Hejto.pl
Coraz więcej studentów z "osobowością typu D". "Kryteria spełniało aż 50,5 proc."

Aż połowa badanych studentów polskich uczelni wykazuje objawy negatywnej emocjonalności i tendencję do wycofywania się z relacji społecznych, czyli tzw. osobowość typu D. To wynik znacznie wyższy od szacunków dla ogółu populacji - komentują badacze.


Termin "osobowość typu D" pochodzi od angielskiego słowa distressed, oznaczającego osobę przeżywającą przewlekły stres. Składają się na nią dwa elementy: negatywna emocjonalność, czyli skłonność do częstego przeżywania lęku, smutku, napięcia, frustracji czy pesymizmu oraz hamowanie społeczne, oznaczające tendencję do wycofywania się z relacji społecznych, tłumienia emocji oraz obawę przed oceną innych ludzi.


Osoba o wysokim nasileniu obu tych cech nie tylko częściej doświadcza negatywnych emocji, ale również rzadziej dzieli się nimi z otoczeniem i rzadziej poszukuje wsparcia. W efekcie może pozostawać sama ze swoimi problemami, co zwiększa ryzyko pogorszenia samopoczucia - wyjaśniła dr Iga Florczyk ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. [...]


#wiadomoscipolska #zdrowiepsychiczne #studenci #badanie #osobowosc #rmf24

Rmf24

Komentarze (6)

Ale to wszystko musi być łącznie? Bo ja jestem starszej daty i też zawsze wycofywałem się z relacji społecznych, ale nie z jakiegoś lęku, smutku czy czegoś tam innego... Zwyczajnie inni ludzie mnie wkurwiali

@vrkr tak zwana osobowość typu dupa. Życiowa. Względnie debil. Jprdl kolejne i kolejne wymyślanie sobie określeń i definicji, byleby tylko znaleźć usprawiedliwienie i wymówkę na to, że ktoś jest życiową pizdą i przegrywem, ale tak, żeby czasem broń borze zielony szumiący tej osoby nie urazić bo oj-oj. Kiedyś się po prostu na takich ludzi mówiło, że nie lubią przebywać pośród innych, a potem że są introwertykami. Albo że mają problemy emocjonalne. I nikogo to nie bolało, bo to jest obiektywny fakt, a nie jakaś obelga, a dziś o ja pierdole, "osobowość typu d", kolejne wyprane z jakiegokolwiek człowieczeństwa określenie, idealne na potrzeby najnowszych generacji, których krzywdzi to jak się ktoś na nich krzywo popatrzy.

@NiebieskiSzpadelNihilizmu przecież nikt nie używa tego jako jakiekolwiek usprawiedliwienie, a jest to jedynie zdefiniowanie problemu żeby zacząć go spróbować rozwiązać.

Twój komentarz to pierdolenie w stylu "Kiedyś nie było depresji. Po prostu z niewyjaśnionych przyczyn wujek Wiesiek sie powiesił za stodołą. Nie było autyzmu, po prostu dziadek Marek był odludkiem który miał ulubioną łyżke i wkurwiał sie jak ktoś inny jej użył"

I teraz o "uważaniu żeby kogoś nie urazić" pierdoli ktoś kto sie zesrał bo ktoś nazwał jakiś problem

7e87a46b-4674-45c9-81c6-5700ef16ba6d

Zaloguj się aby komentować