#hejtobry, cześć hej(t)o. Dzisiaj mamy 26 listopada. Słoneczko wschodzi o 07:13 (2 minuty później), a zachodzi o 15:33 (1 minuta wcześniej) w porównaniu do wczoraj. A co więcej:

  1. Światowe Święto Oliwy - święto ustanowione przez UNESCO. Oliwa > gunwo > olej > kielecki.

  2. Coton de Tulear Day - święto małych, białych piesków rasy Coton de Tulear Day. Myślałem, że to inna nazwa na cotton worldy i już patrzyłem, czy je dzisiaj ubrałem i nieświadomie świętuję.

  3. W USA Święto drinkczynienia (jeśli dobrze tłumaczę „Drinksgiving day”, ew. nazywają go „blackout Wednesday”) - czyli święto dawania w szyję z kolegami zanim się rozjadą do rodziny na jutrzejsze święto o którym napomknę jutro. A w dniu, a raczej nocą dzisiejszą w USA łapie się najwięcej pijanych kierowców.

  4. W 1805 uroczyście otwarto kanał (liczący 18 km) oraz akwedukt Pontcysyllte w północno-wschodniej Walii. Stanowi on wybitne osiągnięcie z czasów rewolucji przemysłowej i został inspiracją do tworzenia podobnych tworów na świecie. Jest na liście UNESCO. Trochę przypomina nasze Stańczyki (Podlasie), ale jest wyższy (36 vs 39m) i dłuższy (180 vs 307m). Pod wpisem dwie fotki tejże budowli. Pływałbym.

  5. W 1917 w Montrealu (Kanada) założono ligę NHL - największą ligę hokejową świata zrzeszającą 32 drużyny z USA i Kanady (europejska ma 24). Summon hokejowego świra @FriendGatherArena.

  6. W 1944 Heinrich Himmler wydał rozkaz zburzenia krematoriów w Auschwitz-Birkenau. Zapewne ciężko było się wytłumaczyć z rachunków za gaz i Akwarelista zaczął coś podejrzewać i przyjechać z NIKiem na kontrolę.

  7. W 1991 Polska dołączyła do Rady Europy. Aktualnie poza Kosowem, Białorusią i <ha_tfu!> roSSją należą do niej wszystkie państwa. Ta ostatnia została zawieszona dzień po agresji na Ukrainę, a 15 marca rozpoczęła procedurę wystąpienia razem z Europejską Konwencją Praw Człowieka. Ale nie zdążyli, bo sami zostali wypier…papier.

  8. W 2011 wystrzelono z Ziemi rakietę z łazikiem Curiosity. Miał służyć 2 lata i mimo srogich zniszczeń kół pojazdu, to nadal się trzyma i działa. Muricowska gniotsa nie łamiotsa.

  9. W 2018 amerykański łazik InSight wylądował na Marsie. Misja planowana była na 2 lata, a udało się przedłużyć do 4. Dałoby radę i dłużej, ale na Marsie strasznie pyliło, co przykryło panele słoneczne i poziom energii generowanej przez nie tak spadł, że nie dało się ładować akumulatorów. Nie pomyśleli o wycieraczkach <fizycy_inżynierzy_debile.jpeg>. Niemniej sonda ta dostarczyła kolejnego dowodu, że na Marsie istnieje woda i to w stanie ciekłym, a dokładniej nie na Marsie, ale w Marsie pod ziemią (marsem (?)). GIF z selfiaczkami sondy dnia 1 i w 1223 (na 217 przed utratą kontaktu) pod wpisem. Jako drugi.

  10. Dzisiaj światową premierę (w tym w Polsce) ma mieć Zwieczogród 2. Jedyneczka spoko baja. Czekam aż będzie za darmo w necie, bo nie mam z kim do kina iść. Poza tym nie lubię gadających ludzi w trakcie seansów.


W 1894 urodził się Norbert Wiener - wybitny matematyk, który zdobył doktorat w wieku 18 lat z logiki. Uważany za ojca cybernetyki, przeprowadził obszerną analizę fal mózgowych i zbadał podobieństwa między ludzkim mózgiem a maszyną liczącą.

W 1990 urodził się Michał Szpak - polski piosenkarz. Trochę dziwak jak dla mnie, ale poza „Keine Grenzen” od Ich Troje to tylko jego „Color of your life” mi się podobało z polskich chłamów na eurowizjach i szkoda że nie wygrało.

W 1855 zmarł Adam Mickiewicz - polski poeta, filozof, wróg Słowackiego. Miałem okazję usiąść (na legalu jeszcze wtedy, może bo byłem lekkim dzieckiem xd) na jego fotelu w Wilnie na Litwie. Niestety nie zostałem po tym sławnym poetą, tylko Dziadem. Adam, Adam ty luju. Ale muzeum fajne. Foto fotela pod wpisem jako ostatnia. Teraz z paskiem xD

Ale za to mam fraszkę:

„Na górze róże,

Na dole banan,

Kto go prostuje?

Mickiewicz Adam” ~Juliusz Atexor Słowacki

Pozdrawiam cieplutko, zwłaszcza @Mr.Mars oraz @FriendGatherArena. I zakulisowo @bojowonastawionaowca. Oraz... pośrednio pana Wojciech Piotrowicza - poetę, historyka (ma własną stronę na wiki), który poświęcił swój czas i przez cały dzień za darmo oprowadzał mnie i rodzinę po Wilnie, pokazując różne zabytki, ciekawostki itp. Best przewodnik ever, poznany przypadkiem w tym muzeum Mickiewicza i stwierdził że nas oprowadzi po mieście. Jak wyżej pisałem o Adamie to nagle odblokowało mi się mnóstwo flashbacków z dzieciństwa. Żyjta 200 lat :3


#ciekawostki #ciekawostkizdupy

243f0b5a-3391-442c-86fd-e27b9bfa8806
c360f6ae-eca5-49dc-aeb7-e800a544edf0
e24a35e4-227b-4dfc-9ea1-404611f3dd20
315811f4-bdc1-4b62-a4ef-98a403adf101
a5287ed9-9e4b-486a-b0f5-cc0e9605d529

Komentarze (20)

cebulaZrosolu

@Atexor kanały powodują u mnie wspomnienia z UK. Jak tam mieszkałem to lubiłem oglądać programy w TV i ludziach żyjących na narrowboat i pływających sobie po tych kanałach

Atexor

@cebulaZrosolu mnie dziwi, że tak niezabezpieczone itp. i wydaje się, że łatwo się wywrócić w przepaść xD

A inspiracja do nich to chyba starożytnymi akweduktami. Nie sądziłem, że aż tyle ich jest w UK.

cebulaZrosolu

@Atexor w chuj tego tam jest

Ogólnie kanałów. Mógłbym se mieszkać na takiej barce, ciekawe to musi być


Nawet są fotki z tego akweduktu co wrzuciłeś

8f69a4f6-2c8c-424f-994c-68b648003ee3
962c17ac-32d9-4768-b41b-9cf6799318af
ac99008d-4249-4099-975e-5c5b9bd4d7ba
zomers

@Atexor ej, ale co ty masz do Oliwy? Ja wiem, że kieleckiego z niej nie zrobisz, ale taka mętna, z świeżym pieczywkiem, to niebo w gębie.

Atexor

@zomers nic. Oliwa najlepsza!

TyGrySSek
  1. Gadałem żeby się w gaz nie pchał to nie posłuchał xd
SpokoZiomek

@Atexor Czekam aż będzie za darmo w necie

Wszystko może być w necie za darmo jeśli dobrze poszukasz.

e8dd4582-87e3-4a5a-8ab5-0891d991d18b
Atexor

@SpokoZiomek ale i coraz gorzej, bo stare stronki upadają i niektóre dziedzictwa są tracone bezpowrotnie.

dzek

@SpokoZiomek nie wszystko, są rzeczy, które istnieją, a nie ma ich w necie

FriendGatherArena

@Atexor dziekuje pieknie za wołanie do ciekawej ciekawostki. Myslalem ze wczesniej powstanie i rozwoj tej ligii to jest w ogole cziekawa historia dla Europejczyka

Atexor

@FriendGatherArena a ja że później. Za to koszykówka niedawno mnie zdziwiła co pisałem parę dni temu, bo myślałem że starsza. Tak to jest ze sportami

FriendGatherArena

@Atexor poźniej nieeee, Kanada to jest kolebka hokeja. Grają od końcówki XIX wieku. Zagadka - NHL czyli National Hockey League oznacza przecież Narodowa Liga Hokeja, a grają tam dwa kraje. O który naród chodzi?

Atexor

@FriendGatherArena USA? We wpisie pisałem o USA i Kanadzie

FriendGatherArena

największą ligę hokejową świata zrzeszającą 32 drużyny z USA i Kanady (europejska ma 24).

@Atexor co masz na mysli piszac europejska ? CHL? KHL?

Atexor

@FriendGatherArena IIHF European Hockey League, choć teraz jak o tym napisałeś to lookam ponownie to liczba jest zmienna. Ale no mniej drużyn

Za dużo tych lig. W nożnej to samo i człowiek ma mindfucka że dopiero co drużyna

/kraj X wygrali, a tu znowu co innego w ciągu tego samego roku. Załóżmy więcej lig i każdy będzie mistrzem jakiejś

FriendGatherArena

@Atexor O, Panie! nie ma takiej ligi tzn kiedyś była ale tylko przez 4 sezony. Obecnie to jest IIHF Champions Hockey League - CHL. Zasady uczestnictwa sa podobne i nawet nadal co roku zmieniają liczbę uczestników xD niestety europejskie kluby nie traktują tych rozgrywek poważnie. są zobligowane przez IIHF do uczestnictwa ale raczej przedkładają zwycięstwo we własnych ligach ponad to. brakuje jeszcze takiej renomy tym rozgrywkom jak ma np piłkarska Liga Mistrzów (i pewnie nagród)

Cinkciarz

@Atexor Ja tez mam fraszkę:

Na górze wacki,

Na dole wacki,

Kto lubi wacki?

Juliusz Słowacki.

-Adam Mickiewicz

Zaloguj się aby komentować