W Wietnamie płatności internetowe o wartości powyżej 1500 PLN muszą być uwierzytelniane biometrią twarzy

W Wietnamie płatności internetowe o wartości powyżej 1500 PLN muszą być uwierzytelniane biometrią twarzy

Nikkei Asia
Artykuł za paywallem, więc wrzucam poniżej tłumaczenie:

Osoby kupujące laptopa lub płacące czynsz muszą teraz korzystać z technologii rozpoznawania twarzy w Wietnamie, gdzie nowe zasady płatności rodzą pytania o prywatność i bezpieczeństwo.

W tym kraju Azji Południowo-Wschodniej w poniedziałek zaczęto wymagać danych biometrycznych w przypadku każdej transakcji cyfrowej o wartości co najmniej 10 milionów dongów (390 dolarów) dokonywanej przelewem bankowym lub e-portfelem. Aby sfinalizować transakcje, klienci skanują twarze za pomocą aplikacji bankowości telefonicznej.

„Chodzi o wygodę klienta” – powiedział w wywiadzie Tung Vu, szef produktu w spółce zależnej VNG, Green Node. Działalność startupu obejmuje gry, przesyłanie wiadomości i sztuczną inteligencję, w tym dostarczanie oprogramowania do rozpoznawania twarzy kilkudziesięciu bankom. Vu powiedział, że wygoda technologii wirtualnej została zademonstrowana podczas pandemii, kiedy blokady uniemożliwiały ludziom odwiedzanie oddziałów banków w celu uzyskania takich usług jak czeki „poznaj swojego klienta”.

Państwowy Bank Wietnamu stwierdził, że rozporządzenie ma „zapewnić bezpieczeństwo płatności internetowych i płatności kartami bankowymi”, w tym portfeli cyfrowych. Aktywiści internetowi kwestionują jednak konieczność masowego gromadzenia danych osobowych, które stwarza podatność na włamania i wycieki. „Wymaganie danych biometrycznych do płatności cyfrowych jest niebezpiecznym posunięciem dla Wietnamu, biorąc pod uwagę fakt, że według doniesień to on stoi w obliczu największej liczby cyberataków w Azji Południowo-Wschodniej, a za nim plasuje się jedynie Indonezja” – Golda Benjamin, działaczka na rzecz regionu Azji i Pacyfiku w dziale cyfrowym grupa praw obywatelskich Access Now, powiedziała Nikkei Asia. „Szkody wynikające z naruszenia informacji biometrycznych są nie do naprawienia dla użytkowników i ekosystemu”.

Wietnamska domena internetowa .vn znalazła się wśród pięciu na świecie najbardziej narażonych na szkodliwe oprogramowanie kradnące dane w 2023 r., podała firma Kaspersky zajmująca się bezpieczeństwem cybernetycznym. Państwo jednopartyjne digitalizuje informacje o obywatelach, w tym dane identyfikacyjne, budując ogólnokrajową bazę danych i przenosząc więcej usług do Internetu, od obsługi mandatów drogowych po pobieranie ubezpieczeń społecznych.

Mieszkańcy nie mają możliwości rezygnacji z zasad bankowości. W kraju, w którym listy telefonów są sprzedawane tanio, a najemcy są rejestrowani przez lokalną policję, prywatność nie zawsze jest najwyższym priorytetem. Wietnam zajmuje czwarte od końca miejsce wśród krajów, które „najwięcej zrobiły, aby poprawić prywatność swoich obywateli w Internecie i danych” – stwierdził Stevens Institute of Technology w 2023 r. Hanoi wymaga również od firm technologicznych, aby przechowywały dane użytkowników w kraju na wypadek, gdyby rząd zażądał dostępu. Bank centralny, który wydał nowe rozporządzenie, stwierdził, że pożyczkodawcy muszą chronić „dane klientów, zapewniając zgodność z przepisami prawa dotyczącymi ochrony danych osobowych”.

Banki prywatne nadal są w trakcie weryfikacji posiadaczy rachunków do nowego systemu. „Wraz ze wzrostem liczby oszustw i oszustw poprawa bezpieczeństwa klientów jest dla Timo najwyższym priorytetem” – powiedział w nocie dla klientów Jonas Eichhorst, dyrektor generalny banku cyfrowego Timo. „Jednak w miarę dostosowywania się banków do tej technologii może to początkowo mieć wpływ na doświadczenia bankowe”.

Technologia rozpoznawania twarzy jest stosowana na całym świecie przy odprawach lotniczych i Apple Pay, a prawdopodobnie rozpowszechni się w Wietnamie. W lutym premier podpisał dyrektywę o promocji turystyki, zlecając wszechwładnemu Ministerstwu Bezpieczeństwa Publicznego zbadanie technologii jako narzędzia do weryfikacji podróżnych. Do dostawców usług należą wojskowa firma telekomunikacyjna Viettel i gigant IT FPT.

#wiadomosciswiat #wietnam #technologia #finanse
#owcacontent <- do zablokowania moich wpisów

Komentarze (27)

AmbrozyKalarepa

>Chodzi o wygodę klienta

Tak jak w inwigilacji czatów przez UE chodzi o walkę z cyberprzestępczością

koszotorobur

@bojowonastawionaowca - czyli Wietnam omijać - zrozumiano

6C756B61737A

Gowno prawda, ale śmieszny portalik łyka wszystko:)

6C756B61737A

Komentarz usunięty przez moderatora

Rmbajlo

@6C756B61737A pisząc. W ten sposób obrażasz również osoby, które z niego chętnie korzystaja

6C756B61737A

Taki tekst mógł napisać tylko debil nie mający nic pojęcia o płatnościach w Wietnamie

bojowonastawionaowca

@6C756B61737A no tak, Nikkei razem z komentarzami bankowców z Wietnamu to słabe źródło xDDD

6C756B61737A

Komentarz usunięty przez moderatora

JakTamCoTam

@6C756B61737A to może oświecisz wszystkich a nie grasz przemądrzałego.

6C756B61737A

narażonych na szkodliwe oprogramowanie kradnące dane w 2023 r., podała firma Kaspersky zajmująca się bezpieczeństwem cybernetycznym.


Tak, Rosyjska firma jest idealnym dowodem:)

6C756B61737A

Komentarz usunięty przez moderatora

koszotorobur

@6C756B61737A - @bojowonastawionaowca może weź wyjaśnij kolegę

bojowonastawionaowca

@koszotorobur szkoda wyjaśniać incydent kałowy

6C756B61737A

Komentarz usunięty przez moderatora

6C756B61737A

Komentarz usunięty przez moderatora

6C756B61737A

Komentarz usunięty przez moderatora

Bij_Bolszewika

nie ma wiekszego kurewstwa jak socjalizm

tom-hetman

Takie coś z komuszych krajów przypełznie też do europy to jest pewne bo już są robione pod to podwaliny. Tam gdzie nie było wolności obywateli łatwo się wprowadzą w Europie wolniej ale także to zrobią - bo ludzie dziś są inwentarzem a nie obywatelami.

rm-rf

A trochę takie pierdolenie. Wietnam na całą sieć prywatnych płatności w cholerę rozbudowaną. Dla przykładu rok temu kolega oddawał mi pieniądze - mieszka w Wietnamie i jest wietnamczykiem. Wypłacił je na konto w Wietnamie a ja dostałem pieniądze do ręki od wietnamczyka w Polsce. Podjechał pod dom na skuterze z kopertą.

WilczyApetyt

Tej, @bojowonastawionaowca przestań mi kurwa @6C756B61737A prześladować.


Mam w planach wyjebać w najbliższym czasie do VN, to chciałbym sobie poczytać co i on ma do powiedzenia. No chyba że obraża, to klepaj mu bana, a nie zabawa w półśrodki.

6C756B61737A

@WilczyApetyt jak byłeś już w jakimś azjatyckim kraju to Wietnam Cię nie zaskoczy. Bardzo mili ludzie, na spokojnie wszystko sobie z nimi załatwisz. To nie jest europa, ale nie ma tam jakiegoś "zamordyzmu". Polecam wynająć samochód i pojeździć trochę. Nie pchaj się tylko do tych ich "lasków". Jak nie jesteś przygotowany do życia w dżungli to po 3h będziesz płakał i chciał do Polski:)

6C756B61737A

@WilczyApetyt no i jak już tam będziesz i będziesz miał sporo czasu to polecam "wyskok" do Kambodży, Angkor. Bilety lotnicze w azji są relatywnie tanie, więc wyskok na 2-3 dni nie powinien Cię zaboleć. No i już spierdalam Udanej wycieczki, minimum 3 tygodniowej!

6C756B61737A

@WilczyApetyt tylko w Kambodży już nie jest tak słodko jak w Wietnamie, przestępczość duża i trzeba uważać

6C756B61737A

@WilczyApetyt zapomniałem o jak dla mnie najważniejszym, zaszczep się. Za kilka stówek kupisz cały pakiet. Mi to pośrednio uratowało życie po ukąszeniu w stopę przez jakieś dziwadło. My nie jesteśmy odporni na takie cuda jakie azja oferuje, podobnie jak azjaci na europejskie żarcie/alko

6C756B61737A

@WilczyApetyt a jakbyś miał na serio dużo czasu to jeszcze już daleki wyskok na Filipiny, w Manili lotnisko jest w mieście, kupujesz sobie kierowcę z samochodem i wozi Cię gddzie chcesz kilka dnie na wyłączność za niewielkie pieniądze. W Batangas można ponurkować na fantastycznych rafach koralowych, nawet z samą maską i rurką wrażenia kosmiczne jak ktos lubi

Amebcio

@bojowonastawionaowca


10 milionów dongów


O jeden dong za daleko!

Zaloguj się aby komentować