Jest godzina 18:16 3 stycznia 2026 roku, czyli właśnie w tym momencie nasza planeta Ziemia znalazła się w peryhelium, czyli w punkcie orbity, który znajduje się najbliżej Słońca. Tym razem ta odległość wynosi 147 099 894 kilometrów.
Orbita wokół Słońca nie jest kołowa, lecz eliptyczna z tego powodu odległość ciągle się zmienia. Najdalej od macierzystej gwiazdy znajdziemy się 6 lipca o godzinie 19:30. Będziemy wtedy oddaleni o 152 087 774 kilometrów.
Ta różnica prawie 5 milionów kilometrów naturalnie sprawia, że latem dociera mniej światła. Dlatego mieszkańcy północnej półkuli mogą czuć się oszukani, ponieważ ich panele fotowoltaiczne są w stanie wyprodukować latem mniej energii niż dla mieszkańców półkuli południowej w czasie ich pory letniej.
Nie ma sprawiedliwości na tym świecie, ale jesteśmy już na tyle doświadczeni życiowo, że nie powinno nas to zaskoczyć
#ciekawostki #astronomia
