Ranny orangutan sam zrobił sobie ziołowe lekarstwo

Ranny orangutan sam zrobił sobie ziołowe lekarstwo

Rmf24
Po raz pierwszy w historii naukowcy zaobserwowali żyjącego na wolności orangutana, który leczył ranę samodzielnie przygotowywaną ziołową pastą. Orangutan mieszkający w indonezyjskim parku narodowym Gunung Leuser kurował się rośliną, używaną przez ludzi jako lek przeciwzapalny, podał w czwartek portal BBC.

To pierwszy przypadek zaobserwowania zwierzęcia, leczącego uraz za pomocą rośliny. Naukowcy twierdzą, że takie zachowanie może pochodzić od wspólnego przodka ludzi i wielkich małp - podkreślił portal BBC.

Badacze zauważyli ranne zwierzę w czerwcu 2022 r. Podejrzewali, że orangutan został poturbowany w walce z rywalizującymi samcami. Naukowcy zobaczyli, że małpa przeżuwa łodygę i liście Akar Kuning (Fibraurea tinctoria), następnie kilkukrotnie nakłada na ranę sok, a potem gęstszą pastę z liści.

Cały proces trwał naprawdę długo - dlatego uważamy, że nałożył ją celowo - stwierdziła dr Isabella Laumer, główna autorka badania. Wydaje się, że pasta i sok skutecznie zadziałały - po pięciu dniach rana była zagojona, a naukowcy nie odnotowali żadnych oznak infekcji, zauważył portal.

Badacze doszli do wniosku, że ranny orangutan używał lekarstwa świadomie: jego krewniacy bardzo rzadko żerują na tej konkretnej roślinie.

Naukowcy zdawali sobie już wcześniej sprawę, że wielkie małpy człekokształtne stosowały rośliny lecznicze - w latach 60. XX wieku biolog Jane Goodall widziała w odchodach szympansów całe liście. Inni badacze zauważyli, że małpy człekokształtne połykały liście roślin znanych z właściwości leczniczych. Jednak nikt nigdy nie zaobserwował dzikiego zwierzęcia używającego roślin do leczenia ran.

Jak twierdzi dr Laumer, nie jest wykluczone, że orangutan zastosował lecznicze okłady przypadkiem. Możliwe, że przypadkowo dotknął rany palcem, na którym znajdowała się roślina. A ponieważ zawiera dość silne substancje uśmierzające ból, mógł odczuć natychmiastową ulgę, co skłoniło go do ciągłego stosowania tej rośliny - powiedziała. Ale mógł też nauczyć się tej metody, obserwując inne orangutany w swoim stadzie.

Naukowcy będą teraz przyglądać się orangutanom w poszukiwaniu podobnych zachowań. Myślę, że w ciągu najbliższych kilku lat odkryjemy jeszcze więcej umiejętności bardzo podobnych do ludzkich - twierdzi Laumer.

#zwierzeta #malpy #orangutan #ciekawostki #leczenie

Komentarze (18)

myoniwy

Planeta małp nadchodzi.

A nie, czekaj, człowiek też jest małpą.

Semicolon

@myoniwy nie jest to mit

GrindFaterAnona

@paddyzab no wcale z linku ktory wkleiłeś w polskiej wersji

Rząd naczelnych tradycyjnie dzielono na dwie podgrupy: małpiatki i małpy właściwe.

paddyzab

@GrindFaterAnona naczelne sa pojeciem szerszym niz malpy.

GrindFaterAnona

@paddyzab no tak, bo obejmuje jeszcze małpiatki, które małpami nie są. spora różnica

paddyzab

@NiedyspozycjaRzeczywistosci no prosze, dzieki za odswiezenie tych kategorii.

AndzelaBomba

@Semicolon no to jeszcze parę milionów lat i będziemy mieli nowych lekarzy na NFZ xD

myoniwy

@AndzelaBomba Było udokumentowane jak orangutan polował z włócznią. Wiec może nawet szybciej.

GrindFaterAnona

@myoniwy ale lekarze nie polują z włócznią

VonTrupka

@AndzelaBomba na szczęście nas już tu nie będzie

i to nie dlatego że wylecimy* stąd wpizdu xD


*odbierałbym to dosłownie (´・ᴗ・ ` )

Legendary_Weaponsmith

@myoniwy raczej nie. Głównym atutem ludzi i tym co sprawiło, że oddzieliliśmy się od małp i zrobiliśmy tacy inteligentni były dwie rzeczy:


  • hipergamia - wybiórczość kobiet w wyborze partnerów seksualnych;

  • konkurencyjna współewolucja wraz z wężami.


  1. Oznacza, że kobiety odrzucają większość mężczyzn i mają potomstwo tylko z najlepszymi. Z badań DNA wynika, że w toku ewolucji większość kobiet miała jedno dziecko. A połowa facetów miała zero, druga połowa 2. Daje to dużą presję na rozwój. U szympansów, naszych najbliższych krewnych, samice ruchają się z kimkolwiek kto jest w okolicy, kiedy są w rui.

  2. Dzięki owocom i wężom ludzie rozwinęli dobry wzrok i mózg do przetwarzania tego obrazu. A badania archeologiczne pokazują, że w miarę jak ludzie ewoulowali lepsze oczy, węże ewoulowały lepsze kamuflaże. I tak w kółko przez jakiś czas.


W efekcie tych dwóch czynników, przez ostatnie 6mln lat zmieniliśmy się nie do poznania w stosunku do szympansów i innych naczelnych.

AsiaUK

oo patrzcie Polak !!! #pdk

JakTamCoTam

@AsiaUK co Polak to ja nawet nie …

Lord_Gerwazy

@Pszczelarz 

Fascynujące, nie wiedziałem, że kit jest materiałem produkcji pszczelej!

Wracając do znaleziska - nie powinno nam umknąć, że o ile przygotowanie papki, która ma właściwości lecznicze, niekoniecznie musi robić wrażenie, to już fakt (mniej lub bardziej) świadomego jej przygotowania oraz zastosowanie przez orangutana na samym sobie trudno (moim skromnym zdaniem) zaliczyć do niczego szczególnego ;).

_Pszczelarz_

@Lord_Gerwazy Wrzuciłem link do kitu pszczelego. Jeśli kliknie się w link, to przekierowuje prawidłowo do kitu pszczelego. Nie wiem, z jakiego powodu miniaturka (która przydziela się sama, automatycznie) przekierowuje do zupełnie innego artykułu o kicie budowlanym xD pozdrawiam.

Zaloguj się aby komentować