Ustawa o ochronie ludności przygotowana przez MSWiA zakłada, że każdy budynek wielorodzinny będzie musiał być wyposażony w specjalne miejsca ukrycia dla ludności.


Zdaniem deweloperów projekt ustawy oznacza wzrost ceny każdego metra kwadratowego nowych mieszkań nawet o kilkaset złotych.


Z analizy Polskiego Związku Firm Deweloperskich (PZFD), wynika, że nowe inwestycje ze schronami, będą o 30 proc. droższe od standardowych projektów.


https://polskieradio24.pl/artykul/3401672,schrony-pod-budynkami-deweloperzy-strasza-wzrostem-cen


#polityka #nieruchomosci

Komentarze (17)

@smierdakow można się śmiać, albo płakać ale to jest chyba pierwsza w historii Polski inicjatywa ustawodawcza która zapobiega problemowi przed jego wsytąpieniem, zamiast po tym jak się media zesrają.

@entropy_ @smierdakow - 30% za trochę grubszy strop w garazu podziemnym? Będzie z czego kosić frajerów. Inna sprawa że takie rozporządzenie powinno byc dawno.

@MarianoaItaliano Nie jestem w stanie wycenić tych zmian, ale w samym artykule masz napisane, że to nie "trochę grubszy strop".


Sama zmiana korzystna. I wiadomo, że za darmo nie będzie.

@Belzebub wydaje mi się że max tego co da się zrobić to zmienić warunki techniczne dla piwnic i podziemnych garaży by spełniały wyższe normy przeciwybuchowe czy też wstrząsowe.

@100mph oczywiście więcej miał tylko Nikola Tesla a tuż za mną byli bracia golec XD defacto skrót myślowy bo na pewno da się jakiś mechanizm wymyślić,który zapobiegnie przerzuceniu kosztów schronu na kupujących

@GordonLameman a gdyby tak...aby otrzymać zgodę na budowę budynku najpierw deweloper musiałby wykonać schron/fundamenty i wykazać, że wybudował to ze środków własnych i potem w jakiś sposób kontrolować ceny. Jestem daleki od gospodarki planowanej i komunistycznych rozwiązań ale coś trzeba pomyśleć

@smierdakow hm, jeśli kilkaset złotych, czyli nawet 900, to 30% wzrostu, to mi wychodzi maks 3k za metr. Czy oni właśnie potwierdził jak z ludzi zdzierają? XD

@radziol nie widziałem, żeby gdzieś się z tym kryli. Nie mówią, że jest tanio, tylko, że musi być drogo, bo to naturalne w rozwiniętych krajach, do których aspiruje Polska. Parafraza prezesa Dom Investment, nie wymyśliłem tego.


EDIT: zanim dostanę pozew od któregoś z deweloperów budowlanych, mogłem pomylić nazwę dewelopera z inną I NIE BYŁO TO INTENCJONALNE.

Zaloguj się aby komentować