Śmiertny Dąb - dość ponura nazwa niewielkiej, otoczonej lasami miejscowości, która znajduje się w gminie Janów w powiecie częstochowskim.
Według popularnego przekazu, nazwa Śmiertny Dąb upamiętnia wydarzenia, jakie rozegrały się w okolicy podczas powstania styczniowego 6 lipca 1863 roku oddział powstańców ukrywający się nieopodal Janowa i dowodzony przez pułkownika Zygmunta Chmieleńskiego miał zaatakować oddział żołnierzy rosyjskich, którzy przeprawiali się przez okoliczne lasy. Powstańcy odnieśli zwycięstwo i podobno przejęli przy okazji przewożone przez żołnierzy carskie złoto.
Jednak trzy dni później, 9 lipca, przybyły rosyjskie posiłki z Częstochowy dowodzone przez pułkownika Ernotha. W odwecie za atak i grabież złota Ernoth nakazał zniszczyć Janów - zabitych mieszkańców powrzucano ponoć do studni, a budynki spalono - a następnie ruszył w pościg za oddziałem Chmieleńskiego. Powstańcy zostali w porę ostrzeżeni i uciekli okrężną drogą, jednak żołnierze rosyjscy dopadli tylne czujki powstańcze i powiesili trzech ludzi Chmieleńskiego na dębie. Na pamiątkę tego wydarzenia okoliczna miejscowość miała zyskać nazwę Śmiertny Dąb
Źródła wskazują jednak, że nazwa Śmiertny Dąb jest w rzeczywistości starsza. Miejscowość została oznaczona na mapie jako Smertny Dąb jeszcze przed powstaniem styczniowym, w połowie XIX wieku. W wykazie dóbr ziemskich z 1882 roku figuruje jako należący do majątku Janów folwark Świętny Dąb, własność hrabiny Krasińskiej. Po wojnie nazwę zapisywano także jako Śmiertelny Dąb.
Wygląda na to, że Śmiertny Dąb jednak nie zawdzięcza swojej nazwy opowieści o powieszonych na dębie powstańcach. Skąd mogła się zatem wziąć? Dęby to drzewa, które tradycyjnie często wiązano z lokalnymi miejscami pochówku, zarówno z cmentarzami, jak i z samotnymi mogiłami - może takie właśnie miejsce znajdowało się w okolicy, jednak z czasem jego lokalizacja i historia popadły w zapomnienie?
Być może jakąś wskazówką jest też wersja nazwy miejscowości zapisana jako Świętny Dąb. Dęby - podobnie jak lipy - były w tradycji ludowej drzewami, które często wiązano z objawieniami świętych i Matki Boskiej. Tradycja ta sięga korzeniami jeszcze czasów przedchrześcijańskich, kiedy to dęby były czczone jako drzewa powiązane z dawnymi bóstwami, wyznaczające miejsca odprawiania obrzędów i składania ofiar.
A zatem: "Śmiertny" czy "Świętny" Dąb - która wersja nazwy była zniekształceniem, która była właściwa? Dziś jest to już chyba nie do ustalenia. Tak czy inaczej, jest to z pewnością jedna z bardziej niezwykłych nazw miejscowości na mapie Polski
Więcej ciekawostek o nazwach miejscowości w Polsce na tagu #nazwymiejscowosci .
#ciekawostki #polska #historia #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #qualitycontent
5cb9a750-aa26-43d8-948b-100a84ddc0f0
kubex_to_ja

@Apaturia zawsze jak za łepka przejeżdżałem obok tego znaku, to czułem jakiś taki dziwny niepokój. Złowroga nazwa motzno

Apaturia

@kubex_to_ja Podobno na drodze pomiędzy Śmiertnym Dębem a Piaskiem do dziś pokazują się po nocach jakieś dziwne zjawy, ale ja tam nie wiem

Quimeen

Przez Smiertny Dab przeplywa rzeczka Smiertelna Struga 😉

Apaturia

@Quimeen O proszę, na tę informację się nie natknęłam Teraz sprawdziłam, że struga ma źródło koło Śmiertnego Dębu-Leśniczówki. Ciekawe, czy wzięła swoją nazwę od miejscowości, czy może obie nazwy zaczęły funkcjonować równolegle.

JackDaniels

@Apaturia "W odwecie za atak i grabież złota Ernoth nakazał zniszczyć Janów - zabitych mieszkańców powrzucano ponoć do studni, a budynki spalono"

Klasyczne kacapskie podejście - niby w trakcie pościgu ale zawsze znajdą czas na wymordowanie cywili i spalenie domów

Apaturia

@JackDaniels Bardziej klasyczny odwet na ludności cywilnej za ukrywanie i wspieranie powstańców. Podobne akcje przeprowadzali też np. żołnierze niemieccy w czasie drugiej wojny światowej.

JackDaniels

@Apaturia Być może, ale z opisu to nie wynika, a znając Ruskich to i tak by sobie tam rzeźnię zrobili nawet bez żadnego powodu.

pol-scot

@Apaturia czy chodzi o hrabinę Franciszkę Krasińską?

Apaturia

@pol-scot Niestety, nie wiem. Informacja została zaczerpnięta z trzeciego tomu "Słownika geograficznego Królestwa Polskiego", gdzie odnotowano tylko, że szereg miejscowości w majątku Janowskim ze Świętnym Dębem włącznie to "własność hr. Krasińskiej".

Wcześniejsza wzmianka w "Słowniku" wspomina o tym, że majątek Janowski został zakupiony w 1852 roku przez hrabiego Wincentego Krasińskiego, "do którego rodziny dotąd należy" (stan na 1882 rok).

pol-scot

@Apaturia chyba jednak nie ta choć herb ten sam - Ślepowron

Zaloguj się aby komentować