Czy nowo znaleziona czaszka hominida zmienia historię ludzkości?

hejto.pl

#nauka #ciekawostki

Zgodnie z prawem klikbajtowych nagłówków odpowiedź brzmi: NIE.


Wczoraj jeden z użytkowników wrzucił znalezisko https://www.bbc.com/news/articles/cdx01ve5151o

i dopisał do niego swoją "interpretację", która można podsumować obrazkiem zamieszczonym tutaj przeze mnie jako ilustracja. 

wyszło ile warty jest naukowy bełkot i budowanie "wiedzy"


że człowiek był już na Ziemi być może i milion lat temu


co obecnie naucza się odnośnie pochodzenia człowieka (że niby Afryka)


Odkrycie potwierdza, że człowiek przybył z Azji


Nie, nie, nie i na koniec nie.


Bzdurny wpis, bez zrozumienia o czym jest artykuł w serwisie BBC o źródłowym artykule z Science nie wspominając. Ale zasięgi były.


A o co chodzi?

Owszem, jest nowe znalezisko. Bardzo interesujące, bo przesuwa pewne daty na wielkim diagramie, gdzie próbuje się od lat przedstawić zależności pomiędzy różnymi gałęziami ludzkiej rodziny. Znalezisko jest potwierdzeniem pewnych hipotez, które postulowano już od dawna. Dotyczą one czasu rozdzielenia się linii ewolucyjnych prowadzących do różnych gatunków człowieka w najmłodszej z gałęzi naszego drzewa rodowego. Czaszka należy do hominida, kóry żył w Azji i był kuzynem (w uproszczeniu) zarówno neandertalczyka, denisowianina jak i sapiensa.

science.ado9202-f4.jpgObrazek (fragment) pochodzi z artykułu źródłowego. Sam artykuł można przeczytać w Science https://www.science.org/doi/10.1126/science.ado9202

Jest krótki i dosyć prosty. Można spróbować przeczytać sam abstrakt. Nie ma tam nic, co podważało by pochodzenie homininów z Afryki - jest mowa o ewolucji jednej z gałęzi Homo w Azji. Nie potwierdza, że człowiek przybył z Azji (cokolwiek miałoby to oznaczać).


Żeby nie umknęło w całym zamieszaniu to, jaki jest obecny stan wiedzy, z którym zgadza się zdecydowana większość naukowców zajmujących się tematem:

Gałąź pewnych dużych ssaków naczelnych, które zaczęły ewoluować w stronę dwunożności oddzieliła się od innych dużych małp człekokształtnych ok. 6 mln lat temu w Afryce. W tej gałęzi ewoluowało wiele gatunków, które nie stanowią jednolitego szeregu następujących po sobie bytów, coraz bardziej przypominających człowieka współczesnego. To były zawsze całe linie rozwojowe, wesoła gromadka kuzynów zamieszkujących jak wiele na to wskazuje w tym samym czasie te same obszary i z Afryki rozłażących się głównie do Azji wielokrotnie i przez miliony lat. I w Afryce i w Azji spotykały się te gatunki i koegzystowały. Najmłodsza gałąź, ta gdzie są korzenie naszego gatunku oraz neandertalczycy i denisowianie (na powyższym rysunku przedstawieni jako klad Homo longi ) ma burzliwą przeszłość. Jedyny gatunek, który przetrwał do dziś to Homo sapiens, który powstał jak wszystko na to wskazuje w Afryce jakieś 200 tysięcy lat temu i stamtąd rozszedł się po całej planecie w ostatniej fali kolonizacji. Zastał w Azji i Europie swoich kuzynów. Krzyżował się z nimi i konkurował o zasoby ostatecznie wygrywając ewolucyjny wyścig wypychając swoich poprzedników i kuzynów na karty kladogramów takich jak powyżej. 

Takich drzewek mniej lub bardzie złożonych rysuje się setki starając się przedstawić zależności pomiędzy poszczególnymi gatunkami. Ulegają one cały czas przebudowie. Od samej podstawy gdzie kilkadziesiąt lat temu toczyły się dyskusje, czy najbliższym naszym małpim kuzynem jest goryl czy szympans (szympans - obrazek poniżej z wiki) aż do teraz (kolejny obrazek), gdzie nowa czaszka i jej datowanie pozwala zmienić jakąś gałązkę w tym skomplikowanym drzewie zależności. I - miejmy nadzieję - będzie takich znalezisk więcej.


Tylko nie piorunujcie tego wpisu bo jeszcze się ktoś dowie i będzie musiał wrzucać w komentarzach, że naukowcy to debile, nie mają nic innego do roboty tylko rysować głupie drzewka a potem i tak się okazuje, że pomylili się o 200 milionów lat. 


Hominini.pngZrzut ekranu 2025-09-29 101405.png

hejto.pl

Komentarze (18)

ataxbras

@pigoku Dzięki Ci za ten wpis

pacjent44

@pigoku Już tłumaczę o co chodzi w tym zamieszaniu. Teza, że homo sapiens ma raptem 200 tys. lat psuje logikę legendy, że 400 tys lat temu niejakie Anunnaki przyleciało nas uczyć czytania i jedzenia łyżką. Jak mamy milion lat ewolucji za sobą, to klocki nagle wskakują na miejsce. Inaczej tego nie potrafię wyjaśnić.

onpanopticon

@pigoku dziękuję za wpis. Nie miałem możliwości czasowych rzetelnej weryfikacji tych rewelacji, ale na szczęście nie było to konieczne, bo zrobiłeś to 100x lepiej niż ja byłbym w stanie przy najlepszych chęciach jednak co hejto to hejto.

Cinkciarz

@pigoku Dziękuję ci za ten wpis!

To co mnie rozwaliło, to że Rimfire wrzucił znalezisko, pod spodem napisał co mu ślina na język przyniosła, a dyskusja rozgorzała nad bzdurami które on napisał, a nie nad tym co było w artkule. I nikt nie kwestionował tego, że to są różne stwierdzenia xD

pigoku

@Cinkciarz taki urok plotek, bzdur i chwytliwych półprawd publikowanych w necie.

Umypaszka

@Cinkciarz nie bardzo rozumiem. Chłop wrzucił tylko urywek screena i główną treścią jego wpisu były wyssane z palca wnioski. Nie trzeba czytać wyciętych z kontesktu artykułów by powiedzieć płaskoziemcowi, że się myli

onpanopticon

@Cinkciarz @pigoku Sam podjąłem dyskusję, przyjmując że może być coś na rzeczy, a dzisiaj chciałem się dowiedzieć więcej w temacie, ale kolega na moje szczęście mnie wyręczył.


W tematach naukowych nie mając ściśle bieżącej wiedzy, zazwyczaj zanim się dokopiesz do rzetelnego obalenia czyichś twierdzeń, to sam wpis już traci swoją żywotność i jeśli nie trafi się nikt, kto siedzi w temacie tu i teraz, to wielu przyjmie gadkę opa i pójdzie scrollować dalej. Stąd często tylko rzucam, aby się wstrzymać. A dalsza dyskusja nie była całkowicie odrealniona, bo choć samo clue zostało zmanipulowane, tak sam fakt braku naukowego konsensu w temacie, jest akurat niezaprzeczalny.


Błędnym założeniem było z mojej strony to, że na hejto nie ma trolli Zazwyczaj jak ktoś coś tu wrzuca, to nie licząc politycznych tematów - raczej nie wymyśla i nie bredzi tak prosto w oczy. Więc wziąłem tę gadkę za dobrą monetę. Niepotrzebnie, widocznie trzeba od razu weryfikować chociaż pobieżnie.

pigoku

@onpanopticon o tym, czym jest naukowy konsensus a czym naukowe kłótnie nalezy się osobny wpis. Zrobię bo siedzę teraz w domu i jest brzydka pogoda 😁

onpanopticon

@pigoku wyjdzie znowu, że źle dobieram słowa aczkolwiek jak najbardziej. Ogólnie im więcej takich treści tym lepiej. Dodam sobie do ulubionych i będę linkował jak mi ktoś będzie pitolil od rzeczy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

bojowonastawionaowca

@pigoku dodałem w formie noty do tamtego wpisu

luke-zombi

Szczerze dziękuje za ten wpis. Kilka miesięcy temu dyskutowałem z tamtym użytkownikiem przy innym znalezisku dotyczącym hominidów z Chin. Po tamtej dyskusji wiedziałem jedno - jeden z nas nie posiada podstawowej zdolności rozumienia czytanego tekstu. Twój wpis rozwiał moje wątpliwości.

pigoku

@luke-zombi w takie dyskusje nie mam sensu się wydawać. To jak ta gra w szachy z gołębiem...

FriendGatherArena

@pigoku 200 tys lat to nie tak znowu duzo, zwlaszcza biorac pod uwage, ze mowa powstala 2 mln lat temu

pigoku

@FriendGatherArena a konkretniej do czego sie odnosisz?

FriendGatherArena

do tego fragmentu, @pigoku

Jedyny gatunek, który przetrwał do dziś to Homo sapiens, który powstał jak wszystko na to wskazuje w Afryce jakieś 200 tysięcy lat temu i stamtąd rozszedł się po całej planecie w ostatniej fali kolonizacji.

pigoku

@FriendGatherArena a, no tak. Jesteśmy relatywnie młodym gatunkiem biorąc pod uwagę średni czas trwania zarowno innych gatunków ludzkich jak i inne duże ssaki. Czy mowa powstała 2 mln lat temu to kwestia innej dyskusji ale skoro ja przywołałeś to bardzo prawdopodobne że właśnie nasze, sapiensów, zdolności językowe dały mam przewagę nad naszymi kuzynami.

xeerxees

Ciekawe co powiesz o tym filmie i hipotezie "powrotu do Afryki". Możliwe że źle patrzymy na ewolucję i mamy wspólnego przodka ale różne domieszki np. Europejczycy mają domieszkę Neandertalczyków której zupełnie nią mają mieszkańcy Afryki ale odnajduje się tam domieszkę innego gatunku i to w dużych fragmentach jakby następcę Homo Erectus


https://youtu.be/lABvt4l0S3Y?si=w2WijVd6Pf2vZ20b

pigoku

@xeerxees nie wiem czy się zdecyduje na oglądanie bo napisy nie zachęcają a jak widzę ten pochód małpoludów to mnie krew zalewa. Ale generalnie nie ma tu co obalać ani odkręcać, mamy wspólnego przodka co oczywiste i wynika wprost z teorii ewolucji i z badań. Sapiensy krzyżowały się neandertalami i to też jest obecnie już mocno potwierdzone znaleziskami. A część ludności Afryki pochodzi z migracji wstecznej, głównie Północna Afryka, co ładnie widać w przekrojowych badaniach genetycznych populacji.

Zaloguj się aby komentować