Baza danych #influxdb do zbierania danych z czujników home assistant i wyswietlania w grafana, odpali na pi zero w? Sama baza danych. Czy to lepiej postawić na raspberry pi 4b, bo #synology ds220+ ma głośne dyski i odpada. Bo mam już grafane w dokerze na pi 4b i teraz nwm czy do bazy użyć zeroW czy lepiej na #raspberry 4b robić to.
Pi Zero W to tak średnio. Wersja 2.x nie pójdzie na ARMv6. Do tego wydajność nie będzie dobra, choć to zależy ile masz tych czujników i jakie dane chcesz zapisywać. Jeśli możesz, to użyj jednak 4b.
Potrzebuje fajny sposób i skuteczny aby na ds220+ synology, robić backup karty pamięci systemu z raspberry pi 4b. Aby w razie padu sd odzyskać dane. #synology #raspberrypi #rsync #syncthing
W "na żywo" działającym systemie to nigdy nie zrobisz takiego 100% backupu karty - musisz raspberry wyłączyć, wyciągnąć sd i ją fizycznie skopiować na innym urządzeniu.
Tak w ogóle, ze swoich doświadczeń polecam stosować raczej pendrive zamiast karty sd - pendrive jednak o wiele bardziej odporne na błędy zapisu.
Tak czy owak - najważniejsze, to (tak jak w każdym linuxie) robić regularne backupy katalogów /etc/ no i oczywiście /home/{$USER} - tam są wszystkie najważniejsze ustawienia no i oczywiście dane użytkownika.
Jeśli chcesz mieć to z automatu, to musisz oskryptować we własnym zakresie i skorzystać np. z crona (żeby np. raz na dobę/raz na tydzień samo się robiło) + zamontowany udział synology (ftp, samba...) i wtedy kopiowanie z (obowiązkowym!) zachowaniem uprawnień - ale jak masz ba synology partycje np. w ntfs, to żeby zachować uprawnienia, to musisz zastosować np. kompresję z zachwianiem uprawnień - najlepsze tar.gz z (czyli tar z flagą -pcvf).
Ogólnie, to w obecnych czasach łatwo coś takiego sobie napiszesz z użyciem jakiegoś asystenta typu chatgpt, czy tam innego czat-gówienka
/edit :)
znowu z mojego własnego doświadczenia - w przypadku raspberry, to najlepiej na karcie sd / pendrive trzymać tylko partycję /boot do startu, a resztę systemu mieć na podpiętym przez usb dysku ssd - wtedy masz raczej spokojna głowę, że raczej nic się nie zepsuje. no ale znowu - partycję /boot tak czy owak musisz obowiązkowo backupować - bo po każdej aktualizacji kernela, wpisy też się tam zmieniają i system nie ruszy, jeśli przywrócisz system, wcześniej nie przywracając aktualnego /boot
4. Dokończ instalację. NAS się zrestartuje i utworzy nową konfigurację DSM.
---
4. Po reinstalacji
1. Po zalogowaniu do nowego DSM:
Wejdź w Panel sterowania → Pamięć i wolumeny (Storage Manager).
Powinieneś widzieć istniejący wolumen RAID1 jako zdrowy.
2. Jeśli nie pojawią się udziały sieciowe (Shared Folders):
Wejdź w File Station → Foldery współdzielone → Utwórz → Połącz z istniejącym folderem
i wskaż folder z wolumenu (np. /volume1/nazwafolderu).
---
5. Przywróć aplikacje (ręcznie)
Zainstaluj ponownie aplikacje z Centrum pakietów.
Ustaw konfiguracje ręcznie lub z kopii zapasowej DSM, jeśli ją masz.
---
⚠️ UWAGI I PUŁAPKI
Nie wybieraj opcji „Usuń wszystkie dane” ani „Zainstaluj od nowa z formatowaniem” – to skasuje wolumen.
Jeżeli DSM nie rozpozna wolumenu po reinstalacji, nie panikuj – można go ręcznie zaimportować przez Storage Manager → Storage Pool → Zarządzaj → Importuj wolumen.
Jeśli NAS nie startuje z dyskami, można je włożyć do innego Synology (tej samej serii lub wyższej) – RAID1 jest w pełni kompatybilny.
@Pan_Slon jak Cię lubię to teraz chyba niepotrzebnie się zgrzałeś na pytanie ewentualnego kupującego.
Jak chłop się nie zna to może myśleć że jest jak w komputerach, dysk przeważnie jest. Lub też sprzędajacy zapomniał napisać. Poza tym że mało grzecznie (bez dzien dobry, bez interpunkcji) to zadał proste pytanie.
Więcej luzu do OLX bo tylko niepotrzebnie będziesz tracił nerwy.
Za bardzo mierzysz innych swoją miarą. Nie każdy wie, że nas jest sprzedawany bez dysków jako nowy. Nawet nie musi wiedzieć czym się różni jeden model od drugiego. Napisałeś kompletny, może to zasugerowało, iż mogą być dyski i pomyślał, że warto dopytać. Tym bardziej, że często do różnych używanych rzeczy dokładane są jakieś peryferia co zostają jakby w gratisie i sprzedawcy często o tym nie piszą. Więc zapytał i nie zrobił tego niegrzecznie. Niepotrzebnie tak mocno z tak błachej sprawy spinać pośladki.
Padł bootloader a dokładnie kontroler pamięci DOM, objaw ti migająca kontrolka i tyle, niebieska lampka radośnie sobie mruga do nas a sprzęt nie chce się włączyć.
Chciałbym postawić mały serwer NAS do domowego użytku, backup danych z laptopów i telefonu. Chciałbym aby chodziło to na OpenMediaVault. Dwa dyski SSD po 1TB w RAID1, dodatkowo dysk tależowy na który raz na jakiś czas będę robił kopie wszystkiego. O bezpieczeństwo danych się nie boje.
Nie mam jednak pojęcia jakie rozwiązanie sprzętowe wybrać. Chciałbym aby było:
pewne: long-term support i bez backdorów,
ciche: bo będzie stało w salonie i pracować cały czas,
tanie bo jestem cebulakiem xD
Obecnie biorę po uwagę:
RPi4: posiadam obecnie,
RPi5,
Odroid XU4,
CM4 NAS Double Deck (mało jest info na ten temat i dopiero dzisiaj to znalazłem ale chyba czarny koń turnieju)
Korzysta ktoś z podobnego rozwiązania i chciałby się podzielić swoimi spostrzeżeniami?
Rozwaz OP'ie jakis poleasingowy terminal z pasywnym chlodzeniem, zeby byl cichy i malo pradu zarl. Ja mam Wyse 5070 z J5005 (Quadcore, 1.5-2.8GHz) i sobie chwale, ale tam mozesz miec problem z podlaczeniem tych wszysykich dyskow bez jakichs kombinacji. Na kanale tata.geek znajdziesz kilkanascie dosc dokladnych recenzji wlasnie takich terminali: https://youtube.com/playlist?list=PLdD-vhtgQgwOdOEOM71XIm8ryKQkhDkOn moze ktorys Ci przypasuje.
Ja mam rpi jako serwer w domu. Podpięty dysk i po rsync robię na innym co jakiś czas backup. Na nim OMV i w dokerze nextcloud, homeassistant, nodered i jeszcze kilka usług. Ogólnie spoko działa. Ale nie wiem czy kolejnym razem szedłbym w rpi. Czasem czuję braki mocy gdy np. nextcloud generuje miniatury do zdjęć. A jednak dyski też ciągną prąd i je kilka W oszczędności jest chyba bez sensu.
@exprenpn W obudowie. Do tego mam podpięte zigbee i sdr-rtk oraz dysk. Ogólnie daje jakoś radę biorąc pod uwagę ile tam usług jest postawionych (obecnie widzę, że chodzi tam 12 kontenerów dokerowych ).
@exprenpn Jak już wykminisz i kupisz coś to zrób follow up posta po jakimś czasie gdzie opiszesz jak to się u ciebie sprawdza bo też właśnie potrzebuje sobie ogarnąć jakimś tanim kosztem NASa na pliki bo już nie mam w budzie miejsca na piąty dysk twardy xD
Zebrałem się żeby sprawdzić jak wypada dysk NVME w bananapi bpi-r3 w połączeniu z siecią 2.5gbps(direct connect) i kiepską skrętką
Wypada jak na screenie, zasób udostępniony przez samba4, z pewnością jest pole do optymalizacji ale podoba mi się bo koszt śmieszny, dysk pobiera mało prądu, cały banan pobiera mało pradu ok 5-7W w idle
@Pan_Slon - ja na swoim routerze TP-Link użyłem serwera ksmbd co jest wbudowany w kernel i implementuje SMB3 - i prędkości na SSD Crucial podpiętym przez przejściówkę firmy Sabrent mam więcej niż zadawalające.
Przy odrobinie chęci można zbudować całkiem ciekawy Bieda-NAS
@koszotorobur z tym pakietem mialem problem taki...ze nie dzialał, samba4 poszła od kopa i jest, nie miałem weny że poświecić więcej czasu na coś, co powinno dzialać od razmu. Tak taki "bieda-nas" a raczej podręczny zasób na wszystko co potrzeba najczęściej/najszybciej
A tak na serio to serwer ksmbd został wprowadzony z tego co pamiętam w kernelu 5.15 - ale stabilność uzyskał niedawno z kernelem 6.6 - więc w OpenWRT, który dalej używa 5.15 ma, prawo nie na każdym sprzęcie działać
Dziś na warsztacie routery od Synology model RT2600ac, wszystkie trzy szuki uszkodzone, jeden ma problem z pamięcią emmc, dwa mają zwarte/spalone zasilanie i procesory. Wydaje mi się, że są bardzo wadliwe, oba uszkodzone w taki sam sposób.
Model z problem z układem pamięci, gdzie objaw to brak możliwości konfiguracji, nie idzie przejść przez proces usawienia hasła użytkownika(towrzenie konta)
Całość w formie livestream
Na live router wstał ale nie udało mi się do niego zalogować, po za live i wykonaniu kolejnych resetów do ustawień fabrycznych...ruszyło, zalogowałem się i nawet wykonałem aktualizacje.
Posiadam u siebie synology z plex, gdzie mam skonfigurowane filmy itd. ale mój dostawca nie udostępnia mi publicznego IP ani możliwości przekierowania portów, ogólnie jestem niewidoczny z zewnątrz.
W drugiej lokalizacji, u rodziców, również taka sama sytuacja sieciowa.
Chciałem uzyskać dostęp z rodziców 'smart TV Samsung;' do swojego serwera plex na synology, aby mogli korzystać z mojej biblioteki filmów.
Mogę na synology uruchomić Tailscale a u rodziców wpiąć w sieć raspberrypi również z tailscale, posiadam takie urządzenie.
Pytanie:
Czy to zadziała w sposób, jaki planuję? Może jest lepsze rozwiązanie? Chciałbym, aby wyłącznie ruch do PLEX szedł przez VPN tailscale do synology. Jakieś netflixy powinny korzystać z ich lokalnego połączenia.
Da się na #synology zrobić tak, że 2x4TB mam jako jedną przestrzeń na zdjęcia i dokumenty, a 2x2TB mam osobno na dane z torrent / filmy? Chodzi o to, że te 2x2TB dyski mam leciwe i będą tam 'śmieciowe' dane, więc jak nawet padną to nie ma żadnego problemu, wsadzę jakieś inne, ale 2x4TB chciałem zarezerwować do przechowywania tam fotek i aby cały czas był tam zapas miejsca, niezależnie od tego ile wcisnę na tę drugą parę dysków. Coś jak 2 różne partycje, tylko nie wiem czy to się analogicznie nazywa
EDIT: albo może nawet lepiej, jakby się dało 2x4TB zostawić na zdjęcia w SHR, a pozostałe 2x2TB dyski zrobić jako 2+2TB, bo tam bezpieczeństwo danych jest niepotrzebne, a pojemność się liczy. Czy taki mix nie przejdzie?
@szymek raczej nie. Ale pamiętaj ze tworząc nowa pule pamięci czyścisz wszystkie dane które są na dyskach.
Druga sprawa jest taka ze jeśli trzymasz dane na SHR to są bezpieczne tylko przed awaria jednego dysku. To nie jest backup! Zadbaj o to żeby jakiś robić! Poważnie.
Warto dokupić dodatkową gwarancję na 2 lata (w sumie 3+2 by było) za 55 eur? Czy raczej się nie psują te sprzęty? Zastosowanie domowe, będzie włączony cały czas. DS423+
@szymek Wyszedłem z założenia, że tam nie ma co się zepsuć. Zwykle padają dyski twarde, ale to inna gwarancja. A jak ma paść elektronika w macierzy, to padnie w przeciągu pierwszych 3 lat. Czyli nie wykupowałem.
@szymek ja nie brałem do żadnego ze swoich NASow. (Mam już trzeci z czego dwa używam). Klientom którym sprzedaje tez nie polecam tej usługi. Lepiej ramu dołożyć :)
@AdmiralAwesome "Rozpoznawanie twarzy dodał nowy Nextcloud (HUB3) i to nawet działa. Nie jakoś najlepiej na świecie podobno, ale działa, zobaczymy jak postawię NC na nowo."
Masz może jakiś link do opisu jak to działa, jak wygląda? Może u mnie by się to przydało do zrobienia porządku ze zdjęciami.
@AdmiralAwesome QNAP - odradzam. Dziurawy jak ser szwajcarski i mogą Ci zaszyfrować wszystkie dane. Także nie ma co go wystawiać na świat. Musiałbyś zrobić VPN na routerze i przez vpn dostać się na QNAP z zewnątrz. Inaczej dane pójdą się walić. Aktualizacje niby robią, ale widzę, że nowsze wersje tego syfu sa szybsze od aktualizacji bo sporo było wkurwienia użytkowników QNAP co mieli ustawione automtyczne aktualizacje, a i tak zaszyfrowało.
ZYXXEL - chiński szmelc, nie polecam.
SYNOLOGY - można powiedizeć, że nawet spoko system i produkt.
Jest jeszcze ASUSTOR.
Ja od siebie polecę samemu sobie zrobić NAS na systemach OMV/Freenas/TrueNAS. Zależy czy ma być mały, jak mały to jakiś komputer USFF kupujesz, dbasz o to by 1-2 gb ram było jakiś 2-4 rdzeniowiec procek i to w sumie wszystko. Można też kupić terminal z Fujitsu/Dell Wyse. Tylko tu minusem jest podpinanie pod USB3.0.
Po zainstalowaniu systemu do NAS, masz dwie opcje NextCloud albo VPN. Jest na OMV jeszcze FileBrowser, który można odpalać tymczasowo i jest dostęp przez stronkę WWW . Nawet sprawnie to działa tylko tak jak mówię tymczasowo poprzez panel OMV się odpala plugin i można działać.
Przy konfiguracji też trzeba pamiętać by nie stosować standardowych portów tylko ustalić własne porty.