Czy jest jakaś nazwa własna na element krajobrazu Ukrainy, a dokładniej te charakterystyczne laski odgradzające pola, długie na kilka/kilkanaście kilometrów, ale szerokie na zaledwie kilka/kilkanaście? Słyszałem/czytałem że to jest cholernie trudny teren do walki, a chyba takie krajobrazy przeważają na obecnej linni frontu na wschodzie.
Mega mi się kojarzy to z fracuskimi działkami z żywopłotami Bocage, które również sprawiły trochę kłopotu podczas walk w Normandii i Francji w '44
#ukraina #wojna #rosja
anonekzforczana

Witam, to się nazywa Zadupie.

Mam nadzieję, że pomogłem.

em-te

@Mowi to jest miedza

alaMAkota

@Mowi typowo rolniczy krajobraz. Lasek oddziela pola (miedza) i powstrzymuje wiatr od wywierania np ziarna i nawiewania piasku. Chroni też przed wysuszeniem.

Mowi

@em-te @alaMAkota tak, w Polsce jest to miedza (chociaż nie w aż takim stopniu, chyba przez mniejsze aerały nie możemy sobie pozwolić na wyłączenie z gospodarki takiej powierzchni miedzy i zazwyczaj jest to maks 1-2 m szerokości), ale zastanawiam się czy jest na to inne określenie własne po ukraińsku/rosyjsku

Utarczki

Te obsadzone miedze na Ukrainie chociaż dają schronienie i wyznaczają często linie obronne to jednak różnią się znacząco od bocage. I co warto powiedzieć na wstępie to w pierwszym etapie inwazji tylko zachodnia flanka była taką prawdziwą krainą żywopłotów, walczyli tu głównie amerykańscy spadochroniarze zabezpieczający zachodnią flankę lądowania i jednostki z plaż "Utah". Na przykład centrum lądowania uznawano za w miarę dogodne do działań pancernych. Co do samej walki wśród żywopłotów, to zdaniem wielu weteranów ten teren jest tak specyficzny, że żaden etap ówczesnego szkolenia nie pozwalał się na to przygotować, a szukając analogii to najwłaściwsze wydaje się porównanie do walk w dżungli. Poletka jakie tworzą bocage są o wiele mniejsze od Ukraińskich. A roślinność obsadzająca miedze jest często przerośnięta i tak gęsta, że nie można jej sforsować bez karczowania. Co w warunkach ostrzału przez nieprzyjaciela czyni je śmiertelnymi pułapkami. Wiele z zabudowania w tym rejonie liczy kilkaset lat i były wznoszone z myślą o obronie. Dodatkowo część terenu szczególnie na północ od Carentan, a więc w obszarze lądowania amerykańskich dywizji spadochronowych była też podmokła. To wszystko bardzo sprzyja broniącej się piechocie, a walki czyni chaotycznymi i bardzo brutalnymi. Paradoksalnie początkowo działało to na korzyść aliantów, chroniąc przyczółki przed kontruderzeniem Niemców, ale w dalszym przebiegu działań blokowało poszerzenie zdobyczy w zachodnim sektorze i rozwinięcie ataku na resztę półwyspu Cherbourg. Bocage blokowało także postępy w późniejszym etapie walk w Normandii, już po zakończeniu walk o utrzymanie przyczółków na plażach. Na wikipedii jest mapka ukazująca zasięg bocage w obszarze walk w Normandii.


https://pl.wikipedia.org/wiki/Bocage


Na wikipedii

MaD

które również sprawiły trochę kłopotu


@Mowi tyci tyci

Zaloguj się aby komentować