Wczoraj chciałem zrobić zdjęcie, rozgrzanemu piecykowi typu koza. Myślałem że będzie ledwo widać ale efekt przerósł moje najśmielsze oczekiwania.


Okazało się że, w aparacie nie mam filtrów podczerwieni czyli tego promieniowania, które daje ciepło.


Dla porównania jak to mniej więcej wyglądało naocznie. Zdjęcie z obiektywu szerokokątnego który jako jedyny ma taki filtr.


Teraz już wiem dlaczego kiepskie wychodzą zdjęcia ognia


To co napisałem to wiadomości, które zapamiętałem gdzieś tam z dawna ale niech to może wyjaśni ktoś, kto się na tym lepiej zna.


#fizyka

#cieplo

#fotografia

a9b4f01d-ca6a-4fa9-98eb-933cca7cd89a
85628dd9-f6d6-4014-b230-bf5841006d61

Komentarze (24)

myoniwy

Łogień!

Najpierw myślałem że to różowy płyn chłodniczy w WC PC.

Zielonywewszystkim

@Opornik Pojadę dzisiaj do miasta to zajrzę.

Jak na razie używam klimatyzatora takiego pokojowego do cyrkulacji powietrza, ustawionego w tryb wentylacji.

Konto_serwisowe

Gdybyś nie miał tego filtra, to inne zdjęcia też by wychodziły dziwne. Pewnie jest, tylko słabszy. Czasem chińskie kamerki samochodowe ich nie mają i wtedy nagrania wyglądają dziwnie, nawet te kręcone w trakcie dnia.

dzek

@Konto_serwisowe Gdyby nie miał filtra, to zdjęcia w dzień wychodziłyby całkiem różowe (patrz załączniki, to są zdjęcia z kamer, którym zdjąłem filtr). Przy sztucznym świetle wszystkie kolory są idealne. Także te kamerki samochodowe o których mówisz mają filtr, po prostu są z jakiegoś powodu badziewne (szczególnie, że podkreślasz, że dziwne wychodzą NAWET w dzień, czyli w nocy wychodzą dziwnie, a właśnie w nocy wyjdą bez filtra idealnie).


Przy "słabym filtrze" kolory są dość wypłowiałe, ale nadal całkiem zacnie działa doświetlanie światłem podczerwonym.


Tutaj jest po prostu filtr, który wpuszcza jakiś mały zakres fal podczerwonych - bardzo dużo kamer w smartfonie mały, tyciutki zakres przepuszcza, a żywy płomień emituje tego sporo, na zdjęciu porównawczym widać, że innego światła tam nie było, stąd i tak podkreślony efekt.


@Zielonywewszystkim: zrób takie zdjęcie kamerą do selfie. One mają zazwyczaj słabsze filtry, może będzie jeszcze ciekawszy efekt (choć jest szansa, że się to skoryguje jasnością automatycznie).

3a9f59ca-b7e1-4911-b9cd-cace8658275d
9f9bd7e5-a1da-4a3c-b445-bfd4e8f6095e
Konto_serwisowe

@dzek Możliwe, że są badziewne jak mówisz. Chociaż z drugiej strony do tego typu zastosowań nie robi to wielkiej różnicy. Jeśli chodzi o aparaty, to praktycznie każdy aparat jaki testowałem jakiś % podczerwieni przepuszczał. Ale przyznam się szczerze, że tematem interesowałem się jeszcze jak królowały matryce CCD, może się coś zmieniło. Przy pomocy filtra r72 można z powodzeniem zdjęcia w podczerwieni robić bez żadnych modyfikacji aparatu.

dzek

@Zielonywewszystkim wołaj

GazelkaFarelka

@Zielonywewszystkim Kurde, też chcę taki aparat

dzek

@GazelkaFarelka weź jakiś stary telefon/aparat i zdejmij filtr na yt jakieś tutoriale są, pewnie nie zawsze to będzie tak samo, ale podobnie. I podejrzewam, ze niektóre filtry mogą być ciężkie do zdjęcia bez uszkodzenia soczewki jakiejś przy okazji, ale na starym sprzęcie to próbować można

Zielonywewszystkim

@GazelkaFarelka To akurat zdjęcie telefonem Xiaomi 14. Już od kilku ładnych lat używam telefonów tych marki, jestem zadowolony.

dzek

@Zielonywewszystkim tez mam x14 i co ciekawe podczerwień, używaną niby tylko do działania jako pilot dali teraz między kamery, zamiast na górze telefonu. Przez to trzeba telefon trzymać ekranem do siebie, żeby "strzelać" do przodu w np. TV.


Anyway, to IR okazuje się bardzo mocne - działa z dużo większej odległości i bez dużego celowania w porównaniu do oryginalnych pilotów.


No i mam wrażenie, ze telefon "doświetla" nocne zdjęcia tą samą podczerwienią i potem jakoś ogarnia barwy, nie wiem jak. Skąd takie podejrzenie? Zrób zdjęcie (aparatem 1x) w nocy, przez okno, w ciemne miejsce oczywiście. Na zdjęciu zobaczysz lekkie różowe światło w odbiciu szyby, którego nie widać gołym okiem.


Jeżeli faktycznie tak wykminili to jestem pod wrażeniem, nocne fotki wychodzą moim zdaniem super. A jakoś nie mówi się o tym, co tu zachodzi i, że jest taki bajer.


Z drugiej strony - robiąc zdjęcia diod podczerwonych, zarówno 850nm i 940nm - nieszczególnie je widać, na pewno nie na tyle, żeby mogły służyć jako doświetlanie sceny.


W każdym razie telefon musi mieć jakąś celową wrażliwość na światło podczerwone, a nie filtruje go całkowicie, stąd właśnie taki ciekawy efekt na zdjęciu.

Zielonywewszystkim

@dzek Faktycznie zdjęcia nocne wychodzą naprawdę zaskakująco dobrze.

Zdjęcia poniżej zrobione jedynie przy świetle księżyca. Jakoś późno w nocy.

c123b2f0-ecbf-4783-bd84-f82be13629c5
f96b8b71-c7c0-4c31-bb2a-d81f9d78a33f
dzek

@Zielonywewszystkim najbardziej mnie zaskoczyło, ze w noc zupełnie bez światła można zrobić zdjęcie gwiazd

rzYmskielajno

Gdzieś na necie czytałem,że przerabiają prowizorycznie kamery na termowizje

dzek

@rzYmskielajno daleka droga jest od widzenia podczerwieni do termowizji. Podrzuć co tam znalazłeś

Konto_serwisowe

@rzYmskielajno Nie tylko prowizorycznie. Są firmy które robią to zawodowo. Policja ma takie aparaty fabrycznie dostosowane pod IR, a nawet UV (przynajmniej Fuji takie robił o ile dobrze pamiętam). Oprócz tego możesz sobie zamówić taką usługę, gdzie ktoś ten filtr wyjmie, jak chociażby ten gość: https://youtu.be/apLBMlTQwJc?si=ivqCBbgI7wxekDLq

dzek

@Konto_serwisowe ale to nie termowizja

Half_NEET_Half_Amazing

@Zielonywewszystkim a co wy tam palicie?

Czokowoko

Chłop co ma piec gejmingowy

maks_kow

Od lat, z tego powodu, uzywam aparatu w smartfonie do sprawdzania czy piloty na podczerwien dzialaja ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Peregrin

To teraz piecyki RGB robią? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

maks_kow

@Peregrin to jest transpiecyk. Identyfikuje sie jako Falcon Heavy a jego zaimki to pss bum

30092499-8a4a-4e94-8508-cbf56dc01a5a

Zaloguj się aby komentować