii
  • książki dotyczące historii wojskowości będą wlatywały, ale raczej interesują mnie działania strategiczne, niż operacyjne/taktyczne
  • książęk na liście jest sporo, podzieliłem je tematycznie. Nie jest to kolejność czytania i raczej też nie dam rady przebrnąć przez wszystkie.

Listę lektur wrzucam w pierwszym komentarzu (jeżeli czegoś nie ma, a wydaje Ci się, że może mi podejść — przyjmę każdą propozycję!).

Po co to robię — w wolnym czasie kleje sobie swoją giereczkę (tak btw. to była przyczyna mojej nieobecności na hejto) i staram się zrozumieć funkcjonowanie państwa totalitarnego z wielu perspektyw. Początkowo planowałem zrobić porównanie kilku różnych biografii Hitlera (bo mam praktycznie wszystkie z tych ocenianych najlepiej, czyli Festa, Bullocka, Kershawa i Ulricha, a Simms wychodzi pod koniec listopada), ale po przemyśleniu stwierdziłem, że potrzebuje szerszej perspektywy i generalnie nie za bardzo przepadam za biografiami jako gatunkiem, no i aspekt, nazwijmy go, rozrywkowym też ma znaczenie. Na własne potrzeby wynotowuje sobie niektóre fragmenty, więc w sumie mogę podzielić się nimi, wrzucając cytaty odnośnie jakiegoś tematu.

#codziennaiiirzesza — tag do czarnolistowania/subskrybowania. Raczej wrzutki nie będą codziennie, ale mam sentyment do taga herbacianego ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Na zdjęciu — moja półka z biografiami i książkami pewnego akwarelisty

-------------------------------------------------------------------------------------------

Nazizm, a socjalizm

Być może w celu podkreślenia jej antykapitalistycznego nastawienia oraz ustawienia się w jednym szeregu z podobnymi ugrupowaniami z Austrii i Czechosłowacji, w lutym 1920 r. partia zmieniła nazwę na Narodowosocjalistyczną Niemiecką Partię Robotników, nieprzyjaźni jej komentatorzy wkrótce skrócili tę nazwę do słowa "nazistowska", podobnie jak wcześniej przeciwnicy Partii Socjaldemokratycznej skracali jej nazwę do słowa "sozistowska". Jednakże pomimo tej zmiany nazwy błędem byłoby postrzeganie nazizmu jako formy socjalizmu lub czegoś co zeń wyrosło. To prawda, jak wielu wskazywało, że jej retoryka częśto była egalitarna, że podkreślała potrzebę przedłożenia wspólnego dobra nad korzyści jednostki i że nierzadko opowiadała się przeciwko wielkiemu biznesowi oraz międzynarodowemu kapitałowi finansowemu. To prawda, że antysemityzm został kiedyś określony "socjalizmem głupców". Lecz już od samego początku Hitler mówił o sobie jako o nieprzejednanym przeciwniku socjaldemokracji oraz, początkowo w mniejszym stopniu, komunizmu: koniec końców "listopadowi zdrajcy". którzy podpisali rozejm, a następnie trakta wersalski wcale nie byli komunistami, lecz socjaldemokratami i ich zausznikami.*
"Narodowi socjaliści" pragnęli zjednoczenia politycznych obozów lewicy i prawicy. Argumentowali, że do tego podziału narodu niemieckiego doprowadziły manipulacje Żydów. Podstawą zjednoczenia miało być pojęcie rasy. Było to oddalone o całe lata świetlne od opartej na klasach ideologii socjalizmu. W pewien sposób nazizm był skrajną kontrideologią socjalizmu, jednak wiele zapożyczał z jego retoryki, od prezentowania się raczej jako ruch a nie partia, po silnie akcentowane potępienie burżuazyjnych konwenansów i konserwatywnej bojaźni. Pojęcie "partii" sugerowało związek z demokracją parlamentarną, stabilne działanie w ustanowionym ustroju demokratycznym. Jednakże w przemówieniach i propagandzie Hitler oraz jego zwolennicy na ogół woleli mówić o "ruchu socjaldemokratycznym", tak samo jak socjaldemokraci mówili o "ruchu robotniczym", a, szukając nieco dalszych analogii, feministki mówiły o "ruchu kobiet", podczas gdy orędownicy przedwojennego buntu nastolatków o "ruchu młodzieżowym". Ten termin kojarzył się z dynamiką i nieustannym parciem naprzód, ale również wyraźnie wskazywał na ostateczny cel, dążęnie absolutne, ważniejsz i bardziej ostateczne niż ciągłe kompromisy zwyczajnej polityki. Przedstawiając się jako "ruch" narodowy socjalizm, podobnie jak ruch robotniczy, afiszował się ze swoim sprzeciwem wobec szablonowej polityki oraz z zamiarem podważenia, a w końcu obalenia systemu, do działania w ramach którego początkowo był zmuszony. 

Zastępując klasę rasą, a dyktaturę proletariatu dyktaturą wodza, nazizm odwrócił pojęcia ideologii socjalistycznej. Połączenia prawicy i lewicy było zgrabnie symbolizowane przez partyjną flagę, osobiście wybraną przez Hitlera w połowie lat 20.: tło było jaskrawo czerwone, kolor socjalizmu, znajdowała się na nim czarna swastyka, znak rasistowskiego nacjonalizmu, uwieszczona w białym kole na środku flagi, tak więc całokształt był kombinacją czarnego, białego i czerwonego koloru, oficjalnej flagi imperium Bismarcka. Po rewolucji 1918 r. te kolory symbolizowały odrzucenie Republiki Weimarskiej i wszystkiego co sobą przedstawiała; lecz zmieniajć projekt i dodając swastykę, symbol stosowany już wcześniej przez rozmaite skrajne prawicowe ruchy rasistowskie oraz jednostki Wolnych Korpusów w latach powojennych, naziści dawali do zrozumienia, że chcą zastąpić Republikę nowym, pangermańskim państwem rasowym, a nie starym, wilhelmińskim status quo.

Pod konice 1920 r. początkowy nacisk Hitlera na atakowanie żydowskiego kapitalizmu został zmodyfikowany, aby objąć również "marksizm", czy też innymi słowy socjaldemokrację, a także bolszewizm. Okrucieńśtwa wojny domowej oraz terror Rosji Lenina robiły spore wrażenie, a Hitler mógł je wykorzystać, żeby podkreślić powszechny na skrajnej prawicy pogląd jakoby źródłem inspiracji rewolucyjnego wrzenia lat 1918-1919 w Monachium byli Żydzi. Niemniej nazizm mógł istnieć bez zagrożenie ze strony komunizmu; antybolszewizm Hitlera wynikał z jego antysemityzmu, a nie odwrotnie.

*Określenie "socjalizm głupców" oryginalnie "socjalizm głupich" - często przypisuje się przedwojennemu przywódcy socjaldemokratów Augustowi Bebelowi, lecz prawdopodobnie jego autorem był austriacki demokrata Ferdinand Kronawetter. Do lat 90. XIX znalazło się w powszechnym użyciu wśród niemieckich socjaldemokratów.

Richard J. Evans "Nadejście Trzeciej Rzeszy"

Chociaż nazwa Partii Nazistowskiej zawierała człon "socjalistyczna", Hitler był jeszcze mniej konkretny w kwestii "socjalizmu", jaki przewidział dla swych nowych Niemiec. Nie może to dziwić, jeżeli weźmiemy pod uwagę jego definicję "socjalisty", zaprezentowaną w mowie z 28 lipca 1922 r.:

"Ktokolwiek jest władny uczynić ze sprawy narodowej swą własną, w takim zakresie, że wie, iż nie ma większego ideału od dobrobytu jego państwa; ktokolwiek zrozumiał nasz hymn narodowy "Deutschland uber Alles" i we, że nic na świecie nie jest w jego oczach ponad te Niemcy ich naród i ziemię - taki człowiek to socjalista."

William L. Shirer "Powstanie i upadek III Rzeszy. Tom I Hitler i narodziny III Rzeszy"

#historia #ksiazki #hobby
72f95cb1-72e2-4bd6-a79e-c90b38c8f83b
TheLastOfPierogi

Historia III Rzeszy:

- "Nadejście Trzeciej Rzeszy", "Trzecia Rzesza u Władzy", "Wojna Trzeciej Rzeszy" Evansa

- "Powstanie i upadek III Rzeszy" 3 tomy Shirera

- "Trzecia Rzesza. Nowa Historia" Michael Burleigh

- "Państwo Hitlera" Aly Gotz

- "Czas Hitlera. Triumf 1933-1939", "Czas Hitlera. Klęska 1940-1945" F. McDonough


Gospodarka:

- "Cena zniszczenia. Wzrost i załamanie nazistowskiej gospodarki" Adam Tooze

- "Vampire Economy. Doing Business Under Fascism" Gunter Reimann

- "Nazistowscy miliarderzy: Mroczna historia najbogatszych przemysłowych dynastii Niemiec" David de Jong

-"U progu WIelkiego Kryzysu. Wielka Wojna i przebudowa światowego porządku 1916 - 1931" Adam Tooze


Prawo i ustrój:

- "Państwo stanu wyjątkowego. Rzecz o systemie Państwa i prawa Trzeciej Rzeszy" Franciszek Ryszka

- "Filozofia prawa III Rzeszy Niemieckiej" ks. Tadeusz Guz

- "Atlas system rządów III Rzeszy Niemieckiej" Wojciech Jakubowski, Seweryn Dmowski - obecnie trzy tomy, planowane cztery

- "Nazizm. Struktura władzy" Waldemar Aftyka


Ideologia nazistowska:

- "Mein Kampf. Edycja krytyczna" Cezary Król

- "Rozmowy przy stole" Adolf Hitler

- "Lustro Zachodu. Nazizm i cywilizacja zachodnia" Jean Louis-Vullierme

- "Rosyjskie źródła nazizmu" Michael Kellogg

- "Okultystyczne korzenie nazizmu" Nicholas Goodrick-Clarke

- "Korzenie totalitaryzmu" Hannah Arendt


Holocaust/obozy koncentracyjne/praca przymusowa:

- "Zagłada Żydów Europejskich" Raul Hillberg

- "Gorliwi kaci Hitlera. Zwykli Niemcy i Holokaust" Daniel J. Goldhagen

- "Zwykli ludzie: 101. Policyjny Batalion Rezerwy i "ostateczne rozwiązanie" w Polsce" Christopher R. Browning

- "Nauki płynące z Zagłady" Gerard Rabinovitch

- "Historia nazistowskich obozów koncentracyjnych" Nikolaus Wachsmann

- "Państwo SS. Organizacja i funkcjonowanie niemieckiego obozu koncentracyjnego" Eugen Kogon

- "Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w trakcie II wojny światowej" Joanna Ostrowska


SA/SS/Waffen-SS:

- "SS. Przestroga historii" Guido Knopp

- "SS. Historia pisana na nowo" Adrian Weale

- "Kaci Hitlera. Brudny sekret Europy. Kontynent zbrodniarzy" Christopher Hale

- "Szturmowcy. Nowa historia nazistowskich oddziałów SA" Daniel Siemens

- "Elita Hitlera. SS w latach 1933-1945" Chris McNab

- "Mistrzowie śmierci. Einsatzgruppen" Richard Rhodes


Wehrmacht:

- "Wehrmacht kontra US Army 1939-1945" Martin Van Creveld


Dzienniki/pamiętniki/wspomnienia:

- "Goebbels. Dzienniki." 3 Tomy

- "Dzienniki 1934-1944" Alfred Rosenberg

- "Dziennik wojenny" Franz Halder

- "LTI - Lingua Tertii Imperii. Notatnik filologa" Victor Klemper

- "76 lat mojego życia" Hjalmar Schacht (o ile uda mi się dostać)

- "Między Hitlerem a Stalinem. Wspomnienia dyplomaty i oficera niemieckiego 1931-1945" Hans von Herwarth

- "Wspomnienia żołnierza" Heinz von Guderian

- "Stracone zwycięstwa" Erich von Manstein

- "Dziennik Hansa Franka" w opracowniu S. Piotrowskiego


Biografie (raczej niewiele, bo wybitnie nie lubię biografii):

- "Hitler. Studium tyranii" Bullock

- "Hitler Nemesis" "Hitler Hybris" Ian Kershaw

- "Hitler. Upadek zła 1939-1945", "Hitler. Narodziny zła 1889-1939" Volker Ulrich

- "Hitler. Reportaż biograficzny" John Tolland

- "Hitler" Joachim Fest, dwa tomy

- "Hitler" Brendan Simms (wychodzi pod koniec listopada)

- "Gauleiter Prus Wschodnich. Erich Koch - biografia polityczna" Ralf Meindl 


Psychologia:

- "Męskie fantazje", "Suche i wilgotne" Klaus Theweleit

- "Zrozumieć zagładę. Społeczna psychologia Holokaustu" Praca zbiorowa

- "Psychologia i psychopatologia hitlerowskich obozów koncentracyjnych" Kazimierz Godorowski (o ile uda mi się dostać)


Varia: 

- "Ostkrieg. Front wschodni: wojna na wyniszczenie" Stephen G. Fritz

- "Nazistowska eugenika. Prekursorzy, zastosowanie, następstwa" Melvyn Conroy

- "Wypędzanie ducha Hitlera. Okupacja i denazyfikacja Niemiec" Frederick Taylor

- "Teatr i film Trzeciej Rzeszy. W systemie hitlerowskiej propagandy" Bogusław Drewniak

- "Złowroga charyzma Adolfa Hitlera. Miliony prowadzone ku przepaści" Laurence Rees

- "Wakacje w Trzeciej Rzeszy. Narodziny faszyzmu oczami zwykłych ludzi" Julia Boyd

- "III Rzesza Niemiecka. Nowoczesność i nienawiść" Grzegorz Kucharczyk

- "Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej" Joanna Ostrowska

- "Hitlerjugend. Dzieci Hitlera" Michael H. Kater

moll

@TheLastOfPierogi wiesz co, nie wiem czy są takie pozycje, ale poszukałabym na Twoim miejscu jeszcze czegoś stricte o finansjerze, bankowość w Rzeszy, ale też bankowość amerykańska w międzywojniu, bo oni sporo pożyczek Hitlerowi dali, więc tutaj te przepływy finansowe też mogą być ciekawe

TheLastOfPierogi

@moll dzięki! Jest taka książka, tylko nie wrzuciłem jej do listy "U progu WIelkiego Kryzysu. Wielka Wojna i przebudowa światowego porządku 1916 - 1931." Adama Tooze'a. Przeczytałem +/- połowę i jest sporo o tym jak amerykańscy bankierzy wspierali bardzo różne państwa w Europie.

moll

@TheLastOfPierogi taka ciężka w odbiorze?

TheLastOfPierogi

@moll hmmm książki Tooze'a są dla mnie ciężkie, głównie dlatego, że na ekonomii znam się słabo. "Cena zniszczenia" o gospodarce III Rzeszy była świetna, bo pozwoliła spojrzeć na całą II wojnę światową w zupełnie nowy sposób (np. jaki wpływ miały weksle MeFo na datę wybuchu II wojny światowej, czy jak "niemiecki cud produkcyjny" w epoce Speera pozwoliło Niemcom przedłużyć wojnę o kilka lat). Z podobnego okresu w tym roku zmęczyłem "Kiedy pieniądz umiera" Adama Fergussona i czytało mi się o niebo gorzej, mimo że książeczk jest w gabarycie mini. Wydaje mi się też, że autor strasznie uprościł niektóre tematy.


Na pewno, pewnie szybciej niż później, podejdę do "U progu wielkiego kryzysu".

moll

@TheLastOfPierogi autorzy zupełnie mi nieznani, ale może kiedyś sięgnę. Na razie przy chociaż trochę trudniejszym w odbiorze tekście zasypiam nad książką, więc staram się lekkie tytuły czytać, co by w ogóle czytać

TheLastOfPierogi

@moll jak chcesz coś w miarę lekkiego i w temacie to super jest "Historia społeczna Trzeciej Rzeszy" Grunbergera. To 30 tematycznych rozdziałów, z których każdy jest zamkniętą całością o różnych aspektach funkcjonowania nazistowskich Niemiec (typu Wieś, Rytuały i kult Fuhrera, Rodzina i Literatura). Przez lata była niedostępna, ale niedawno wyszło wznowienie i jest też w ebooku.


Druga polecajka to cytowany tutaj Evans i jego trylogia: "Nadejście Trzeciej Rzeszy", "Trzecia Rzesza u władzy" i "Wojna Trzeciej Rzeszy". Jest to jedna z najaktualniejszych i chyba najczęściej polecanych monografii o historii III Rzeszy, łącznie około 2500 stron. Łyknąłem je w +/- tydzień, kiedy leżałem w szpitalu i nie byłem w dobrej kondycji fizycznej i intelektualnej. Książka jest napisana świetnie, narracja bardzo żywa, a wnioski nierzadko błyskotliwe. Polecam zwłaszcza dwie piersze części (bo opis dochodzenia nazistów do władzy jest tutaj naszkicowany świetnie, a korzenie np. niemieckiego antysemityzmu są tutaj naszkicowane od połowy XIX wieku, a "Trzecia Rzesza u władzy" ma układ tematyczny i rozwija naprawdę ciekawe tematy jak np. organizacja czasu wolnego, artykuły konsumpcyjne, organizacje charytatywne, czy w końcu cała kwestia kulturalna).

moll

@TheLastOfPierogi Evans widzę że jest dostępny na Legimi, może to jest pomysł jak już poczytam chociaż część tego co na półkach zalega

TheLastOfPierogi

@Ziemniak leci na listę, dzięki!

smierdakow

@TheLastOfPierogi potrzebujemy każdej na bookmeterze, nie znikaj więcej

bojowonastawionaowca

@smierdakow o nie, muszę dodać swoje książki w końcu — a to już 13 książek przeczytanych od czasu ostatniej aktualizacji

Cerber108

Ciekawy zamiar i to co się za nim kryje.

bojowonastawionaowca

@TheLastOfPierogi Bardzo, bardzo ciekawy pomysł, będę obserwował! Od siebie mogę dodać jeszcze reportaż "Jak wychować nazistę. Reportaż o fanatycznej edukacji" - jak tytuł wskazuje, o tym, jak wyglądało tworzenie i kreowanie małych nazistów w procesie edukacji

Zaloguj się aby komentować