Za jakiś czas startujemy z licytacjami charytatywnymi szewronów, flag i innych rzeczy przywiezionych z linii frontu. Więc proszę jeszcze o chwilę cierpliwości ponieważ trzeba wszystko obfotografować i opisać.
Aktualnie pojawiła się pilna potrzeba znalezienia, zakupienia i dostarczenia nowego auta dla 8 CCO, ponieważ Navara Aryo jest już po 6 generalce, Pajero od nas już na drugi remont się łapie, a o innych autach nie wspomnę Teren i warunki bardzo wymagające, a zwłaszcza specyfika działań tej jednostki.
W związku z tym mam prośbę o wsparcie skarbonki na nowe auto dla 8 CCO
Na YouTube można znaleźć nowy film pt. „The Battle of Awdijiwka: Maybe I’m your ship?” Piotra Kaszuwary z naszej Fundacji "Przyszłość dla Ukrainy".
To pierwszy dokument pokazujący, jak wygląda miasto po miesiącu zaciętych walk i w trakcie rosyjskiego, strasznego szturmu. Awdijiwka od dawna wyglądała źle, ale to co zobaczyłem teraz, a i możecie oglądać już Wy, to absolutnie krajobraz księżycowy… Nie muszę nadmieniać, że przy obecnych walkach o miasto, które nasiliły się od pewnego czasu, Piotr na miejscu był pierwszym dziennikarzem i wolontariuszem z Europy.
Zachęcam do oglądania, i zapomnijcie kliknąć SUBSKRYBCJI, bo dzięki temu między innymi Piotr może Wam pokazywać takie rzeczy.
Ja z kolei przygotowuje się do kolejnego wyjazdu na Wschód do chłopaków z 8 SSO. Będę zawoził im Pajero, które jest w remoncie, aby chłopaki dostali jak najbardziej sprawne i bezpieczne auto. Jeśli ktoś chciałby wesprzeć remont lub dorzucić się do paliwa, to zachęcam do wsparcia zrzutki:
Misja w trakcie, ale już dwa punktu wyjazdu zostały odhaczone. Na chwilę obecną przekazaliśmy chłopakom z SSO na Zaporożu i ekipie z Avdiejevki:
drony Mavic 3
komplet opon do Nissana Navary
3 stacje Ecoflow
2 lornetki z dalmierzami
3 celowniki termowizyjne
kilka plecaków
tablety
kamerki gopro
żywność wojskową
ogrzewacze chemiczne
nosze
medycynę pola walki.
Część rzeczy dostaliśmy od Was osobiście, jak i kupiliśmy ze środków ze zrzutek. Dziękujemy Wam z całego serca.
Zakupiliśmy również chłopakom z SSO Mitsubishi Pajero. Aktualnie zaczynamy jego remont i na początku listopada trafi na Ukrainę. Jeśli chcecie wesprzeć jego remont (głównie podwozie i zawieszenie), to będziemy wdzięczni. Link do zrzutki poniżej:
Szturm na Awdiiwkę chyba miał na celu zdjęcie naporu ZSU pod Bachmutem. Ciekawe, że ZSU jak narazie nie użyło ani nie ściąga rezerw, a Rosjanie ogłaszają sukces, chociaż ledwo odzyskali pozycje które stracili kilka miesięcy wcześniej.
Szykuje się rąbanka na wiele tygodni, jeśli Rosjanie nie mają żadnych dodatkowych środków. To dużych zmian nie bedzie.
Niektórzy rosyjscy propagandyści wariantem optymistycznym nazywają już "zmuszenie Ukraińców do przerzucenia rezerw". Już nie ma mowy o otoczeniu. To chyba efekt porażki natarcia na południu Awdiiwki. Natarcie na północy miało lepszy efekt, ale bez domknięcia z obu stron ryzykują utracić to co zdobyli. Kluczową kwestią będzie ile mają amunicji w zapasie.
Jeśli ten wyłom z góry który teoretycznie zrobili nie pociągnie dalej (teoretycznie są już informacje że w zasadzie ten wyłom istnieje tylko w ruskich glowach) to będa w d⁎⁎ie bo naraża się na okrążenie.
Bardzo dziwna jest ta taktyka w sumie bądź co bądź ogormengo okrażnia gdzie trzeba będzie utrzymywać ogromne szlaki logistyczne oraz mase nowych żołnierzy żeby przec dalej. Jednak bez tej drugiej strony wydaje się że ta północną jest skazana na porażkę.
Czy to nie wygląda jak jakiś 2 wojenny blitzkrieg.
Rosyjski propagandysta Sasza Kots wstawił taki o to post na temat ukraińskiego natarcia w okolicach Kliszcziiwki.
W skrócie Ukraińcy mają lepszą artylerię, celniej strzelają, mają lepsze systemy WRE, więcej dronów, okopują się i działają w nocy, a teren jest niekorzystny dla Rosjan. Brzmi jak wspaniałe miejsce na zmuszanie Rosjan do kontrataków ¯\_(ツ)_/¯
Poniżej post:
"Niewielka część po stronie Bachmutu [północna] jest nadal nasza [rosyjska]. Kilka domów na północy i północnym wschodzie. Główny bałagan jest teraz na wschodzie (Chochoł [pejoratywnie o Ukraińcach] zbliżył się do linii kolejowej i jest okopany, szturmujemy) i północnym zachodzie (jesteśmy okopani, oni szturmują).
Artyleria [ukraińska] działa bardzo dokładnie i kompetentnie. Kasetówki. W ogóle nie oszczędzają pocisków. Kiedyś przestawały strzelać, gdy zbliżaliśmy się do ich pozycji na 150 metrów. Teraz strzelają, nawet gdy jesteśmy 50 metrów od nich. [co świadczy o poprawie doświadczenia i celności ZSU] Nie ma wielkiej ofensywy z ciężkim sprzętem.
Działają w małych grupach szturmowych plus silna grupa wsparcia. W ciągu nocy budują tak wiele, że można się zdziwić - pełnoprawną krytą ziemiankę lub schron na fundamenty domu od zera. Brakuje nam dronów do karuzeli [czyli latania 24/7], zapasowych baterii - zwłaszcza w nocy, zauważalnej części ruchów i pracy bez naszego nadzoru. Jeśli zabierzemy im pozycję - od razu równają ją z ziemią, czasem ze swoimi. A potem znowu wkraczają do akcji.
Mają przewagę w artylerii, obserwacji i korekcie z powietrza. No i dominujące wysokości, pofałdowany teren jest do bani dla nas. Do tego ich systemy walki radioelektronicznej są wciąż silniejsze niż u nas, choć i pod tym względem mamy dla nich kilka ciekawych momentów".
Dziś dotarła do mnie niespodziewana przesyłka od chłopaków z ukraińskich sił specjalnych, który walczą na Zaporożu - wyzwalali między innymi Robotyne. Jest to flaga z podpisami wszystkich członków jednej z drużyn 2 kompanii. Chłopaków mamy przyjemność jako Fundacja "Przyszłość dla Ukrainy" wspierać od ponad roku, a poznaliśmy ich przez Aryo. Fachowcy w swojej robocie, a z otwartym sercem wobec przyjaciół.
Aktualnie zbieramy na drony dla nich, optykę i inny sprzęt.
Myślę, że na dniach uda im się zorganizować auto terenowe.
USA ogłosi pomoc wojskową dla Ukrainy w wysokości 1,3 mld dolarów
"Stany Zjednoczone ogłoszą w najbliższych dniach nowe zobowiązanie do zakupu pomocy wojskowej o wartości 1,3 miliarda dolarów dla Kijowa w konflikcie z Rosją, poinformowali dwaj amerykańscy urzędnicy." - według Reuters
Rosyjski propagandysta "Zhivoff Z" odwiedził okupowaną przez Rosjan Nowooleksijiwkę, gdzie 11 lipca Ukraińcy wykonali uderzenie rakietowe.
Tłumaczenie:
"Nowooleksiiwka z pewnością została poważnie wyniszczona. Nie opublikuję zdjęć, żeby nie pocieszać wroga. Cała okolica została zniszczona przez detonacje wtórne. Pamiętam, że tamtego lata u Ukraińców pojawiły się Himarsy, a magazyny zaczęły płonąć jak zapałki. Z jakiegoś powodu nikt nie był na to przygotowany. W Oleszkach był megamagazyn amunicji do MLRS, na tle którego można było robić zdjęcia. Aż tak bardzo było wszystko dobrze widać. Po kolejnym uderzeniu na Czaplinkę magazyn został pospiesznie rozproszony. Ale potem wszystko zwieziono z powrotem.
Żebyście zrozumieli, specjaliści NATO pozbawili nas naszych zwykłych tyłów. Najpierw przesunęli składy [nasze] składy z amunicją na 30-50 kilometrów, a potem na całe 100 kilometrów. Pozbawili nas możliwości rozładunku z pociągów bliżej frontu.
Pojawienie się rakiet StormShadow zmusza nas albo do przeniesienia magazynów jeszcze dalej, albo do szukania innego rozwiązania. Droższego i bardziej skomplikowanego: ekstremalne rozproszenie, głębszy, lepszy kamuflaż. Ogólnie rzecz biorąc, będziemy musieli być bardzo wrażliwi na rozmieszczenie i ochronę składów amunicji."
"Ministerstwo Spraw Zagranicznych Iranu wezwało rosyjskiego ambasadora Aleksieja Diedowa i zaprotestowało przeciwko oświadczeniu Moskwy po szczycie z państwami członkowskimi Rady Współpracy Zatoki Perskiej (RWZP).
Chodzi o tę część oświadczenia, która omawia wyspy Duży i Mały Tunb oraz Abu Musa w Zatoce Perskiej. Wyspy zostały oficjalnie przekazane Teheranowi przez Londyn w 1971 roku, na krótko przed utworzeniem Zjednoczonych Emiratów Arabskich jako niepodległego państwa. Od tego czasu trwa spór między ZEA a Iranem o własność wysp.
W rozmowie z rosyjskim ambasadorem przedstawiciele irańskiego MSZ podkreślili "integralność terytorialną" kraju i zażądali "skorygowania stanowiska Rosji" w tej sprawie. Rosyjski dyplomata z kolei obiecał bezzwłocznie przekazać te żądania do Moskwy.
Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow przyjął ministrów z krajów Zatoki Perskiej i członków RWZP na początku lipca. Podczas spotkania arabscy ministrowie podkreślali między innymi potrzebę jak najszybszego zakończenia konfliktu na Ukrainie."
Na tle tego wszystkiego (budowania hali produkcji ciężkiego sprzętu wojskowego na UA) warto przytoczyć najnowszy post rosyjskiego propagandysty Sladkowa, gdzie jasno nakreśla kiedy Rosja przegrywała wojny
"DLACZEGO POWINNIŚMY ZAMKNĄĆ GRANICĘ UKRAINY Z POLSKĄ?"
Jest to główna kwestia, jeśli chcemy dokończyć przekształcanie Ukrainy w neutralny projekt. Bez zewnętrznej blokady nie uda się osiągnąć poważnych i długoterminowych rezultatów.
Jak to zrobić, to istotne pytanie, nie chcę o tym dyskutować. Jak mówią wojskowi, jest to "kompleks środków". I powinna to być nie [nie tylko przyp. @Aryo] kontrola ognia. Parafrazując Suworowa, "jaja rosyjskiego żołnierza powinny wisieć nad granicą z Polską".
Podam teraz przykłady wojen i operacji, w których my, Rosja, przede wszystkim próbowaliśmy zablokować zewnętrzne granice krajów i terytoriów, na których walczyliśmy.
Afganistan — nie udało nam się go zamknąć, wyszliśmy. Czeczenia (pierwsza kampania) - nie udało nam się jej zamknąć, odeszliśmy. Czeczenia (druga kampania) - szybko zamknęliśmy granicę z Gruzją i wygraliśmy.
A to jest klip z 1993 roku, z Tadżykistanu.Byłem świadkiem, jak zamknęliśmy granicę z Afganistanem. Zamknęliśmy ją i uratowaliśmy kraj przed upadkiem. Tadżykistan kwitnie."
@inty najsmieszniejsze jest to, że poszedł prikaz dostarczenia wyremontowanych i sprawnych T-55 na front, każdy kolejny oficer w łańcuchu mówił 'да сэр!, во славу России!', aż doszło do mechanika w zakładzie remontowym, który popukał się w głowę, wiedząc że nic tu nie działa i działać nie będzie, więc pomalowali, napuścili gazu żeby wygonić szczury i robactwo, zawołali lawetę i hajda na front, sztuka jest sztuka, zadanie wykonane
Rosjanie wciąż zgłaszają niemożność zniszczenia ukraińskiego przyczółka po wschodniej stronie Dniepru.
Jak na razie bez dodatkowych prac inżynieryjnych nie da się wiele tu zrobić, ale mimo to rosyjscy propagandyści wyraźnie irytują się tym, że ukraiński desant ma ten przyczółek
A tu dodałem okręgi o promieniu 40 km. Niezbyt głębi przyczółek, jaki aktualnie utrzymuje ukraińska armia może być spokojnie wspierana przez ukraińską artylerię i dopóki nie próbują przedrzeć się dalej, dopóty logistyka nie stanowi aż tak dużego problemu dla Ukraińców.
@inty czy 11.07 czyli Dzien Pamięci Ofiar ukraińskiego Ludobojstwa na Wołyniu wasz prezydent przeprosi w końcu za Wołyń? Tyle wam już pomogliśmy, karmimy wasze bombelki, wyposażamy wasza armie. Kiedy w końcu przestaniecie się zachować jak cwaniaczek sowiecki i przeprosicie?
@libertarianin ty fajnopolaczek, musisz wymienić nakolanniki bo już ci sie przetarły od klęczenia przed swoim zabużańskim panem twoje i innych fajnipolakow zachowanie przypomina zachowanie panny z klasy średniej która z jakichś sobie tylko znanych powodów wciąż nie może zapomnieć o swoim byłym - bezrobotnym, bezzebnym przemocowcu który ja bił który znów sie pobił z innym patolem ze wsi a ta o niego zabiega
Rosyjski propagandysta Dmitrijew zauważa już pierwsze konsekwencje buntu Prigożyna. Tak jak i ja pisałem konsekwencje polityczne i wojskowe mogą być widoczne nawet po kilku miesiącach. Na przykład, zachód widzący niestabilność w Rosji, może uznać, że zwycięstwo jest bliżej i w konsekwencji chętnie dostarczą więcej broni do ostatniego ciosu.
Tekst Dmitrijewa:
Reuters publikuje dane z amerykańskich sondaży: poparcie dla Ukrainy wzrosło o 19% w ciągu miesiąca, do 65%. Kontynuację pomocy dla Ukrainy popiera 81% demokratów i 56% republikanów. Co to oznacza? Myślę, że to pokazuje, że amerykańskie media w ciągu ostatniego miesiąca intensywnie pracowały nad kształtowaniem opinii publicznej na ten temat. Co się więc zmieniło? Zachodni specjaliści od strategii politycznej najczęściej stawiają na zwycięzcę. Jeżeli wcześniej byli pewni stabilności rosyjskiej władzy, to teraz, po wewnętrznych konfliktach, zaczęli wątpić i stawiają na zmianę. Przypominam, że główne pytanie to nie los Ukrainy, ale stabilność władzy w Rosji. Dla USA ta kwestia jest również ważna. Jeśli wcześniej nie wątpiono w stabilność Federacji Rosyjskiej, teraz muszą opracować plan B. Wygląda na to, że między innymi z tego powodu w najbliższym czasie będą spotykać się z przedstawicielami Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec.
@kodyak Raczej tutaj nastąpiła zmiana mindset'u społeczeństw, szczególnie USA gdzie pamiętają zimną wojnę i moskali jako mocarstwo i to, że każda eskalacja wtedy była ryzykiem zimy nuklearnej.
I te postrzeganie jest mocno zakorzenione a teraz zaczyna się zmiana.
@inty Amerykanie gotują ta żabę od jakiego czasu i nadal gotują i dosypuja itd także czy prigozyn by byl czy nie i tak by dalej gotowali. To już nawet girkin przewidywał jakiś rok temu
Co można powiedzieć że prigozyn taki co najwyżej bonus
@Krzysztof_Listonosz Dlaczego nie wziąłeś udziału w zbiorowym seppuku ruskich trolli? Ci z farmy wagnera honorowo usunęli konta.... A ty tu dalej siedzisz ....
Jakimś dziwnym trafem od razy armia Prigozyna zostala odpowiednio rozdysponowana na kilka kierunków. Dla mnie to przeczy teorii, iż ten bunt był spontaniczny.