#pytaniedoeksperta #lotnictwo
Skoro ziemia obraca się wokół własnej osi to dlaczego samoloty po prostu nie startuja i nie czekają aż ziemia się obróci?
dsol17

@edantes Bo by musiały wylecieć na orbitę żeby tak to załatwić,powietrze też się porusza. Co więcej dzięki tym ruchom powietrza w ramach prądu strumieniowego da się faktycznie trochę zaoszczędzić jak się leci na wschód.

tvpis

@edantes może nie samoloty, ale rakiety dokładnie tak robią! Porty kosmiczne specjalnie budowane są bliżej równika, bo tam właśnie ziemia obraca się najszybciej. Dzięki temu rakiety już w chwili startu mają już prędkość prawie 0,5 km/s i muszą wykorzystać mniej paliwa by osiągnąć pierwsza prędkość kosmiczna niezbędna do wejścia na stabilna orbitę.

FoxtrotLima

@edantes bo powietrze obraca się razem z Ziemią.

Nemrod

@edantes Bo samoloty poruszają się przyczepione do powietrza, które obraca się wraz z Ziemią. To dlatego nie wieje u nas z prędkością np. 1000 km/h i nie zwiewa człowieka z ulicy.

Choć ruch obrotowy ma wpływ na wiatr: u nas niemal zawsze wieje z zachodu na wschód i faktycznie samoloty latają szybciej na wschód (bo z wiatrem). Jest to nawet uwzględnione w rozkładach linii lotniczych. Jeśli wypuścisz balon, to zawsze obleci Ziemię lecąc niemal wyłącznie na wschód.

0a760280-f2c4-4516-8ab9-84440e15d9b0
Jarem

@edantes

Bo stojąc na ziemi masz dokładnie taką samą prędkość jak ziemia. Jak się od niej oderwiesz, to nadal tę prędkość masz. No i ruch powietrza.


Ruch jest względny.

Zaloguj się aby komentować