Na nagraniu jest Jean-Baptiste Kempf, jeden z twórców VLC, który wyjaśnia, dlaczego odrzucili ofertę zakupu VLC.


W skrócie, wideo mówi o tym, że:

  1. VLC pozostaje darmowy i bez reklam. Twórca twierdzi, że to oczywiste.

  2. Pieniądze to "więzienie".

  3. Programiści i deweloperzy mają dobrą pozycję na rynku pracy, więc mogą zarabiać wystarczająco, by nie uganiać się za dużymi pieniędzmi.

  4. Kempf uważa, że ludzie, którzy mają więcej pieniędzy, są często denerwujący.

  5. Bycie "niewolnikiem" dla pieniędzy jest bezużyteczne.

Całość (chyba) tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=03fR2o15QYQ


#programowanie #ciekawostki #vlc

Komentarze (9)

ErwinoRommelo

Z jakiego IW ten fragment? Z checia bym obejrzal

wombatDaiquiri

@boogie chłop wybrał język faktów. Masz gdzieś dostępny cały wywiad?

boogie

@wombatDaiquiri @ErwinoRommelo dodałem linka do opisu, ale nie wiem czy to jest całość.


Tutaj jest jeszcze jeden, nico nowszy, ale na nieco inny temat: https://www.youtube.com/watch?v=oZzyB6iqdkE

Catharsis

@boogie Szkoda, że nie każdy autor projektów open source taki jest. Kiedyś był sobie taki zestaw narzędzi o nazwie Simple Mobile Tools. I jak nazwa wskazuje robiły to co miały robić bez dodatku reklam, telemetrii itp. Lubiłem galerię od nich i maganer plików. No i po czasie zauważyłem, że przestały dostawać aktualizacje te apki i odkryłem, że autor sprzedał wszystkie jakiejś gówno firmie znanej z kupowania dobrych aplikacji i wpierdalania do nich wszystkiego złego co tylko istnieje i się da na androidzie. Na szczęście one miały otwarty kod na odpowiednich licencjach więc community szybko zrobiło forka całego pakietu ale po porzuceniu ich przez autora ich rozwój bardzo zwolnił.

30ohm

@boogie tak powinny programy opensource powstawać, robisz coś po godzinach jako samorozwój. Tylko takich jest coraz mniej, jest gonitwa za kasą. Jak nie sprzedaż, to wyciąganie od użytkowników a zarazem robienie totalnego gówna. Wszystko się zesrało z 10 lat temu, jak duże korpa wjechały w ten świat.

dzek

@30ohm niektórzy dostają takie oferty za sprzedaż nawet głupiego dodatku, że mimo, że hejtuję to sam bym się zastanowił. Kilka lat pracy programisty opłacone z góry


Kusiłoby sprzedać i potajemnie prowadzić forka

30ohm

@dzek aktualnie powstanie szybciej powstanie fork który będzie korporacyjnym produktem

notak

@boogie Ja tylko przypomne wszystkim tu komentującym, że Tomasz Czajka pracujący w spacex przyznał, że w USA dev może spokojnie zarobić 4x tyle ile taki sam dev w europie i on nie rozumie tych dysproporcji. A wie co mówi, bo jest mega utalentowany i pracował w Europie jak i za wielką wodą.


Więc tak te wszystkie idee open source se mogą być, jak popracujesz w dolinie krzemowej pare lat nad projektem a później nie musisz nic robić, nie masz obowiązku łapać kolejnego projektu bo Cie nie stać. Możesz zrobić rok wakacji, podróż dookoła świata, rozwijać się i wrócić znowu.

W takich warunkach tak, open source ma sens, idee i te wszystkie wasze wypociny.

boogie

@notak nikt nie pisze, że masz żyć jak bezdomny, Jean-Baptiste sam o tym mówi. Nie musisz gnać za kolejnymi milionami, skoro już masz ich kilka na koncie.

Zaloguj się aby komentować