Chińskie wojsko na Białorusi w celu wspólnego „szkolenia antyterrorystycznego” na polskiej granicy

Chińskie wojsko na Białorusi w celu wspólnego „szkolenia antyterrorystycznego” na polskiej granicy

South China Morning Post
Tłumaczenie maszynowe, nieznacznie poprawione.

Chiny i Białoruś rozpoczęły wspólne ćwiczenia wojskowe w regionie przygranicznym w pobliżu Polski i Ukrainy, co może wzbudzić zaniepokojenie w Europie. „Szkolenie antyterrorystyczne” – znane jako Eagle Assault – odbywa się w pobliżu miasta Brześć na zachodniej Białorusi zgodnie z „rocznym planem i konsensusem” – podało w niedzielę chińskie ministerstwo obrony. Stwierdzono, że ćwiczenia odbędą się od początku do połowy lipca i będą skupiać się na ratowaniu zakładników i wspólnych operacjach antyterrorystycznych.

W sobotę białoruskie ministerstwo obrony poinformowało, że na Białoruś przybyły chińskie wojska na ćwiczenia, które mają trwać od 8 do 19 lipca. To pierwszy raz, kiedy Chiny wysłały personel wojskowy na Białoruś na szkolenie. Ich ostatnim znanym wspólnym ćwiczeniem było Eagle Assault 2018, które odbyło się w prowincji Shandong we wschodnich Chinach. Zarówno Chiny, jak i Białoruś wzięły także udział we wspólnych wielostronnych ćwiczeniach wojskowych Wostok zorganizowanych przez Rosję w sierpniu 2022 r.

Chiny i Białoruś zobowiązały się do przeprowadzenia większej liczby wspólnych ćwiczeń wojskowych w sierpniu ubiegłego roku, kiedy ówczesny szef obrony Chin Li Shangfu spotkał się w Mińsku z prezydentem Białorusi Aleksandrem Łukaszenką. Najnowsze ćwiczenia mają miejsce po tym, jak Białoruś stała się w czwartek 10. pełnoprawnym członkiem Szanghajskiej Organizacji Współpracy – regionalnego bloku bezpieczeństwa reklamowanego przez Chiny i Rosję jako alternatywa dla grup kierowanych przez Zachód. Na marginesie szczytu SCO w Astanie w Kazachstanie w zeszłym tygodniu chiński prezydent Xi Jinping i rosyjski przywódca Władimir Putin ślubowali „podjąć wysiłki w celu ochrony uzasadnionych praw i interesów” sąsiadujących z nimi krajów.

Mińsk jest kluczowym sojusznikiem Moskwy od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. Białoruś i Rosja przeprowadziły w zeszłym roku taktyczne ćwiczenia nuklearne, a Białoruś zgodziła się przechowywać na swoim terytorium rosyjskie taktyczne głowice nuklearne. W zeszłym miesiącu szef Sztabu Generalnego Białorusi Paweł Murawieka zagroził użyciem taktycznej broni nuklearnej „jeśli zagrożona będzie suwerenność i niezależność kraju”. Oskarżył także Warszawę o podżeganie do sytuacji na granicy obu krajów, gdzie nastąpił gwałtowny wzrost nielegalnego przekraczania granicy z Białorusi do Polski.

W tym tygodniu trwają ćwiczenia wojskowe w Brześciu, mieście położonym niecałe 5 km (3,1 mil) od granicy z Polską, członkiem Unii Europejskiej i NATO, która jest kluczowym zwolennikiem Ukrainy od czasu rosyjskiej inwazji. Brześć jest oddalony od Ukrainy o około 50 km.

Choć w ostatnich tygodniach Chiny wzywały do bezpośrednich rozmów pokojowych między Rosją a Ukrainą, Pekin nie potępił rosyjskiej inwazji i od początku wojny pogłębił stosunki z Moskwą. Analitycy twierdzą, że tego tygodniowe ćwiczenia są oznaką bliższych więzi wojskowych Chin nie tylko z Białorusią, ale także Rosją, i pogłębią obawy wśród członków UE i NATO – zwłaszcza Polski.

Benjamin Barton, profesor nadzwyczajny na kampusie Uniwersytetu w Nottingham w Malezji, powiedział, że „nieco zaskakujące” było dla Chin wysłanie żołnierzy na ćwiczenia u progu Europy. „Chiny zawsze zachowywały pewien stopień ostrożności w kontaktach z Rosją i entuzjazmem Putina, jakim darzy Rosję i Chiny, aby utworzyły wspólny front przeciwko Stanom Zjednoczonym i ich sojusznikom, czego Pekin nie chciał zrobić” – powiedział.

Martin Sebena, wykładowca na Uniwersytecie w Hongkongu, specjalizujący się w stosunkach Chiny-Europa, powiedział, że biorąc pod uwagę czas i lokalizację ćwiczeń, prawdopodobnie stworzą „postrzeganie chińskiego wsparcia dla Rosji i sojuszników Rosji” w Europie. „Ćwiczenia zbiegną się ze szczytem NATO [który odbędzie się w Waszyngtonie od wtorku do czwartku] i odbędą się na… granicy, gdzie Białoruś od wielu miesięcy „uzbroiła” przepływy migrantów, aby wywrzeć presję na Polskę – a co za tym idzie, na UE i NATO – powiedziała Sebena.

„To dodaje dwie dodatkowe warstwy do polskiego postrzegania. Po pierwsze, Polacy ograniczają transport kolejowy z Chin przez węzeł Małaszewicze [niedaleko Brześcia] w obawie, że zostanie on wykorzystany do obchodzenia ceł, podczas gdy Chiny ciężko pracowały, aby zwiększyć handel lądowy oparty na pociągach z zachodnich Chin do Europy – za pomocą tego węzła jest w zasadzie jedynym miejscem, do którego te pociągi wjeżdżają przez UE” – stwierdził. „Po drugie, polski prezydent został ostatnio ciepło przyjęty w Chinach, a ponieważ Polacy uznają to ćwiczenie za skierowane do nich, stąd w Polsce pojawiają się pytania o autentyczność strony chińskiej”.

Starszy pułkownik Zhou Bo, emerytowany oficer PLA i starszy pracownik Centrum Bezpieczeństwa Międzynarodowego i Strategii Uniwersytetu Tsinghua w Pekinie, powiedział, że ćwiczenia z Białorusią „nie mają nic wspólnego z sytuacją na Ukrainie” i były po prostu najnowszymi wspólnymi chińskimi ćwiczeniami wojskowymi. „Chiny nie zamierzają w żaden sposób angażować się w konflikt rosyjsko-ukraiński” – oznajmił. „Nie dostarczymy nawet sprzętu wojskowego… więc jak moglibyśmy bezpośrednio zaangażować w to naszych żołnierzy? To niemożliwe." Były instruktor PLA Song Zhongping powiedział, że Chiny i Białoruś mają długą tradycję współpracy wojskowej i w ostatnich latach starały się zintensyfikować wspólne wysiłki w walce z terroryzmem.

#wiadomosciswiat #chiny #bialorus #polska #wojsko
#owcacontent

Komentarze (11)

Dziwen

@bojowonastawionaowca ale lecisz z kontentem dzisiaj, aż się paski w serwerach grzeją. Jakaś gruba akcja?

bojowonastawionaowca

@Dziwen u mnie czy w Białorusi? xD

Dziwen

@bojowonastawionaowca a odpowiedz na oba. XD

bojowonastawionaowca

@Dziwen mam czas, a sprawy zagraniczne wymagają rozruszania na hejto, to rozruszam A na Białorusi się dzieje sporo ciekawych rzeczy w związku z Chinami

NiebieskiSzpadelNihilizmu

@bojowonastawionaowca yy "tak" A tak na poważnie, to nasi też powinni przy granicy odpalić jakieś pokazowe szkolenie. Tak dla samego faktu, żeby ich uświadomić, że nie tylko oni przy swojej granicy mogą robić takie rzeczy. Kartoflakowi by żyłka strzeliła.

0x34

Ciekawe czy będą rozmawiać po rusku czy po angielsku xD

Enzo

Ciekawe ile ich przyjechało i co to ma znaczyć

Stashqo

No to chyba pokazali nam ile warta była wizyta Dudu w Chinach i próby nakłonienia Xi aby wpłynął na Łukaszenkę ws. imigrantów.


Moim zdaniem najwyższy czas porozmawiać z Litwą i Łotwą i ostatecznie zamknąć wszystkie granice UE z Białorusią.

kodyak

Cyrk potatova znowu na spogląda na kij. Pewnie znowu zaraz będzie marchewka.

Zaloguj się aby komentować