#konstruktorelektrykamator #elektryka
Przychodzę do Państwa z pytaniem i po poradę. Liczę na pomoc.
Mam zamiar podłączyć garaż do domowej sieci elektrycznej.
Na załączonym zdjęciu skrzynka rozdzielcza, pod którą mam zamiar się wpiąć. W zasadzie to już się wpiąłem, ale to jest rozwiązanie tymczasowe i mam zamiar je przerobić zgodnie ze sztuką i zasadami bezpieczeństwa. Stąd moje pytanie do specjalistów.
Patrząc na skrzynkę, od lewej, bezpieczniki do oświetlenia piwnicy, kolejny to bezpiecznik głównego zasilania, następnie bezpieczniki do gniazdek i ostatni do pompy ciepła.
W garażu chcę zamontować skrzynkę rozdzielczą na bezpieczniki do oświetlenia, gniazdek, automatyki bramy, promiennik na podczerwień i gniazdka zewnętrzne do wiaty.
A teraz pytania:
1. Czy zasilanie 230V będzie wystarczające w garażu? Wolę nie doprowadzać 400V ze względów bezpieczeństwa.
2. Jakie bezpieczniki dobrać do każdego z odbiorników prądu? W gniazdkach pewnie będzie podłączana szlifierka, wiertarka, etc., ale raczej nie w tym samym czasie.
3. Jaki przewód poprowadzić do garażu z piwnicy? Będzie zakopany na głębokość ok. 30 cm, oczywiście peszel.
4. W który bezpiecznik w skrzynce w piwnicy się wpiąć? Czy może założyć oddzielny, choć miejsca nie ma za wiele.
Z góry dziękuję za wszelką pomoc, sugestie, podpowiedzi i dyskusje.
3fdb17c2-e7ea-429c-92da-c09882b80b70
23

Komentarze (23)

@kamyk1984 będziesz musiał opłacić myto @myoniwy za użycie tagu #konstruktorelektrykamator .


  1. powinno starczyć

  2. w zależności od rodzaju sprzętu

  3. w zależności od długości odcinka i planowanego maksymalnego zapotrzebowania na moc

  4. ja bym założył oddzielny wyłącznik główny i wpiął się do rcd a resztę w garażu ogarnął


P.S. Nie jestem elektrykiem. Lepiej szykuj myto i wołaj @myoniwy

P.S.2 Zakop sobie głębiej niż te 30 cm i w arocie 32/40

Ja może podpowiem, że jeśli w garażu nie będą zasilane jakieś mocne odbiory tylko jakieś światło plus coś drobnego na gniazdach to 3x2,5 powinno wystarczyć. No chyba, że planujesz jakieś większe obciążenie. Jak daleko masz do garażu?

@cirag no to ja powiem coś innego- "apetyt rośnie w miarę jedzenia", serio Na początku to zawsze jest "paaaanie tu to tylko żarówka i radio będzie", a potem człowiek sobie pluje w brodę. Powiem tak- lepiej pociągnąć jak pod trójfazówkę- przewód z ekstra żyłami owiniętymi taśmą w zapasie się nie zepsuje, a potem jak się któregoś dnia zachce mieć spawarkę, betoniarkę albo inny szpej na 400V, to przynajmniej nie będzie kurwienia. Szczególnie jak i tak i tak trzeba ciągnąć kabel od zera i nie są to jakieś kilometry, dokładnie tak samo z przekrojem- dać większy, zapłaci się za ten kabel dosłownie kilka złotych więcej i święty spokój raz na zawsze. Jak robiłem kapitalny remont garażu to też się zaczęło od "a tylko zbiję ten głuchy tynk i jebnę kafelki, ale jak zobaczyłem jakie kable w tym tynku leciały, to wolałem to raz a dobrze wymienić, zrobić nowe puszki, rozprowadzić gniazdka tak, że jak już raz położę te kafelki, to nie będę musiał tego rozbijać za dwa lata. Jak jeszcze mi zrobili nowe przyłącze, to sobie wyciągnąłem licznik na elewację tak jak to teraz się robi, a w środku zostawiłem samą tablicę z bezpiecznikami czego efektem pod spodem skrzynki z licznikiem na elewacji elektrycy mi zamontowali przy okazji ekstra skrzynkę z gniazdkami na prąd i siłę i osobnymi bezpiecznikami w niej. Tuż przed garażem, tak że jak coś będzie trzeba, to dostęp jest bajecznie prosty i mam zapewnione 400V. Na tym się serio nie powinno oszczędzać.

@NiebieskiSzpadelNihilizmu To jest zwykły blaszak, trochę powiększony. Mam zamiar go ocieplić od zewnątrz i przedłużyć wiatą o jakieś 5m. Wiatę też planuję zaopatrzyć w zasilanie, ale tylko gniazdka zewnętrzne i jakieś proste oświetlenie.

@NiebieskiSzpadelNihilizmu

U mnie w domu zaczęło się od

> a tylko zbiję ten głuchy tynk


I poleciały wszystkie tynki

@kamyk1984 Najpierw myto.

https://youtu.be/QtZK4DJHunI?t=10s


Dobrze zrozumiałem że drugi od lewej bezpiecznik wyłączy całe zasilanie? To co tam robi RCD 3f i es 3f?


Zależnie od układu sieci ja bym podciągnął 4x lub 5x. Nawet jeśli nie planujesz mieć 3f.

A co do przekroju to trzeba znać długość i planowane obciążenia.


Zabezpieczenia standardowo daje się B16 na gniazda i B10 na oświetlenie. Ale to może się zmienić ze względu na IPZ, bez pomiaru się nie obejdzie.


A to gdzie się wpiąć to zależy od tego jaki przewód położysz. Ja bym właśnie dla bezpieczeństwa położył 5x i puścił normalnie 3 fazy.

@myoniwy Możliwe, że bezpiecznik od zasilania głównego pomyliłem z bezpiecznikiem od pompy ciepła, ale raczej nie.

Trochę się obawiam tych 3 faz, bo garaż jest blaszany i w razie jakiegoś przebicia nie chcę mieć nikogo na sumieniu. Zwłaszcza, że mam małe dziecko.

Może rzeczywiście doprowadzę przewód 5 żył, ale podłącze na tę chwilę tylko jedną fazę.

Mógłbyś mi podpowiedzieć jaką skrzynkę wewnątrz dobrać i jakie bezpieczniki do każdego odbiornika?

@myoniwy a to nie jest tak, że na zdjęciu są od lewej 3 esy 1f, rcd 1f, es 3f i rcd 3f?

@kudlaty 3 fazy idą do pompy ciepła. Jeden z bezpieczników jest do pompy, drugi odcina wszystko. Możliwe, że pomyliłem w opisie, ale raczej nie.

@kamyk1984 Czy 3f czy 1f to niebezpieczeństwo masz na tym samym poziomie.

Dobór zabezpieczeń na odległość jest problematyczna, bo nie mamy pomiarów.

Ale skoro działa ci jakaś PC to raczej problemu z IPZ nie powinno być.

Teraz kwestia układu sieci i poprawności jego wykonania w domu.


Czy przed tą rozdzielnicą jest jeszcze jakieś zabezpieczenie?

Promienniki IR to może najwięcej wciągać, nawet 2-2,5kW jak duży. Napęd bramy to kilkadziesiąt W i to chwilowo.


Minimum co bym kładł to YKY5x2,5 a jak by było 5x4 to już jest z zapasem, na 4mm można puścić długotrwale ok 25-30A.

A 25A na 3F to jest ok 15kW. Duży przekrój to małe spadki napięcia, czyli łatwiej dobrać zabezpieczenie.

@kamyk1984 no to od prawej masz rcd 3f do którego wpięty jest bezpiecznik 3f od pompy, ok. Staram się przeanalizować zdjęcie, ale wygląda mi to tak, że dodatkowo z rcd 3f masz wyprowadzenie dwóch faz. z czego jedna z nich jest podłączona do rcd 1f a potem na bezpiecznik 1f (trzeci od lewej), a druga faza z rcd 3f jest pociągnięta bezpośrednio do bezpiecznika (drugi od lewej) i on jest połączona z pierwszym od lewej bezpiecznikiem.

@myoniwy proszę przeczytaj i potwierdź, ale tak to chyba wygląda

Staram się ogarnąć jak to jest podłączone -.-

Wiem, że tak robią, ale RCD 3f (ten po skrajnej prawej) ale chyba nie powinno się raczej rozłączać wszystkiego, do tego służy co innego.

@myoniwy Przed rozdzielnicą jest zabezpieczenie całego pionu w budynku. Promiennik 2,5 kW będzie używany w zimę raczej często, ale oprócz niego w tym czasie tylko wieża i jakaś lampka do majstrowania przy samochodzie. 15 kW to chyba przesada. Nie planuję żadnych betoniarek i tym podobnych.

@kudlaty Przewód wchodzący do skrzynki w lewym górnym rogu (ten grubszy) to zasilanie główne od pionu budynku. Bezpiecznik drugi od lewej 25A rozłącza wszystko. Bezpiecznik po skrajnej prawej idzie do pompy i rozłącza tylko pompę. Czarny przewód wchodzący od prawej to tymczasowa (już ponad rok) prowizorka podłączenia garażu. Zakończona jest dwoma gniazdkami zamontowanymi na ścianie garażu (gniazda natynkowe, zewnętrzne). Z nich wychodzą dwa przedłużacze. Do jednego podłączone są lampki świąteczne jako oświetlenie kameralne xd, lampka z żarówką 35W, lampka garażowa do grzebania w samochodzie i ładowarka do telefonu. Do drugiego podłączona jest wieża hi-fi i nagrzewnica "farelka", max 1kW. Wszystko chodzi w tym samym czasie i nigdy nie było przeciążenia. Dodatkowo podłączałem szlifierkę, wiertarkę I raz prostownik, w lato oświetlenie namiotu i pompkę do basenu. Wszystko na tym jednym czarnym przewodzie podłączonym pod B20. Nigdy się nie wysypało.

Instalacja w domu i w piwnicy jest w całości nowa, ma jakieś 7 lat. Raz miałem problem, że wyskoczyły mi bezpieczniki w skrzynce w piwnicy, gdy grzebałem przy przedłużaczu i z mojej winy przerwał się przewód w środku. Ale to sytuacja randomowa. Do tej pory brak przepięć. A wszystko na zwykłym przewodzie 2x2,5mm2

@cirag Do garażu jest niedaleko. Od ściany do ściany jakieś 6m. Przewód będzie długości 10m max.

W gniazdkach standardowe urządzenia typu wieża hi-fi, bo bez muzyki to nie robota, czasami jakaś wiertarka lub wkrętarka. W lato zasilanie do pompy basenowej (15W) i żarówka do namiotu.

Największe obciążenie będzie z silnika bramy garażowej i napromiennika, oczywiście tymczasowe, nie stałe. Garaż jest blaszany, więc silnik chyba 2kW max.

@kudlaty ile wynosi myto? Blikiem można?

@kamyk1984 o myto pytaj się @myoniwy jescze chyba nie widziałem, żeby ktoś je zapłacił

@kamyk1984 ej nie rozumiem, co jest niebezpiecznego w 3f jako takich?

Będziesz tam co chwilę grzebać w rozdzielni czy jak?

@Syster Obawiam się przebicia, bo garaż blaszany. Małe dzieci bawią się w ogródku, a tam oczywiście stoi ten garaż. Wiem, że po to są zabezpieczenia, ale nawet te mogą zawieść.

@kamyk1984 od tego masz odpowiednie zabezpieczenie różnicowo-prądowe (rcd)

@kamyk1984 ale to co boisz się że 3 żyły to 3x większą szansa przy uszkodzeniu kabla?

Przecież jak się uszkodzi kabel to to nie ma już znaczenia

@kamyk1984 również uważam, że nie ma sensu ciągnąć niczego mniejszego niż 5x2,5mm2. A co do 3 faz - to nie ma większego znaczenia, ile ich będzie. Znaczenie ma poprawność wykonania instalacji i jej zabezpieczenia. Chcesz to podepnij jedną

Ja to bym się wyciągnął od głównego zasilania tej rozdzielni, i skompletował całą rozdzielnicę - zabezpieczenie na trzy fazy (fajnie jakby przy zabezpieczeniu głównym domu był rozłącznik BTW, rozłączysz i można pracować, przy "zwykłych" nadprądówkach upewnij się że prąd został rozłączony na wszystkich fazach), czy B czy C to zależy, czy kiedyś będziesz chciał rzeczywiście korzystać z mocniejszych sprzętów. Ale mniejsza o to, bo nie wiemy co jest wcześniej.

Czyli wyłącznik nadprądowy (es) trójfazowy, dalej RCD (różnicówka) na trzy fazy, i za tym już esy od poszczególnych obwodów. Tak w ciemno to bym powiedział że B20 na wejściu, B16 na gniazda i tutaj przewody 3x2,5, B10 na oświetlenie i tutaj 3x1,5. Fazy sobie "rozrzucasz" pomiędzy poszczególne obwody. Ale jak spiąć to do kupy? To już kwestia układu sieciowego

Podpinając jedną fazę, dalej elementy te same - nadprądówka, RCD, mniejsze nadprądówki. Niby mógłbyś wpiąć się za to, co masz w tej rozdzielni ze zdjęcia, ale to bez sensu - zaleje garaż i nie masz ogrzewania w domu. Do tego wszędzie trzyżyłowe przewody z PE, czyli gniazdka "z bolcem", tak samo jeśli siła, to już na 5 przewodów a nie 4. Kolory w swoich miejscach, zawsze zastanów się dwa razy, nawet w głupim gniazdku.

Musisz ustalić, z czego wychodzi ten przewód zasilający rozdzielnie piwniczną (ile on ma w ogóle żył?) od rozdzielni głównej, jaki to przewód, i ogólnie co tam się dzieje, w jakim układzie działa, w którym miejscu jest wpięty ten przewód do rozdzielni w piwnicy, bo mogą być jakieś herezje po drodze i nawet nie wiesz. To nie jest wielka filozofia, ale jak z wszystkim, można to zrobić lepiej bądź gorzej.

@Odczuwam_Dysonans Dziękuję za konkrety.

Przewód główny z rozdzielni jest 5-żyłowy i idzie do rozdzielnicy na klatce schodowej. Tam są 3 bezpieczniki 3 fazowe (na mieszkanie 1, na mieszkanie 2, na piwnicę) i jeden 1 fazowy - na klatkę schodową. Wyżej już tylko pion budynku z głównymi zabezpieczeniami. Całość jest całkiem świeża i zrobiona przez prawdziwego fachowca, a nie pana Mirka spod sklepu. Mieszkanie 1 ma oddzielną rozdzielnię, też na 3 fazy, bo indukcja podłączona, mieszkanie 2 na razie bez rozdzielni, tylko oświetlenie na 1 fazę, piwnica, tak jak widać, klatka schodowa też tylko jedna faza pod oświetlenie.

Do garażu puszczę przewód 5 fazowy, ale póki co podłączę tylko jedną. Tam rozdzielnia tak, jak pisałeś. Teraz najważniejsze pytania.

Jakbym chciał dołożyć wyłącznik główny "garażowy" 25A w piwnicy to brakuje w skrzynce miejsca, w związku z czym chciałem usunąć jeden z B16 od oświetlenia i zostawić jeden na dwa pomieszczenia. W obu są tylko żarówki. Rozumiem, że ten brązowy mostek w dolnych wejściach już nie będzie potrzebny. Wystarczy górny przewód ze skrajnego lewego podpiąć pod ten wyłącznik po prawej.

Będę miał wtedy miejsce na wyłącznik 25A, taki jak ten za B20. Wstawiam go z samej lewej strony rozdzielni i co dalej? Skąd zasilanie? Neutral z górnej listwy, to wiadomo, a faza?

@kamyk1984 Daj 5x4,mm2 a w garażu zamontuj rozdzielnię i tam drugi rdc 3 fazowy i rozprowadź bezpiecznikami, będzie najbezpieczniej.

Zgodnie z przepisami to jak dobrze pamietam przewody na 70cm? + Folia chyba na glebokosci 50cm

Zaloguj się aby komentować