Silnik spalinowy zasilany wodorem: oto wynalazek naukowców z Politechniki Krakowskiej

Silnik spalinowy zasilany wodorem: oto wynalazek naukowców z Politechniki Krakowskiej

oiot.pl
Naukowcy z Politechniki Krakowskiej zaprezentowali tłokowy silnik spalinowy zasilany wodorem. Czy to kolejny krok do rewolucji w transporcie? [...]

Naukowcy z Politechniki Krakowskiej zaprezentowali pięciotłokowy silnik spalinowy marki Scania, który po wprowadzeniu odpowiednich modyfikacji może być zasilany wodorem. Zmiany w starym silniku z zapłonem samoczynnym dotyczyły zarówno nowego systemu spalania z tłokami, jak i systemu doprowadzania paliwa. Krakowscy badacze podczas procesu tworzenia skorzystali m.in. z technologii drukowania 3D. W murach uczelni opracowano również oprogramowanie do silnika. [...]

#motoryzacja #polska #politechnikakrakowska #techno #silnik #wodor #projekt

Komentarze (4)

Nemrod

Szok i niedowierzanie! Za chwilę opracują system zasilania silnika propanem! xD

Schwarzenegger sobie zrobił takiego Hummera w 2005 r.:

https://www.forbes.com/2005/01/04/cx_dl_0104vow.html?sh=36ea03ae3192

To jest głupie, bo łączy wady zarówno silnika spalinowego (niska sprawność) z wadami paliwa (trudne przechowywanie, niska gęstość energii w stosunku do objętości). Jeśli już się bujać z tak trudnym paliwem, to lepiej wycisnąć z niego maks. w ogniwach.

kodyak

Niestety podejrzewam że to kolejny mało wydajny natomiast ciekawy projket na poziomie akademickim i tyle

LovelyPL

A czy przypadkiem Toyota nie opracowała takiego silnika jakiś czas temu? Na "Povagovani" był o tym materiał. Chyba, że to jakiś inny rodzaj silnika.

Nemrod

@LovelyPL Lepiej, silnik po prostu trzeba dostosować, podobnie jak do lpg. Tak przerobionym na wodór Hummerem jeździł Arnold Schwarzenegger już w 2005 r.

https://moto.wp.pl/schwarzenegger-i-ekologiczny-potwor-6066663880680065a

W Povagowanych jarali się, że ten samochód robił okrążenia na torze. No na żużlu motocykle jeżdżą na metanolu (i nie mają hamulców), ale to nie oznacza, że coś takiego ma sens w powszechnym zastosowaniu.

Silnik spalinowy jest mało wydajny, a wodór niezwykle trudny w przechowywaniu i ma niską gęstość energii. Czyli łączy się wady silnika z wadami paliwa - bez sensu.

Zaloguj się aby komentować