Powiem szczerze, że to prawo że pieszy ma zawsze pierwszeństwo gdy stoi przy przejściu jest chore. Ja osobiście jak widzę ciągnący sznur samochodów to wolę spokojnie poczekać te 2 metry przed przejściem aż przejadą a nie się wbijać co dla mnie jest niepotrzebnym ryzykiem.


#gownowpis

Komentarze (12)

@anervis a przepis mówiący co oznacza ustąpienie pierwszeństwa, ma się nijak do tych przepisów. Tj jak pieszy stoi, a Ty jedziesz, to nie wymuszasz na nim pierwszeństwa. Cyk pora na csa

@Suodka_Monia no właśnie wymusisz bo jak się zatrzymasz żeby go przepuścić a ten ruszy tj. zmieni prędkość poruszania to znaczy że nastąpiło wymuszenie przez ustąpienie.

@Suodka_Monia no tak nie do końca. wlasciwie w ogole nie. jeżeli dojeżdzasz do skrzyżowania rownorzędnego i po prawej stoi samochód, a ty się nie zatrzymasz, to wymusisz pierwszenstwo. tutaj jest analogiczna sytuacja.

@anervis dla mnie to też jest gówniany przepis większość przejść dla pieszych powinna być bez pierwszeństwa dla pieszych w niektórych miejscach powinny jedynie być wyznaczone miejsca z pierwszeństwem dla pieszych jeśli sytuacja tego wymaga i wtedy ustawić jakiś stop dla kierowcy czy coś przed przejściem dla pieszych i tyle lub światła. Ostatnio przechodziłem przez przejście dla pieszych i autobus pełen ludzi mnie przepuścił i sobie tak pomyślałem jezu gościu specjalnie dla mnie wyhamował 10 tonowy autobus z może 50-70 ludźmi na pokładzie tylko po to żeby mnie przepuścić na przejściu dla pieszych bez sensu XD wszyscy ci ludzie musieli stracić 5-6 sekund a cała maszyna musiała być wyhamowana i spalić dodatkowe paliwo tylko po to żebym mógł przejść a ja mógłbym poczekać 3 sekundy aż ten autobus przejedzie i sobie normalnie przejść i nic by mnie to nie kosztowało xD

@Legitymacja-Szkolna Pełna zgoda. Rozwiązanie na to już jest - tzw. brody dla pieszych - miejsca gdzie legalnie można przejść, ale nie ma się pierwszeństwa przed samochodami. W takim UK czy Niemczech popularne, i w większości ich miast jakie widziałem trzeba się dobrze nachodzić aby znaleźć klasyczne zebry (gdzie pieszy ma pierwszeństwo).


A co do autobusów - ja łażąc po mieście bardziej zwracam uwagę na tramwaje zmuszane do hamowania - bo co prawda nowe przypisy nie nakładają na nich obowiązku ustąpienia pieszemu, ale zakaz wyprzedzania i omijania innych pojazdów ustępujących pieszym na przejściu cały czas ich obowiązuję. Wystarczy, że zatrzyma się auto przed przejściem, 200 osób w tramwaju musi łapać się poręczy, bo jedna osoba przechodzi (albo urządza sobie pogawędkę z koleżanką przy przejściu). ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Zaloguj się aby komentować