Wczoraj padł nowy rekord dziennej produkcji energii, warto jednak zaznaczyć, że na tak wysoką ilość produkcji miało wpływ kilka czynników:
  • Sieć była mniej przeciążona niż zwykle.
  • W krytycznych momentach załączały się grzałki do zbicia napięcia, które grzeją cwu.
  • Wspaniałe nasłonecznienie.
  • Silny wiatr, który ochładzał panele.
  • Panele były myte w zeszłym tygodniu z ptasich odchodów.
#fotowoltaika #elektryka
75b6fd79-5f78-434a-8478-afd946c064ee
Bananamen

Jaki zysk zaobserwowałeś po samym umyciu paneli?

myoniwy

@smiejsiezzycia A tu nie może przebić się przez 74kWh.

Widocznie warunki pogodowe gorsze.

Trzeba się zająć solartrackerem.

8087d16d-5398-4be2-a6eb-681e6bee3724
otoczenie_sieciowe

@myoniwy a masz identyczna instalację, że się tak 1:1 porownujesz?

myoniwy

@otoczenie_sieciowe 9,8kWp. Na gruncie.

smiejsiezzycia

@myoniwy @otoczenie_sieciowe

U mnie 10.01 kWp.

grv

Tak się zastanawiam (czysto teoretycznie, bo nie mam miejsca na panele), czy zamiast tej grzalki do obniżania napiecia można zastosować coś, co będzie chłodzić panele?

bade

@grv pewno peltier, tylko gdzieś to ciepło trzeba odprowadzić i wypuścić lub składować.

myoniwy

@grv obniżenie temperatury paneli powoduje wzrost ich sprawności czyli jeszcze więcej mocy i wyższe napięcie.


Zamiast grzałki można zmienić ustawienia Q/U czyli im bliżej 253V falownik zmienia cosFi dzięki czemu wprowadza mniej energii czynnej ale działa cały czas.

Mgr_rybak

Ale po co chłodzić panele? Szkoda energii, bo przyrost mocy ułamki procenta.

Morswinnik

@smiejsiezzycia w jaki sposób rozwiazales problem zalaczania grzalek przy zbyt wysokim napięciu?

KierownikW10

To nie jest problem a ficzer.

smiejsiezzycia

@Morswinnik grzałka, przekaźnik napięciowy

Morswinnik

@smiejsiezzycia mam problem z wylaczaniem sie falownika z powodu przekraczania dozwolonego napiecia na jednej z faz (nie zawsze jest to ta sama faza) - czy wiesz może czy istnieja grzałki 3-f, które można wkręcić w bojler, a które nie są wewnętrznie połączone w gwiazdę/trójkąt? Mam na myśli grzałkę, która byłaby zbudowana z 3 oddzielnych elementów grzejnych i która miałaby 6 wyjść. Myślę nad skonstruowaniem systemu, zbudowanego na niezależnych przekaźnikach dla każdej fazy, z których każdy zalaczalby przyporzadkowane sobie elementy grzejne grzalki w przypadku przekroczenia napięcia na swojej fazie (tak, wiem, grzałka miałaby nieprzewidywalną, losową wydajność i nie byłoby wiadomo czy na wieczór bojler będzie zawierał odpowiednią ilość gorącej wody)

splatch

@smiejsiezzycia Dobry wynik, z ciekawości zapytam czy kojarzysz jakie masz średnie zużycie dobowe, bez manipulowania grzałką?

smiejsiezzycia

@splatch ciężko mi odpowiedzieć, bo mam przyłącze na dwa domy. Najwięcej w ciągu miesiąca kupiłem 550 kWh i to był grudzień.

splatch

@smiejsiezzycia To jest bardzo dobry wynik, jak na grudzień. Pytam, ponieważ mam u siebie w zimie zużycie na poziomie 17-21 kWh/dzień i zastanawiam się nad PV żeby nie dać się ograbić PGE.

smiejsiezzycia

@splatch żeby zimą osiągnąć jakiś wymierny efekt, musiałbyś znacznie przewymiarować instalacje, dodatkowo jeszcze magazyn energii, by zmniejszyć zakup energii w inne pory roku. Tylko czy to się opłaca lub kiedy się zwróci.

Musisz mieć idealny dostęp do słońca i wtedy zakładasz tracker obrotowy do paneli.

splatch

@smiejsiezzycia w Szwajcarii widziałem panele montowane na balustradach balkonu tj. pionowo. Zapytałem dlaczego nie robią ich na dachu i powiedzieli mi, że te w pionie lepiej pracują w zimę i nie zasypuje ich tak śnieg.

Nie wiem czy sam bym się nie decydował na poświęcenie jednego stringa na coś takiego bo mam średni układ połaci. Dach mam dwuspadowy ze spadkiem na wschód/zachód a od południa mam ścianę szczytową.

Zaloguj się aby komentować