
„Niesłychana zbrodnia imperialistów amerykańskich” – w taki sposób polskie władze na przełomie maja i czerwca 1950 r. oskarżyły Stany Zjednoczone o zrzucenie stonki ziemniaczanej.
Artykuł oskarżający Amerykanów o zrzucenie stonki ziemniaczanej ukazał się 31 maja 1950 r. w „Trybunie Ludu”, organie prasowym Komitetu Centralnego PZPR. Według gazety samoloty USA zrzuciły ogromną ilość stonki ziemniaczanej na terytorium Niemieckiej Republiki Demokratycznej. W następnych dniach na tych samych łamach pojawiły się doniesienia o przedostaniu się stonki na terytorium Polski.
W rzeczywistości obecność szkodnika w Polsce miała bardziej skomplikowane przyczyny.
„Historia ekologii chrząszcza jest bardzo ciekawa. Za ojczyznę tego szkodnika uważają zoologowie amerykańscy górzyste okolice stanów Teksasu, Nowego Meksyku i Kolorado, gdzie gatunek ten żył na dziko rosnących roślinach z rodziny psiankowatych (…). Prawdziwym szkodnikiem upraw ziemniaczanych stał się dopiero w połowie XIX stulecia, gdy uprawa ziemniaków przesunęła się wraz z pochodem kultury ku środkowym Stanom” – informowała wydana w 1939 roku publikacja pt. „Zagadnienie stonki ziemniaczanej w Europie zachodniej”. [...]
#historia #historiapolski #xxwiek #prl #stonka #kalendarium #dziejepl