Dla osób chcących uczyć się gry na gitarze, pamiętajcie o złotych zasadach!
Ucz się grać na instrumencie, który cię interesuje, zamiast katować się gitarą klasyczną. Chcesz grać na elektryku - kup elektryka. Wybierz model podobny do wiosła swojego idola i do dzieła.
Zacznij od nauki akordów i prostych piosenek, np "Gdybym miał gitarę". Później, jeśli chcesz, zainteresuj się skalą pentatoniczną i triadami. Dadzą ci mnóstwo bluesowego, rockowego i hendrixowego funu, ale przydadzą się też w każdym rodzaju muzyki.
Poszperaj po kanałach na YouTube, gdzie znajdziesz ciekawe materiały do nauki. Polecam kanał naszego krakowskiego guru Bazoka. Są też świetne angielskie źródła, np Justin Guitar, Paul Davids, Guitar Pilgrim, Stich Method Guitar.
Lepiej ćwiczyć 15 minut dziennie na luzie, niż siąść raz w tygodniu i na kilka godzin.
Nie musisz znać nut, tabulatury są o wiele prostsze i wystarczą ci na bardzo, bardzo długo.
Gdy masz okazję, nagrywaj się telefonem i odsłuchuj nagrań. Wyłapiesz błędy i szybko je skorygujesz.
Gdy tylko ogarniesz podstawy, śmiało szukaj ludzi do wspólnego grania. Od lepszych od siebie najszybciej nauczysz się grać.
Jeśli myślisz o tym poważnie, znajdź dobrego nauczyciela, choćby online. Posiadanie mentora to ogromna wartość.
Trzymaj gitarę na widoku, żeby częściej po nią sięgać. Pamiętaj tylko, żeby nie stała przy źródle ciepła. Może się wtedy odkształcić i przestać stroić. W końcu to tylko kawałek drewna.
Unikaj tanich gitar typu Sounder, Vision i innych paździerzy z Allegro - tylko się zniechęcisz. Na początek najlepsza jest średnio-półkowa używka znanej marki do 800-1000zł, choćby poobijana. Posłuży latami, a jeśli się znudzisz, to o wiele łatwiej ją odsprzedasz. Jeśli masz zagwozdkę, pisz na tagu, pomożemy wybrać!
Gitara powinna mieć możliwie niską akcję strun, żeby nie przeciążać twoich palców, które i tak przez dobry miesiąc będą pobolewać. Żeby upewnić się, że gitara jest w najlepszej formie, zanieś ją do lutnika na setup. Dodatkowy koszt, ale gra się o wiele łatwiej.
Jeśli nie masz jak grać z nagłośnieniem, zamiast wzmacniacza kup sobie prosty multiefekt i słuchawki. Dodatkowym benefitem będą wbudowane automaty perkusyjne i looper, którym nagrasz sobie podkład do akompaniamentu. Klasyk, który wspominam najlepiej to Zoom G1xon i nadal szczerze go polecam.
Możesz uzyskać fajne brzmienia używając komputera jako symulacji całego chainu (efekty, wzmak, kolumna). Behringer robi tanie, zewnętrzne karty muzyczne, a w necie znajdziesz setki wtyczek symulujących wzmacniacze, kolumny, przestery, reverby, delaye i inne efekty. Szukaj ich na blogach, w postach typu "Top 10 guitar amplifier free VST". Ściągnij też program, który je obsłuży, np Reaper.

Protipy z komentarzy:
@Anhed :
Zaprzyjaźnij się z metronomem, lepiej grać równo i wolno niż szybko i nierówno
@AlphaBravoSix :
Bierz na warsztat utwory, których lubisz słuchać na co dzień (motywacja do nauki ulubionego riffu Metalliki będzie dużo większa niż zmuszenie się do ogrywania kolejnej skali modalnej na siłę)
Pamiętaj, że technika gry jest bardzo ważna - nie ciężko zrazić się do gry przy bólu nadgarstka, lewego przedramienia czy pleców. Odpowiednia pozycja, ułożenie rąk i stawianie palców na gryfie ma duży wpływ na komfort i jakość gry.
Ćwicz wolno! Nigdy nie zaczynaj nauki utworu w tempie 100% - bo szanse na niepowodzenie są niemal pewne. A po co się zrażać na starcie?
Jeśli masz pytania - pisz śmiało. Cheers!
#gitara #gitaraelektryczna #muzyka #nauka
Anhed

@MichailBialkov dodałbym jeszcze - zaprzyjaźnij się z metronomem, lepiej grać równo i wolno niż szybko i nierówno

Wyrocznia

No i to jest content na jaki tu czekałem

kwahu666

Super wpis. W tym roku wbijam 40 lvl a jeden z moich planów na życie to budowa domu z garażem, co by w nim grać metal. Dom i garaz juz są. Tera przed 50 lvl czas na zespół.

MichailBialkov

@kwahu666 ekstra pomysł, granie w garażu ma swój niepowtarzalny klimat

MichailBialkov

@Anhed Dzięki! Nie wiem jak długo mogę edytować wpis, ale dodałem twój protip

AlphaBravoSix

@MichailBialkov Dodałbym do listy:

Bierz na warsztat utwory, których lubisz słuchać na co dzień (motywacja do nauki ulubionego riffu Metalliki będzie dużo większa niż zmuszenie się do ogrywania kolejnej skali modalnej na siłę)

Pamiętaj, że technika gry jest bardzo ważna - nie ciężko zrazić się do gry przy bólu nadgarstka, lewego przedramienia czy pleców. Odpowiednia pozycja, ułożenie rąk i stawianie palców na gryfie ma duży wpływ na komfort i jakość gry.

Ćwicz wolno! Nigdy nie zaczynaj nauki utworu w tempie 100% - bo szanse na niepowodzenie są niemal pewne. A po co się zrażać na starcie?

MichailBialkov

@AlphaBravoSix świetne, dodaję!

voima

@MichailBialkov dodałbym do listy:

improwizacja to twój najlepszy przyjaciel, nie musisz grać każdego utworu 1:1, próbuj eksperymentować z dźwiękiem dodając do utworów kawałek siebie

nie zamykaj się na jeden gatunek muzyczny, dzięki temu otworzysz swoją głowę na nowe brzmienia

pobierz program odtwarzający tabulatury (od siebie polecam TuxGuitar), dzięki czemu łatwiej będzie Ci uczyć się nowych utworów

MichailBialkov

@voima niestety nie mogę już edytować komentarza. Da się to jakos odblokować?

Niggauke

@MichailBialkov ja od siebie dodam, by probowac roznych strojeń gitary. Chocby dropa, by zrozumiec co i jak i jakie daje to mozliwosci

BrodatyChleb

@MichailBialkov ładnych pare lat temu starałem się uczyć gry na elektryku. Szybko się poddałem, bo moje grube paluchy nie umieją złapać jednej struny na raz. Za każdym jebanym razem opuszek palca łapał strune niżej ( ͠° ͟ʖ ͡°) .

Nawet jak miałem palce idealnie pod kątem 90 stopni, to te paluchy zawadzały dalej.

Są na rynku jakieś gitary z szerszymi gryfami dla ludzi z dużymi palcami? XD

ratollo

@MichailBialkov jak ogarnąć sobie bicie perkusyjne do aktualnie granego utworu żeby sobie do niego grać? Np. Gram teraz Black Sabbath iron Man-gdzie znaleźć perkusje która by pasowała do ćwiczenia tego konkretnego utworu?

MichailBialkov

@BrodatyChleb wbrew temu co pisałem, tu mógłby pomóc klasyk. Gitara klasyczna (hiszpanska) ma szeroki i plaski gryf. Dlatego nigdy nie polecam jej początkującym, pomimo nylonowych strun. Tutaj wady dla ciebie mogą być zaletą


Innym sposobem mógłby być zrobienie customowej gitary przez lutnika. Odezwij się do pana Jacka Kiedo. To bardzo obiecujący lutnik z Wawy, który ma ciągle dobre ceny za swoje usługi. Wspólnie na pewno zrobicie cos ciekawgo w okolicach 2-2.5 tys. Tutaj link do jego profilu: https://facebook.com/kiedoguitars


Tak czy siak, z czasem przyzwyczaisz się do odległości między strunami i nie będzie to takie uciążliwe. Znam kilku gitarzystów przy kości o palcach jak krakowska sucha, kilku wysokich jak dąb z łapami jak talerze, a nakurwiają solówki jak sam B.B. King. Być może jedyne, czego ci trzeba, to trochę cierpliwości

ryhu

@MichailBialkov


<d> wiesz jak jest przepis na gitarzystę?

<mara> no?

<d> trochę sprzętu, minimum talentu, szczypta zapału i gówno

<d> ale nie za duzo gówna, bo wyjdzie basista

MichailBialkov

@ryhu sucharek wspaniały, choć basistów szanuję jak pojebion imho bez nich muzyka nie kopie w uszy jak powinna

BrodatyChleb

@MichailBialkov dzieki! Moja dziewczyna ma jakas stara klasyczna gitare, ale nie ma szerokiego gryfu. Praktyka na pewno pomaga, ale nawet jak polozylem gitare na stole i próbuje zlapac jedna strune, to nie da rady xD

MichailBialkov

@ratollo sprawdź na YouTube, wystarczy wpisać np Metal drums 160 BPM. Na androida jest też spoko apka https://play.google.com/store/apps/details?id=com.envelopedevelopment.loopz


Jeśli nie wiesz jaki jest BPM, zajrzyj tutaj: https://songbpm.com/

ratollo

@MichailBialkov o super strona, o to mi chodziło dzieki

MichailBialkov

@Niggauke jesli jeszcze mozesz, dodaj do komentarza emoji pokazujace w prawo. Nie mogę juz edytować oryginalnego wpisu, a w ten sposób będzie lepiej widać dodatkowe tipy.

elomelo320

@MichailBialkov Mam Zooma G1Xon, bardzo fajny dla początkujących. Kupiłem go po chyba dwóch latach grania na sucho (tylko wzmacniacz, bez efektów) i na nowo złapałem zajawkę. Kupa zabawy i eksperymentowania. Udało mi się wykręcić brzmienie cleana dokładnie tak jak Metallica na koncertach i wszystko brzmiało 10x lepiej. Polecam każdemu


Ode mnie protip: są stronki, gdzie można znaleźć wiele presetów dedykowanych konkretnym efektom. Przykład dla G1Xon: https://guitarpatches.com/patches.php?unit=G1on

konmad

@MichailBialkov >prosty multiefekt i słuchawki. Dodatkowym benefitem będą wbudowane automaty perkusyjne i looper,


Chodziło ci o to, że w multiefekcie masz loopera? Możesz jakiegoś polecić?

panikaman

@konmad ja mam mooer ge150, nie jest najtanszy ale jak na ten z tych niedrogich i podstawowych jest swietny

MichailBialkov

@konmad na początek to właśnie G1xon z looperem. Ma tę przewagę, ze looper jest połączony z automatem perkusyjnym i nalicza uderzenia przed startem. Na olx uzywke mozna wyrwać za około 2 stówki. Z takich profesjonalnych looperow to Boss robi najlepsze.

Philosohero

@panikaman @konmad @elomelo320 od siebie polecę NUX MG-300, ostatnio trochę zdrożał ale i tak w tej cenie raczej nie ma nic lepszego:

  • dobre brzmienie,

  • po podpięciu do kompa działa jako interfejs i naprawdę można nisko zlecieć z latencją,

  • duża ilość sprzętu do wyboru,

  • można wrzucać swoje IR,

  • looper, metronom, automat perkusyjny,

  • wejście AUX

qkyjo

Pamiętaj, by uderzać równo z metronomem, a nie na chybił trafił.

Uderzenie metronomu = dźwięk na gitarze.

Uderzaj także mocniej na 1, w przypadku szybszych czy bardziej zaawansowanych solówek na 1-2-3-4.

To spowoduje, że zawsze będziesz trzymał rytm, a także wiedział, w którym miejscu jesteś.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.andymstone.metronome

https://apps.apple.com/us/app/metronome-beats-bpm-counter/id1486779670


Grając solówki, kostkuj naprzemiennie.

Grasz kostką w dół, to następnie grasz w górę, i znowu w dół i w górę, i tak dalej.

Dokładniej wytłumaczone w materiale Bazoka: https://www.youtube.com/watch?v=NXq2PezlO40


Chcesz wskoczyć na wyższy poziom i grać jak Yngwie Malmsteen, Randy Rhoads czy Steve Vai?

Potrzebujesz dobrej techniki (i nie tylko). Obejrzyj materiały od Bena Ellera ("This is Why You Suck at Guitar") i Troya Gradyego ("Cracking the Code").


Staraj się grać ze słuchu, a więc musisz także nauczyć się śpiewać. Nie musisz śpiewać jak Mariah Carey, po prostu musisz umieć wyśpiewywać dźwięki.

Ćwicz z http://pitchimprover.com/ lub EarMaster. Słysząc dźwięk, musisz go zaśpiewać, a następnie znaleźć i zagrać na gitarze i ponownie zaśpiewać. W ten sposób budujesz słuch muzyczny, co spowoduje, że zwykłe nucenie będziesz mógł przenieść na instrument. Nie zapomnij nastroić instrumentu!


Masz wyśpiewać C4, a nie masz kompletnie pewności, czy dźwięk, który śpiewasz to ten?

Użyj tunera. Tuner pokaże Ci, jaki dźwięk śpiewasz i jak bardzo fałszujesz.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.stonekick.tuner

https://apps.apple.com/us/app/pitched-tuner-tuning-app/id1457541750


Masz problem ze wyśpiewaniem dźwięku? Jest on zbyt niski czy wysoki dla Twojego głosu?

Nic złego, po prostu musisz go zaśpiewać w oktawie, którą jesteś w stanie wyciągnąć.

C2 jest za niskie? Śpiewaj C3. Nadal za nisko? C4. Za wysoko? C3.

FourF

@MichailBialkov słyszałem, że granie na gitarze jest jak jazda na rowerze, prawda to?

tegie

@MichailBialkov jaką gitarę byś polecił dla kogoś, kto kiedyś trochę grał, ale nigdy nie brał lekcje? Znam trochę chwytów, umiem zagrać sporo kawałków, uczyłem się we własnym zakresie trochę tabulatur z guitar pro. Ale nie mam muzycznych podstaw, utwory z tabulatur które wymagały gry palcami uczyłem się dźwięk po dźwięku i latałem palcami po gryfie (zamiast np. przytrzymać cały akord barowy i lecieć struna po strunie, to ja skakałem każdy dźwięk po kolej palcem).

Mam starą polską gitarę Defila (ciekawostka - pomimo nylonowych strun, plastikowych kluczy i kluczy w klasycznym układzie, gitara ma na etykiecie napisane, ż jest akustyczna. Nie wiem czy to fantazja producenta czy o czymś nie wiem). Ma wąski gryf, dla mnie za wąski. Wygodniej by mi było na pewno z szerokim gryfem.

Chciałbym się zacząć uczyć grać od zera, żeby wyeliminować złe nawyki (nawet nie wiem czy trzymałem nadgarstek poprawnie). Zaliczyłem trochę imprez, z towarzystwa tylko ja miałem gitarę i na ogniskach zawsze rozkręcała się z tego fajna zabawa.


Nie chce wydawać dużo pieniędzy, tak powiedzmy 1000-1200 zł byłby rozsądnym maksimum (może być tez trochę więcej, ale wolałbym na zaczynać nauki od kupna aż tak „wyrafinowanego” sprzętu). Jest w tej cenie coś nowego, wartego uwagi? Z racji mojej małej wiedzy technicznej raczej mam opory przed używką

weirdo2k23

@BrodatyChleb "Są na rynku jakieś gitary z szerszymi gryfami dla ludzi z dużymi palcami? XD" - tak, bass xd

BrodatyChleb

@weirdo2k23 ehh xD tez myslalem o tym xD mam epizod grania na pianinie. Cala oktawe bez najmniejszego problemu lapie jedna reka

MichailBialkov

@tegie uzywki i nowe gitary mogą mieć te same problemy, to jednak drewno i zawsze cos moze sie stac. Jesli nie jestes przekonany, to lepiej kup Harleya Bentona od pana Sławka z Guitaresko, znajdziesz go na olx. Jesli gitara ci nie podejdzie, to po prostu ją zwrócisz w ciągu 14 dni.


Jesli chodzi o modele HB, to najlepsze opinie zbierają klon telecastera (TE-52) i klon PRS (CST-52), ale nie ma reguły. Na pewno znajdziesz od nich cos pod swój gust. Tylko trudniej będzie ci potem sprzedać. Sam mialem od nich stratocastera, ale miał bardzo gruby gryf i imho kiepsko nadaje sie dla początkujących.


Poza Harfą Boga warto sprawdzić gitary Yamahy, np Pacifica 112. Lutnicy z warszawskiego Guitar Service mówili mi kiedyś, że z Yamahami mają zawsze najmniej roboty, bo wychodzą dobre z fabryki i wystarczy im lekki setup pod preferencje klienta. Vintage swego czasu też robił dobre wiosła w tym budżecie.


Co do innych firm, szczególnie Ibanezow, to może ktoś inny podpowie, bo nie mam doświadczenia.

tegie

@MichailBialkov ale ja pytałem o klasyki, a Ty mi chyba same elektryki podesłałeś

MichailBialkov

@tegie zle zrozumiałem, sorry. Na klasykach się nie znam, wiem tylko ze na yamahy nikt nie narzeka

tegie

@MichailBialkov jasna sprawa, dziękówa. Cały wpis bardzo fajny

Zaloguj się aby komentować