PSL zaproponował usunięcie kadencyjności wójtów i burmistrzów.
#polityka #polskiegminy

PSL zaproponował usunięcie kadencyjności wójtów i burmistrzów.
#polityka #polskiegminy

Ja osobiście jestem za podniesieniem limitu, w Polsce mamy 1400 gmin wiejskich od 1.6k do 66k mieszkańców. Mi ciężko znaleźć Polaka na którego nie powinno się pluć, a jak taka wioska 6k mieszkańców znajdzie sobie kogoś kogo lubi i na niego głosuje to nie powinno się torpedować tej jednej kandydatury z 6 tysięcy Polaków i kazać w tej grupie szukać kolejnego.
Ja byłem przeciwnikiem wprowadzania dwu kadencyjności, ale podejrzewając co stoi za tą propozycją uważam że nie powinni tego ruszać do kolejnych wyborów. W samorządach jest sporo włodarzy którzy zbliżają się do limitu kadencji. Niektórzy z nich są cenieni i mają duże poparcie społeczne. Jak nie mogą się ubiegać o 3 kadencje to muszą iść dalej i albo dostaną dobre miejsca na listach swoich partii do kolejnych wyborów parlamentarnych, albo będą tworzyć nowe partie/komitety. Po prostu posłowie z PSL nie chcą konkurencji z dołu.
@ZohanTSW Tak jak @Deykun pisze. Kadencje liczy się dopiero od wyborów z 2018 przy czym liczą się wyłącznie pełne kadencje - jak ktoś został wybrany w wyborach uzupełniających to takie kadencje się nie liczą. No i właśnie w 2029 roku ci którzy zostali wybrani w 2018 i ponownie 2024 roku to nie będą mogli już kandydować.
Ostatnio też były pomysły żeby tą dwu kadencyjność rozszerzyć na posłów, ale jak się domyślacie pomysł szybko umarł.
Zaloguj się aby komentować