#Konstruktorelektrykamator bawi się w #hydraulika i #detektyw jednocześnie.

Dwa tygodnie temu wymieniałem hydrofor i bojler, na samoróbkę z nierdzewki.
Tak teraz mniej więcej przedstawia się schemat mojego centralnego ogrzewania.
Obieg czerwony (rys.2) to przepływ wody w trakcie grzania CO z #pompaciepla, niebieski to grzanie CWU z PC.
Zielony to grzanie CO z kotła na opał stały, żółty to obieg w czasie grzania CWU z kotła.
Akurat grzanie CO i CWU z kotła może być jednoczesne.
Odbiorów w postaci grzejników i podłogówki już nie rysowałem bo to oczywiste jak są podłączone.
Teraz jak były te chłodniejsze dni zauważyłem że po nagrzaniu CWU dosyć szybko wystudza się woda.
Cały zbiornik jest oklejony 26mm maty kauczukowej więc to raczej nie przez to. Ciepłej wody nikt nie pobierał więc też nie tędy droga. Pomysł już był że ciepła woda grawitacyjnie idzie rurami, tam oddaje ciepło i ochłodzona wraca. Jest to realne, w np 1,5 calowej rurze ale nie 25PP. No to zostaje opcja ucieczki przez wężownicę.
Tyle że przecież są zawory zwrotne uniemożliwiające powrót wody (np grawitacyjny), jest bufor który tworzy bardzo fajne sprzęgło hydrauliczne, więc ciśnienia powinny być zbilansowane.
Tak mówi teoria, a praktyka robi swoje nie bacząc na teorię.
W czasie pracy pompy ciepła w trybie grzania bufora (czerwony obieg, rys2.), powoduje niewielki spadek ciśnienia na odcinku rury zaznaczonym na różowo (rys.3). Różnica ciśnień jest minimalna, pewnie kilka albo max kilkanaście centymetrów słupa wody. Bo jest to dosłownie 30cm rurek i kolanek. Ale to już jest wystarczająco żeby wymusić obieg w taki sposób jak zaznaczono na błękitno na rysunku 3. Przepływ jest minimalny, ale na tyle znaczący że potrafi wydrenować ciepło z CWU w 1h.
Jedynym rozwiązaniem jest dołożenie kolejnego zaworu zwrotnego na rurze idącej z kotła do bufora (dorysowany na czarno, rys.3). Mimo że jeden zawór już jest na rurze powrotnej i zabezpiecza przed wystudzaniem bufora przez kocioł. No to teraz będzie redundancja.

Muszę poczekać aż będzie trochę cieplej i będę mógł wyłączyć ogrzewanie na jakieś 2-3h. Muszę wyciąć kawałek rury 5/4", wstawić zawór, nypel i śrubunek, oraz skrócić rurę o długość tej armatury. Będzie trochę #spawanie
Tyle dobrze że będę musiał spuścić tylko jakieś 20 litrów wody.
myoniwy userbar
ae2bf9dd-6b3d-474c-b8cb-2233bb2c5cb7
31747d89-69ba-48c9-819a-b33c6de42887
75bc0979-a943-4ac4-b498-bcf45684c1bb
Opornik

@myoniwy Przepraszam że zawracam 4 litery, ale nie chcę zakładać osobnego wątku, a ty się ewidentnie znasz:


Czy mając instalację dwużyłową, podłączanie przewodu "ochronno-neutralnego", czy PEN jak to pan w filmie mówi, "na mostek", na pewno jest bezpieczne?

https://www.youtube.com/watch?v=1H3pJsPoW8E

myoniwy

@Opornik Jest, ale tylko gdy nie ma RCD. Bo jak jest RCD to rozpina PEN a to juz jest niebezpieczne.

Albo gniazda bez bolca i urządzenia w drugiej klasie ochrony, ale taka pralka, zmywarka, kuchenka już do nich nie należą.

Opornik

@myoniwy Mam instalację gdzie pralka, lodówka itd. są podłączone do instalacji 3 żyłowej i jest ok, ale reszta do dwużyłowej i np. obudowa kompa mnie kopała. Facet mi teraz przerabia część instalacji w domu, i tam gdzie jest 2 chce mi porobić mostki, bo pruć ścian w całym domu na razie nie mam ochoty.

Dzięki, zaraz doczytam co to RCD i sprawdzę czy to mam.... Generalnie instalacja jest dość nowa, ale robiona przez jakiegoś wioskowego debila (z uprawnieniami) po którym było poprawiane.

myoniwy

@Opornik RCD to wyłącznik różnicowoprądowy.

Belzebub

@myoniwy zaraz. Skoro RCD rozłączy to w czym problem? Nie ma jednocześnie fazy i PEN więc skąd ma być zagrożenie?

Hejto_nie_dziala

@Belzebub jeśli się upali zero to różnicowka nie zadziała i kopie aż wywali nadmiarowy, pen to przewód którego nie można przez żadne rozłączniki prowadzić. Chyba. Generalnie wszędzie gdzie nie spojrzysz jest wyraźna norma, nie stosujemy RCD w instalacjach dwuzylowych

myoniwy

@Belzebub @Opornik RCD to urządzenie ochrony dodatkowej, więc nawet prawidłowe wyłączenie nie może pozbawiać instalacji i urządzeń ochrony podstawowej czyli zerowania w tym przypadku.

Wg norm PEN powinien mieć 10mm²Cu lub więcej, i nie powinno dać się go rozłączyć bez użycia narzędzi(w domyśle: dokręcone na chama). Tak samo normy mówią że wszystkie obwody mają być zabezpieczone RCD.


Pierwszego punktu raczej nie jesteś wstanie spełnić, drugi owszem, ale to jednocześnie wyklucza punkt 3.

Więc po prostu robisz zerowania bez RCD. Masz wtedy instalację nienormatywną, którą zaleca się zmodernizować jak najszybciej.

Hejto_nie_dziala

@myoniwy kojarzysz czy jest jakaś norma mówiąca że uziemienie musi być bezpośrednio w budynku który chroni? Mam uziom z budynku 4 metry dalej, wszystko, włącznie z fazami i zerem idzie przewodami 10x4mm², 6 faz, 2 zera, 2 uziemienia. Teraz myślę czy kroić i wyciągać te żyły uziemiające i nie zrobić bezpośrednio przy fundamencie tego budynku uziemienia. Ale otwieranie izolacji na takim drucie to nic przyjemnego

Belzebub

@myoniwy dobra a do mnie przychodzą 3f i PEN z przyłącza napowietrznego. Podczas remontu zostały wszystkie przewody wymienione do gniazd itd na 3 żyły. To teraz jest połączone tak w rozdzielnicy- Z PEN który jest wpięty do Szyny N jest zrobiony takiej samej grubości przewodem mostek na szynę PE. I Te przewody już z PE idą do gniazd na bolce a obwody są zabezpieczone wyłącznikami B16+RCD (1 urządzenie razem). Oczywiście tam idzie faza i neutralny przez to już do konkretnych obwodów. Test działa a funkcjonalnie uważasz,że będzie dobrze? Wiem, że powinien być jeszcze wbity dodatkowy uziom i doprowadzony do rozdzielnicy ale póki co myślę,czy jest konieczność

myoniwy

@Belzebub 

PEN który jest wpięty do Szyny N jest zrobiony takiej samej grubości przewodem mostek na szynę PE.

Błąd, powinno być najpierw do PE a potem mostek do N. Masz przewód PEN czyli najpierw ochrona (PE) a potem przewodzenie prądu (N).


powinien być jeszcze wbity dodatkowy uziom i doprowadzony do rozdzielnicy ale póki co myślę,czy jest konieczność

Wg norm punktu rozdziału PEN na PE i N nie trzeba uziemiać, ale jest to w dobrej praktyce, zwłaszcza gdy jest SPD (wymagane wg norm).

Hejto_nie_dziala

@myoniwy jak samemu źle nie zrobisz to zapłacisz za źle zrobione. Ale trochę wiedzy i z większości sytuacji da się wybrnąć. Ja z braku wiedzy i czasu na zdobycie tej wiedzy mam 'centralne' powietrzne, kominek na pellet z dystrybucją gorącego powietrza (mały metraż). Jako ekspert możesz mi podpowiedzieć czego wymaga kominek na pellet z płaszczem wodnym? Rozbudowaliśmy dom o kilka metrów i trzeba wstawić nieco inny kominek, zastanawiam się nad podwójną dystrybucją gorącego powietrza a kominkiem z płaszczem wodnym właśnie. Tylko zastanawiam się ile instalacji muszę wtedy dorobić, niby w kominku masz naczynie, pompkę itp, czyli wystarczą mi grzejniki i orurowanie? Ewentualnie kilka zaworów jednokierunkowych i jakaś szyna rozdzielająca? Do ogrzania całe nic, 50m². I nie, nie przejdę na klimę ani pc bo kosztowo sporo, mam bardzo słabe przyłącze, każdy kW na wagę złota. System wodny ma chyba znacznie większą bezwładność co mnie średnio przekonuje przy taksobieocieplonym budynku ale może to na plus by było a nie na minus? I dodatkowo zimą można by podgrzać wodę w termie np. Daj jakieś swoje przemyślenia bo nie znam nikogo kto by posiadał wiedzę praktyczną, sami teoretycy i wszyscy twardo mówią 'montuj klimę z grzałką'

myoniwy

@Hejto_nie_dziala jeśli masz słabe przyłącze elektryczne to klima/pc to tak średnio, niby moc też nie duża potrzebna ale już się robią problemy.


Pytanie czy już masz wylewki?

Bo przy słabo ocieplonym budynku potrzeba albo ciągle dostarczać ciepło lub mieć jakąś formę magazynu. Beton z podłogi to idealny bufor, bo jest go kilka ton. Ale ma wadę w postaci długiego nagrzewania. Znowu grzejniki szybko reagują ale nie magazynują ciepła.


Jakiej mocy kominek? Może się okazać że wystarczy ci pompka, kilka grzejników z głowicami termostatycznymi. I jak by to był układ zamknięty to jeszcze chłodnica schładzająca żeby zabezpieczyć układ.

Hejto_nie_dziala

@myoniwy nie ma wylewek i nie będzie, dom specyficznie zbudowany, podłoga podwieszana wentylowana, ledwo 12cm styro, 22mm OSB i panele. Nie ma tragedii w takie mrozy jak były ale myślę czy by mi grzejniki tego nie zepsuły bo właśnie bezwładność cieplna

Hejto_nie_dziala

@myoniwy a kominek mam 8kW i pewnie w okolicach tej mocy będę szukał bo i tak przewymiarowany, mniejszych nie ma. Chodzi na 2/5 mocy ciągle, czasami 3/5, częściej 1/5

myoniwy

@Hejto_nie_dziala Jeśli kominek chodzi cały czas i jest wstanie dostarczyć szybko pełną moc to grzejniki z głowicami termostatycznymi będą szybko reagowały na zmiany temperatury. Lub inna opcja, czyli grzejniki bez głowica a regulacją zajmuje się zawór 3D lub jeśli kominek da radę to sam kominek. Ale kominek jak to kocioł stałopalny powinien mieć >65*C więc tak czy siak zawór 3 lub 4D by się przydał.

D21h4d

@Hejto_nie_dziala Mam kominek i klimę i fotowoltaikę na nowych zasadach. A teraz do rzeczy. Klima 3,5 kw ciepła przy minus 16 w tym roku maxymalnie wzieła mi 1kwh/h, a na cały dzień grzania od 6 do 18 8,5kWh. z Ustawińiem temeratury na klimie 24 a w pokojach miałem 20,5. Klimę mam rozmieszczoną centralnie w przedpokoju mieszkania. Piszę tylko jako informację nie jako nakłanianie cię do rozwiązania.

Hejto_nie_dziala

@D21h4d mam instalacje elektryczną po mojej stronie przemyślaną do pompy ciepła i klimy, tyle że moje przyłącze aktualnie daje mi koło 700W na fazę. 3f 2kW

myoniwy

@Hejto_nie_dziala To gdzie ty mieszkasz? Jakie zabezpieczenia masz?

D21h4d

@Hejto_nie_dziala no to momentami mi Rotenso ukura bierze 1,2kW także na 1f to nie ruszy przy Twoim przyłączu.

Hejto_nie_dziala

@myoniwy okazja była ogromna, teraz to małymi krokami do porządku doprowadzam. Wyłącznik główny to 3x16A, nie wiem jaki drut do niego dochodzi mimo że jest na mojej działce(przed działką jest skrzynka bez dostępu, z niej idzie pod ziemią po mojej działce drucik do licznika, drucik jest elektrowni ale kładziony przez poprzednich właścicieli x lat temu). Gdybym wiedział co tam dokładnie leży to mógłbym śmiało wnioskować o jakiś lepszy wyłącznik główny albo chociaż o te 3x16A, czyli 8-9kW. Bez tej wiedzy boje się temat ruszać bo mi wrzuca licznik który pokazuje chwilowe zużycie i zaboli w portfelu

myoniwy

@Hejto_nie_dziala A co ma do tego chwilowe zużycie? Jak masz 3x16A to na lajcie możesz i te 8kW ciągnąć. Zabezpieczenie przedlicznikowe powinno być większe.


Teraz cena zwiększenia mocy przyłączeniowe to kilkanaście złotych za kW. Sam ostatnio zmieniałem z 8 na 22kW.

Hejto_nie_dziala

@myoniwy umowę mam na przyłącze 2kW, dopóki licznik jest stary typ problemu nie ma, podniesienie mocy to złożenie papierka do PGE którędy przebiega przewód który już kiedyś odbierali i opis tego przewodu, wtedy przyjadą fizycznie obejrzeć i podniosą na umowie i może dodatkowo dadzą wyłącznik główny na chociaż 20A. Ale nie wiem co jest w ziemi, ani tak naprawdę którędy przebiega ten przewód. Gadałem z dwoma elektrykami lokalnymi i niechętni do pomocy w ocenie co ja mogę tu zrobić

myoniwy

@Hejto_nie_dziala Trasę kabla da się wyznaczyć, tylko trzeba mieć dostęp do obu końców (w niektórych przypadkach być może nie). A jak już ma się dostęp do końców to określenie przekroju to tylko formalność.

Hejto_nie_dziala

@myoniwy jedna strona zamknięta na głucho w skrzynce PGE, druga zaplombowana nie do ruszenia

D21h4d

@Hejto_nie_dziala przecież widzisz co ci wchodzi do TG w domu. Kluczyk do szafki też powinieneś mieć ( ewentualnie zwróć się o niego do zakładu) w razie „W” kładziesz na nowo kabel od tg w domu do zakładu i zgłaszasz że kabel Ci się uszkodził.

StepujacyBudowlaniec

Robisz zbiorniki z nierdzewki?

P.S.

Najlepsza instalacja to jest najprostsza instalacja - u mnie to tak wygląda: https://youtu.be/EGyPf1JZb8w?si=1_4UtzFrhO0rGsdd&t=121

silikon

Spokojnie można to było wykonać na jednym zbiorniku kombinowanym. Na pomarańczowo to twój zbiornik cwu który umieszczony jest w buforze. Zamiast zbiornika można też zamontować wężownicę miedzianą i grzać wodę przepływowo. Odpada wtedy problem z legionellą.

Zbudowałem taką kotłownie rodzicom. Działa to już 5 rok. Co prawda nie ma pompy ciepła ale króćce są przygotowane w buforze.

cb5ce0b0-1c4c-439b-a84f-b693e7056af4
myoniwy

@silikon Kluczem jest tu twoja notka >500l.

Niestety nie mam miejsca na taki, a chciałbym. Mój ma aktualnie 190l, więc bardziej robi jako bardzo duże sprzęgło niż faktycznie bufor.

Zaloguj się aby komentować