Nie mam przepisu, robię według uznania smakowego, wedze od ponad 10lat a ostatni rok regularnie wiec robienie miesa idzie mi automatycznie z głowy. Jak zaczynałem to korzystałem z działu artykuły na stronie wedlinydomowe.pl a obecnie czasem zaczerpnę natchnienie na YT z kanału nomart.pl.
Cały proces w skrócie:
1. Obróbka miesa przed peklowaniem (trybowanie i krojenie)
2. Peklowanie - u mnie na sucho zapakowane w worki próżniowe - 7-21 dni
3. Ociekanie i osuszanie, u mnie przy wiatraku aż do suchej powierzchni miesa (proces niezbędny przy wedzeniu)
4. Wędzenie (u mnie minimum 4h, optymalnie 6-8h lub zgodnie z recepturą danej wedliny)
5. Obróbka termiczna, parzenie/pieczenie do osiągnięcia 70 stopni w środku miesa (lub więcej zależnie od typu miesa)
6. Szybkie chłodzenie (ma na celu zatrzymanie wilgoci w środku miesa i utrzymanie bezpieczeństwa mikrobiologicznego)
7. Konsumpcja.
Cena? Oczywiście zależna od ceny miesa surowego, produkt końcowy traci około 15% wagi surowego miesa. Wiec zakładając 20zl za kilogram schabu, plus przyprawy, sól i drewno, kosztuje to około 25-27zl/kg gotowego wyrobu, kiełbasy taniej bo około 17zl/kg.