Wiemy, że masa obiektów znajduje się w zakrzywieniach czasoprzestrzeni.

Wiemy, że cząstki bez masy - fotony, reagują grawitacyjnie.

Wiemy, że ciemna materia reaguje grawitacyjnie.

Pytanie: zakrzywienie czasoprzestrzeni wynika z istnienia masy, czy też masa wpada w zakrzywienia czasoprzestrzeni?

#rozkminy
#fizyka
myoniwy

Ugięcie jest wywołane polem grawitacyjnym. A to wywołane masą, choć teoretycznie można by wywołać silne pole grawitacyjne bez ogromu masy, kluczem są grawitony.

spawaczatomowy

@myoniwy grawitony są wciąż cząsteczkami hipotetycznymi.


Wg mnie np. hejt przenoszą hejtony

spawaczatomowy

@Kahzad to dziala w dwie strony wg OTW Einsteina. Masa mówi czasoprzestrzeni jak się uginać, a czasoprzestrzeń mówi masie jak się poruszać.


Nie podważono tego do dzisiaj i ta "teoria" jest bardzo dobrze rozumiana.

Myśląc wg Newtonowskich postulatów jest to nieintuicyjne, ponieważ skala tego zjawiska musi być bardzo duża by była zauważalna. Są na to dowody np. w postaci krzyża Einsteina.


Jeśli lubisz takie zagadnienia, to polecam tego Pana:

https://youtu.be/azHLkRvDhJs?si=hHcSo4alWp3i4R1P

spawaczatomowy

@Kahzad a propo jeszcze bezmasowych fotonów o których wspomniałeś:


Jeżeli czasoprzestrzeń jest mocno ugięta, a foton poruszq się zawsze po najkrótszej możliwej drodze z pkt A do pkt B, to w ugiętej czasoprzestrzeni ta linia będzie ugięta, bo gdyby była prosta, to z punktu widzenia fotonu nie byłaby najkrótsza.

Innymi słowami: gdyby foton poruszał się w ugiętej czasoprzestrzeni w linii prostej, to zajęłoby mu to więcej czasu, niż poruszając się po krzywej zgodnie z ugięciem czasoprzestrzeni. Prowadzi to do efektu soczewkowania grawitacyjnego, duże masy potrafią skupiać strumienie fotonów chcących rozpraszać się po jak najkrótszej drodze

305cf59b-957e-4a8d-9cb3-3298284e6c88
302917bb-abd4-41ad-83d7-68d3a09b4084
Kahzad

@spawaczatomowy właśnie to soczewkowanie grawitacyjnie sprawia, że zadaję pytanie czy fotony reagują na masę (nie powinny), czy na samą strukturę czasoprzestrzeni.

Dzięki za odpowiedzi, mam nad czym myśleć teraz

konto_na_wykop_pl

@Kahzad po odpowiedzi kolegi @spawaczatomowy bardziej stawiałbym na to, że zakrzywienie czasoprzestrzeni wynika z istnienia masy, ale to moje gdybanie.

spawaczatomowy

@konto_na_wykop_pl

To o czym piszesz wynika z równania pola grawitacyjnego Einsteina.


Lewa strona równania reprezentuje krzywiznę czasoprzestrzeni określoną tensorem metrycznym. Prawa strona natomiast opisuje materię i energię wypełniającą czasoprzestrzeń. Tak więc pomimo złożonej szczegółowej formy matematycznej fundamentalne znaczenie równania Einsteina można zamknąć w stwierdzeniu: rozkład materii i energii w czasoprzestrzeni wprost i jednoznacznie określa jej krzywiznę.


(Skopiowałem z wiki, bo w życiu nie opisałbym tego lepiej)

c570537e-27c7-4910-a3b5-7a4f62443b62
konto_na_wykop_pl

@spawaczatomowy Czyli miałem racje

A tak swoją drogą - jak Einstein mógł na to wpaść? Nawet za „prostym” e=mc2 idzie skomplikowana interpretacja i potężna dawka wiedzy.

spawaczatomowy

@Kahzad NASA opublikowała poniższe zdjęcie z Kosmicznego Teleskopu Hubble'a 27 sierpnia 2021 r.

Dwa jasne światła wewnątrz pierścienia to dwie galaktyki.

Grawitacja obu galaktyk działa jak soczewka grawitacyjna w czasoprzestrzeni. Oznacza to, że ich łączna ekstremalna masa spowodowała zakrzywienie przestrzeni .

Pierścień i 4 jasne punkty nie są fizycznie połączone z tymi dwoma galaktykami. Pierścień i jasne punkty na nim, to światło pochodzące z jeszcze bardziej odległego kwazara.

Światło kwazara zostało zakrzywione podczas podróży po zakrzywionej czasoprzestrzeni – soczewce grawitacyjnej – wokół (sic) pary galaktyk.


Zdjęcie dzięki ESA/Hubble/NASA

b9176427-7e6c-4197-881d-b70b887ea7a3

Zaloguj się aby komentować